Sevgiliye hediye edilebilecek 20 şiir kitabı

Sevgiliye hediye edilebilecek şiir kitabı listesinin neden oluşturduğunu merak ediyorsanız kısaca anlatacağım… Geçen yıl Şubat ayında sevgiliye hediye edilebilecek birkaç kitabın yer aldığı bir kitap listesi yayınlamıştım. Yayınladığım bu liste epey ilgi gördü ve bugüne kadar yazdığım tüm yazılar arasında en çok okunanlardan birisi olmayı başardı. O yazıda kitapları herhangi bir şekilde türlerine göre ayırt etme yoluna gitmemiştim.

Bu sefer bir önceki yazımdan farklı olarak tek bir kitap türüne ağırlık vererek bir liste oluşturmayı uygun gördüm. Burada yer alan kitaplar sevgilinize özel günlerde veya normal günlerde hediye edebileceğiniz şiir kitaplar oluşmaktadır. Eğer sevgilinize bir şiir kitabı hediye etmek istiyorsanız, hangi kitabı almalıyım diye düşünmeye başlamadan önce bu listede göz gezdirmenizi öneririm.

Sevgiliye Hediye Edilebilecek Şiir Kitapları

Burada yer alan kitapları seçerken özellikle kitapların içerisinde yer alan vurucu şiirleri göz önünde bulundurdum. Bununla birlikte çok okunanlar listelerine göz gezdirdim. Kısacası senin yapman gereken birçok şeyi yaparak beğendiğim 20 şiir kitabı ile bu listeyi oluşturdum. Umarım keyifle göz atar ve sevgiline hediye edebileceğin en iyi şiir kitabı ile tanışmayı başarabilirsin.

Elif Gibi Sevmek – Hikmet Anıl Öztekin

Elif Gibi Sevmek, Hikmet Anıl Öztekin tarafından yazılmış bir şiir kitabı ve aynı zamanda bir denemedir. Kitap, ilahi aşk ile yeryüzünde kişiye duyulan aşkın bir araya getirildiği etkileyici dizeler içerir. Belki kitabın yazılış dili olağanüstü derecede iyi olmayabilir ama kesinlikle sevgiliye hediye edebilecek kalitede bir şiir kitabı olma özelliğini taşır.

“İsmin… / Ömrümün diğer adıydı, dudaklarımı yakan… / Mecazlarla kurban edilen, kelimelerin ifadede yalnız kaldığı manaydı…”

Yakamoz Yayıncılık: Elif Gibi Sevmek – Hikmet Anıl Öztekin

Sevda Sözleri – Cemal Süreya

Sevda Sözleri, Cumhuriyet Dönemi şiirinin en etkili kalemlerinden birisi olan Cemal Süreya‘nın yazdığı şiirlerin bir araya getirildiği kitaptır. Cemal Süreya’nın aşkı anlatış tarzını başka hiçbir kitapta bulamazsın. O özel bir şairdir, sevgiyi ve sevgiliyi özel yapabilecek kadar maharetlidir.

“Gülün tam ortasında ağlıyorum / Her akşam sokak ortasında öldükçe / Önümü arkamı bilmiyorum / Azaldığını duyup duyup karanlıkta / Beni ayakta tutan gözlerinin”

Yapı Kredi Yayınları: Sevda Sözleri – Cemal Süreyya

Gün Doğmadan – Sezai Karakoç

Gün Doğmadan, Türk şiirinin usta kalemlerinden Sezai Karakoç‘un şiirlerini içeren bir kitaptır. Sezai Karakoç’un kalemini savurduğu kelimeler anlam yüklüdür. Bu yükü sevdiğin kişiyle paylaşarak ona anlam yüklü kelimeler ve beraberinde şiirler hediye etmeyi başarabilirsin.

“Artık inan bana muhacir kızı, / Dinle ve kabul et itirafımı. / Bir soğuk, bir garip, bir mavi sızı / Alev alev sardı her tarafımı, / Artık inan bana muhacir kızı.”

