Okunması gereken en sürükleyici 22 tarihi roman

Tarihi roman okumayı seviyorsun ama hangi kitapları okuman gerektiği konusunda kararsız mısın? Bu liste doğru eserleri bulmana yardımcı olacaktır.

Tarihi roman denildiğinde akla ilk gelen eserlerden birisi olan ve büyük beğeni toplamış kitaplarla bu listede buluşabilirsin. Burada yer alan her kitap anlattığı döneme ışık tutan cinsten kaliteye sahiptir. Listenin epey geniş olduğunu unutmamalısın yani seçim yapacak bolca farklı kitapla tanışacaksın.

Okunması gereken en sürükleyici tarihi romanlar

Bu listede yer alan tarihi romanların en önemli özelliği belirli bir dönemde geçen hikayelere sahip olmalarıdır. Tarihsel romanlarda hikayenin aktarıldığı dönemi iyi bilmek gerekir. Bu nedenle, anlatılan dönemin üzerinden belirli bir zaman geçmiş olan romanlar her zaman daha değerlidir.

Tarihi roman denildiği zaman aklına belki yüzlerce eser gelebilir. Benzer durumla karşı karşıya olsam bile bunlar arasından en iyilerini seçmeye özen gösterdiğimi söyleyebilirim. Tarihi roman okumaya başlamak istiyorsan ilk adımı aşağıdaki kitaplarla atmanı öneririm.

Bozkurtlar – Hüseyin Nihal Atsız

Bozkurtlar tarihi roman denildiğinde akıllara ilk gelen yerli eserlerden birisidir. Milliyetçi hatta aşırı milliyetçi yapısıyla bilinen bir yazarın elinden çıkmış olması seni şaşırtmamalıdır. Okuyacağın hikaye İkinci Göktürk Devleti’nin kuruluşunu anlatır.

Anlatılan hikaye oldukça akıcıdır. Bir bakıma hiçbir pürüz olmadan hikayeyi okuyarak yaşama fırsatını elde edersin. Yazarın ideolojik iddiası sebebiyle kendi milletini bol bol yüceltmesi ama o dönem düşman olan Çinlileri bolca yermesi rahatsız edici gelebilir.

Ötüken Neşriyat: Bozkurtlar – Hüseyin Nihal Atsız

Kökler – Alex Haley

Kökler tarihi roman denildiği zaman Amerikalıların ilk aklına gelen eserlerdendir. Hatta onlar için bir klasik niteliğini taşır çünkü bu yapıt bir Amerikan ailesinin efsaneye yakın hikayesini anlatır. Üstelik eser köleliğin tarihsel sürecini de yansıtan son derece kapsamlı bir yapıttır.

Bu kitabı önemli kılan bir diğer durum ise anlatılan hikayenin yazarın kendi geçmişine ait olmasıdır. Yazar yıllar boyunca çabalayarak kendi ailesinin ve jenerasyonunun geçmişini bulmuştur. Bulmakla yetinmemiş ve bunu bir kitap haline getirip okuyucularla paylaşmıştır.

Altın Kitaplar: Kökler – Alex Haley

Şogun – James Clavell

Şogun Japon kültürünü okuyucusunun ayağına getiren mükemmel bir tarihi roman serisinin ilk kitabıdır. Cesur bir İngiliz maceracının, yenilmez bir savaş lordunun ve iki aşkın arasında kalmış güzeller güzelli bir kadının yer aldığı bir hikayedir. Çatışma, hırs ve tutku romanın genel hatlarıdır.

Bu hikaye bir yabancının yabancı topraklarda başından geçenleri anlatır. Bundan yıllar önce yayınlanmış olmasına rağmen hala tarihi roman denildiğinde akıllara gelen eserler arasında yer alır. Çünkü büyük bir serinin başlangıcını yapan eserdir.

Altın Kitaplar: Şogun – James Clavell

Kitap Hırsızı – Markus Zusak

Kitap Hırsızı tarihi roman olarak bilinen bir eserdir ama biraz daha modern dönemi konu alır. İkinci Dünya Savaşı gibi tarihin en yıkıcı savaşlarından birisinin yaşandığı dönemi anlatır. Henüz çok küçük yaşta olmasına rağmen büyük travmalara göğüs germek zorunda kalan bir kızın hikayesidir.

