Tek bir işe nasıl odaklanılır?

T

Aynı anda tek bir işe odaklanmak herkesin yapabileceği bir iş değildir. Belki çoğumuz için bir hayal olsa bile kimi zaman bu hayali yerine getirebilmek için hiçbir çaba göstermeyiz. Doğru olanın bu olmadığını bilmemiz gerekir, en önemlisi doğru olanı tespit etmeye çalışmamız gerekir.

Benim için aynı anda tek bir iş ile odaklanmak çok kolay değildir. Gün içerisinde birbirinden farklı işlerle uğraşmaya çalıştığımdan bu konuda başarısız birisi gibi görünebilirim. Yaptığım en iyi şey yapacağım işler arasında belirli aralıklar bırakarak o aralıklarda dikkatimi dağıtabilecek unsurları temizlemektir. Aynısını sen yapabilir misin? Okuyarak bu soruya kendin cevap bulabilirsin.

Tek bir işe nasıl odaklanılır?

Aynı anda tek bir iş ile uğraşmak veya tek bir işe odaklanmak bir insan için oldukça faydalıdır. Bu konuyu gözünde çok fazla büyütmek gibi bir hataya düşmen doğru olmaz. Basit bir ifadeyle, sofraya oturup yemek yemen gerekiyorsa sadece yemek yemelisin, bir test çözmen gerekiyorsa sadece o testi çözmelisin, kitap okuman gerekiyorsa sadece kitap ile ilgilenmelisin. Kural gayet basit, başarabilmek ise senin elinde olan bir şey ama öncelikle aynı anda tek bir işle uğraşma becerisine sahip olup olmadığını birlikte gözden geçirelim.

 • İnternet ortamında gezinirken sürekli bir pencereden diğer pencere geçiş yapıyor musun?
 • Durmadan öten telefonun her öttüğünde eline alıp onu kurcalıyor musun?
 • Bir işi yaparken hakkıyla yapmak yerine sürekli olarak acele mi ediyorsun?
 • Gün içerisinde yaptığın işlerin çoğu bir rutinin parçası mı?

Bu dört sorudan sadece birisine bile “evet” cevabını veriyorsan doğru yerde olduğundan emin olabilirsin. Senin için tek bir işe odaklanmak ufak bir problem. Bu problemi aşmak için neler yapman gerektiğini öğrenmelisin. Kısacası harekete geçmelisin ama öncelikle harekete geçmek için bilgi hazinene yeni bilgiler eklemelisin.

Tek bir işle uğraşmayı denemedin mi?

Tek bir işle uğraşmak için kendini zorlamadan önce bir deneme yapmanı öneririm. Bu deneme için aşağıdaki adımları gerçekleştirmeye çalışabilirsin. Her birisi işe yarayan adımlar olduğundan belki kendini çok fazla zorlamadan bu sorunu ortadan kaldırmayı başarabilirsin.

 • Bir işe başladığın zaman sadece onu düşünmelisin. Kafanda dönen tilkileri susturmaya çalışmalısın, sadece bu işle ilgilenmelisin. Zihninde türlü türlü düşünceler oluşabileceğinden bunlara geçit vermeden her ne iş ile uğraşıyor isen ona odaklanmalısın.
 • Her koşulda odaklanmayı başaramadığın sürece etkisiz kalacağını hatırlamalısın. Bir işin bitmesini sağlayan yegane durum o işe odaklanmaktan başka bir şey değildir. Verimsizlik başarısızlığı getirir, verimliliği yükseltmek için bakış açını geniş tutup etrafında neler olduğunun farkında olmalısın.
 • Zihnin bir denizde kendi halinde giden kayığa benzer. Bıraktığın zaman yolunu bulmaya çalışır ve yönünü sık sık değiştirebilir. Bir işle uğraşıyorken zihninde farklı bir şeyle ilgili düşünceler oluşmaya başladığında onun kopup gitmesine izin vermemelisin. Hemen duraksamalı, kendini toparlamalı ve yapmakta olduğun işe geri dönmelisin.
 • Uğraşmakta olduğun işle ilgili zihninde oluşan tüm ön yargıları bir kenara bırakmalısın. Sadece meraklı olmalısın, merak ederek yaptığın işi irdelemeye çalışmalısın. Şaşırmaya hazırlıklı olmalı ve şaşırdıkça mutlu olmalısın. Hediye kutusunu açmanın getirdiği mutluluk gibi her zaman yeni bir şeyler keşfetmenin mutluluğuyla kendini ödüllendirmeyi denemelisin.
 • Karşına çıkan her ögeye saygıyla yaklaşmalısın. Merak ederek araştırmış olduğun her ne ise o konuda karşılaşacağın yeni bilgileri saygıyla karşılamayı denemelisin. Onları hemen yok saymak yerine öncelikle onları anlamaya çalışarak hareket etmelisin.
 • Yaşadığın her andan memnun olmalısın. Yaşamış olduğun her an belki daha önce tadına bakmadığın deneyimleri sana sunabilecektir. Yeni keşiflerin görkemiyle anı yaşamaya çalışmalısın. Anı yaşamak konusunda problem yaşıyorsan “anı yaşamak nasıl olur?” isimli yazıma göz atabilirsin.

