Star Wars Kayıp Yıldızlar (Claudia Gray)

Star Wars Kayıp Yıldızlar, Jedi’ın Dönüşü isimli bölümle ilgili bilinmeyenleri gün yüzüne çıkaran bir kitaptır. Kitap aynı zamanda Star Wars: Güç Uyanıyor hakkında değerli ipuçları içerir. Eski Cumhuriyet’in etkisini yitirmesinden sonra galaksiye Galaktik İmparatorluk ve İmparator Palpatine hükmeder. Muhalifler neredeyse susturulmuştur. Sadece birkaçı sesini çıkarma cesaretini gösterir.

Star Wars Kayıp Yıldızlar, Claudia Gray tarafından kaleme alınmış, Star Wars: Güç Uyanıyor’a Seyahat serisinde yer alan bilim kurgu temalı bir kitaptır. Kitap, Star Wars: Güç Uyanıyor hakkında değerli ipuçları içerir ve Jedi’ın Dönüşü hakkında bilinmeyenleri gün yüzüne çıkarır. Orijinal dilinde Lost Stars adıyla ilk kez 2015 yılında yayınlanan kitap, Orçun Demir‘in çevirisiyle DEX Yayınları tarafından 2016 yılında Türkçeye kazandırılmıştır.

Star Wars Kayıp Yıldızlar: Kitabın Konusu

Galakside yıllar öncesine yolculuk edilir. Eski Cumhuriyet’in yıkılmasının ardından sekiz yıl geçmiştir. Galaktik İmparatorluk, bilinen tüm galaksiyi yönetmektedir. İmparatorluğa karşı direnenlerin neredeyse tamamı sessizliğe gömülmüştür. Sadece cesaret sahibi olanlar liderlerden birkaçı İmparator Palpatine karşı direnmektedir.

Yıllardır süren direnişe rağmen galaksinin dış kısımlarında yer alan birçok gezegen kuşatılmıştır. Her gezegenin ele geçirilmesi İmparatorluğun çok daha güçlü olmasını sağlar. Sıradaki hedef bir başka Dış Çember gezegeni Jelucan’dır. Jelucan yerlileri kendileri için çok daha parlak ve refah bir gelecek umut etseler dahi yaşanan son gelişmeler hayalleri tehdit etmektedir…

Çocukluktan Aşka, Aşktan Düşmanlığa Uzanan Hikaye

Star Wars serisinin hayranları bu konuyla ilgili benden çok daha fazla şey biliyorlardır. Söyleyeceğim şeylerde yanlışlık veya eksiklik varsa düzeltmem için yorumlarını bana ulaştırırlarsa sevinirim.

Kitaba dönecek olursak, Star Wars Kayıp Yıldızlar kitabı çocukluk arkadaşı olan Cienna Ree ve Thane Kyrell isimli iki karakterin etrafında şekillenen hikayeyi konu alır. Çocukluktan beri arkadaş olan bu iki karakter aynı zamanda birbirine aşıktır ama yaşanan savaş ikisini birbirine düşman eder. Her iki karakter de çok iyi tasvir edilmiştir ve kitap akıcı bir şekilde ilerlemektedir.

Kitabın içeriği Star Wars evrenin klasik ve önemli olaylarıyla örtüşür ama ortaya konan karakterler ve hikaye tamamen bir “yan ürün/yan hikaye” şeklindedir. Yazar bu evrende yeni bir gezegen, yeni bir kültür ve bu kültürün içerisinden iki tane sembol karakter ortaya çıkartarak hikayesini şekillendirmiştir. Okuyucular, hikayenin kahramanlarını daha yakından tanırlarken aynı zamanda Star Wars evreninde yaşanan önemli olaylara ait kesitlerle karşılaşırlar.

Büyük serilerden çıkarılmış yan hikayeler her zaman kıymetlidir. Bunun altında yatan neden ise hiç kuşkusuz yeni bir hikayeyi mevcut ve saygın bir hikayenin özüne uyarlama zorluğudur. Claudia Gray bunu başarabilmiş, gayet okunur bir gençlik kitabı ortaya çıkarmış. Star Wars serisinin hayranıysanız bu kitaba bir şans vermenizi öneririm.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...