Sürekli kitap okumayı nasıl başarabilirim?

S

Okumak insanın hayatındaki en iyi uğraşlardan birisidir. İnsan okul dönemi dahil olmak üzere hayatın her döneminde bir şeyler okuyabilir. Amacın öğrenmek olmadığı durumlarda kitap okumak eğlenmek amacıyla gerçekleştirilir. Okuma ile aranızı iyi tutmak demek sözcük haznenizin gelişmesidir. İnsanlar kullandığınız sözcüklerden ne sıklıkta kitap okuduğunuzu anlayabilirler. Sürekli kitap okumak herkesin yapabileceğini bir şey olmasa bile bu konuda umutsuzluğa kapılmamalısınız.

Sürekli kitap okumayı isteyen biriyseniz bunu başarmak için neler yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Yapacaklarınız çok büyük şeyler değildir ama üzerinde düşünülmesi gereken şeylerdir. Doğru kitabı seçmek, uygun seviyede kitap bulmak, okumaya vakit ayırmak, okumaya elverişli bir ortama sahip olmak bunlardan bazılarıdır. Sürekli kitap okuyan birisi olmak kolay bir iş değildir.

Sürekli Kitap Okumayı Nasıl Başarırım?

Okuyacağınız kitabın mutlaka ilgi alanınızda olmasına özen göstermelisiniz. Sıkıcı bulduğunuz bir kitabı elinize alıp okumaya başladığınız zaman sonunu getiremezsiniz. İlgi duyduğunuz kitap türlerini belirleyerek işe başlamalısınız. Fantastik kitaplar, tarih kitapları, bilim kurgu kitapları veya romantik kitaplar gibi birçok farklı başlık arasından seçim yapmalısınız. Tavsiyeler için kitaplar konusunda otorite sahibi olan kişilere başvurabilirsiniz. Bunlar bloglar olabileceği gibi en yakınınızdaki kütüphaneciler de olabilir.

Bir seri içerisinden kitap okuyorsanız mutlaka seriyi takip etmeye çalışın. Eğer serinin ilk kitabını sevmişseniz devamını getirmeyi ihmal etmeyin. Birinci kitabı beğendiyseniz ikinci kitabı okumak için tereddüt etmeniz gerekmez öyle değil mi? Buna benzer şekilde bir yazarın kitabını beğendiyseniz aynı yazarın diğer kitaplarına şans tanımaya çalışın. Doğru kitabı bulmak adına bunlar işinizi kolaylaştıracaktır.

2. Okuma Seviyesine Dikkat Etmek

Okumaya karar verdiğiniz kitabın okuma seviyenize uygun olduğundan emin olun. Herkesin okuma seviyesi aynı değildir. Herkes bir kitabı okurken aynı konsantrasyona sahip olmadığı gibi aynı kavrama gücüne de sahip değildir. Kitabın ilk sayfasını okuyun ve kitabın okuma seviyenize uygun olup olmadığına karar verin. Eğer ilk sayfada dahi anlamını bilmediğiniz birkaç kelime varsa elinizdeki kitap size uygun değildir demektir.

Ayrıca, okumak istediğiniz kitabın aşırı uzun olmamasına dikkat edin. Kitap okurken konsantrasyon sorunu yaşıyorsanız uzun kitaplar size uygun değil demektir. 200-250 sayfa seviyesindeki kitaplar konsantrasyon sorunu yaşayanların okumayı göze alabileceği maksimum sayfa sayılarıdır. Bunun üzerine çıkmak düşük konsantrasyona sahip kişiler için çok uygun değildir.

3. Okumaya Zaman Ayırmak

Okuduğunuz kitaba göre değişecek bir durum olsa bile kitabı okumak için kendinize zaman ayırmalısınız. Hızlı okuma tekniklerini bilen bir okuyucu olsanız dahi bir kitabı sırf 1 günde bitirebilmek için seçmeyin. Kitabı okuyup özet çıkartacaksanız veya kitabı yorumlama yoluna gidecekseniz ağırdan alarak okumayı düşünmeyin. Her zaman nasıl kitap okuyorsanız o şekilde okumaya çalışın.

Okumaya vakit ayırma sorunu nasıl çözülür?

Bir kitabı okumak için kendinize başlangıç ve bitiş süreleri seçin. Bu sürelere sadık kalacak şekilde elinizdeki kitabı okumaya çalışın. Okuma hızınızı elinizdeki süreye göre ayarlayın. Sürekli kitap okuyan bir birey olmak istiyorsanız okuma zamanını düzenlemek sizin için bir alışkanlık haline gelecektir.

