Stres yönetimi: Basit ve kullanışlı stres yönetimi yolları

S

Stressiz yaşadığını iddia edenlere çok fazla aldırış etmiyor olabilirsiniz. Yalan söylediklerini mi düşünüyorsunuz? Belki yalan söylüyor olabilirler. Ancak, doğruyu söyleme ihtimallerinin bulunduğunu aklınızın bir köşesinde hazır bulundurmalısınız. Stres hayatımızı alt üst edecek kadar etkili bir duygudur. Bu duyguyla baş edebilmek için kendi başınıza stres yönetimini gerçekleştirmeyi başarmalısınız.

Stres yönetimi genelde danışmanların işidir. Danışmanlar bu konuda çok ciddi adımlar atmanıza yardımcı olabilecek bilgi birikimine ve eğitime sahiptirler. Çok ciddi stres problemleri yaşıyorsanız ilk olarak bir danışmana başvurmalısınız. Fakat yaşadığınız streslerin çok ciddi nedenlerden oluştuğunu düşünmüyorsanız kendi başınıza çözümler üretmeye çalışabilirsiniz.

Basit ve Kullanışlı Stres Yönetimi Yolları

Stres yönetimini gerçekleştirmenin sayısız yolu vardır. Bu yolların bir kısmı işinize yarayabilir, bir kısmı ise sizin için uygun olmayabilir. Stres yönetimini kendi başınıza gerçekleştirmek istiyorsanız beklemeye ara vermeli, hemen harekete geçmeli ve hayatınızdaki stres kaynaklarını tanımlayarak ilk adımı atmalısınız.

Stres Kaynaklarını Tanımlama

Stres kaynaklarını tanımlama konusunda iki farklı durumla karşı karşıya kalırsınız. Hayatınızda yaşanan önemli gelişmelerin ardından yaşadığınız streste kaynağı tanımlamak kolaydır. Günlük yaşantınızda sizi abluka altına alan stresi tanımlamak ise biraz daha karmaşık ve zordur.

Stresten uzaklaşmayı sadece geçici süreyle mi başarabiliyorsunuz? Stresi hayatınızın bir parçası olarak mı görüyorsunuz? Bu sorulara vereceğiniz cevaplar genel olarak strese yönelik yaklaşımınızı ortaya çıkarır. Sorumluluk sahibi olmadan maalesef yaşanılan stresi yönetmek mümkün değildir.

Basit Uygulama: Yanınızda daima bir not defteri veya kalem bulundurun (not defteri veya not alma uygulaması kullanabilirsiniz) ve strese girdiğinizi hissettiğiniz anlarda strese neden olan etkeni başlık olarak yazın. Ardından o an neler hissettiğinizi, strese nasıl karşılık verdiğinizi ve hislerinizi neyin düzelttiğini altına maddeler halinde ekleyin. Böylece her stres anı için yazdığınız bu bilgilerden yola çıkarak ağırlıklı olarak sizi neyin strese soktuğunu kolayca öğrenebilirsiniz.

Stresle Mücadelede Yararlı Yollar Bulma

Şu an hayatınızda stresi yönetmek veya stresle başa çıkmak için ne tür yolları deniyorsunuz? Birçok kişi kendine özgü yöntemler geliştirmiş olsa bile bu yöntemleri doğrudan tamamen yararlı olarak nitelendirmek mümkün değildir. Örneğin sigara tüttürmek, alkole yönelmek, hazır gıdalarla ziyafet çekmek, gereğinden fazla uyumak, sürekli bir şeyleri ertelemek gibi yollar kısa süreliğine sizi stresten kurtarsa bile uzun vadede çok büyük sağlık sorunları yaşamanıza neden olabilir.

Eğer stresle başa çıkma konusunda kullandığınız yollar sağlıksız olanlardan oluşuyorsa artık bu yollara veda etmenin vakti geldi demektir. Bir yöntemin herkes için işe yaradığını söylemek oldukça güçtür, bu nedenle sizi mutlu eden yöntemleri ve teknikleri bulmak için biraz çaba göstermeniz gerekir. Aşağıda yer alan yollar stresten kurtulmak için genelde herkese yardımcı olan yöntemlerdir.

