Suikastçının İnancı serisi (Oliver Bowden)

S

Suikastçının İnancı, ihanete uğramış genç bir adamın intikam için destansı yolculuğu konu alan bir seridir. Genç adam intikam peşinde koşarken aynı zamanda ayyuka çıkmış olan yolsuzluğu ortadan kaldırmak için çaba gösterir. Destansı yolculuğunda ona yardımcı olacak en önemli silah, ailesinin onurunu kurtarmak için öğrendi suikastçı sanatıdır.

Görsel Kaynağı: Ubisoft

Suikastçının İnancı, Oliver Bowden tarafından yazılmış fantastik ve tarihsel bir roman serisidir. Bu roman serisi, Ubisoft tarafından geliştirilmiş olan Assassin’s Creed isimli oyundan uyarlanmıştır. Yoğun aksiyonu bulunan, hırs dolu ve tarihi dokularla dolup taşan bir roman okumak istiyorsan bu seriye mutlaka bir şans vermelisin.

Suikastçının İnancı: Rönesans

Suikastçının İnancı: Rönesans, Ezio’nun destansı mücadelesinin başlangıç kitabıdır. Saygın bir aileden geliyor olmasına rağmen İtalya’nın diğer saygın aileleri tarafından ihanete uğradıktan sonra kendi değişimini gerçekleştirip intikam peşinde koşması için ihtiyacı olan tek şey bu duyguyu harekete geçirmektir. Ezio bunu yapmaya hazırdır ama aynı zamanda adaletin ve özgürlüğün yanında yer almak için ant içer.

Ezio’nun yolculuğu bol gürültülü ama aynı zamanda bol kavgalı olacaktır. İnsanların çığlık atarak kaçıştığı ortamlarda o hedefini bulup ortadan kaldırırken dilinden sadece “adalet yerini buldu” ifadesi dökülecektir. Ailesinin onurunu iki paralık etmiş olan herkese karşı savaşacak, aldığı intikamları tek tek sayarken daha fazlasını arzulayarak yoluna devam edecektir.

Epsilon Yayınevi: Suikastçının İnancı: Rönesans – Oliver Bowden

Tarihi dokularla bezenmiş aksiyon dolu intikam macerası

Serinin ilk kitabı hakkında söyleyebileceklerim aslında sınırlı. Kitabı okumak istiyorsan eğer fırsatın varsa mutlaka oyunu oynamalı ama bir başka uyarlama olan filmi izlemekten kaçınmalısın. Kitabın hikayesi ile oyunun senaryosu arasındaki uyum fazlasıyla iyidir. Fakat her şeyi daha iyi anlamak için önce oyunu oynamak çok daha doğru olabilir.

Oyunlarla aran yoksa çok fazla üzülmeni ve bu durumu kafaya takmanı önermem. Çünkü kitapta anlatılanlar oyunun ve filmin senaryosundan çok daha fazla detay içerirler. Dövüş ve aksiyon sahnelerinin anlatılışı fazlasıyla iyi olduğundan kendini her zaman aksiyonun içerisinde bulabilirsin. Ezio’nun macerasına ortak olarak intikam duygusunu en üst perdeden iliklerinde hissedebilirsin.

Suikastçının İnancı: Yoldaşlık

Suikastçının İnancı: Yoldaşlık, serinin ikinci kitabıdır; bol aksiyon ve bol macera doludur. Ezio hançerini düşmanlarının kalplerine doğru saplarken bu sefer hedefinde Roma vardır. Roma ihtişamlı günlerinden birisinde değildir ama hala tek başına mücadele edilmesi zor bir şehirdir. Ezio adaleti kanla yazacaktır ama bunun için kendisine yoldaşlık edecek birilerine ihtiyaç vardır.

Bir dönemin muhteşem şehri Roma artık harabeleri andırmaktadır. Halk her gün ama her gün acıyı tatmaya devam ederken Borgia ailesi zalimliğini devam ettirmek için her türlü fırsatı değerlendirmektedir. Bu zulmü durdurabilecek yegane kişi suikastları artık bir sanat haline dönüştürmüş olan Ezio’dan başkası değildir. Ezio sınırlarını zorlamaya hazırdır ama yoldaşlığın içerisinde kol gezen ihanetin de kanını akıtmak zorundadır.

