Sözünde durmak neden önemlidir?

S

Kişisel gelişimini önemseyen bir insan adına sözünde durmak ve kararlılık, hayat boyunca sahip olunmak istenen motivasyon için önemli kaynaklardır. Alışkın olduğumuz belirli davranışlar vardır. Bu davranışların çoğu zaman bize zarar vermediğini düşünürüz. Beyaz yalanlar söylemek, hiçbir etki altında kalmadan yapılan ama kimsenin gülmediği şakalar ve verilen sözlerden vazgeçmek bunlardan bazılarıdır. Bunları hayatınızda bir daha görmeyeceğiniz bir kişiye karşı söylemiş olsanız bile bir şeylere zarar verme olasılığınız vardır.

“Hayatımızda bir daha hiç görmeyeceğim birine karşı verdiğim sözü yerine getirmemek neden bana zarar versin?” bu soruyu düşünmenizi istiyorum. Çünkü bu yazının genelinde verilen sözün yerine getirilmemesi durumunda ortaya çıkacak olumsuz durumlara değineceğim. Gerçekten yukarıdaki davranışın size zarar vermeyeceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Kendi kendinizi sabote ediyorsunuz ve istemeden olsa bile davranışlarınızı farklı yönlere kaydırmış oluyorsunuz.

Sözünde Durmak, Dürüstlük ve Kararlılık

Sözünde durmak demek dürüst olmanız demektir. Verdiğiniz sözleri yerine getiriyor olmanız sizin dürüst bir insan olduğunuzu gösterir. Başkasıyla sohbet ederken ağzınızdan çıkacak kelimelere ve cümlelere dikkat etmelisiniz. Bir konuda fikrinizi ortaya koyarken konuya çok hakim olmadığınız halde bir şeyler söylemek sizi o an mutlu edebilir. Ancak bir başka gün aynı konu konuşulduğunda aynı sözleri dile getirmeniz beklenir. Başka şeyler söylemeniz durumunda sözünüzün arkasında durmamış olursunuz. Dürüstlüğünüz sorgulanmaya açık olur. Kararlılığınız büyük bir zarar görür.

Bir fikriniz zaman içerisinde değişim gösterebilir. Bu fikirleri dile getirirken kesin konuşmaktan kaçınmalısınız. Kesin konuşmadığınız sürece o konuyla ilgili bir söz vermiş olmamış olursunuz. Kesin konuştuğunuz zaman ise açık bir biçimde yapmanız gereken bellidir. Verdiğiniz sözden dönmeyi düşünmemelisiniz yani verdiğiniz sözü tutmalısınız.

Dürüst Olmak ve Sözünde Durmak Neden Önemlidir?

Dürüst olmak birden fazla manaya gelebilmektedir. Dürüst olmak demek yalan söylememek ve doğruyu söylemek olarak bilinir. Ancak her şey bununla sınırlı değildir. Verdiği sözlerde durmayan bir kişi hayatı boyunca yalan söylememiş olsa bile dürüst birisi olamayabilir.

Biliyorum ütopik bir durum söz konusu. Hepimizin yalan söylediği anlar olmuştur. Belki hepimizin sözünde durmadığı zamanlar olmuştur. Kendimizi tamamen dürüst değiliz veya tam zıttı bir şekilde tamamen dürüstüz diye nitelendirmemiz pek doğru olmaz. Ancak, doğruyu söyleme ve verdiğimiz sözlerde durma bir alışkanlığımız durumundaysa kendimizi dürüst birisi olarak görebiliriz.

Sözünde duran bir birey olmak hayatın en önemli alışkanlıklarından birisine sahip olmak demektir. Diğer alışkanlıkları yerine getirmemiz için sahip olmamız gereken kararlılığı ortaya koymuş oluruz. Bu alışkanlık sayesinde kendimize olan güvenimizi yükseltiriz ve böylece dilediğimiz başarılara ulaşma konusunda çok daha becerikli olabiliriz.

Bir işi yapacağınızı dile getirdiyseniz o işi yapmalısınız. Birisini aramanız gerektiğini söylüyorsanız onu aramalısınız. Bir konuda kararlı olup kesinlikle hiçbir şey yapmayacağınızı söylüyorsanız onu yapmamalısınız. Kendinize verdiğiniz sözleri yerinize getirdikçe kendinize olan güveninizi yükseltirsiniz. Bu kendinize güven niteliği sayesinde elde edilmesi zor bir ivmeyi yakalamayı başarabilirsiniz.

