Sıfırdan Bire (Peter Thiel)

Sıfırdan Bire, PayPal’ın kurucu ortaklarından birisi olan Peter Thiel tarafından yazılmış bir kitaptır. Kitabı önemli kılan en özgün durum ise hiç kuşkusuz Peter Thiel gibi birinin elinden çıkmış olmasıdır. Girişimciliğin tanımını yapmak yerine girişimciliğe değer katacak bu kitabı okuduktan sonra, var olanı geliştirmek yerine yeni bir şey ortaya koyma konusunda kendinize daha fazla güvenebilirsiniz.

Sıfırdan Bire, Peter Thiel tarafından yazılmış teknoloji merkezli bir iş kitabıdır. Peter Thiel, PayPal’ın kurucu ortaklarından bir isimdir ama aynı zamanda Facebook’un yatırımcıları arasında yer almaktadır. Yazdığı bu kitap ile günümüz teknolojilerini ele almakta, var olan geliştirmekten vazgeçip özgün fikirler ortaya çıkarmanın öneminden bahsetmektedir. Sıfırdan Bire, orijinal dilinde Zero to One adıyla ilk kez 2014 yılında yayınlanmıştır. Kitabın dilimize çevirisi Ekin Can Göksoy tarafından gerçekleştirilirken, Pegasus Yayınları tarafından ilk yayını 2016 yılında yapılmıştır.

Sıfırdan Bire: Kitabın Konusu

Peter Thiel, efsanevi sayılabilecek girişimcilerden birisidir. Teknolojinin kalbinde yer alan bu insan, daha iyi bir geleceğe sahip olmak istiyorsak keşfedilmemiş şeyleri keşfetmeye çalışmaktan bahseder. Bu kitap, insanları yeni şeyler keşfetmeye yöneltmek için bir kılavuz niteliğini taşır.

Her ne kadar teknolojik olarak epey ilerlediğimizi düşünsek bile Peter Thiel buna karşı çıkmaktadır. Mobil aletlerden çok şey yapıyor olabiliriz ama ona göre bu çağ teknolojik anlamda tıkanıklığı yaşamaktadır. Bilgi teknolojileri olağan hızıyla gelişiyor olsa bile bunun belirli yerlerle sınırlı kalmasının doğru olmadığından söz eder. Ona göre, mevcut olanı kopyalamak ve geliştirmek bir katkı değildir. Katkı sayılabilecek durum yepyeni bir şey ortaya koymaktır.

Kitap hızlı bir biçimde ilerler, Peter Thiel fikirlerini ve düşüncelerini okuyucuyla paylaşırken onları hiç sıkmaz. Olabildiğince akıcı bir biçimde olan biteni anlatır. Fakat… Metinde insanın kendi başına fark etmesi gereken sırlar bulunmaktadır. Peter Thiel bunları açık bir şekilde belirtmek yerine insanları düşünmeye yönlendirmeyi tercih etmiştir. Bu bir iş kitabıdır, yönetim kitabıdır ama aynı zamanda düşünmeyi geliştiren ve destekleyen önemli bir kitaptır.

Sıfırdan Bire: Girişimcilikte Kılavuz

Referansı güçlü bir adam Peter Thiel. Sevin veya sevmeyin, birçok başarılı projenin arkasında isminin olduğunu bilmek önemlidir. Sıfırdan Bire, girişimcilere yol göstermek adına yazdığı bir kitaptır. Önemlidir, çünkü başarılı işlere doğru sizi yönlendirebilecek kadar güçlüdür. Bu kitabı bu denli iyi yapan nedir? Bu soruyu cevaplamak için sözü Peter Thiel’e bırakmak gerekir.

Sıfırdan Bire sadece düşüncelere ve fikirlere dayalı olarak yazılmış bir kitap değildir. Peter Thiel’in fikirlerine katılmadığınız pek çok yer olacaktır. Bunların hepsinin doğal olduğunu bilmelisiniz. Kitabın en önemli özelliği teknolojik gerçeklere, ekonomik prensiplere ve girişimciliğin doğal unsurlarına bağlı kalarak yazılmış olmasıdır. Bu nedenden ötürü birçok otorite tarafından “girişimciliğin kılavuzu” olarak adlandırılmaktadır.

