Tanrısız Gençlik (Ödön von Horvath)

Tanrısız Gençlik, Nazi döneminde Almanya’da hüküm sürmüş olan faşizmi eleştiren bir yapıttır. Bu yapıtın en önemli özelliği hiç kuşkusuz sahip olduğu birbiriyle bağlantılı yazılar içermesidir. Aslında her başlık ayrı bir konu gibi görünür ve her başlığını bir sonu vardır. Ancak aynı zamanda tüm başlıkların ortak bir noktası bulunmaktadır.

Tanrısız Gençlik, Ödön von Horvath tarafından yazılmış bir romandır. Kitapta doğrudan Nazi döneminde Almanya’da hüküm süren faşizme eleştiriler yöneltilmektedir. Faşizmin etkisi altında yetişen gençlerin acıma duygusundan yoksun oluşlarını anlatan bu kitap, Oktay Değirmenci‘nin çevirisiyle Jaguar Kitap tarafından yayınlanmıştır.

Tanrısız Gençlik – Kitabın Konusu

Tanrısız Gençlik kitabının anlatıcısı etliye sütlüye hiç bulaşmasa kendi halinde yaşayıp gidebilecek bir öğretmendir. Kariyeri açısından her şey yolunda olmasına rağmen maalesef yavaş yavaş uçurumun kenarına doğru ilerlemektedir. Ülkesinin sürekli savaş halinde olması, savaş propagandalarının yapılması ve bununla birlikte baskıcı yönetim anlayışının bulunması onu bol bol sorular sormaya yönlendirmektedir.

Hiçbir şeyi kafaya takmasa belki çok daha mutlu olabilecek olan bu öğretmen günden güne genç nesillere nüfuz eden kötü ve anlamsız düşüncelerin farkına varmaya başlamış. Buna bir dur diyememenin getirisi olarak artık öğretmenlik yapmak dahi istememektedir. Kitap bu öğretmenin söz konusu dönemde başından geçenleri işlerken aynı zamanda faşizmin etkisi altındaki Almanya’da olan bitenleri resmetmektedir.

Jaguar Kitap: Tanrısız Gençlik – Ödön von Horvath

Felaketlerin Altında Ezilip Gitmek

Ben Nazilerin hüküm sürdüğü Almanya dönemiyle eskiden epey fazla ilgilenirdim ama artık benim için ilgi alanı olmaktan çıktı diyebilirim. İnsancıl boyutuyla siyasi boyutunu ayrı tutmak gerektiğine inanırdım hep ama zaman içerisinde siyasi boyutunun aslında insancıl boyutu inşa ettiğini anlayınca aslında farklı adımlar atılarak çok daha fazla şey yapılabileceğini fark etmiştim.

Bu kitap o dönemde yaşananları tanık göstererek birebir anlatmasa dahi o dönemde yaşananları aynen okuyucusunun önüne sunabilmektedir. Üstelik bunu iyi bir kurgu ve anlatımla gerçekleştirmektedir. Bir öğretmenin gözünden siyasi propaganda işlenerek yetiştirilen beyinlerin felaketin altında ezilip gidebileceğini en acımasız bir biçimde ortaya koymaktadır.

Gerek kapak tasarımı gerek ise sahip olduğu isimle son derece dikkat çekici bir eserden söz ediyorum. İçeriğinin basit bir anlatımla yazıldığını ve hiç sıkılmadan okuyabileceğini ek olarak söylemeliyim. Kitabın belki son derece boğucu bir konuyu bu kadar etkileyici biçimde işleyebilmesi anlatımının güzelliğiyle açıklanabilir.

Tanrısız Gençlik – Tavsiye Durumu

Tanrısız Gençlik isimli bu kitabı okumanı tavsiye eder miyim? Milliyetçilikten çıkıp ırkçılığa doğru yelken açmayı düşünen herkesin okumasını tavsiye ederim. Ulusal egemenlik ve ulusal bağımsızlık ile üstün ırkın ve üstün fikir arasındaki farkları ayırt etmek isteyenlerin okumasını öneririm. Bu kitap faşizmle yoğurulmuş olan zihinlerin felaketleri yaşatabilme konusunda aşırı becerikli olmalarını etkileyici biçimde anlatmaktadır.

Ödön von Horvath tarafından yazılmış olan bu kitabı okuduktan sonra yazarın diğer kitaplarına göz atmayı düşünebilirsin. Yazarın dilimize çevrilmiş olan bir diğer eseri tiyatro oyunu olduğundan belki ilgini çekmeyebilir. Fakat tiyatro oyunları okumak ilgi alanına giriyorsa mutlaka Viyana Ormanlarından Masallar, İtalyan Gecesi, Don Juan Savaştan Geliyor ve Figaro B isimli oyunları içeren Toplu Oyunları 1 isimli esere göz atabilirsin.

Görsel Kaynağı: Kitap Kulübü

Takibe ne dersin?Beni takip edenlere her yeni yazıyla ÜCRETSİZ bülten ulaştırırım. Beni takip etmek ister misin?

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...