Nitekim, verdiğiniz sözleri yerine getirmediğiniz zaman bu ivmenin yok olmasını sağlarsınız. Bir anda her şey bir cam gibi tuz buz olabilir. “Sözünde durmak neden önemlidir?” sorusunun cevabı aslında budur. Kendinize olan güvenin üst seviyelerde olmasını istiyorsanız verilen sözleri yerine getirmelisiniz. Çünkü bir kez bile olsa sözünüzü tutmadığınız zaman diğer tüm alışkanlıklarınıza yönelik verdiğiniz sözleri kolayca ortadan kaldırabilecek noktaya gelebilirsiniz.

Diğer taraftan bir kere bile bu konuda hata yapmış olsanız en büyük zararı kendinize vermiş olursunuz. Hata yapmaktan çekinmemelisiniz ama ortada bulunan sözünde durma durumu hata kabul etmeyen bir noktadır. Sözünüzde durarak devam ettiğiniz hayat mücadelesinde kendinize çok önemli bir yatırım yapmış olursunuz. Fark etmiyor olabilirsiniz ama kendine güven, süreklilik ve kararlılık gibi nitelikler birçok insanın sahip olma konusunda zorlandığı niteliktir. Sözünde duran bir birey olmanız bu nitelikleri arka planda kademe kademe oluşturmanız anlamına gelmektedir.

Verilen Sözleri Yerine Getirme Nasıl Alışkanlığa Dönüştürülür?

Sözünde durmak neden önemlidir bu konuda fikirlerimi sizlerle paylaştım. Sizin çok daha farklı düşünceleriniz olabilir. Eğer verdiğiniz sözleri yerine getirme konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyorsanız bu hususta size yardımcı olabilecek birkaç ipucu paylaşabilirim. Sözünde durmak önemli bir alışkanlıktır ve bunu alışkanlığa dönüştürme konusunda ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Aşağıda yer alan ufak adımlardan herhangi birini deneyerek bu alışkanlığa sahip olabilirsiniz.

https://www.grisayfalar.com/okuma-aliskanligi-nasil-kazanilir/

  1. Kitap Okuma Alışkanlığı: Kendinize bir söz verin ve gün içerisinde belirli sayfa kitap okuyacağınızı söyleyin. Verdiğiniz bu sözü yerine getirmeye başladığınız zaman verilen sözleri yerine getiren bir birey olma açısından ilk adımları atmış olursunuz. Bunun yanında ise hayatınızın boyunca size çok önemli katkılar sağlayacak bir diğer önemli alışkanlığı, okuma alışkanlığını geliştirebilirsiniz.
  2. Egzersizler Yapmak: Kendinize bir söz verin ve gün içerisinde belirli egzersizler yapacağınızı söyleyin. Bunlar çok ufak miktarda egzersizler olabilir. 1-2 kilometre koşmak, 50 mekik çekmek veya ısınma hareketleri yapmak gibi egzersizlerden oluşabilirler. Egzersiz yapmak zaman içerisinde alışkanlıklarınızın arasına dahil olursa verdiğiniz sözü tutma konusunda kendinizi geliştirmiş olursunuz. Ek olarak elbette çok daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.
  3. Sağlıklı Beslenmek: Çok fazla kilolarınız olmayabilir ama yine de sağlıklı beslenmeyi düşünebilirsiniz. Sağlıklı beslenen bireyler belirli bir kararlılık ortaya koymaktadırlar. Bu kararlılık zaman içerisinde periyodik bir durum haline dönüşür. Örneğin, bir birey beyaz ekmek yememeyi tercih edebilir. Bunu sürekli olarak gerçekleştirdiği zaman ise önemli bir kararlılık ortaya koymuş olur ve kendine verdiği sözü yerine getirir. Beyaz ekmeğin sağlık açısından ortaya çıkaracağı sorunlardan da uzak durmayı başarmış olur.
  4. Uyku Düzeni: Uyku düzeni belirlenmesi zor ve aynı zamanda sağlık açısından kritik öneme sahip bir durumdur. Uyku düzeni oluşturmak gerçekten kararlılık gerektirmektedir. Uykunuzu düzene sokma sözü verin ve bunu başarmaya çalışın. Eğer başarırsanız hayatınız adına önemli bir alışkanlığa daha sahip olmuş olursunuz.

Yukarıda yer alan ipuçlarının veya yöntemlerin hepsini bir arada deneyebileceğiniz gibi sadece birini deneyerek de sözünde duran bir birey olma yolunda ilk adımı atabilirsiniz. Hayatınızı çok daha iyi bir noktaya taşıma şansınız olsun istiyorsanız mutlaka bu önemli alışkanlığı edinmeye çalışmalısınız.

Sizce sözünde durmak neden önemlidir? Sözünde duran bir birey olabilmek için neler yapılabilir? Lütfen kısa süreliğine düşünün ve yorum olarak düşüncelerinizi benimle paylaşın.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...