Şeytan Yıldızı (Jo Nesbo)

Şeytan Yıldızı, Jo Nesbo tarafından oluşturulan Harry Hole serisinin beşinci kitabıdır. Kitap son derece sürükleyici ve gerilim yapıtı için son derece karmaşıktır. İskandinavya izlerini taşıyan hikayesi ve hikayeyi tamamlayan mükemmel karakteriyle bu kitabı ve serinin dilimize çevrilmiş olan diğer kitaplarını okumayı ihmal etmemelisin.

Şeytan Yıldızı, Jo Nesbo tarafından yazılmış bir polisiye roman kitabıdır. Kitap ardı ardına işlenen ve şeytan yıldızıyla simgelenen cinayet serilerinin sırrını çözmek isteyen bir dedektifin serüvenini anlatır. Polisiye ve gerilim romanı seven kişilerin kitaplığında yer alması gereken bu kitap Doğan Kitap tarafından yayınlanmıştır.

Şeytan Yıldızı – Kitabın Konusu

Şeytan Yıldızı, işlediği cinayetlere şeytan yıldızı simgesini bırakan bir katilin bulunduğu sürükleyici bir polisiye romandır. Hikaye genç bir kadının kendi evinde ölü bulunmasıyla başlar. Maktulün son elinden bir parmak eksiktir ve bununla birlikte gözünde şeytan yıldızı olarak bilinen işaret bulunmaktadır. Dedektif Harry Hole olayı çözmek için davaya atanan kişi olur ama işler pek yolunda gitmeyecektir.

Harry Hole son zamanlarda kendisini içkiye vermiş alkolik birisidir. Bu olayı çözmek için öncelikle alkolle arasına mesafe koymak zorundadır ama en büyük problem bu değildir. Cinayet haberleri ardı ardına gelirken, her birinde aynı işaret yer alıyorken asıl baş etmesi gereken her an yanı başında olan Tom Waaler’dir.

Doğan Kitap: Şeytan Yıldızı – Jo Nesbo

İnişli Çıkışlı Polisiye Roman

Polisiye roman yazmak kolay değildir. Bir başladığın zaman kendini nerede ve nasıl durdurman gerekir. Olaylar arasında bağlantılar kurmaya çalışırken hata yapmamak için ince eleyip sık dokumaya çalışırsın. Bunu başardığında ise son derece sürükleyici, gerilim dolu, bir sakinleştiren bir hırslandıran bir roman yazmayı başarırsın. Jo Nesbo’nun yaptığı tam olarak budur.

Gerilim romanlarından veya polisiye romanlardan hoşlanan biriysen bu kitaba verdiğin paranın az olduğunu düşüneceksin. Kitap gerçekten fazlasıyla iyi hazırlanmıştır. Karakter detaylı, arka plan oldukça yoğun, olayların gelişimi sağlayan gerekçeler son derece güçlüdür. Geriye ise okuyucuya bu iyi kitabı okumak kalmıştır.

Romanla ilgili söyleyebileceğim en olumsuz şey önceki kitapların okunması gerektirmesidir. Bu kitap serinin bir parçası olduğundan özellikle ana karakteri tanımak ve anlamak için serinin önceki kitaplarını okumak gerekir. Ana karakter umurunda değilse ve sen sadece olay örgüsünü merak edip ilerlemek istiyorsan bunu pek tavsiye etmem çünkü ana karakteri anlamadan hikayeleri tamamlamayı başaramazsın.

Şeytan Yıldızı – Tavsiye Durumu

Şeytan Yıldızı isimli bu kitabı okumanı tavsiye eder miyim? Gerilim romanı veya polisiye romanı okumak istiyorsan kesinlikle tavsiye ederim. Ama önce serinin önceki kitaplarını okumanı tavsiye ederim. Böylece hikayeyi tamamlayan her türlü detayı öğrenmiş olursun.

Jo Nesbo tarafından yazılmış olan bu kitabı okuduktan sonra yazarın diğer kitaplarına göz atmayı düşünebilirsin. Yazarın dilimize çevrilmiş olan birkaç kitabı bulunmaktadır. Bu kitaplar içerisinden Kurtarıcı, Kardan Adam ve Nemesis isimli kitapları okumanı öneririm.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...