Sen On Yedi Yaşımsın (Miraç Çağrı Aktaş)

Sen On Yeni Yaşımsın, baskılara dayanamayıp göz attığım buram buram gençlik koktuğuna inandığım bir kitaptır. Bu eseri deneme kitapları arasına koyarsam sanırım hata yapmış olmam. Gençlerin kitap okuma alışkanlığını destekleyebilecek, duygulu ve bir o kadar içten yazılmış olması bu kitabın en değerli yanları arasında yer almaktadır.

Sen On Yedi YaşımsınMiraç Çağrı Aktaş tarafından yazılmış olan bir deneme kitabıdır. Kitap belirli başlıklar halinde ilerleyen ve yazarın duygularını yansıtarak yazmış olduğu bölümlerden oluşmaktadır. Okurken sakinleştirsin ama az biraz duygulu olsun tanımına uyan bu değerli eser ilk kez 2017 yılında Olimpos Yayınları tarafından yayınlanmıştır.

Sen On Yedi Yaşımsın – Kitabın Konusu

Sen On Yedi Yaşımsın isimli bu deneme kitabı hakkında nasıl bilgi verirsem sizi okumaya teşvik ederim bunu iyi düşünmem lazım. Kitabın konusu aşk, duygusallık, hayal kırıklıkları, gençlik hataları, yanlış sevgiler, terk edilmeler, yarı yolda bırakılmalar gibi çeşitli başlıklarda ele alınabilir. Tüm bu konuların çıktığı tek kapı ise hiç kuşkusuz aynıdır ve okuyucu kitlesini belli etmektedir.

Giriş kısmında belirttiğim gibi kitap çeşitli alt başlıklarda belirli deneyimlerin veya olası yaşantıların paylaşıldığı bölümlerden oluşmaktadır. Yazım dilinin sakin olması bu bölümlere daha fazla duygusallık ve ilgi çekicilik kazandırmaktadır. En önemlisi ise bu kitabın hikaye ve roman değil deneme olmasıdır. Yazar kendisine açmış olduğu geniş yolda gözlemleyebildiği her şeyi yazmayı başarmıştır.

Olimpos Yayınları: Sen On Yedi Yaşımsın – Miraç Çağrı Aktaş

Sakinleştirici, Aşk Dolu ve Okuması Keyifli

Sık sık dile getirdiğim için bana kızmayın ama bu kitabı en iyi anlatan kelimelerden birisi sakinleştirici ifadesidir. Kitabı okurken istemsizce sakinleşmeye başlarsın, kendi hayatın gözlerinin önüne gelir, gençliğin ve yaşadıklarını bir bir düşünmeye başlarsın. Ne olduğunu anlamadan konuya konuya geçerken birden kitabın bittiğini fark edersin.

Sonra tekrar okumak istersin, başlarsın kitabı en başından itibaren tekrar okumaya. Kitabın aşk dolu olduğunu fark etmen fazla gecikmez. Sürdürürsün bu aşkı satırların içerisinde, biraz daha aşk kokusu serpip öyle kitabın sayfalarını öyle çevirirsin. Sonra bir bakmışsın kitap yine bitmiş, başa sarmak istersin ama saramazsın.

Bu yazdıklarımın hepsini yaşarken okumaktan aldığın keyiften mutluluk duyarsın. Yazarın diğer kitaplarına bakmak istersin, sosyal medyada yazarın hesaplarını takip etmeye çalışırsın. Artık kitaplar senin için aşk doludur, başkasının anlatımıyla kendi hayatına dokunan kitaplara sarılmak istersin. Kim bilir belki bir gün yine böyle bir kitap bulma şansını elde edersin.

Sen On Yedi Yaşımsın – Tavsiye Durumu

Sen On Yedi Yaşımsın isimli deneme kitabını okumanı tavsiye eder miyim? Bu sorunun cevabı en uygun biçimde evettir. Kitabın garip bir aşk kitabı olduğunu düşünebilirsin ama ondan öğrendiklerinin kendi hayatınla özdeşleştiğini görürsün. Artık kitabın yazarı ve kahramanı farklı kişilerdir. Hayatının sayısız aşk fırtınasıyla dolu olduğuna inanıyorsan ve bir kitabın kahramanı olmaya hazırsan bu kitabı okumalısın.

Unutmadan kitapla ilgili garip eleştirilere kulak misafiri -göz misafiri- olduğumu söyleyebilirim. Bu kitabın içerisinde yer alan cümlelerin türevlerini farklı kitaplarda veya daha fazla takipçi kazanmak için aşk konulu sözler paylaşan sosyal medya hesaplarında bulabilirsin. Fakat bu durum kitabın kötü olduğu anlamına gelmez, aksine hedef kitlesini en iyi şekilde belirlemiş bir kitapla karşı karşıya olduğumuz anlamına gelir. Bunun için beğenmediğimizi söyleyebiliriz ama kitabın kötü olduğundan söz edemeyiz, sapla samanın birbirine karıştırılmaması gerektiğini düşünüyorum.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...