4. Hedef Belirlemek

Kitap okurken kendinize zaman ayırın. Bir kitabı okumanız şartsa ama onu okumak istemiyorsanız kendinize belirli sınırlar belirleyebilirsiniz. Örneğin elinizdeki kitaptan günde en az 30 sayfa okumak veya en az 1 saat kitap okumak bu sınırlamalardan bazılarıdır.

Kitabı bitirmek için acele etmenize gerek yoktur. Ne kadar acele ederseniz kitabı bitirmek sizin için bir o kadar zor olacaktır. Bir gecede 250 sayfa kitap okumak zordur. Bunu yapabilmek için okuma konusunda çok kabiliyetli olmanız gerekir. 250 sayfayı bir çırpıda okuyabilirsiniz ama asıl önemli kitaptan edindiğiniz bilgilerin ne kadar aklınızda kaldığıdır.

5. Okuma Alanı Oluşturmak

Okumak için kendinize doğru alanı seçin. Okuma alanınızın sessiz ve rahat bir ortamdan oluşmalıdır. Kitabı kapalı bir alanda okuyacaksanız bulunduğunuz ortamın havasız kalmamasını sağlamalı ve yeterince ışık aldığından emin olmalısınız. Bu açıdan en iyi okuma alanı insanın kendi evi ve hatta yatak odasıdır. Eğer kitap okurken ışığı iyi ayarlayamazsanız gözlerinize zarar vereceğinizi unutmamalısınız.

Dışarıda kitap okumayı seviyor olabilirsiniz. Fakat gürültülü ve kalabalık ortamlarda kitap okumak çok doğru değildir. Konsantrasyonunuz düşeceği için elinizdeki kitabı okumakta zorlanabilirsiniz. Kitabı okusanız bile okuduğunuzu anlama konusunda problemler yaşayabilirsiniz.

6. Okunanı Anlamak

İnsanların yaptıkları en büyük hata kitap okurken sadece okumuş olmayı hedef seçmektir. Bir kitabı anlamadan okuyorsanız hiçbir kazancınız olmaz. Vaktinize yazık desem hatta çok daha doğru olur. Elinizdeki kitabı okurken anlamakta zorlanıyorsanız bir takım kararlarınızı gözden geçirmeniz gerekir.

Öncelikle kitabın okuma seviyenize uygun olduğundan ve sonrasında ise okuduğunuz alanın sizi rahatsız etmediğinden emin olmalısınız. Eğer bu iki unsur sizin için problem değilse bu durumda daha ciddi konsantrasyon problemleriniz olabilir. Bununla başa çıkabilmek için not alma yöntemiyle kitap okumayı denemelisiniz.

7. Okumayı Zamanında Sonlandırmak

İnsanlar ne kadar iyi okuyucu olurlarsa olsunlar yaptıkları basit bir hata vardır. Asla okumayı zamanında bırakmayı beceremezler. Okuduğunuz kitaptan büyük keyif alsanız dahi bir süre sonra yorulduğunuzu hissedersiniz. Sırf keyif aldığınız için okumaya devam etmek kendinizi zorlamak demektir. Konsantrasyonunuz zaman içerisinde düşeceği için belirli bir süre sonra okumayı bırakmanız gerekir.

Diğer taraftan sevmediğiniz kitapları okumak zorunda kaldığınızda (bazen yorumlamak için mecbur kaldığım oluyor) kendinizi çok fazla sıkmadan belirli bir sayfaya geldiğinizde ara vermeniz gerekir. Ara vermek çözüm olmuyorsa elinizde bulunan hoşlanmadığınız ilgili kitabı bir kenara bırakmalısınız. Her şeyi değil, size değer katacak şeyleri okumalısınız.

Neden daha fazla kitap okumalıyım?

Sürekli kitap okuyan bir insan olmak istiyorsanız okuma kalitenizi iyileştirmeniz konusunda size yardımcı olabilecek bu etkenleri düşünmelisiniz. Asla kendinizi zorlayarak bir kitabı okumaya çalışmamalısınız. Bu okuma kalitenizi derinden sarsacak bir girişim olduğu gibi keyif aldığınız kitaplardan uzak durmanıza dahi neden olabilecektir.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...