Diriliş Yayınları: Gün Doğmadan – Sezai Karakoç

Dokuza Kadar On – Özdemir Asaf

Dokuza Kadar On, Türk şiirinin en aşk dolu insanlarından biri olan Özdemir Asaf tarafından kaleme alınan şiirlerden seçmeleri içeren bir şiir kitabıdır. Özdemir Asaf yazmışsa şiiri okurken duyguların kıpır kıpır olacağını anlar insan. Alır sevgiliye götürür kitabı, duyguyu onunla paylaşır.

“Bir ışık düşerse üstüne basma / Daha yakınlaşır, korkarsın. / Bir leke, silmeye – gör / Leke kalır, sen çıkarsın.”

Yapı Kredi Yayınları: Dokuza Kadar On – Özdemir Asaf

Otuz Beş Yaş – Cahit Sıtkı Tarancı

Otuz Beş Yaş, Cahit Sıtkı Tarancı tarafından yazılan şiirlerin toplandığı bir eserdir. Hasretin adamıdır Cahit Sıtkı Tarancı, hasret dendiğinde hem onun şiirleri gelir akıllara. Sevgiline duyduğun hasreti kendi şiirlerinle anlatmayı başaramıyorsan en iyi onun şiirleriyle anlatırsın.

“Desem ki sen benim için, / Hava kadar lazım, / Ekmek kadar mübarek, / Su gibi aziz bir şeysin; / Nimettensin, nimettensin!”

Can Yayınları: Otuz Beş Yaş – Cahit Sıtkı Tarancı

Ben Sana Mecburum – Attila İlhan

Ben Sana Mecburum, duayen şairlerimizden Attila İlhan tarafından yazılmış şiirleri içeren bir şiir kitabıdır. Attila İlhan hayata dair birikimi fazla olan bir şairdir ve bu her şiirinde rahatlıkla görülebilir. Cafcaflı olmayan, fazla parlamayan ama vurucu mısralarla sevgiline ulaşmak istiyorsan, “ben sana mecburum” diyebilirsin.

“Ben sana mecburum bilemezsin / Adını mıh gibi aklımda tutuyorum / Büyüdükçe büyüyor gözlerin / Ben sana mecburum bilemezsin / İçimi seninle ısıtıyorum”

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları: Ben Sana Mecburum – Attila İlhan

Ömer Lütfi Mete – Gülce

Gülce, kalemi keskin ve sert olan Ömer Lütfi Mete tarafından yazılmış şiirlerin bulunduğu bir kitaptır. Hayat boyunca okumuş olduğum en güzel şiirlerden birisidir Gülce, birkaç satırla çok şey anlatır. Sevdiğin kişiye diğer şiirlerin naifliğinden daha farklı bir şiir okumak istiyorsan ondan daha iyisini bulamazsın.

“Uçurumun kenarındayım Hızır / Ulu dilber kalesinin burcunda / Muhteşem belaya nazır / Topuklarım boşluğun avucunda / Derin yar adım çağırır”

Timaş Yayınları: Gülce – Ömer Lütfi Mete

Lavinia – Özdemir Asaf

Lavinia, unutulmaz şairlerimizden Özdemir Asaf tarafından yazılmış aşk şiirlerini içeren bir şiir kitabıdır. Onun dilinde ve kaleminde aşk başkadır, o aşkı başka türlü anlatır. Dizelerin en yoğun duygularla doldurulduğu bir aşk kitabı arıyorsan bu kitaba göz atmanı tavsiye ederim.

“Rüzgar mı dedim.. / İsterim ki saçların dağılsın. / Gece mi dedim.. / Hemen düşüncelere dalmalısın..”

Yapı Kredi Yayınları: Lavinia – Özdemir Asaf

100 Aşk Şiiri – Cemal Süreya

100 Aşk Şiiri, aşkı okuyucusuyla buluşturmayı başaran Cemal Süreya tarafından oluşturmuş bir antolojidir. Bu kitabın içerisinde birbirinden farklı aşk şiirleri bulabilirsiniz. Usta bir yazarın seçmiş olduğu şiirlerle sevdiğin kişiye olan aşkını daha etkili bir biçimde anlatabilirsiniz.