Teknoloji ve küreselleşmede dikey veya yatay ilerlemeden tutun yenilikçi fikirlerin bir markayı tekele dönüştürmesine kadar pek çok konuyu irdeleyen Peter Thiel, rekabetçi ortam ile tekelliği karşılaştırmayı ihmal etmemiştir. Girişimcilere uzun vadeli planlar geliştirme tavsiyesinde bulunurken pazarlamanın önemli olduğundan da söz etmektedir. Bunların her birisi kitabın içeriğinin bir kısmını oluşturmaktadır. Kitapta bundan daha fazlası yer almaktadır.

Girişimci olmak gibi bir fikriniz varsa ve teknoloji odaklı bir çalışma gerçekleştirmek istiyorsanız Sıfırdan Bire mutlaka okumanız gereken kitaplardan birisidir. Bu fırsatı kaçırmamalı ve Peter Thiel gibi efsanevi bir girişimcinin düşüncelerini okumalısınız.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

6 Responses

 1. TelKadayıF dedi ki:

  Merhaba, kitabın çevirisine dair nette yorum var mı diye meraktan ararken denk geldim sayfanıza. Nimaipha’nın yorumuna katılmamak imkansız, bu kadar konudan kopuk sözlük çevirisi yapılabilirmiş. Acaba yayınevine gönderip paramı iade mi istesem? Belki akıllanırlar. Haddi zatında konunun zorlayıcılığından öte, çevirmenin yeterince önem vermemiş olması gibi duruyor.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Bence yapıcı bir eleştiri olarak bunu yayıncıya iletmelisiniz. Belki iade dahi isteyebilirsiniz. Sonuçta kitabı beklenti ile satın almış birisiniz ve çeviri kaynaklı problemlerden ötürü hayal kırıklığına uğramış durumdasınız. Yayıncının nasıl bir tavır ortaya koyacağını bilmiyorum ama bunu denemenizi öneririm.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 2. nimaipha dedi ki:

  İngilizcesini de okuduğum ve Türkçe çıkmasını büyük bir hevesle beklediğim kitabın çevirisi maalesef çok iyi değil, benim için tam bir hayal kırıklığı oldu bu kitap. Halbuki bir önceki aldığım pegasus kitabı olan Kendi Kendine MBA ne güzel çevrilmişti. Google translate ile çevirsek sanki daha iyi olurmuş, anlam bozuklukları o kadar çok ki bazı paragrafları 2-3 kere okuduktan sonra ancak anlayabiliyorsunuz. Çeviren kişi kitabı kendisi de bir okusun bakalım beğenecek mi ? Pegasus yayınlarına yakıştıramadım maalesef. Biraz daha özenli çevrilebilir ve okuma kolaylığı sağlanabilirdi.
  10 üzerinden 2 puan.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Kitabın çevirisi konusunda net bir şey söylemem doğru olmaz ama görüşlerinize saygı duyuyorum. Pegasus Yayınları genelde böyle sorunlar yaşatmaz. Bu kitabın böyle olmasının nedeni içeriğinin biraz zorlayıcı olması olabilir.

   • nimaipha dedi ki:

    Değerlendirmeniz için teşekkür ederim, çevirinin kötü olmasından kastım aslında tam olarak şöyle; çevirmen kitabın kolay okunabilir olması için elinden geleni yapmalıdır. Yoksa sözlükten çevirir gibi anlamlarını yazarak herkes çevirebilir. kitaptaki cümlelerin okunabilirlikleri çok kötü. Dediğim gibi, Kendi Kendine MBA isimli kitabı iki kere okudum ve onun çevirisi gerçekten mükemmel. Fakat bu kitapta nedense okunabilirlik anlamında istediğim verime ulaşamadım. Çevirmenin bu kitabın konusu hakkında pek bir bilgi sahibi olmadığını ve terimlere yabancı olduğunu düşünüyorum. Özünde çok iyi bir kitaptır. Ben daha fazla dayanamadım ve okumayı kestim. Benim gibi kitabın yarısına bile gelmeden bırakmayanlar olursa belki beğenirler.

    • Kaan Karadeniz dedi ki:

     Yorumunuz için teşekkürler. Aslında size hak vermiyor değilim fakat söz konusu yayınevinin böyle bir şey yapacağına pek ihtimal vermek mümkün değil. Her kitabı orijinal dilinde okuyabilmek çok daha önemlidir. Zaten benim yorumlarım daha çok orijinal dili üzerinden yapılmış yorumlardır.

Yorum yapıp katkı sağla...