Tarkan’ın Yolla şarkısı olmamış mı?

Soru gayet basit ama tekrar edeyim Tarkan’ın Yolla şarkısı olmuş mu olmamış mı? Uzun bir süredir müzik çalışması konusunda adından pek söz ettirmeyen kimine göre eskinin “mega starı”, kimine göre hala “mega star” Tarkan’ın 10 isimli albümü çıktıktan sonra çok konuşuldu. Neden konuşulmasın kısmıyla değil konuşulma biçimiyle daha fazla ilgilendiğim için ilk çıkış parçası olan Yolla şarkısına birazcık değinmek istedim.

Ben büyük bir müzik eleştirmeni değilim ama yıllardır dinlemekte olduğum elektronik müzik sayesinde parçalarda yer alan en ufak sesleri bile ayırt edebilme becerisine sahip oldum. Daha farklı söylemem gerekirse kulağı tırmalayan bir sesi, ses ve vokal uyumunu veya şarkının sahip olduğu veya oluşturduğu ahengi yakalama konusunda nevi şahsına muhasır fikirleri olan birisiyim.

Yolla şarkısı olmuş mu olmamış mı?

Soruyu böyle sormak gerçekten büyük bir hata aslında. Şarkının ne açıdan olup olmadığını en başından ortaya koymak gerekir. Bir Tarkan parçası olamayacak kadar sönük kalmış diyorsan eyvallah diyebilirim. Fakat listelere giremeyecek kadar berbat olmuş diyorsan orada dur derim. Tarkan için bunları söyleyebilmek için daha nice sanatçıyı yerin dibine sokman gerekir.

Tarkan benim için en üst noktaya yani zirveye “Pare Pare” ile ulaşmıştı. Standart halinden bahsetmiyorum elbette. “Trance müzik” türünün prensi ve dominosu olan Tiesto‘nun yapmış olduğu “Remix” çalışmasından söz ediyorum. O dönemlerde Tiesto hala “trance müzik” yapıyordu, listeleri alt üst etmekle meşguldü. Tarkan ile yapmış olduğu çalışmanın ardından direksiyonu kırarak “house müzik” kısmına geçiş yaptı ve şu an oraları darmaduman etmekle meşgul.

Şimdi dönüp bir “popüler müzik” alanına bakın. Hangi yerli sanatçının dünya devi bir isimle ortak çalışma yaptığını bana söyle ve sonra gelin “Yolla genel olarak çok vasat bir parça” demeyi bir dene. Diyemezsin, bu kadar basit her şey aslında ama Yolla şarkının Tarkan özelinde yetersiz olduğunu söyleyebilirsin. Tıpkı benim gibi…

Çift kanal seçimi yanlış değil mi?

Ses, müzik, kalite, düzenleme falandan önce ilk buraya değineceğim. 10 isimli albümün dağıtım meselesinde fizy ile anlaşılması, albümün Spotify‘a gelmemesi falan bunları anlarım. En son buna benzer işleri Taylor Swift yapmış ama sonra geri adım atıp Spotify’a gelmişti. Benzer adımı Tarkan ve yapım şirketi de atacaktır. En azından ben öyle düşünüyorum.

Bununla birlikte albümde yer alan şarkılardan birisi “Yolla”, YouTube‘a yüklenildiğinde büyük bir hata yapıldığını söylemeden edemeyeceğim. Şarkı şu anda zirvede ama şarkı iki farklı kanaldan yayınlandı. Birincisi dağıtım haklarının verildiği netd müzik kanalından, diğeri ise Tarkan‘ın resmi kanalından. Resmi kanaldan yayınlanan klip şu an 5 milyon izlenme seviyesine gelmiş durumda. netd müzik kanalından yayınlanan hali ise toplamda 8 milyon izlenme seviyesine ulaşmaya çok yakın.

Toparlamak gerekirse şarkının aslında 4 günde 13 milyon kez dinlenildiğini söylemek gerekir. Sadece yapılan çift kanallı yayım tercihi nedeniyle bunu göremiyoruz. Bana göre bu büyük bir sıkıntı ve umarım albümde yer alan diğer parçalar için benzer bir seçim gerçekleştirilmez.

Demet Akalın doğruları söylemedi mi?

Tarkan’ın 10 albümü çıktıktan sonra son dönemin popüler isimlerinden birisi olan Demet Akalın‘ndan ilginç bir çıkış geldi. “Bizim havamız Tarkan albüm çıkarana kadar zaten” dedikten sonra pek çok kişi doğru bu sözün doğruluğunu aslında kabullenmiş oldu. Evet, Tarkan varsa çıtanın her zamankinden çok daha yüksek olduğunu kabul etmek gerekir. En azından ne dendiği dahi belli olmayan parçaların listeleri kasıp kavurmasını beklemenin doğru olmadığını görmek gerekir.

Demet Akalın’ın bu sözünü akılda tutalım ve Haziran ayından sonra yayınlanan alanında başarılı isimlerin yeni çalışmalarına biraz biraz göz atalım. Bu incelemenin ardından aslında Demet Akalın’ın ne demek istediğini çok daha iyi anlayabilirsin. Demet Akalın, her ne kadar yaptığı parçalar ile aram çok iyi olmasa bile verdiği demeçlerin fazlasıyla akıllıca olduğunu kabul edebileceğim ender şarkıcılardan birisidir.

Yolla bakalım nasıl olmuş?

Gelelim asıl meseleye. Yolla olmuş mu olmamış mı? Cevabı çoktan verdiğimi düşünüyorum. Tarkan genelinde parça ortalama seviyede ama pop müzik genelinde yine zirve. Tarkan’dan beklenen çok acayip danslar, seksi hareketler ve beraberinde insanın içini kıpır kıpır edecek klipler olduğu için şu an çok sönük gibi göründüğünü herkes itiraf etmeli. Fakat Tarkan artık o eski Tarkan değil, kendi seçimi doğrultusunda daha içe kapanık bir isim ve Yolla isimli klip bu mesajı her şekilde sunmaktadır.

Tarkan’dan uçan kaçan şeyler beklemek artık doğru değil. Ben Tarkan’dan artık müzik garantörü olmasını bekliyorum. Her ne olursa olsun her yeni şarkı döneminde ortaya bir şey koymalı, “ben buradayım” diyerek herkesi kaliteli olmaya teşvik etmelidir. Yoksa anlaşılmayan şarkılar, bol kalçalı ve göğüslü klipler, bol ikileme içeren ama laf kalabalığı olan şarkılara kalırız. Ben zaten çok sık pop müzik dinlemem ama dinlediğimde de otomatik oluşturulan listelerde yer alan bu “kulak ağrılarının” yer almasını istemem.

Tarkan’ın tekrardan Tiesto ile çalışması belki benim için bir hayal ama en azından çıkarttığı şarkılardan veya albümlerden yerli isimlere “Remix” çalıştırması yaptırmasını bekliyorum. En olmadı Yolla (Club Mix), Yolla (Vocal Mix), Yolla (Extended Mix) gibi şeyler görmek istiyorum artık. Belki bundan bir yıl sonra falan 10 isimli albümün “Remix Versiyonu” piyasaya çıkacaktır. Fakat Tarkan cesaret edip farklı bir adım atmadığı sürece çıkan şarkıların kalitesiz hallerini görüp pop müziğe burun kıvırmaya devam edeceğimize inanıyorum.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...