“Silmeye çalışma yavrum / Lekeni gözyaşlarınla, / Çünkü bir tektir leke / Taşır görkemli düşlere…”

İnkilap Kitabevi: 100 Aşk Şiiri – Cemal Süreya

Sakın Şaşırma – Orhan Veli Kanık

Sakın Şaşırma, şiir denilince akıllara gelen usta şairlerimizden Orhan Veli Kanık tarafından yazılmış şiirleri içeren bir kitaptır. Orhan Veli Kanık farklıdır, şiirlerini de farklı bir dille anlatır. Her ne kadar ölümünün ilginçliğiyle anılan bir şair olsa bile “anlatamıyorum” şiiriyle sevgiline duyduğun aşkı anlatmana yardımcı olacaktır.

“Ağlasam sesimi duyar mısınız, / Mısralarımda; / Dokunabilir misiniz, / Gözyaşlarıma, ellerinizle? / Bilmezdim şarkıların bu kadar güzel, / Kelimelerin kifayetsiz olduğunu, / Bu derde düşmeden önce.”

Yapı Kredi Yayınları: Sakın Şaşırma – Orhan Veli Kanık

Büyük Saat – Turgut Uyar

Büyük Saat, edebiyatımızın en sürükleyici şiirlerinin altında imzası olan Turgut Uyar‘ın şiirlerini içeren bir şiir kitabıdır. Turgut Uyar’ın şiirlerinde kelimelerin ve mısraların puslu olduğu hissedilir. Sevgiline büyük bir şiir kitabı hediye etmek istiyorsan aradığın kitap Büyük Saat olabilir.

“Senin bu ellerinde ne var bilmiyorum göğe bakalım / Tuttukça güçleniyorum kalabalık oluyorum / Bu senin eski zaman gözlerin yalnız gibi ağaçlar gibi / Sularım ısınsın diye bakıyorum ısınıyor / Seni aldım bu sunturlu yere getirdim / Sayısız pencereden vardı bir bir kapattım / Bana dönesin diye bir bir kapattım…”

Yapı Kredi Yayınları: Büyük Saat – Turgut Uyar

Bütün Şiirleri – Sabahattin Ali

Bütün Şiirleri, edebiyatımızın değeri geç bilinen yazarlarından Sabahattin Ali tarafından yazılmış şiirleri içeren bir kitaptır. Sabahattin Ali bu kitabında aşk ve gurbet gibi konuları bir araya getirmiştir. Sevdiğine aşkını anlatmakta güçlük çekiyorsan Sabahattin Ali’nin mısralarından yararlanabilirsin.

“Aşkını candan duymuşum / Canım yoluna koymuşum / Tam dokuz yaşındaymışım / Dünyaya geldiğin zaman.”

Yapı Kredi Yayınları: Bütün Şiirleri – Sabahattin Ali

Edip Cansever – Sonrası Kalır

Sonrası Kalır, şiirlerinde daha çok yalnızlık temasını kullanmayı sevmiş olan Edip Cansever tarafından yazılmış şiirleri içeren bir şiir kitabıdır. Yalnızlık, Edip Cansever’in tek işlediği tema olmamasına rağmen bunun yanına iliştirdiği aşk temasıyla dikkat çeken şiirlerin altına imza atmıştır. Hasreti ve yalnızlığı anlatarak sevdiğin kişiyi etkilemek istiyorsan onun şiirlerine başvurmalısın.

“Ben buyum, dersin, arkadaş / Sevgilim ben buyum / Yüreğim vurgun, dişlerim altın / Ceketim sol omzumda / Vakit vakit incelen vakit.”