Bu kitabı diğer kitaplardan ayıran ufak bir ayrıntı vardır. Bu kitap sayfaları hızlıca çevrilebilen eserlerden değildir. Çok fazla detay vardır ve bu detayların hepsi hikayede belirli öneme sahiptirler. Okurken hafızanı zorlayabilecek bir tarihi roman arıyorsan bu kitabı okumalısın.

Martı Yayınları: Kitap Hırsızı – Markus Zusak

Exodus – Leon Uris

Exodus tarihi roman denildiğinde akla gelen ilk eserlerden birisi olmasa bile Orta Doğu denildiğinde akıllara gelen ilk romanlardan birisidir. Modern dönemin coğrafi anlamda en önemli olaylarından birisini anlatır. Bir hemşire ile İsrailli bir özgürlük savaşçısının hikayesini anlatan bir yapıttır.

Modern sayılabilecek bir dönemin en önemli olaylarından birisi İsrail devletinin kurulmuş olmasıdır. Bu kuruluş döneminde yaşananlar, yaşananlara yönelik anlatılanlar, gerçekler ve uydurulanlar boldur. Bu kitap gerçek ve uydurma arasında sıkışıp kalmış bir yapıyla o dönem olan biteni anlatmaya çalışır.

Peri Yayınları: Exodus – Leon Uris

Suskunlar – İhsan Oktay Anar

Suskunlar tarihi romanlar arasında en farklı olan yapıtlardan birisidir. Bu yapıtı özel kılan dilinin, tarihi altyapısının ve kurgusunun eşsiz güzellikte olmasıdır. Birbirinden farklı kahramanları olan kitabın içerisinde yolculuk etmek seni bugünden alıp eskilere ama çok eskilere götürecektir.

Bu kitabı özel kılan anlatılanları tek tak sana yaşatmasıdır. Belki her şey yazılı olabilir ve sen gözlerinle onları okuyor olabilirsin ama zihninde her birini yaşayacağından şüphen olmamalıdır. Kendi kültürümüzden bir roman okumak istiyorsan ilk sıralarda mutlaka bu kitaba yer vermelisin.

İletişim Yayınları: Suskunlar – İhsan Oktay Anar

Bir Katedralin Öyküsü – Ken Follett

Bir Katedralin Öyküsü okuyucusunu alıp feodal İngiltere dönemine götüren başarılı bir tarihi romandır. Güçlü betimlemeleri ile o dönemi yansıtmayı başarır. Bununla birlikte okuyucusuna o dönemi yaşatan bu eser, karakterler üzerinden her pek çok şeyin yaşanmasına vesile olur.

Bu eseri okumak uzun sürer yani bir çırpıda bitirilebilecek bir eser değildir. Genel olarak okuyucuların kalın kitaplara yaklaşımı pek sıcak olmaz ama bir istisna gereklidir. Bu roman sayesinde bir dönemin İngiltere’sine yolculuk ederek bir katedralin etrafında dönen olaylara tanıklık edebilirsin.

İnkilap Kitabevi: Bir Katedralin Öyküsü – Ken Follett

Rüzgar Gibi Geçti – Margaret Mitchell

Rüzgar Gibi Geçti tarihi roman olmasına rağmen asla unutulmayan aşk romanları arasında da kendisine yer bulur. Bu eser, Amerikan İç Savaşı döneminde geçen bir aşk hikayesini konu alır. Akıcı olduğundan kitabın ilk birkaç sayfasını okuduktan sonra tamamen bittiğini görürsün.

Bu kitabın filme aktarıldığını belirtmeliyim yani belki defalarca izlemiş bile olabilirsin. Ancak kitabın dokusu çok daha farklıdır. Hikaye karakterler üzerinden ilerlediği için her karakterin duygu ve düşüncelerini anlamlandırıp hissetmek için sunulan boşluklardan yararlanarak okumak gerekir.

Artemis Yayınları: Rüzgar Gibi Geçti – Margaret Mitchell

Ben, Claudius – Robert Graves

Ben, Claudius tarihi roman alanının en önemli kitaplarından birisidir. Bundan yüzyıllar önce yaşamış olan Roma İmparatoru Claudius’un otobiyografisi üzerinden kurgulanarak yazılmıştır. Eser, ilk bakışta güçsüz olduğu her halinden anlaşılan bir insanın imparatorluğa uzanan hikayesini konu alır.

Zayıf bir adamın etrafındakiler tarafından hor görülmesiyle başlayan bir serüveni okursun. Bu serüvende bolca entrika, bolca ölüm ve bolca iktidar mücadelesi vardır. Akademide iyi derece yapan bir isim etrafındaki her şeyi en ince ayrıntısına kadar görebildiği için hayatta kalıp mücadele eder.

