Star Wars: Kan Bağı (Claudia Gray)

Star Wars: Kan Bağı… Okuyucularını Star Wars: Güç Uyanıyor filminde yaşananlardan tam altı yıl öncesine götüren bir kitaptır. Geçen her gün Star Wars evreninden yeni kurgular oluşturulurken bunları okumak sadık kitlesine fazlasıyla keyif vermektedir. Keyif veren bu kurgusal çıkarımlardan birisi de Claudia Gray imzalı bu bilim kurgu kitabıdır.

Star Wars: Kan Bağı, Amerikalı yazar Claudia Gray tarafından yazılmış fantastik ve bilim kurgusal bir kitaptır. Kitap popüler film Star Wars: Güç Uyanıyor’da yaşanan olaylardan altı yıl öncesinde geçen olayları konu almaktadır. Bu kitap ülkemizde, Orçun Demir’in tercüme katkısıyla DEX Yayınları tarafından yayınlanmıştır.

Star Wars: Kan Bağı

Senatör Leia Organa, diğer fraksiyonlar arasındaki meselelerden ötürü durgunlaşan Yeni Cumhuriyet Galaktik Senatosu’nun durgunluğundan oldukça şikayetçidir. Halkçılar olarak adlandırılan grup her gezegenin özerk olması gerektiğini savunurken, Merkezciler merkezi bir galaksi hükumetinin kurulmasından yanadır.

Hutts adı verilen canlıların tehlikeli bir girişimlerini duyar duymaz harekete geçmeyi planlayan Leia, Rinnrivin Di tarafından yönlendirilen suç şebekesinin varlığını araştırmak için Bastatha gezegenine gitmeye karar verir. Yanına Senatör Ransolm Casterfo‘yu da alan Leia, Rinnrivin Di tarafından kaçırılır ve gizli bir görüşme yapılır; Leia bu görüşme sonrasında Nikto halkı tarafından pek de iyi biri olarak tanınmadığını öğrenir. Bir şekilde Rinnrivin Di’nin elinden kurtulmayı başaran Leia ve Casterfo siyasi olarak farklı görüşlere sahip olsalar bile Rinnrivin Di’nin suç şebekesinin arkasında karanlık bir gücün olduğu konusunda hemfikirdirler.

DEX Yayınları: Star Wars: Kan Bağı – Claudia Gray

Seriye Uygun, Kaliteli ve İlgi Çekici

Star Wars: Kan Bağı romanı Star Wars evreninden çıkarılmış en kaliteli romanlardan birisidir. Lucasfilm, Star Wars evrenine ait eski yapımlar ile yeni yapımlar arasında net bir çizgi çekmişken pek çok kişi yeni yapımların çok kaliteli olmadığını düşünmüştür. Aslında serinin takipçisi olan pek çok kişi bunu önceden kabul eden bir tutum içerisine girmiştir.

Star Wars: Kan Bağı kitabının başardığı en önemli şey Star Wars: Güç Uyanıyor’daki politik dengelerin geçmişini ortaya çıkarmasıdır. Kitabın bu dengeleri açıklama konusunda yeterli bilgiye sahip olduğunu belirtebilirim. Kısacası bu kitap filmde yaşananlar olaylardan öncesini ele almakta ve bunları tüm detaylarıyla okuyucusuna sunmaktadır. Star Wars evrenini ele alan bu kitabın bir diğer güzel yanı ise karakterlerle birlikte yaşayabilecek güzellikte bir yazıma sahip olmasıdır. Star Wars: Kan Bağı tamamen mükemmel bir kitap diyemem ama Claudia Gray‘ın kalemi sayesinde karakterleri yaşatma konusunda oldukça başarılıdır.

Karakterler açısından bakacak olursak Leia kitabın ana kahramanıdır. Yazar Claudia Gray, onun hakkında tüm detayları ortaya koymuştur; karamsar hallerinden siyasi düşüncelerine, sabırsız tutumundan diğer karakterlerle ilişkilerine kadar hemen hemen her şey kitapta bulunmaktadır. Kitaptaki diğer kitaplar her ne kadar Leia kadar göz önünde olmasa bile ilgi çekicidir.

Star Wars: Kan Bağı – Tavsiye Durumu

Star War: Kan Bağı kitabını okumanı tavsiye eder miyim? Star Wars serisinin bir hayranı isen veya bu serinin filmlerini izlemekten keyif aldıysan kesinlikle öneririm. Filmleri daha iyi anlamak istiyorsan Star Wars evreni hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı bu kitabı okumayı düşünebilirsiniz. Daha basit ifadeyle belirtmek gerekirse bu kitap Star Wars: Güç Uyanıyor konusunda cevapsız kalmış bir çok soruya yanıt niteliğindedir.

Star Wars: Kan Bağı kitabını değerlendirirken aklıma takılanlar bunlardan ibaret oldu. Senin kitapla ilgili görüşlerin çok daha farklı olabilir. Star Wars evrenini sıkı takipçisi durumundaysan kitap beklentilerini karşılamaktan ziyade sana biraz boş gelebilir. Ancak seriyi takip eden ve seri hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için bu kitap son derece önemlidir. Bu düşünceyle okursan büyük keyif alacağını düşünmekteyim.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

4 Responses

  1. ozan veli keskün dedi ki:

    Bende okudum biraz anlamsız ama süper bir kitap

  2. transformice dedi ki:

    Çok güzel kitap, ben okudum. 🙂

Yorum yapıp katkı sağla...