Şüpheci olmaktan nasıl kurtulurum?

Ş

Şüpheci olmaktan nasıl kurtulurum? Şüpheler, şüpheler… insanın hayatını tam anlamıyla mahvederler. Hayat tam anlamıyla yaşanmaz hale dönüşür çünkü buluttan nem kapar hale gelirsin. Şüpheci birisi olmanın özeti maalesef bu şekildedir.

Şüpheci olmanın bazen insana fayda sağladığı düşünülür. Mesela gelecekte yaşanabilecek olumsuz şeyleri şüpheci insanların daha kolay fark edebileceğinden söz edilir. Herhangi bir konuyla ilgili onlarca yorum ortaya atacak kadar şüpheci olsam içlerinden bir tanesi tuttuğu zaman ben de geleceği bilmiş olurdum. Yoksa her öküzün altında buzağı aramak böyle bir şey değil mi?

Şüpheci olmaktan nasıl kurtulabilirim?

Şüpheci olmaktan kurtulmak doğal bir istektir. Şüpheler insanın doğasına bir sürü probleme yol açarlar. Her zaman kendini güvensiz hisseden bir insanın şüpheci olduğu anında söylenebilir. Şüpheci insanların kendine olan güvenleri her zaman çok daha düşüktür. Hayal kırıklığı, depresyon ve beraberinde tükenmişlik başlarından hiç eksik olmaz. Şüphe esasında çok kötü bir şey değildir ama insan ne yapıp edip onu kendisine zarar verecek şekilde değerlendirmeye çalışır.

Şüpheleri Anlamaya Çalışmak

Şüpheci olmaktan kurtulmak istiyorsan yaşadığın şüpheleri anlamak zorundasın. Bunu yapmadığın zaman şüpheci olmaktan maalesef kurtulamazsın. Fakat dikkat etmen gereken durum ise anlamlı şüpheler ile anlamsız şüpheler arasındaki farkı ayırt edebilmektir.

 • Şüphelerini anlamaya çalışmalısın. Tanımlamayı başaramadığın bir şeyin üstesinden gelemezsin. Kararlarını etkileyen her ne ise onun üzerine gitmelisin. Şüpheler aslında kendini korumak için ortaya çıkardığın düşüncelerdir ama sen onları yanlış yönlendirmeyi tercih edersen kendine zarar verirsin.
 • Şüphelerini hemen kabullenmek yerine onları sorgulamalısın. Ne olduğunu ve neden ortaya çıktığını sorgulamalısın. Şüphelerini sorgulamaktan korkuyorsan bir adım dahi ileriye gidemezsin. Seni tutan ve ilerlemene izin vermeyen her ne ise onu bulmalısın.
 • Duyguların verdiği mesajlara dikkat etmelisin. Her zaman yaşananları net bir biçimde görme fırsatına sahip olamayız. Bazen duygularımız görevlendirdiğimiz yargıçlarımız olurlar ve bizi yönlendirirler. Eğer aşırı şüpheci olduğun noktalarda duyguların büyük bir role sahipse önce onların sözünü dinleyip vermek istedikleri mesajları anlamalısın.
 • Anlamlı şüpheler ile anlamsız şüpheler arasındaki farklılığı bulmalısın. Şüphelerini sorgulama yolunda başarılı adımlar atarsan eğer anlamsız olan şüphelerini fark edebilirsin. Anlamlı şüpheler genelde kapasiteni veya yeterliliğini aşan durumlara karşı alacağın kararlarda ortaya çıkarlar ve seni hata yapmaktan korurlar.
 • Sürekli güven vermekten kaçınmalısın. Şüphelerinden dolayı bir başkasına fikirlerini onaylaması için ricada bulunursan kendine güvenmediğini ispat etmiş olursun. Şüphelerinden bu şekilde kurtulamazsın çünkü bu adımlar kurtulmana değil senin boğulmana yardımcı olacaklardır.

