Şnörk ve Denizci (Will Buckingham)

Şnörk ve Denizci, misafir sevmeyen Şnörk’ün bir denizcinin hayatına girmesiyle değişen dünyasını konu edinir. Şnörk misafir sevmediği kadar macera da sevmez. Denizci bir gelir pir gelir. Ona ilgi çekici hikayeler anlatır ve ilgi çekici diyarlar hakkında bilgi verir. Hikayeler hikayeleri kovalar ve sonunda cesaret ettiğimizde birçok şeyi yapabileceğimizi öğrendiğimiz macera başlar.

Şnörk ve Denizci, Will Buckingham‘ın yazarlığını ve Thomas Docherty‘nin çizerliğini üstlendiği bir çocuk kitabıdır. Cesaretli olunması durumunda insanın birçok şeyi yapabileceğini anlatan bu kısa hikaye kitabı, yazarın en başarılı eserlerinden birisidir. Kendi dilinde 2012 yılında yayınlanan kitap, Şiirsel Taş‘ın çevirisiyle Türkçeye kazandırılan kitap 2016 yılının Nisan ayında Büyülü Fener tarafından yayınlanmıştır.

Şnörk ve Denizci

Şnörk ne misafir sever, ne macera… Çorbasını birileriyle paylaşmaktan ise hiç hoşlanmaz. Bir gece kapı çalar, gelen denizcidir. Denizci gelir ve Şnörk’ün dünyasını değiştirir. Öyle dokunaklı ve öyle nükteli bir hikaye anlatır ki macera sevmeyen kahramanımız kendisini bir anda maceranın içinde bulur.

Denizcinin anlattığı hikaye bir balina hakkındadır. Geldiği gibi hikayeyi anlatmaya koyulur ama Şnörk hiç oralı olmaz, yastığa kafasını koyar ve uyumaya devam eder. Ama… Rüyasında balinanın hikayesini görür ve uyandığında hikayenin devamını dinlemeye kararlıdır. Şnörk denizciyi bulamaz. Hikaye yarım kalmak üzeredir! Şnörk pes etmez ve hikayenin devamını dinlemek için denizciyi aramaya başlar.

Şnörk’ün Merakı: Hoş ve Sevimli Hikaye

Kendi halinde ve ilk izlenime göre hiçbir şey umurunda olmayan, sıkıcı bir karakter olarak gördüğümüz Şnörk’ün bir balina hikayesiyle farklı bir karaktere dönüşeceğini nereden bilebilirdi? Yazar zekice bir anlatım ve gerçekten kaliteli çizimlerle desteklediği hikayesini ilgi çekici kılmayı başarmış.

Kitap çocukların tek başına veya sınıfta arkadaşlarıyla okuyabilecekleri kalitede bir kitap. Özellikle okuma grubu oluşturulan sınıflarda bu kitap kolayca okunabilir çünkü kitabın hikayesi tamamen ilgi çekme üzerine oluşturulmuş. Okurken daha fazlasını istiyorsunuz; daha fazla okudukça sona yaklaşıyorsunuz ve kitap bir çırpıda bitiyor.

Şnörk ve Denizci kitabı bir çocuk kitabının taşıması gereken birçok niteliğe sahip diyebilirim. İlgi çekici ve merak uyandırıcı bir hikaye, ilgi çekici ve göze hoş gelen çizimler ve elbette çocukların seveceği cinsten bir çırpıda okunmaya olanak sağlayan kısa yapısıyla bir çocuk kitabının sahip olması gereken özelliklerin birçoğuna sahip. Çocuklarınızı bu merak uyandırıcı hikayeyle tanıştırarak onlara kitap okumayı sevdirebilirsiniz. Çocuklarınıza okutmak istediğiniz daha fazla kitap tavsiyesi arıyorsanız hemen çocuk kitapları kısmına göz atabilirsiniz. Kitapların her birisini özenle seçmeye özen göstermekteyim.

Takibe ne dersin?Beni takip edenlere her yeni yazıyla ÜCRETSİZ bülten ulaştırırım. Beni takip etmek ister misin?

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...