Son bulmayacak tartışma: Kütüphanelere ihtiyaç

Kaan Karadeniz

26 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. İki farklı oyun sitesinde içerik yöneticiliği, bir sitede içerik danışmanlığı yapmaktayım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanırım.

2 Cevaplar

 1. İsmail Karaca dedi ki:

  Merhaba Kaan

  Düşüncelerin ve yorumların çok yerinde olmakla birlikte dönüşüme direnen ve kütüphanelerin gelecekteki rollerini tam kavrayamamış kütüphanecilerin klasik olguları bir kenara bırakarak özelikle dijital çağda doğmuş ve dijital yetkinlikleri gelişmiş olan “z kuşağı”na kütüphanelerin önemini halkla ilişkiler ve pazarlama faaliyetleri ile aktarmalarının gerekliliğine de özellikle değinmek istiyorum.

  Şu an yönetici olan çoğunlukla “x kuşağı” mensupları bu dönüşümün maalesef fazla farkında değil ve klasik anlamda faaliyetlerini sürdürmekte ısrarlılar. Dönüşümün bir parçası olmaktan kaçınan özellikle senin de değindiğin üzere “halk kütüphaneleri” toplum tarafından da benimsenmeyeceği için zamanla kaybolmaya ve politik anlamda da rant uğruna pazarlık konusu olmaya mahkumlar.

  Almanya halk kütüphaneleri örneği karşımızda.

  Farkındalığı yüksek olan genç nesil kütüphanecilerin bürokrasilere kurban edilmemesi dileğiyle.

  Selamlar.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Hoş geldin İsmail, yorumun için teşekkür ederim. Söz konusu değişimleri bu kadar net dile getirmekten çekinmeyen birilerini görebilmek kolay değil. Kuşak farklılığının bulunması doğal karşılanabilir ama ben bu insanların bir sonraki kuşağı anlamamak için direnmelerini epey anlamsız buluyorum. Benden daha iyi kütüphaneci olabilecek ve bulunduğu kuşağın beklentilerini yakından takip eden çok insan var. Bu insanlar kendilerini gösterme alanı bulamazlarsa maalesef yine küstürülmüş insanlarla dolu bir toplum haline dönüşeceğiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İki kafadar dedektifin maceralarını okumak ister misin?OKUMAYA BAŞLA