Kararlılıkla Şüphelerden Kurtulmak

Yaşadığın şüpheleri anlama konusunda kendini geliştirmeyi başardıktan sonra kararlılıkla şüphelerinden kurtulmayı denemelisin. Bunun için işini kolaylaştıracak alışkanlıklar edinmen, hatalara karşı bakış açını değiştirmen, kendine güvenmen ve mükemmeliyetçi davranmaktan kaçınman gerekecektir. Tüm bunları yapabilecek kapasiteye ulaştığında şüphelerinden kurtulmayı başarabilen birisi olabilirsin.

Kitap okumak neden önemlidir?

 • Kendini sağlıklı alışkanlıklar ile sürekli olan desteklemelisin. Anı yaşamak önemli bir alışkanlıktır ve edinildiği zaman pek çok problemi ortadan kaldırabilmektedir. Bununla birlikte zihin rahatlatıcı alışkanlıklara sahip olmak iyi bir fikirdir. Spor yapmak, kitap okumak, müzik enstrümanı çalmak veya sevdiğin faydalı diğer şeyleri yapmak sana yardımcı olacaktır.
 • Hatalara bakış açını kesinlikle değiştirmek zorundasın. Genellikle şüpheye düşmenin genel nedeni bir işi yapabilmek için yeteri kadar kabiliyetli olamamaktır. Hata yapmaktan hala korkuyor olabilirsin ama her zaman başarılı olamayacağının farkında olmalısın. Hata yapmaktan çekinmek ve hata yaptıktan sonra dövünmek yerine olabildiğince hatalardan ders çıkartmaya çalışmalısın.
 • Her ne olursa olsun kendine güvenmeyi tercih etmelisin. Her konuda doğruyu düşünecek veya doğruyu yapacak değilsin. Bazen başarısız olacaksın, bazen bir çuval inciri berbat edeceksin ama en azından kendine güvenmiş olacaksın. Kendine güvenen insan hata yaptıklarında başarılı oldukları anları hatırlayarak tekrar harekete geçebilir ama kendine güvenmeyen insan yerinde saymaya devam eder.

Mükemmeliyetçilik nasıl yenilir?

 • Şüphelerinden kurtulmak istiyorsan eğer mükemmeliyetçi olmaktan olabildiğince kaçınmalısın. Başarılı olmak yerine mükemmel olmayı tercih edersen belirlediğin hedefte çuvallamakla yetinmek zorunda kalırsın. Mükemmeliyetçi olmaya çalışmak hatadan daha fazla korkmak anlamına gelmektedir. Hedeflerin ve beklentilerin konusunda her zaman gerçekçi olmalısın.
 • Belirsizliklere karşı nasıl davranman gerektiğini bilmelisin. Bazen şüpheler geleceğin belirsiz olması nedeniyle ortaya çıkarlar. Kimse geleceği göremez ve hayatın her alanında her zaman belirsizlik hakim olacaktır. Bu nedenle belirsizliklerle yaşamaya alışman gerekir.
 • Belirlediğin hedef her ne ise onu her zaman ufak parçalara ayırarak hareket etmelisin. Bu sana daha az şüphe duyma konusunda yardımcı olacaktır. Büyük bir parçayı bitirmek ufak parçaları bitirmekten çok daha zor ve zaman alıcıdır. Ortada bitirilmemiş bir şeyler olduğunda her zaman şüphe duymaya açık birisi olursun.

Şüpheci olmaktan kurtulmak için neler yapabileceğini az da olsa öğrenebildiğini düşünüyorum. Şüpheci olmaktan kurtulmak istiyorsan öncelikle şüphelerini anlamalı ve ardından şüphelere karşı nasıl davranman gerektiğini öğrenmelisin. Sonunda şüpheci olmaktan sıyrılıp daha verimli ve daha iyi hayat yaşamak istiyorsan bu bilgiler yeterli gelmediyse yorum yaparak düşüncelerini ve sorularını bana ulaştırabilirsin.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...