Yapı Kredi Yayınları: Sonrası Kalır I – Edip Cansever

Sevgi Duvarı – Can Yücel

Sevgi Duvarı, ağır bir üsluba sahip olduğu düşünülen şairlerimizden Can Yücel‘in şiirlerini içeren bir kitaptır. Can Yücel’in ağır bir dilinin olduğu doğrudur ama bu aynı zamanda onun şiirlerini ilginç yapan unsurdur. Sevdiğin kişiye anlam yüklü ama anlaşılması biraz güç şiirler hediye etmek istersen bu kitabın tam sana göre olduğunu söyleyebilirim.

“Bir gece sevgi duvarını aştık / Düştüğüm yer öyle açık seçik ki / Başucumda bir sen varsın bir de evren / Saymıyorum ölüp ölüp dirilttiklerimi / Yalnızlığım benim çoğul türkülerim / Ne kadar yalansız yaşarsak o kadar iyi…”

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları: Sevgi Duvarı – Can Yücel

Ayrılık Sevdaya Dahil – Attila İlhan

Ayrılık Sevdaya Dahil, duayen şairlerimizden Attila İlhan tarafından yazılmış şiirleri içeren bir kitaptır. Kitabın içerisinde aynı ismi taşıyan bir şiir bulunur ki bu şiir sevgili olup öyle kalabilen kişilere çok şey anlatmaktadır. Sevgiline sevginin sonsuzluğunu anlatacak ve her seferinde seni hatırlatacak bir kitap hediye etmek istiyorsan bu kitapla şansını deneyebilirsin.

“Açılmış sarmaşık gülleri kokularıyla baygın / En görkemli saatinde yıldız alacasının / Gizli bir yılan gibi yuvarlanmış içimde kader / Uzak bir telefonda ağlayan yağmurlu genç kadın / Rüzgar uzak karanlıklara sürmüş yıldızları / Mor kıvılcımlar geçiyor dağınık yalnızlığımdan…”

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları: Ayrılık Sevdaya Dahil – Attila İlhan

Sevdiğim İkinci Kadınsın Sen – Ceyhun Yılmaz

Sevdiğim İkinci Kadınsın Sen, daha çok televizyon programcısı ve komedyen olarak tanıdığımız Ceyhun Yılmaz tarafından yazılmış bir şiir kitabıdır. Farklı bir anlatımı hatta çağrışımı seçen yazar duygu karmaşası arasında mesajını başarıyla iletir. Sevdiğin kadına asla unutamayacağı bir şiir kitabı hediye etmek istiyorsan bu kitabı almayı düşünebilirsin.

“Sevdiğim ikinci kadınsın sen / İlkini sevmeye mecburdum çok iyiliği oldu bana / Ve hayatımda hiçbir mecburiyeti onun kadar sevmedim…”

Parantez Yayınları: Sevdiğim İkinci Kadınsın Sen – Ceyhun Yılmaz

Al Yüreğim Senin Olsun – Ahmed Günbay Yıldız

Al Yüreğim Senin Olsun, daha çok yazdığı romanlarla bilinen Ahmed Günbay Yıldız tarafından yazılmış şiirleri içeren bir kitaptır. Yazarın şiirleri sakindir ve bu sakinlik şiirlerin daha kolay okunabilmesini sağlamıştır. Sevdiğin kadına duyduğun aşkı anlatacak bir kitap arıyorsan bu kitaba şans verebilirsin.

“Pencere önünde efsun gibiyim / Ufuklar bulutlu, mahzun gibiyim… / Sen varsın baktığım her noktada yar, / Kayasını bulmuş yosun gibiyim…”

Timaş Yayınları: Al Yüreğim Senin Olsun – Ahmet Günbay Yıldız

Anladım – Yılmaz Erdoğan

Anladım, daha çok oynadığı filmler ve yazdığı senaryolarla tanıdığımız bir isim olan Yılmaz Erdoğan tarafından yazılmış şiirleri barındıran bir kitaptır. Kelime oyunlarıyla şiirlerini yön vermeyi seven birisidir Yılmaz Erdoğan ve bu kelime oyunlarıyla okuyucusunu mutlu etmeyi başarır. Sevdiğin kadına okurken tekrar tekrar düşüneceği şiirler hediye etmek istiyorsan bu kitabın tam sana göre olduğunu söyleyebilirim.