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları: Ben, Claudius – Robert Graves

Devlerin Düşüşü – Ken Follett

Devlerin Düşüşü bir tarihi roman olarak ön plana çıkar. Birbirinden bağımsız gibi görünse bile üç önemli dönemi kapsayan bir yapıttır. Benzer şekilde, birbiriyle bağımsız gibi görünen birkaç ailenin, yaşadıkları bölge farklı olsa bile sonunda yollarının kesişeceği bir hikayesi vardır.

Kitabın hikayesi son derece eğlencelidir. Eğlenceli dediğim, okuması keyiflidir ve okuyucusunun iyi vakit geçirmesine yardımcı olur. Karakterlerin yaşantılarının içerisinde kendinden birer parça bulabilmen mümkündür. Bu sayede kitaba ısınmak çok uzun sürmez ve eser başladığı gibi biter.

Olasılık Yayınları: Devlerin Düşüş – Ken Follett

Ciğerdelen – Safiye Erol

Ciğerdelen tarihi roman denildiği zaman pek çokları tarafından örnek gösterilen bir yerli yapıttır. Eser, muhafazakar bir bakış açısıyla Osmanlı Devleti döneminin bir kısmına ışık tutar. Yansıttığı bu ışığın doğrultusunda ilgili dönemde geçen hüzünlü bir hikayeyi konu alır.

Kitaba yöneltilen olumsuz eleştiriler yoğunlukla Türk milletini övmeye dayalı bir eser olduğu yönündedir. Gerçekte olan ise böyle bir şey değildir. Kafanda oluşan modern dönem muhafazakar bakış açısını bir kenara bırakarak okumayı başarırsan bu romandan büyük keyif alabilirsin.

Kubbealtı Neşriyatı: Ciğerdelen – Safiye Erol

Rüzgarın Gölgesi – Carlos Ruiz Zafon

Rüzgarın Gölgesi gizemli yapısıyla dikkat çeken bir tarihi romandır. Bir çocuğun savaş sonrası gizli kalmış sırlar ve gölgeler arasındaki maceralarını anlatır. Henüz şehir savaştan yeni çıkmıştır ve bir çocuk annesinin yüzünü dahi hatırlamazken babasının himayesinde yaşamanı sürdürür.

Daniel Sempere babası tarafından Unutulmuş Kitaplar Mezarlığı’na götürülür. Burası unutulmuş kitapların yer aldığı gizli bir yerdir. Daniel burada bir kitap seçer ve bu kitap hayatını değiştirmeye aday olur. Kitapla ilgili yeni şeyler öğrenmek isterken hayatının değişeceğinin farkında değildir.

Altın Kitaplar: Rüzgarın Gölgesi – Carlos Ruiz Zafon

Gazap Kuşları – Colleen McCullough

Gazap Kuşları, Avustralya kırsalındaki rüyaları, mücadeleleri ve karanlık tutkuları konu alan bir tarihi romandır. Konusu itibariyle bir yasak aşkı içerir ve bunu destana dönüştürüp okuyucularına aktarır. Clearys sürekli yaşanan acılar ve kırılganlıklar aileyi parçalamak üzeredir.

Tek istisna Meggie ve Baba Ralph de Bricassart adındaki perili papazdır. Bu ikili tüm sınırları aşarak ilişkilerini yaşam boyu sürdürme peşindedir. Tarihsel detaylarla bezenmiş olan güçlü bir aşk hikayesi okumak istiyorsan bu kitapta aradığını bulabilirsin.

Altın Kitaplar: Gazap Kuşları – Colleen McCullough

Yabancı – Diana Gabaldon

Yabancı seni alıp Britanya’ya götürecek sürükleyici bir tarihi romandır. Claire Randall bir savaş hemşiresi olarak görevini tamamladıktan sonra evine geri döner. Hayat onun için ikinci kez başlamak üzeredir. Bu başlangıç için ikinci kez balayına çıkar ama geçmişe yolculuk edeceğinden habersizdir.

Tarihi bir yeri ziyaret ettiğinde dokunduğu bir taş onu geçmişe gönderir. Geldiği yer İngilizler ile İskoçlar arasında savaşın sürdüğü geçmiş yıllardır. Bir İskoç askerini iyileştirir. Buna rağmen Claire’in casus olduğunu düşünülür. Bu şüpheyi ortadan kaldırmak için iyileştirdiği askerle evlenmesidir.

