Sorularla Osmanlı İmparatorluğu (Erhan Afyoncu)

Sorularla Osmanlı İmparatorluğu, adından anlaşılabileceği üzere soru ve cevaplar şeklinde Osmanlı tarihini anlatan iyi bir kitaptır. Kitabın anlatım dili oldukça basit olduğundan sıkılmadan tarama yapabileceğin bir eserdir. Her ne kadar “imparatorluk” ibaresinden çok hoşlanmasam bile bu kitabın Osmanlı tarihini öğrenmek isteyenlere kılavuzluk edecek bir eser olduğunu söyleyebilirim.

Sorularla Osmanlı İmparatorluğu, Erhan Afyoncu tarafından yazılmış bir tarih kitabıdır. Kitabın konusu Osmanlı tarihi olmakla beraber bölüm bölüm yapısı ve sorulara verilen cevaplar şeklindeki biçimiyle diğer tarih kitaplarından biraz farklıdır. Osmanlı tarihi meraklıların kitaplıklarında bulunması gereken bu kitap Yeditepe Yayınevi tarafından yayınlanmıştır.

Sorularla Osmanlı İmparatorluğu – Kitabın Konusu

Sorularla Osmanlı İmparatorluğu, soru ve cevap şeklinde Osmanlı tarihini anlatan basit ve kullanışlı bir kitaptır. İçeriği oldukça dolu olduğundan bu alanda size yol gösterebilecek niteliğe sahiptir. Birçok araştırmanın altına imza atmış olan ve danışman olduğu projelerle dikkat çeken isimlerden birisi tarafından hazırlanmış olması dikkat çeken bir diğer niteliktir.

Kitap kronolojik bir biçimde ilerlemektedir ve gerektiği şekilde alt bölümlere ayrılarak biçimlendirilmiştir. Her alt bölümde konuyla ilgili sorular ve cevapları yer almaktadır. Koca kitabın içerisinde bilgi taramayı kolaylaştıran bu yapısı sayesinde aradığınız sorulara daha kolay cevap bulabilmeniz mümkündür.

Yeditepe Yayınevi: Sorularla Osmanlı İmparatorluğu – Erhan Afyoncu

Sadeleştirilmiş Dopdolu Osmanlı Tarihi

Osmanlı tarihi alanında araştırma yapmak istiyorsan veya kafana takılan belirli sorular varsa bu kitaptan faydalanabilirsin. Kitap okuyucusunu akademik detaylara boğmadan sade bir biçimde bilgi sunmaktadır. Yazım dilinin akıcılık ile desteklenmiş olması ise okunmasını kolaylaştıran bir diğer unsurdur.

Osmanlı tarihi alanının çok geniş olduğunu unutmamalısın. Dolayısıyla kitabı incelemeye başlamadan önce ilk olarak mutlaka içindekiler kısmına göz atarak öncelikle ilgi duyduğun dönemi ve konuyu belirlemelisin. Daha sonra o konuda sıkça sorulan sorulara cevaplar bulabilirsin.

Kitabın araştırmacı kimliğiyle tanınmış bir isim olan Erhan Afyoncu tarafından hazırlanmış olması ise bir diğer önemli niteliktir. Özellikle daha çok doğru bilinen yanlışlara yönelik soruların yer alması kitabı daha ilgi çekici kılmaktadır. Osmanlı tarihini klasik okul öğreniminden ibaret görüyorsan sana öğretilen pek çok şeyin eksik veya yanlış olduğunu bu kitap sayesinde öğrenebilirsin.

Sorularla Osmanlı İmparatorluğu – Tavsiye Durumu

Sorularla Osmanlı İmparatorluğu isimli bu kitabı okumanı tavsiye eder miyim? Söz konusu Osmanlı tarihi ise bu kitap senin için kaynak kitap olabilecektir. Bu kitaptan yola çıkarak yeni sorularla ve yeni bilgilerle tanışarak araştırma alanını genişletmeyi ve farklılaştırmayı başarabilirsin.

Erhan Afyoncu tarafından yazılmış olan bu kitabı okuduktan sonra yazarın diğer kitaplarına göz atmayı düşünebilirsin. Yazarın araştırmacı kimliği onun sayısız iyi eser ortaya koymasına yardımcı olmuştur. Eğer ilgini çekerse Osmanlı İmparatorluğu’nda Askeri İsyanlar ve Darbeler, Sahte Mesih ve Son Dünya Düzeni isimli kitapları okuyabilirsin.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...