Sevgiliyle neler konuşulur?

S

Sevgiliyle neler konuşulur? Bir ilişkinin mükemmelleşmesi için gelişime ihtiyaç vardır. Bunun için ilişkide doğru konuları konuşmak önemlidir.

Tüm ilişkiler aynı değildir. Yaşadığın ilişkinin durumu sevgilinle konuştuğun şeylerle oldukça alakalıdır. İki kişi birbiriyle çıkmaya ve birbirlerine aşık olmaya başladıkça, konuşmalar doğal olarak gerçekleşir. Ancak zamanla mükemmel bir ilişki kurmana yardımcı olabilecek sevgilinle konuşabileceğin çeşitli konular vardır.

1. Tüm ilişkilerde konuşulacak konular

İlişki durumun ister yeni ister uzun süreli olsun her ikinizin de birbirinizi anlamanıza yardımcı olabilecek çeşitli konuşmalar yapmanız gerekir. Sevgilinle konuşacağın konular ilişkiyi canlı tutabilecek yeni ve heyecan verici konuşmalar oluşturma konusunda sana yardımcı olacaktır. Bunun için aşağıdaki konuları konuşmaya çalışabilirsin.

 1. Günlük yaşantı: Birbirinizin günlük etkinlikleri ve olayları hakkında konuşun. Bu sayede birbirinizin hayatını daha iyi ve daha yakından anlama fırsatı elde edersiniz. Çoğu çift bu konuşmaları görmezden gelir ve zaman kaybetmeden birbirinden uzaklaşırlar. Bu tür bir hata yapmamalısın.
 2. Filmler ve televizyon programları: Filmler ve televizyon programları tüm çiftler için mükemmel sohbet konularıdır. Her gün yeni ve taze bir bakış açısıyla saatlerce dedikodu yapabilir veya ilginç bilgilendirici sohbetler gerçekleştirebilirsiniz.
 3. İlgi duyanlar: İş yerinde sana ilgi duyan biri mi var? Okulda bir başkasının senden hoşlandığını mı hissettin? Sevgilinle bu konu hakkında konuşmalısın. İlk başta rahatsızlık verici bir şeydir. Fakat bu konuşmalar zaman içerisinde birbirinize daha çok yaklaşmanızı sağlayacak ve güvensizlikleri ortadan kaldıracaktır.
 4. Hobiler ve ilgi alanları: Resim yapmayı, yazı yazmayı veya oyun oynamayı sever misin? Sevgilinle bunun hakkında konuşmalısın. Hobilerimiz ve ilgi alanlarımız her zaman değişebilir. Bu konularda konuşmak birbirinizin sevdiği ve sevmediği şeyleri daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.
 5. Sessiz konuşmalar: Sessizlik her ilişkide güzel bir şeydir. Kendini garip hissetmeden yan yana oturabilmek veya ne konuşacağın konusunda endişelenmek zorunda kalmamak mükemmel bir ilişkinin işaretidir.

İletişim, sağlıklı bir ilişkinin anahtarıdır. Ancak, birçok insan neyle veya nasıl iletişim kurması gerektiğinden emin değildir. Sevgilinle birlikte büyümek ve ilişkinizin bayatlamasını önlemek için çeşitli konular hakkında konuşmaya vakit ayırman gerektiğini bilmelisin.

2. Yeni ilişkilerde konuşulacak konular

Yeni ilişkiler daha eğlenceli ve daha heyecan vericidir. Duygusal bir şekilde dokunaklı, seksi ve henüz uzun vadeli bir ilişki içermez. Bir sevgi balonunun üzerinde seyahat ediyor olabilirsin. Her şey mükemmel gibi görünebilir. Ancak ilişkinin sonsuza dek sürmesini istiyorsan sevgilinle çeşitli ciddi konular hakkında konuşmaya başlaman gerekir.