Epsilon Yayınevi: Yabancı – Diana Gabaldon

Katherine – Anya Seton

Katherine, Katherine Roet’in hikayesini anlatır. Hikaye 1366-1396 yıllarında İngiltere’de geçer. Anne ve babasını kaybetmiş olan Katherine yaşlı ablası Philippa Roet’in himayesinde kalır. Ablası sarayda kraliçenin yanında görev aldığı için Katherine rahibeler tarafından yetiştirilmiştir.

Katherine büyüdüğünde karşılaşacağı acımasızlıkların pek farkında değildir. Zorla gerçekleştirdiği evlilik kabusu olacaktır. Bir süre sonra sevdiği adamın yanında yer almayı başarsa bile John ile bir araya gelip evlenmesi için çok fazla engelin ortadan kalkması gerekir.

* Bu kitabın satışı olmadığından kütüphane taraması yapmalısınız…

Devlet Ana – Kemal Tahir

Devlet Ana, Osmanlı Devleti’nin kuruluş yıllarını anlatan en önemli romanlardan biridir. Devletin toplum yapısı ve adalet anlayışı gibi durumlara değinilmiştir. Kitap bölümlere ayrıldığı için tek bir hikayeden söz etmek mümkün değildir.

Romanın ilk bölümünde beylikler, ikinci bölümünde Osman Bey’in liderliği, üçüncü bölümde Osman Bey’in Balkız’a duyduğu aşk yer alır. Yapıtın geri kalan kısımlarında bu olaylar sonrasındaki gelişmeler yer alır. Romanda anlatılanların büyük bir kısmı devletin kuruluşuyla bağlantılıdır.

İthaki Yayınları: Devlet Ana – Kemal Tahir

Renklerden Moru – Alice Walker

Renklerden Moru, mektuplar üzerinden anlatılan bir hikayeye sahiptir. Celie sürekli Tanrı’ya mektuplar yazan biridir. Babası tarafından cinsel istismara maruz kalarak iki çocuğa sahip olmuştur. Çocukları elinden alınarak bir başkasıyla evlendirilmek zorunda kalmıştır.

Celie, sözlü, fiziksel ve cinsel olarak birçok farklı erkek tarafından istismar edilir. Artık kendini değersiz görmeye başlar. Küçük kız kardeşi Nettie’yi diğerlerinden korumak için çabalar ama asıl çabası hayatta kalmaya çalışmaktır.

* Bu kitabın satışı olmadığından kütüphane taraması yapmalısınız…

Kırmızı Çadır – Anita Diamant

Kırmızı Çadır, Yakup peygamberin kızı Dina’nın hikayesini anlatır. İncil’deki hikayesine göre Dina bir Mısır prensi tarafından tecavüze uğramıştır. Dina’nın kardeşleri Şimon ve Levi intikam uğruna şehirdeki tüm insanları öldürmüştür.

Romanın hikayesi Dinan’ın annelerinin hikayesiyle başlar. Dina, dört annesinden biri olan Leah’ın kızı olarak dünyaya gelir. Rahel tarafından bakıldığı için onun oğlu Yusuf ile yakınlaşır. Ailesi Kenan’a göç etmek istediğinde ilk büyük macerasına atılmak üzeredir.

Bilge Kültür Sanat: Kırmızı Çadır – Anita Diamant

Sarah’nın Anahtarı – Tatiana de Rosnay

Sarah’nın Anahtarı, 1942 yılında Paris’te polisler tarafından Yahudi olduğu için tutuklanan Sarah Starzynski’nin hikayesini anlatır. Ailesiyle birlikte ilk durakları önce geçici bir toplama kampı ardından Auschwitz’teki toplama kampı olacaktır. Burada ölümü beklemeye koyulacaklardır.

Sarah tutuldukları kamptan kaçmayı başarır. Rachel ile birlikte bir çiftliğe sığınırlar. Çok geçmeden yeniden yakalanırlar. Rachel götürülür ama Sarah iki yaşlı çift tarafından evlatlık edinilerek hayatını kurtarır. Bir gazeteci olan Julia yıllar önce yaşanmış bu olayın ardındaki sırrı aralamak için çabalar.