Basit Meditasyonlar

Meditasyon veya yoga ile aranız nasıl bilmiyorum fakat stres yönetiminde birçok kişi tarafından size ilk tavsiye edilecek unsurların başında bunlar gelmektedir. Basit ve hoşlandığınız türde meditasyonlar yapmak stresten uzaklaşmanıza destek olur. Meditasyonları ne kadar düzenli bir biçimde yaparsanız sizin için faydası bir o kadar çok olur.

Meditasyon yapma konusunda size destek olabilecek çeşitli mobil uygulamalar bulunmaktadır. Bu uygulamalar sayesinde meditasyon yapmaya başlayabilir ve meditasyon çalışmalarınızı bir düzene oturtabilirsiniz. Bu uygulamalardan en iyisi Calm.com tarafından geliştirilen Calm adını taşıyan meditasyon uygulamasıdır.

Belirtildiği gibi bu uygulama sadece İngilizce dilinde yayınlanmıştır. Kullanabilmek için basit-orta seviye İngilizce bilmelisiniz. Uygulamayı kullanırken çok zorlanacağınızı düşünmüyorum. Bu uygulama basit meditasyonlar yapabilmek için size yardımcı olacaktır.

Okuma Alışkanlığı

Okumanın bir tür rahatlama ve stresten uzaklaşma sağlaması sanırım sizi şaşırtmamıştır. Okuyacağınız her satır sizi rahatlatma ve bilgilendirme konusunda etkili olacaktır. Bu konuda kendinize öncelik tanımayı ihmal etmemelisiniz. Çok popüler kitaplar okumak yerine özel olarak seçtiğiniz kitapları okumaya çalışmalısınız.

Okuma alışkanlığının faydaları nelerdir?

Kitap okurken faydalanacağınız bir diğer durum ise dünyanın ve gündemin koşuşturmasından uzak kalmaktır. Bugün haberleri açıp izlemeye kalksanız mutlaka zihniniz ve duygularınız karmaşıklık yaşamaya başlar. Bu sizi otomatik olarak strese yönlendirir. Bundan uzak durmayı başaramadığınız zaman maalesef stres yönetimini gerçekleştirmeyi de başaramazsınız. Okuma alışkanlığı konusunda daha fazla bilgiye erişmek istiyorsanız size yardımcı olacak diğer yazılarıma göz atmayı düşünebilirsiniz.

Neden daha fazla kitap okumalıyım?

Yürüyüşe Çıkma

Yürüyüşe çıkmak stresten uzaklaşmak için etkili bir yöntemdir fakat biraz zaman ve efor gerektirir. Yürüyüşe çıkma diğer yöntemlerin aksine hem zihinsel hem de bedensel sağlığınız için önemli bir faaliyettir. Bu yönden bakılacak olursa aslında size en çok verimlilik sunacak yöntemlerin başında gelmektedir.

Yürüyüşe çıktığınız zaman stresi beraberinde getirseniz bile onu bir şekilde zihninizden uzaklaştırmayı başarabilirsiniz. Stresten uzaklaşmak endişelerden ve korkulardan uzak kalmak anlamına gelmektedir. Yürüyüşler bunu gerçekleştirebileceğiniz önemli etkinlikler arasında yer alır.

Müzik Dinleme

Müzik ile terapi gerçekleştirme son dönemlerde sıkça dile getirilmektedir. Gerçekten müzik insan hayatında pek çok olumlu etkilere sahiptir. Stres yönetiminde kullanılabilir olması müziğin önemli özelliklerinden birisidir. Bu noktada hangi müziği dinlemeniz gerektiğini bilmeniz son derece önemlidir.

Hoşunuza giden ve özellikle ruhunuz dinlenmesini sağlayan müzikler dinlemelisiniz. Bu konuda kesin bir müzik türünden bahsedebilmek mümkün değildir çünkü her insanı rahatlatan müzik türü farklıdır. Kendiniz için en uygun olanı bulmalı ve müziğe kulak vererek rahatlayıp stresten uzaklaşmaya çalışmalısınız.

