Sıfırdan Bire (Peter Thiel)

Sıfırdan Bire, PayPal’ın kurucu ortaklarından birisi olan Peter Thiel tarafından yazılmış bir kitaptır. Kitabı önemli kılan en özgün durum ise hiç kuşkusuz Peter Thiel gibi birinin elinden çıkmış olmasıdır. Girişimciliğin tanımını yapmak yerine girişimciliğe değer katacak bu kitabı okuduktan sonra, var olanı geliştirmek yerine yeni bir şey ortaya koyma konusunda kendinize daha fazla güvenebilirsiniz.

Sıfırdan Bire, Peter Thiel tarafından yazılmış teknoloji merkezli bir iş kitabıdır. Peter Thiel, PayPal’ın kurucu ortaklarından bir isimdir ama aynı zamanda Facebook’un yatırımcıları arasında yer almaktadır. Yazdığı bu kitap ile günümüz teknolojilerini ele almakta, var olan geliştirmekten vazgeçip özgün fikirler ortaya çıkarmanın öneminden bahsetmektedir. Sıfırdan Bire, orijinal dilinde Zero to One adıyla ilk kez 2014 yılında yayınlanmıştır. Kitabın dilimize çevirisi Ekin Can Göksoy tarafından gerçekleştirilirken, Pegasus Yayınları tarafından ilk yayını 2016 yılında yapılmıştır.

Sıfırdan Bire: Kitabın Konusu

Peter Thiel, efsanevi sayılabilecek girişimcilerden birisidir. Teknolojinin kalbinde yer alan bu insan, daha iyi bir geleceğe sahip olmak istiyorsak keşfedilmemiş şeyleri keşfetmeye çalışmaktan bahseder. Bu kitap, insanları yeni şeyler keşfetmeye yöneltmek için bir kılavuz niteliğini taşır.

Her ne kadar teknolojik olarak epey ilerlediğimizi düşünsek bile Peter Thiel buna karşı çıkmaktadır. Mobil aletlerden çok şey yapıyor olabiliriz ama ona göre bu çağ teknolojik anlamda tıkanıklığı yaşamaktadır. Bilgi teknolojileri olağan hızıyla gelişiyor olsa bile bunun belirli yerlerle sınırlı kalmasının doğru olmadığından söz eder. Ona göre, mevcut olanı kopyalamak ve geliştirmek bir katkı değildir. Katkı sayılabilecek durum yepyeni bir şey ortaya koymaktır.

Kitap hızlı bir biçimde ilerler, Peter Thiel fikirlerini ve düşüncelerini okuyucuyla paylaşırken onları hiç sıkmaz. Olabildiğince akıcı bir biçimde olan biteni anlatır. Fakat… Metinde insanın kendi başına fark etmesi gereken sırlar bulunmaktadır. Peter Thiel bunları açık bir şekilde belirtmek yerine insanları düşünmeye yönlendirmeyi tercih etmiştir. Bu bir iş kitabıdır, yönetim kitabıdır ama aynı zamanda düşünmeyi geliştiren ve destekleyen önemli bir kitaptır.

Sıfırdan Bire: Girişimcilikte Kılavuz

Referansı güçlü bir adam Peter Thiel. Sevin veya sevmeyin, birçok başarılı projenin arkasında isminin olduğunu bilmek önemlidir. Sıfırdan Bire, girişimcilere yol göstermek adına yazdığı bir kitaptır. Önemlidir, çünkü başarılı işlere doğru sizi yönlendirebilecek kadar güçlüdür. Bu kitabı bu denli iyi yapan nedir? Bu soruyu cevaplamak için sözü Peter Thiel’e bırakmak gerekir.

Sıfırdan Bire sadece düşüncelere ve fikirlere dayalı olarak yazılmış bir kitap değildir. Peter Thiel’in fikirlerine katılmadığınız pek çok yer olacaktır. Bunların hepsinin doğal olduğunu bilmelisiniz. Kitabın en önemli özelliği teknolojik gerçeklere, ekonomik prensiplere ve girişimciliğin doğal unsurlarına bağlı kalarak yazılmış olmasıdır. Bu nedenden ötürü birçok otorite tarafından “girişimciliğin kılavuzu” olarak adlandırılmaktadır.

Teknoloji ve küreselleşmede dikey veya yatay ilerlemeden tutun yenilikçi fikirlerin bir markayı tekele dönüştürmesine kadar pek çok konuyu irdeleyen Peter Thiel, rekabetçi ortam ile tekelliği karşılaştırmayı ihmal etmemiştir. Girişimcilere uzun vadeli planlar geliştirme tavsiyesinde bulunurken pazarlamanın önemli olduğundan da söz etmektedir. Bunların her birisi kitabın içeriğinin bir kısmını oluşturmaktadır. Kitapta bundan daha fazlası yer almaktadır.

Girişimci olmak gibi bir fikriniz varsa ve teknoloji odaklı bir çalışma gerçekleştirmek istiyorsanız Sıfırdan Bire mutlaka okumanız gereken kitaplardan birisidir. Bu fırsatı kaçırmamalı ve Peter Thiel gibi efsanevi bir girişimcinin düşüncelerini okumalısınız.

6 Comments

  1. TelKadayıF
  2. nimaipha
      • nimaipha

Yorum yapıp katkı sağla...

Reklamlar engelli...

Bu blog yayın hayatını rahatsız edici konumlarda olmayan reklamlar sayesinde sürdürmektedir. Lütfen destek olmak adına bu blog için reklamlara izin vermeyi düşünün.

Refresh