Bilge Kültür Sanat: Sarah’nın Anahtarı – Tatiana de Rosnay

Bir Geyşa’nın Anıları

Bir Geyşa’nın Anıları asıl adı Chiyo olan ama geyşa olduktan sonra Sayuri adını alan bir kadının hikayesini anlatır. Chiyo’nun annesi oldukça hastadır ve babası tek başına kaldığında ne yapacağını düşünür. Babası onu bu durumdan kurtaracak teklifi kabul eder ama sonucunda ne olacağını bilemez.

Chiyo bir süre sonra Nitta Sayuri adını alır ve sadakat ile gizli aşk arasındaki çatışmanın merkezide kalır. Kendisiyle rakip olan biriyle mücadele etmesi gerekirken aynı zamanda hizmetinde olduğu kişiyi mutlu etmelidir. Hayatın tüm bu karmaşayı aynı anda kabul etmesinin bir yolu yoktur.

Altın Kitaplar: Bir Geyşa’nın Anıları – Arthur Golden

Üç Silahşor – Alexandre Dumas

Üç Silahşor esasında Kral 13. Louis, Kraliçe Anne, Kardinal Richelieu ve Buckhingam Dükü arasında gelişen olayları konu alır. Hikayenin merkezinde bir silahşor olmayı isteyen d’Artagnan vardır. Bu göreve layık görebilmesi için Kaptan Monsieur de Treville ondan becerilerini ispat etmesini ister.

Kraliçe Anne hayatının en büyük hatasını yapıp iki elmas künyeyi Buckingam’ın düküne verir. Dük kendi ülkesine döndüğünde onu geri almanın tek yolu silahşor takımına güvenmektir. Aramis, Athos, Porthos ve d’Artagnan bu gizli görev için görevlendirilir.

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları: Üç Silahşor – Alexandre Dumas

Yüzyıllık Yalnızlık – Gabriel Garcia Marquez

Yüzyıllık Yalnızlık Buendia ailesinin hikayesini anlatır. Yaşanan tüm olaylar bir hayal ürünü olan Macondo kasabasında geçer. Romanın ilk kısmında Jose Arcadio Buendia, eşi Ursula ve Macondo’ya sürekli icatlar getiren Melquiades’in hikayesine yer verilir.

Hayatın eski hali ile yeni hali arasındaki farklılık bir mücadeledir. Geleneksel ve modern arasındaki çatışmanın her birisi yeni şeyler öğretir. Buendia ailesi çöküşün kıyısına kadar geldiğinde geçmişin, şimdiki zamanın ve geleceğin ayrılmazlığı kendini gösterir.

Can Yayınları: Yüzyıllık Yalnızlık – Gabriel Garcia Marquez

Okunması gereken diğer en iyi tarihi romanlar

Tarihi roman denildiğinde ilk akıllara gelenler yukarıdaki eserlerdir. Bunlar dışında kalan ve okuma sırasına ekleyebileceğin daha farklı romanlar da mevcuttur. Dilersen aşağıdaki romanları okumayı düşünebilir veya kendi önerilerini yorum olarak bana ulaştırabilirsin.

Kitap Adı Yazar Yayıncı
Edebiyat ve Patates Turtası Derneği Mary An Shaffer Epsilon Yayınevi
Gülün Adı Umberto Eco Can Yayınları
Şu Çılgın Türkler Turgut Özakman Bilgi Yayınevi
Kar Çiçeği ve Sırlar Yelpazesi Lisa See Can Yayınları
Boleyn Kızı Philippa Gregory Artemis Yayınları
Mağara Ayısı Klanı Jean M. Auel Artemis Yayınları
Mucizeler Yılı Geraldine Books Hit Kitap Yayıncılık
Koku Patrick Süskind Can Yayınları
Şah ve Sultan İskender Pala Kapı Yayınları
Üç İstanbul Mithat Cemal Kuntay Oğlak Yayınları

En iyi ve en sürükleyici tarihi romanları seninle tanıştırmaya çalıştım. Bu listeye daha fazla kitap ekleyebilirim. Bunun için yorum yaparak bana yardımcı olmaya çalışabilirsin. Ayrıca, bu kitaplardan kaç tanesini ve hangilerini okuduğunu yorum yaparak benimle paylaşabilirsin.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

2 Responses

 1. Ayşegül dedi ki:

  Mithat Cemal Kuntay ın Üç İstanbul eseri, kesinlikle okunması gereken bir tarihi roman.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Öneri için çok teşekkür ediyorum. Romanların arasına ekledim. Bu arada blogunuzda başarılar, umarım keyifle yazmaya devam edersiniz.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

Yorum yapıp katkı sağla...