Anı yaşamak nasıl olur?

Hiç öncelikli hareket etmeyi denedin mi?

Tek bir işe odaklanmak istiyorsan yapacağın ilk işlerden birisi öncelik tanımak olmalıdır. Öncelikleri günlük olarak yapacaklarına karar verdikten sonra belirleme yoluna gidebilirsin. Bunu nasıl yapacağını merak ediyorsan işlerine öncelik tanımak konusunda aşağıdaki adımlardan yardım alabilirsin.

 • Yapman gereken her şeyi yazmaya başlamalısın. Tek bir işe odaklanmanı engelleyecek unsurların başında dikkatini dağıtabilecek unsurlar gelmektedir. Bunları ortadan kaldırmak için büyük veya küçük yapman gereken tüm işleri bir kağıda yazmalısın. Lütfen, bilgisayar ekranı yerine kağıt kalem kullanmaya özen göster çünkü bilgisayarın kendisi dahi dikkat dağınıklığına yol açabilir.
 • Yazdıklarını önem sırasına göre sıralamaya çalışmalısın. Bunu yapmak için üç farklı başlık oluşturabilirsin; “hemen yapılması gerekenler”, “hemen yapılacaklar başlığına adaylar” ve “önemli olmayan ama yapılması gerekenler” başlıklarının altını daha önce yazmış olduğun yapılacaklar listesiyle doldurmalısın.
 • Bir işi bitirebilmek için ne kadar vakte ihtiyacın olduğunu belirmeye çalışmalısın. Yaptığın listede her işin sonuna veya başına ortalama bitirme süresini yazmalısın. Bu sayede günlük planını daha kolay bir biçimde oluşturabilirsin. Aynı zamanda nelerle ne kadar süreyle uğraşacağını daha net bir biçimde görebilirsin.
 • Yapman gereken ilk işi seçmelisin. Yukarıda belirtmiş olduğum gibi bir sınıflama yaptıktan sonra “hemen yapılması gerekenler” başlığının altına eklemiş olduğun işlerden en önemlisini seçmeye çalışmalısın. Bazen en önemlisini seçmek yerine en çok vakit alacak olanı bitirmek daha mantıklı olabilmektedir.
 • Yapman gereken işi seçtikten sonra listeyi bir süre bakmamak üzere rafa kaldırmalısın. Elindeki işi bitirmeden bu listeye asla dönüp bakmamalısın. Elindeki iş bittikten sonra gönül rahatlığıyla sıradaki yapman gerekeni öğrenmek için listeye tekrardan göz atabilirsin.
 • Yapılamayacaklar listesini yapmayı ihmal etmemelisin. Bu liste gün içerisinde yapamayacaklarını içerecek bir listedir. Örneğin, bugünü başka bir yerde konaklayarak geçireceksen evde kitap okuma işini yapamayacaksın demektir. Öyleyse yapılamayacaklar listesine bunu ekleyebilirsin.

Dikkat dağınıklığına son vermek iyi bir fikir olmaz mı?

Tek bir işe odaklanmak konusunda sıkıntılar yaşıyorsan etrafında dikkatini dağıtacak çok fazla unsur yer alıyor olabilir. Bu her insan için büyük bir problemdir ve bu problemi ortadan kaldırmak yine insanın kendisinin elindedir. Eğer dikkat dağıtıcı şeyleri ortadan kaldırmayı başarırsanız tek bir işe odaklanma problemini büyük bir ölçüde azaltmış olursunuz.