Epsilon Yayınevi: Suikastçının İnancı: Yoldaşlık – Oliver Bowden

İhanetlerin göbeğinde süren özgürlük macerası

Ezio sınırlarını zorlamak için bir dakika bile tereddüt etmez. Roma halkı acı çekerken o kişisel çıkarlarını ön planda tutabilecek birisi değildir. Öncelikle zalim Borgia ailesinin icabına bakmalıdır ama birbiri ardına gerçekleşen ihanetler bunu zorlaştırır. Ezio tereddütsüz bir biçimde doğru bildiğini yapmaya devam ederken hançerinin soğumasına aman bile kalmaz.

Serinin ikinci kitabı okumak için biraz sabır gerektirir. Çok fazla detay vardır ama bu detaylar seriyi daha iyi anlamak için fazlasıyla gereklidir. Sayfaları hızlı hızlı çevirmeyi düşünürsen ileride çok fazla şey kaçıracağını bilmeni isterim. Aksiyon dolu dünyada çılgınca adımlar atılırken en ufak hareketliliği bile kaçırmak istemeyeceksin. Kitap seni içine çekecek ve Ezio’nun yanında kendini bir yoldaş olarak bulacaksın.

Suikastçının İnancı: Gizli Sefer

Suikastçının İnancı: Gizli Sefer, yoldaşlık içerisinde yer alan en iyi suikastçılardan birisi olan Altair’in hikayesini konu alır. Yıllar boyunca gizli kalan hikaye nihayet açığa çıkmaya başlar. Altair’e korkunç hatta olağanüstü derecede zorlu bir görev verilir. Kutsal Topraklar’a gidip birbirinden güçlü dokuz düşmanı ortadan kaldırmalıdır ve bunların arasında Tapınakçıların lideri de vardır.

Hikayenin gidişatı değişmeye hazırdır. Altair görevini başarıyla tamamlamak için elinden gelenin fazlasını yapması gerektiğini bilir. Tapınakçılara karşı vereceği savaşın yanında ailesine ait gerçekleri öğrenirken şok üstüne şok yaşar ama hiçbirisi en yakın arkadaşlarından birisinin ihaneti kadar yaralayıcı olmaz.

Epsilon Yayınevi: Suikastçının İnancı: Gizli Sefer – Oliver Bowden

Trajik detaylarla dolu soluksuz suikast macerası

Serinin üçüncü kitabında kahramanımız Kutsal Topraklar’da kendisini yeniden kazanmayı amaçlayan Altair’dir. Altair apoleti sökülmüş bir suikastçıdır. Günün birinde kapısı reddedemeyeceği bir teklifle çalınır; dokuz adamın hayatını almayı başarırsa kendisine rütbesi, unvanı yani apoleti geri verilecektir.

İşte bu zorlu macera okuyucuya bir suikastçının kendisiyle yüzleşmesini anlatır. Artık detaylar daha belirgin olmalı, intikam peşinde koşan adamların arkasındaki motivasyonun ne olduğu net bir biçimde ortaya konmalıdır. Okurken çok şaşıracak, aksiyonlar ile soluksuz kalacak ve hatta daha fazlasını okumak ve öğrenmek için can atacaksın.

Suikastçının İnancı: Sırlar

Suikastçının İnancı: Sırlar, serinin dördüncü kitabıdır ve Ezio’nun Altair’in kayıp kütüphanesini bulma macerasını anlatır. Altair’in kütüphanesi Tapınakçıları ortadan kaldırabilecek sırları içerdiğinden kritik öneme sahiptir. Ancak kütüphanenin sahip olduğu tek sır bu değildir.

