Soğukkanlılıkla (Truman Capote)

Soğukkanlılıkla, Truman Capote’un yaşanmış bir hikayeyi kaleme aldığı ve eşsiz üslubuyla olağanüstü bir biçimde anlattığı kurgusal olmayan bir romandır. Truman Capote, asıl adı Truman Streckfus Persons olan Amerikalı bir yazardır. 1924 yılında dünyaya gelmiş olan yazar, 1984 yılında hayata veda etmiştir. Hayatı boyunca yazarlık, oyunculuk ve senaristlik gibi çeşitli alanlarda çalışmıştır. Yazar olarak kaleme aldığı eserlerin birçoğu sinemaya uyarlanmıştır. Tiffany’de Kahvaltı ve Soğukkanlılıkla en bilinen eserleridir.

Orijinal dilinde In Cold Blood adını taşıyan eser dilimize Soğukkanlılıkla olarak çevrilmiştir. Orijinal dilinde ilk olarak 1966 yılında yayınlanmıştır. Yaklaşık olarak 418 sayfadan oluşan eser dilimizde Sel Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır. Eserin çevirisi Ayşe Ece tarafından yapılmıştır.

Soğukkanlılıkla

Herbert Clutter, büyük bir çiftlik kurmayı başarmış bir isimdir. Yanında çalıştırdığı çiftlik işçileri ile çiftliğinin gelişimini devam ettiren Clutter, herkes tarafından iyi ücretler ödeyen ve anlayışlı bir yaklaşım sergileyen bir patron olarak bilinmektedir. Ailesiyle birlikte yaşamını sürdüren Herbert Clutter yaşamını mutlu bir birey olarak devam ettirmektedir.

Hapishaneden yeni çıkmış olan yani eski mahkum diyebileceğimiz iki isim Richard Hickock ve Perry Edward Smith ise hikayenin diğer kahramanlarıdır. Bu iki eski mahkum, daha önce Clutter’ın yanında çalışmış olan diğer bir mahkumdan, Floyd Wells‘ten çiftlik hakkında bilgi alır. Wells, Hickock’a çiftlikte içi para dolu bir kasa bulunduğunu söyler ve kısa süre sonra Hickock, bu parayı alıp Meksika’ya kaçma planını oluşturur. Bunun için ise hücre arkadaşı Perry Edward Smith’i ikna eder.

Ancak Wells’ten gelen bilgiler yanlış çıkar. Çiftlikte herhangi bir kasa bulunmamaktadır. Herbert Clutter paraları daha güvenli bir şekilde saklamaktadır. Tüm işlemleri çeklerle yapmaktadır. Bu yöntem tüm işlemleri daha rahat takip edebilmesini sağlamaktadır. Ne yazık ki elinde para tutmaması onu ölüme götüren neden olacaktır.

Hickock ve Smith, Clutter’ın evine girip çalmak istedikleri parayı bulmaya karar verirler. Evdekiler uyurken eve giren ikilinin çabası sonuç vermez çünkü evde kasa bulunmamaktadır. Herbert Clutter parayı elinde tutmamaktadır. Bunun üzerine çılgına dönen Smith, Clutter’ı öldürür. Cinayetler bununla sınırlı kalmaz. Daha sonra ise Clutter’ın eşini ve diğer iki çocuğunu öldürürler.

Olaydan bir süre sonra yakalanan ikili yargılanır ve cinayetten ötürü tutuklanır. Gerçekleştirdikleri cinayetin derecesi yüksek olduğundan toplu katliam suçundan idama mahkum edilirler.

Bu Kitabı Neden Okumalıyım?

Truman Capote imzalı Soğukkanlılıkla adını taşıyan bu roman gerçek bir hikayeyi konu almaktadır. Yazar bu hikayeyi araştırmak için uzun bir süre çalışmalar yapar ve olayları daha ayrıntılı anlatabilme şansına sahip olur. Soğukkanlılıkla kitabı bugüne kadar yazılmış en iyi gerçek suç konulu kitaplar arasında gösterilmektedir. Eğer bu tür romanlara veya hikayelere ilgi duyuyorsanız mutlaka okumanız gereken bir kitaptır.

Kurgusal olmayan romanların en başarılı örneklerinden birisi olan bu eser aynı zamanda bu türün ilk örneklerindedir. Günümüzde aynı türde birçok kitap yayınlanmasına rağmen bu kitap kadar başarılı olamamakta veya hikayeyi içtenlikle anlatamamaktadır. Gerçek bir suçu veya kurgusal bir suçu anlatan birçok kitap okumuş olabilirsiniz. Bu kitaplarda karşınıza çıkan ilk manzara düz bir anlatım ve hikaye örgüsünün basitliği olabilmektedir. Soğukkanlılıkla bu açığı büyük ölçüde kapatmaktadır.

Yazar Truman Capote’un üslubu aslında kitabın bu kadar başarılı olmasını sağlayan en önemli etkenlerden birisidir. Yazar kendine has üslubuyla olağanüstü olan bu hikayenin akıcılığını bozmadan olayları gizlemeyi ve zamanı geldiğinde açığa çıkarmayı başarmıştır. Belki birçok kişi tarafından sevilmesinin ve en iyi kitaplar arasında gösterilmesinin sebebi yazarın kullandığı anlaşılır ve akılcı üsluptur.

Kitabın birçok filme ilham kaynağı olduğunu ve birçok kez de sinemaya uyarlandığını belirtmek gerekiyor. Eğer sinemaya uyarlanan versiyonlarını izlememişseniz önce mutlaka kitabı okumalı ve ardından filmi izlemelisiniz. Ancak filmi izlemiş bir bireyseniz biraz vaktinizi ayırarak kitaba bir şans vermelisiniz. Bunu bir tür şans olarak değerlendirmek yanlış olabilir çünkü kitaptan uyarlama olan filmlerde genelde bir şey hep eksik kalır.

Hepinize keyifli okumalar.

* Yazıda kullanılan görseller idefix.com adresinden alınmıştır.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...