Sır Küpü: Kaos Teorisi (Turgay Güler)

Sır Küpü: Kaos Teorisi, fazlasıyla ilgi çekici ve gizemli olan ismiyle dikkatimi çekti. Biraz sayfalarını kurcalamak istediğimde beklentilerimin dışında sürükleyici bir roman olduğunu fark ettim. Ben kitabın daha çok teori veya komplo teorisi gibi bir şey olmasını beklemekteydim.

Sır Küpü: Kaos Teorisi, Turgay Güler tarafından yazılmış bir politik romandır. Kitap sıradan bir roman olmaktan ziyade biraz komplo teorisiyle harmanlanmıştır. Sürükleyici içeriği ve sizi şaşırtabilecek gerçekçiliğiyle ön plana çıkan bu kitap Hayat Yayınları tarafından yayınlanmıştır.

Sır Küpü: Kaos Teorisi – Kitabın Konusu

Sır Küpü adını taşıyan bu kitap yazar tarafından oluşturulmuş bir serinin ikinci kitabıdır. Mehdix isimli kitaptan sonra yayınlanan bu ikinci kitapta dünyayı yöneten bir takım güç odaklarından bahsedilmektedir. Kurgusal bir roman olsa bile birçok otorite tarafından gerçekçi olarak nitelendirildiğini unutmamak gerekir.

Kendi iç yapısında birbirinden farklı mekanları ele alan ama vermek istediği mesajdan hiçbir şekilde taviz vermeyen bu kitap, belirli aralıklarla şekillendirilen dünyada Türkiye’nin sahip olduğu rolü anlatmaya çalışmaktadır. Bu yaklaşımıyla politik roman olma özelliğini kazanan roman son dönemlerde gelişmekte olan İsrail ile Türkiye ilişkilerine de değinmektedir.

Hayat Yayınları: Sır Küpü: Kaos Teorisi – Turgay Güler

Yalın Anlatımlı Teoriler

En başında belirttiğim gibi ben bu kitabın salt komplo teorisi olduğunu düşünmekteydim. Sonra kitabın bir roman, özellikle politik roman olduğunu anladım. Yazar kendi oluşturduğu teoriden yola çıkarak oluşturduğu kurguda biraz da gerçekçi detaylara yer vererek anlatmak istediklerini anlatmaya çalışmış.

Turgay Güler’in bir gazeteci olması kitabın içerisine işlenmiş diyebilirim. Anlatım tarzının etkileyiciliği ve aynı oranda sadeliğinden bunu fark edebilirsin. Bir oturuşta okuyup bitirilebilecek bir kitap olduğundan okunması konusunda çok ciddi sıkıntılar yaşamayacağından emin olabilirsin.

Kitapla ilgili en çok dile getirilen eleştiri ise diyaloglarla ilgilidir. Konusu gerçekten ilgi çekicidir ve politika meraklısı herkes tarafından talep edilebilecek türdedir. Fakat diyalogların kitabın rengine uyum sağlamaması göze çarpan eksikliklerden birisidir.

Sır Küpü: Kaos Teorisi – Tavsiye Durumu

Sır Küpü: Kaos Teorisi kitabını okumanı tavsiye eder miyim? Eğer bir çırpıda okuyup bitirmeyi düşündüğün bir roman arıyorsan mutlaka tavsiye ederim. Kitabı okumak çok fazla vaktini almayacaktır çünkü kitap yeteri kadar sürükleyicidir. Komplo teorilerinden hoşlanıyorsan ve özellikle siyasette gizli kalmış detaylar ilgini çekiyorsa bu kitabı okumalısın.

Kitabı değerlendirirken bu bilgilerle yetinmenin doğru olacağına inandım. Bu kitabı okuduktan sonra belki serinin diğer iki kitabını da okumayı düşünebilirsin. İlk kitap Mehdix: Olasılık Teorisi ve son kitap ise Ruhlar Kuyusu: Gerçeklik Teorisi isimlerini taşımaktadır. Yazarın anlatım stili hoşuna gittiyse bu kitapları da okumayı düşünebilirsin.

Görsel Kaynağı: Kitapyurdutv

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...