 1. Hayat hedefleri: Yeni ilişkiler heyecan verici ve gizemli olmakla birlikte ilişkinin başlangıcında hayat hedefleri ve amaçlarla ilgili konuşmak önemlidir. Bu sayede ilişkide sıkışıp kalmaktan kaçınmış olursun. Sevgilinle birbirinizin hedeflerini ve ilgi odaklarını anlamaya başlamak için en ideal noktalardan biridir.
 2. Birlikte gezip görülecek yerler: Hafta sonunu birlikte geçirmek ve yeni yerler hakkında konuşmak yeni bir ilişkide çok eğlenceli olabilir. Hafta sonu boyunca birkaç saat geçirmeyi sevdiğin birkaç favori mekanın var mı? Yoksa yeni bir restoran veya kesinlikle gitmeniz gereken yeni bir film mi var? Bunlar hakkında konuşabilirsiniz.
 3. Hayatla ilgili dedikodular: Arkadaşlarından biri ve onun ilişkisi hakkında, iş hakkında veya televizyonda sevdiğin programlardan biri hakkında konuşun. Yeni bir ilişkide en sıra dışı konuşmalar bile ilgi çekici olabilir. Ortak arkadaşlarınız hakkında mutlu dedikodular yaparak birbirinizi daha yakından tanıyabilirsiniz.
 4. Yaşam tarzı ve alışkanlıklar: Sevgilin hafta sonu boyunca ne yapmaktan hoşlanır? Bir gece yemeğe çıkılacak olsa giyinmek ne kadar zaman alır? Her akşam oyun oynamak için ne kadar zaman harcıyor? Evcil hayvanlar hakkında ne düşünüyor? Kitaplar hakkında ne düşünüyor? Yeni bir ilişkide konuşacak çok heyecan verici şey vardır.
 5. Geçmiş ilişkiler: Burası biraz gerilim doludur. Geçmiş ilişkiler hakkında konuşmak en başında çok iyi bir fikirmiş gibi gelmeyebilir. Ancak zamanın doğru zaman olmasını beklerken aslında çok fazla fırsat tepmiş oluruz. Bu konu hakkında konuşmaktan kaçmaktan ziyade gayet anlayışlı bir şekilde bu konuyu sevgilinle konuşmalısın.

İlişkide birkaç ayı geçirmeden geçmiş ilişkiler hakkında konuşmaya çalışmamalısın. Geçmiş ilişkilerle ilgili gerçekleri gizlemek veya çok kısa sürede ortaya çıkarmak, ilişkinin temeli oturmadan önce bir ilişkiye zarar verebilecek güvensizlikler ve kafa karışıklıkları oluşmasına neden olabilecektir.

3. Uzun süreli ilişkilerde konuşulacak konular

Uzun süreli ilişkilerin yaşanması kolay değildir. Ancak birkaç yıldır bir sevgilin varsa ve hala birbirinize aşina durumdaysanız buna şükretmelisiniz. Bu ilişki birbirini seven ve birbirlerini dünyadaki herkesten daha fazla anlayan iki kişi tarafından tanımlanmış bir şey değildir. Mükemmel demek doğru değildir ama bu ilişki mükemmele yakın bir ilişkidir.

 • Mali durum: Finans ve para sorunları uzun vadeli ilişkilerde oldukça önemli bir role sahiptir. Uzun vadeli bir ilişkide para memnuniyeti ancak iki tarafın ortak bir paydada buluşabilmesi ile mümkün olur. Para tasarrufu yapmak, para yatırmak ve para harcamak gibi eylemlerde ortak karar alabilmek için konuşmak önemlidir.
 • Gelecek: Uzun vadeli bir ilişkinin doyurucu konuşmalarından biri gelecekteki planlar ve yaşamdaki hedeflerdir. Sevgilinle hayalleriniz hakkında konuşabilirsiniz. Onun isteklerini ve hayallerini anladığından emin olmalısın. Bazen bir şeyleri bildiğini düşünürsün ama gerçek çok farklı olabilir.
 • Tatiller: Tatiller her çift için mutlu bir zamandır. Tüm yıl boyunca süren sıkı çalışmanın ardından yaşamın heyecanını yenilemek için heyecan verici ve zevkli bir şeyler yapmak isteyebilirsiniz. Birkaç ay sonra seyahat edecek olsan bile tatil hakkında konuşmalısın. Mesela molalar veya romantik kaçamakları konu edinebilirsin.
 • Çocuklar ve aileler: Aileler dışarıdan mükemmelmiş gibi görünebilir ancak her birinin kendi içerisinde çeşitli sıkıntıları vardır. Aile meselelerini ve sıkıntılarla nasıl başa çıkabileceğinizi tartışabilirsiniz. Çocuklar ve yaşantınızın geri kalanı hakkında çeşitli planlar yapabilirsiniz.
 • Fikri konuşmalar: Mükemmel bir ilişkide her iki taraf da birbirlerinin düşünce ve davranışlarını tahmin edebilmelidir. Ancak küçük tuhaf işler veya mutlu sürprizler her zaman olacaktır. Hayat, en az bizim kadar eşsiz olan karmaşık bir deneyimdir. Sevgilinle hayat hakkında çeşitli entelektüel ve fikri konuşmalar yapabilirsin.

Mükemmel bir ilişki için onun canlı kalmasını sağlaman gerekir. İlişkide konuşulacak küçük şeyleri hatırlamak gerekir. Çünkü gerçekten mutlu ve romantik bir ilişki için bunlara ihtiyacın olacaktır. Özellikle ilişkinin karmaşık bir hal almasını istemiyorsan sevgilinle hangi konuları konuşabileceğini bilmelisin.

Umarım bu yazı sevgiliyle neler konuşulur konusunda aradığın bilgileri bulmana yardımcı olmuştur. Eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilir veya yazımı beğendiysen onu arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...