Stres Mücadelesinde Engelleri Aşmayı Başarma

Stres geliyorum demez gelir; bir anda ortaya çıkar ve ne olduğunu anlamadan sizi etkisi altında bırakır. Her ne kadar ortaya çıkmasına engel olamayacak olsanız bile stresi tetikleyen unsurlara dur diyebilirsiniz. Bir olay örgüsü içerisinde stres yaşayacağınızı düşünüyorsanız o olay örgüsünde davranışlarınızı kontrol etmeye çalışmalısınız.

Gereksiz Stresten Uzak Durma

Stresle yüzleşmek veya onu tanımlamak için onu yaşamanız gerekir ama hayatınızda öyle anlar olur ki stres yapmaya değmeyecek durumlardan ibarettir. İşte bu tür durumlarda gereksiz stresten uzak durmayı başarmalısınız. Bunu yapabilmek için aşağıdaki önerileri dikkate alabilirsiniz.

  • Kendi standartlarınızı ve kapasitenizi bilmeli, gerektiğinde hayır diyebilme cesaretini göstermelisiniz.
  • Bir tanıdığınız sürekli sizin strese girmenize neden oluyorsa onunla geçirdiğiniz vakti azaltmalısınız.

Durumu Değiştirmeye Çalışma

Stresle mücadele etmek her zaman mümkün olmayabilir. İşte bu nedenle stres yönetimi konusunda bilinçli olmanız gerekir. Stres oluşturacak durumdan uzak duramıyorsanız ona karşı olan yaklaşımınızı farklılaştırmayı deneyebilirsiniz.

  • Düşüncelerinizi uygun bir biçimde dile getirmelisiniz aksi taktirde söylemediğiniz her düşünce sizde strese neden olabilecektir.
  • Durumu değiştirmeye çalışırken başka birisinden bir şey yapmasını istediğiniz zaman uzlaşmacı olmaya özen göstermelisiniz.

Stres Etkenine Uyum Sağlama

Bazı durumlarda stres etkenine uyum sağlamanız gerekebilir. Bu uyumluluk ona saygı duyduğunuzun bir göstergesi olacağı için negatif düşüncelerden arınmanızı kolaylaştıracaktır. Stres etkenine uyum için beklentilerinizi yeniden gözden geçirmeniz gerekebilir.

  • Mükemmeliyetçi olmak temel stres kaynakları arasında yer alır çünkü bir şeyi eksiksiz yapmaya çalışırken hata yapma şansınız çok daha yüksektir. Stresi yenmek istiyorsanız mükemmeliyetçi olmaktan uzak durmalısınız.
  • Bir problem yaşıyorsanız onun üzerinde negatif düşünmeyi bir kenara bırakıp size sunduğu fırsatları tespit etmeye ve bu fırsatları değerlendirmeye çalışmalısınız.

Kontrol Sınırını Kabullenme

Biraz üzücü ve moral bozucu olabilir ama bazı stres kaynaklarından kaçınmak veya onları değiştirmeye çalışmak mümkün olmayabilir. Toplumsal olarak yaşadığınız ülkede meydana gelen bir olay veya sevdiğiniz bir kişinin vefat etmesi bir şekilde sizi stres altına alacaktır. Yapmanız gereken zor olsa bile olup biteni kabullenmektir.

  • Hayatta bazı şeyleri kontrol etme şansına sahip olamazsınız. Kontrol sınırınızı bilmek yaşadığınız stresin seviyesini azaltabileceği gibi sizi etki altında bırakma süresini de azaltabilir.
  • Hayatınızda her şey yolunda gitmese bile memnuniyet duygusuna sahip olmalısınız. Bazı şeyleri elde etme veya değiştirme şansına sahip olamayacağınız için sonuçları memnuniyetle karşılamak üzerinizdeki baskıyı azaltacaktır.

Stres yönetimi ciddi yatırım gerektiren bir durumdur. Öncelikle mutlaka vakit ayırmayı kabul etmeniz gerekir. Bununla birlikte kararlılığınızı ortaya koymalısınız. Kararlılık olmadığı sürece stresten kurtulmanız pek mümkün değildir. Burada yer alan adımlar stres yönetimi için tek başınıza uygulayabileceğiniz basit yöntemlerdir. Kendi başınıza stres yönetimini gerçekleştirme konusunda başarılı olamıyorsanız profesyonel destek almayı düşünebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...