 • Çalışmak için sessiz sakin bir alan bulmalısın. Belki iş yerinde bunu yapmak mümkün olmayabilir ama çalışmak için çok fazla sesin olmadığı bir ortam bulabilmek son derece önemlidir. Bu tür bir sessiz ortamda dikkat dağınıklığından olabildiğince uzaklaşmış olursun.
 • Cep telefonunu mutlaka erişilemez kılmalısın. Cep telefonunu kapatmak veya sessize almak bir çözüm değildir. Bu alet maalesef hayatımızdaki dakikaları çalmak için özel olarak geliştirilmiş bir mekanizma gibidir. Sessize alsan bile elin ona doğru kayabilir ve göz atmayı isteyebilirsin. Bu nedenle bir işle uğraşıyorken telefonun mutlaka olabildiğince erişilemez bir yerde olmalıdır.
 • Bir işte uğraşmak için zaman sınırlaması getirin. Bunu yaparsan eğer listeye eklemiş olduğun tüm işlere yetişmeyi başarabilirsin. Örneğin, bir işe 2 saat vakit ayırman gerekiyorsa ona 2 saatten fazla vakit ayırmaya çalışmamalısın. Onun hakkı neyse onu teslim etmeli ve yoluna devam etmelisin. Ayrıca çalışırken maksimum 1 saat bir işe odaklı kalıp ara vermeli, dinlenmeye çalışmalısın.
 • Dikkat dağıtıcı şeylerin her birisi sosyal medya veya geleneksel medya ile bağlantılı değildir. Bazı zamanlarda duyguların en büyük dikkat dağıtıcı etken olmayı başarabilirler. Bunun için stres, öfke ve beraberinde endişe gibi duygulardan uzaklaşmaya çalışmalısın. Duygular ağır basarsa o işi bırakmak yerine ara vermeyi ve kendini toparlamayı düşünmelisin.
 • Endişe ve kaygılardan uzaklaşmak istiyorsan “endişe ve kaygılardan nasıl uzaklaşabilirim?” konusunu ele alan yazıma göz atabilirsin. Ayrıca stres konusunda problemlerin varsa “stres yönetimi konusunda basit yöntemler” isimli yazımı inceleyebilirsin.

Endişe ve kaygılardan nasıl kurtulabilirim?

Motivasyonu ihmal etmek doğru mu?

Motivasyon olmadan herhangi bir işi bitirmeyi başarma konusunda sıkıntı yaşayabilirsin. Bunun olmasını istemiyorsan mutlaka motivasyon konusunda kendini desteklemelisin. Bunu sağlamanın birçok farklı yöntemi vardır ve bu yöntemlerin bazılarıyla aşağıdaki maddelerde tanışmayı başarabilirsin.

 • Motivasyon konusunda başvurabileceğin ilk yöntemlerden birisi hiç kuşkusuz çalışırken ara vermektir. Hiçbir insan uzun süre bir işe odaklanarak çalışmayı başaramaz. Ara vermesi şarttır çünkü zihninin ve bedeninin dinlenmesi gerekir. Sen de çalışırken kısa kısa aralar vererek çalışma motivasyonunu korumayı düşünebilirsin.
 • Her zaman aynı yerde çalışmak iyi bir fikir olabilir. Bazı insanlar sürekli aynı şeyleri yapmaktan sıkılırlar ama düzenli olarak hep aynı yerde bulunursan bu senin verimliliğini yükseltebilir. Verimliliğin ne kadar yüksekse benzer oradan motivasyonun da bir o kadar yüksek olacaktır.
 • Yavaşlayana kadar çalışmaya devam etmelisin. Bir işle uğraşıyorken ne zaman durman gerektiğini bilmiyorsan yapman gereken yavaşlayana kadar devam etmektir. Yavaşlamaya başladığın zaman artık enerjinin ve motivasyonunun bittiğini rahatlıkla anlayabilirsin. Bunun için kendini toparlamaya ihtiyacın vardır, sessiz ve sakin bir ortamda yürüyüşe çıkmak iyi bir fikir olabilir.
 • Uzun süre hiçbir farklı hareket yapmadan çalışmak sağlıksızdır. Yaptığın iş bilgisayar başında olmakla ilgiliyse yani benim gibi günün büyük bir kısmı bu şekilde geçiyorsa sağlığını düşünmek zorundasın. Kimse uzun süre boyunca bilgisayar başında aynı şekilde durmamalıdır. Ara vermeli, evde veya iş yerinde bile olsa ufak egzersizler yaparak hareketli olmaya özen göstermelidir.
 • Tüm başarıların kutlanması önemlidir çünkü başarılar büyük motivasyon kaynaklarıdır. Listede yer alan bir işi layıkıyla yerine getirdikten sonra mutlaka kendini ödüllendirmeye çalışmalısın. Bir işi başarıyla yerine getirdikten sonra buz gibi bir şişe gazoz içmek rahatlama konusunda sana yardımcı olacaktır. Listeyi tamamen bitirdiğin zaman ise listeyi ateşe vermek senin için en büyük keyif olacaktır.

Tek bir işe nasıl odaklanılır sorusuna artık bir cevap bulduğunu düşünmekteyim. Tek bir işe odaklanıp onu ortadan kaldırmak anı yaşamak ve en önemlisi dikkat dağıtıcı tüm etkenlerde kurtulmak anlamına gelmektedir. Kendini bunun için hazırlarsan tek bir işe odaklanmak senin için büyük bir problem olmayacaktır. Sorumluluk almalı ve en kısa zamanda harekete geçerek bu konuda kendini ispatlamayı denemelisin.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...