“Bir beyaz kağıda / Her şey yazılabilir / Senin dışında / Güzelliğine benzetme bulmak zor / Sen iyisi mi sana benzemeye çalışan / Her şeyden / Bir gülden bir ilk bir sonbahardan sor…”

Sel Yayınları: Anladım – Yılmaz Erdoğan

Bir Yeryüzü Tanığı – İlhan Berk

Bir Yer Yüzü Tanığı, Türk şiirini farklı bir boyuta taşımayı başarmış olan yazarımız İlhan Berk tarafından yazılmış seçme şiirlerinden oluşan bir kitaptır. İlhan Berk, sabit kalmayan ve kendini sürekli yenileyen tarzıyla bilinen bir şairdir. Sevdiğin kişiye hiçbir zaman unutulmayacak şiirler hediye etmek istiyorsan İlhan Berk’in şiirlerine bakmalısın.

“Bir kadın, bir gök parçası, üç beş ağaç / Uzakta dışında onların. / Deniz? / Deniz oralı değil: yineleyip duruyor kendini. / Bakıyor o: / Yakasını bırakmayan tanıklığına dünyanın.”

Yapı Kredi Yayınları: Bir Yeryüzü Tanığı – İlhan Berk

Şiirimiz Mor Külhanidir Abiler – Ece Ayhan

Şiirimiz Mor Külhanidir Abiler, Cumhuriyet döneminin sonrasında ortaya çıkan Türk şairlerinden en farklısı olan Ece Ayhan tarafından yazılmış seçme şiirlerden oluşan bir kitaptır. Ece Ayhan kelimelere farklı anlamlar yüklemeyi seven bir şairdir ve Türk şiirinin en aykırı isimlerinden birisidir. Sevdiğin kişiye okuyup okuyup ne anlatıldığını tekrar düşünmeye sevk eden şiirler armağan etmek istiyorsan bu kitaba göz atmalısın.

“Şiirimiz karadır abiler… / Şiirimiz her işi yapar abiler… / Şiirimiz gül kurutur abiler… / Şiirimiz erkek emzirir abiler… / Şiirimiz mor külhanidir abiler…”

Yapı Kredi Yayınları: Şiirimiz Mor Külhanidir Abiler – Ece Ayhan

Sevgiline bir şiir kitabı hediye etmek istiyorsan bahsettiğim bu kitaplara göz atarak ilk adımı atabilirsin. Birbirinden önemli şairi, özellikle aşkı anlatmakta maharetli şairi seninle buluşturmaya çalıştım. Benim elimden gelen bu… Artık hediyeyi seçmek, beğenmek ve karşıdaki kişiye vermek senin elinde.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

4 Responses

  1. Saadet delier dedi ki:

    Teşekkür ederim yorumunuz için yazmaya devam edeceğim

  2. Saadet delier dedi ki:

    Merhaba bende şiirleri seven biri olarak bir katkıda benim olsun istedim ve yazdım bilmem nasıl değerlendirirsiniz şiirimin adı / SEVDA / Sevdanın adı aşk / Sabahı rüzgar / İçinde kıpırtılar /Bitmez umutlar / Kördüğüm sandığın yol karışık / Kalp atar / Gönül sarmaşık / Buğulu gözler / Neden ıslak /Gönülde tutku / Bitmez yasak / Derin duygular / Bitmez ezgiler / Sevgiliye yasamı sezgiler / Sevmek için uçan kelebek / Ömrü kısadır ama gerçek / Bütün sevgiler bir gün diyecek /Umuda yolculuk bitmeyecek /Sar sarmala ama hep diyecek / Belki kader bir gün biz diyecek / Adı sevda ama kalpte birleşecek

Yorum yapıp katkı sağla...