Ezio, Osmanlı Devleti’nin elinde olan İstanbul’a gidip buradaki Tapınakçılar ile mücadele etmek zorundadır. Tapınakçılar tarafından gerçekleştirilen plan işe yararsa insanlık için felaketi andıran bir senaryo gerçekleşebilir. Ezio, Altair’in başlattığı yolculuğu tamamlamak için zamana karşı yarışmak mecburiyetindedir.

Epsilon Yayınevi: Suikastçının İnancı: Sırlar – Oliver Bowden

Sırların tek tek ortaya döküldüğü amansız macera

Serinin bu kitabında çok şeyin değişeceğini söylemek mümkün ama üçüncü kitabı okumadan bu kitabı okumaya çalışmak mümkün değildir. Serinin içerisinde yer alan, birbirini tam anlamıyla tamamlayan iki kitaptan söz ettiğimi bilmeni isterim. Yaşanacak her şeyi anlamak istiyorsan Altair’i ve onun geçmişini tanımak zorundasın.

Bir suikastçı için koşuşturmanın hiç bitmeyeceğini bu kitap sana öğretecektir. İstanbul’a ayak basar basmaz Ezio yeni arkadaşlar ve yeni düşmanlar edinir. Hedefi Altair’in geride bıraktığı kütüphaneyi açacak anahtarı bulmaktır fakat bunu yapabilmesi için sadece Tapınakçılar ile mücadele etmesi yetersizdir çünkü aynı anda zamanla da mücadele etmek durumundadır. Kana susamış hançerin susuzluğunu giderirken Ezio’nun yanında olmak sana keyifli bir tarihsel roman okuma keyfi sunacaktır.

Suikastçının İnancı: Sahipsiz

Suikastçının İnancı: Sahipsiz, serinin beşinci kitabıdır ve yeni bir ismin, Haytham’ın kaçınılmaz macerasını anlatır. Küçük yaştan itibaren silah kullanma eğitimi alan Haytham, ailesinin evine gerçekleştirilen bir saldırıda yeteneğini kullanma fırsatını elde eder. Evini savunmasının tek yolu öldürmektir ve bunu hiç düşünmeden gerçekleştirir.

Ailesi artık yoktur ve bir daha geri gelmeyecektir. İntikam arzusuyla yanıp tutuşurken öldürme konusunda daha becerikli olmak için eğitim alır. Eğitimini tamamladığında tam bir ölüm makinesine dönüşür. İntikam için yola çıkmaya hazır olmasına rağmen kendisini yıllardır süren bir savaşın ortasında bulur.

Epsilon Yayınevi: Suikastçının İnancı: Sahipsiz – Oliver Bowden

Yılların savaşında yeniden yaşanan intikam arzusu

Serinin beşinci kitabı okuyucusunu Londra’ya götürür. Farklı bir kahraman, farklı olaylar ama değişmeyen savaş ile okuyucusunu baş başa bırakır. Altair’i bir kenara bırakırsak Ezio’nun duyduğu intikamın bir benzeri bu sefer Haytham’ın kanında dolaşır. Kan aktıkça daha fazlası arzulanacak, arzu ölüme dönüşecek ve ölüm sonunda gerçeği gösterecektir.

Kitabın Haytham’ın gözünden anlatılıyor olması büyük bir kazanımdır. Ancak oyun ile kitap arasında bir farklılık bulunur. Oyunda her şey suikastçıların gözünden anlatılırken kitapta tam tersi onların ezeli düşmanı Tapınakçılar tarafından anlatılır. Her iki taraf da verdiği mücadele kendini haklı görse bile okuyucunun haklı göreceği tek şey durmadan akan kanın sürüklediği maceranın okunma keyfi olacaktır.

Suikastçının İnancı serisini kimler okumalı?

Suikastçının İnancı isimli bu kitap serisini okumanı tavsiye eder miyim? Fantastik hikaye, tarihsel roman veya macera kitapları okumayı seven biriysen kesinlikle tavsiye ederim. Kitapları okumadan uyarlama olan filmi asla izlemeni önermem. İlk kitaptan başlayarak seriyi okursan oyunu oynamana gerek kalmadan bu maceranın tadını çıkartmayı başarabilirsin.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...