Sultanın Casusları (Emrah Safa Gürkan)

Sultanın Casusları: 16. Yüzyılda İstihbarat, Sabotaj ve Rüşvet Ağları, isimli bu kitap gelecekte çok daha başarılı olabileceğine inandığım tarihçi Emrah Safa Gürkan tarafından yazılmış bir kitaptır. Konu son derece ilgi çekici olmakla beraber belirli bir alanla sınırlandırıldığı için incelenmesi fazlasıyla kolaydır. Tarih kitabı okumak isteyen ama klasik devir açma ve devir kapama tarihlerinden sıkılanlar için bu kitap fazlasıyla iyi bir seçim olabilir.

Sultanın Casusları, Emrah Safa Gürkan tarafından yazılmış bir tarih kitabıdır. Kitabın içeriği ismi ve alt başlığından oldukça kolay bir biçimde anlaşılmaktadır. İstihbarat tarihine merak saran herkesin keyifli bir biçimde okuyabileceği bu kitap Kronik Kitap tarafından yayınlanmıştır.

Sultanın Casusları – Kitabın Konusu

Sultanın Casusları adını taşıyan bu kitap 16. yüzyılda istihbarat yapılanmalarına yönelik bir arşiv çalışmasıdır. Uzun soluklu çalışma sürecinin sonunda yazılmış olması onun değerine değer katmaktadır. Özellikle Osmanlı Devleti içerisinde yer alan istihbarat yapılanmaları ve popüler deyimle klikleri anlatması kitabı ilgi çekici kılmaktadır. Normalde yazarın doktora tezi olan bu çalışma geliştirilerek kitap olarak yayınlanmıştır.

Kitap yapısal olarak beş farklı bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde bugün Cezayir olarak bilinen Osmanlı Devleti eyaletinde yaşanan Osmanlı Hanedanı ve Habsburg Hanedanı arasındaki mücadeleyi konu almaktadır. İkinci bölümde Osmanlı Devleti tarafından gerçekleştirilen istihbarat operasyonlarına, üçüncü bölümde istihbaratın kaynaklarına, dördüncü bölümde istihbaratın kurumsal yapısına ve beşinci bölümde devletin gerçekleştirdiği karşı istihbaratlara yer verilmiştir.

Kronik Kitap: Sultanın Casusları – Emrah Gürkan Safa

İstihbarat Tarihine Başlangıç

Osmanlı Devleti’nin istihbarat yapısıyla ilgili ortaya konmuş çok fazla çalışma olmaması bu alanda bir boşluk oluşturmuştur. Emrah Gürkan Safa gibi isimlerin yaptığı çalışmalar ile bu boşluklar yavaş yavaş doldurulmaktadır. Bu kitabı alıp okumaya başlayarak Osmanlı Devleti istihbarat tarihine ufak bir başlangıç yapabilirsin.

Kitaptan geçmişteki istihbarat yapısına ve bu yapının nasıl çalıştığına yönelik ideal bilgilere ulaşabilirsin. Alanında yazılmış olan sayılı eserlerden birisi olması ve konusunun merak uyandırması nedeniyle kitabı alıp okuyabileceğini düşünüyorum. Genelde tarih kitaplarının zor okunan kitaplar olduğuna inanılır ama bu kitabın yapısı kolay okunabilmesini sağlamaktadır.

Son dönemlerde adından sıkça söz ettiren bir yayıncıdan çıkmış olması bizleri şaşırtmamalıdır. Kronik Kitap gün geçtikçe kendini geliştirmekte ve özellikle tarih alanında başarılı çalışmaları yayınlamaya devam etmektedir. Bu kitap onlardan sadece birisidir.

Sultanın Casusları – Tavsiye Durumu

Sultanın Casusları kitabını okumanı tavsiye eder miyim? Kişisel olarak Osmanlı Devleti tarihine meraklı biriysen ve özellikle istihbarat yapısını merak ediyorsan kesinlikle bu kitabı okumalısın. Bu kitapta bulabileceğin bilgilerden yola çıkarak söz konusu alanda bilgi hazineni geliştirebilirsin.

Emrah Gürkan Safa tarafından yazılmış olan bu kitabı okuduktan sonra yazarın diğer kitaplarına göz atmayı düşünebilirsin. Ancak yazarın kitap haline dönüştürülmüş başka çalışmaları şimdilik bulunmamaktadır. Yazarın ilk eseri olan bu kitabı okuyarak onun yazım stiline alışabilir ve ardından yayınlanacak olan diğer eserlerine göz atabilirsin.

Görsel Kaynağı: 29 Mayıs Üniversitesi

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...