Selçuklu’nun Şifreleri (Talha Uğurluel & C. Canan Özgen)

Selçuklu’nun Şifreleri, bir çırpıda okuyup bitirmeyi başarabileceğiniz öğretici bir tarih kitabıdır. Kitap soru ve cevaplarla ilerleyen bir biçimde sahiptir. Kitapta ünlü sunucu Cansu Canan Özgen tarafından yöneltilen soruların araştırmacı yazar Talha Uğurluel’in verilmiş cevapları bulunmaktadır.

Selçuklu’nun Şifreleri, Talha Uğurluel ve Cansu Canan Özgen tarafından hazırlanmış bir popüler tarih kitabıdır. Kitabın içeriğinde Türk tarihiyle ilgili merak uyandıran sorular ve bunlara verilmiş cevaplar yer almaktadır. Türk tarihiyle ilgili kafana takılan sorulara cevap bulabileceğin bu kitap Kronik Kitap tarafından yayınlanmıştır.

Selçuklu’nun Şifreleri – Kitabın Konusu

Selçuklu’nun Şifreleri geniş görsel arşiviyle dikkat çeken bir kitaptır. Daha çok akıllarda yer edinmiş bazı sorulara cevaplar bulabilmek için hazırlanmış bir eserdir. Kitapta özellikle Anadolu tarihi içerisinde bir parçası bulunan Türk tarihinin Selçuklu dönemi ele alınmaktadır. Kitap içeriği bu dönem özelinde ilerlemekte ve okuyucuya arzu ettiği bilgiler sunulmaya çalışılmıştır.

Kitap toplamda on iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Türkler ve Müslümanlık, ikinci bölümde Oğuz boyları ve Selçuk Bey arasındaki ilişkiler, üçüncü bölümde Gazneliler, dördüncü bölümde muhteşem komutanlar Tuğrul Bey ve Çağrı Bey, beşinci bölümde Selçuklu’nun Anadolu hakimiyeti çabaları ve altıncı bölümde ise Selçuklu ile Bizans arasındaki münasebetler hakkında bilgiler yer almaktadır. Kitabın geriye kalan altı bölümünde ise yine Selçuklu özelinde merak uyandırıcı konular ele alınmıştır.

Kronik Kitap: Selçuklu’nun Şifreleri – Talha Uğurluel & Cansu Canan Özgen

Selçuklu Devleti’ni Hatırlama Zamanı

Türk tarihi denildiğinde beni huzursuz eden önemli bir konu vardır. İnsanların bir kısmı Osmanlı Devleti’nin öncesine bakma gereği dahi durmaz. Nadiren Selçuklu Devleti araştırılır ve konuşulur ama ondan öncesi ise hiç ele alınmaz. Türk tarihini “İslamiyetin kabulünden sonrası” olarak yorumlayan kişiler yanlış bilgiler edinmeye mahkumdur.

Bu kitap özel olarak Selçuklu dönemini ele almakta ve görsel arşivlerle bunu desteklemektedir. Ekranın popüler yüzü tarafından yöneltilen sorulara araştırmacı yazar Talha Uğurluel cevap vermektedir. Selçuklu tarihi saklı kalmış bir tarih değil, göz ardı edilmiş bir tarihtir. Osmanlı Devleti öncesini araştırmadan bugünü ve yakın geçmişi yorumlamak bana göre imkansızdır.

Kitabın içeriğinin dolu olması, Selçuklu Devleti için dönüm noktası sayılabilecek olaylara yer vermesi ve güçlü bir anlatıma sahip olması ilgi çekicidir. Bu kitabı alıp sadece bir günde dahi okuyabilirsin çünkü kitabın içeriği akıcı bir biçimde yazılmıştır. Referans kitap olarak değerlendirmek mümkün olmayabilir ama Selçuklu tarihi için hazır bilgi arayışında yer alıyorsan bu kitaba göz atabilirsin.

Selçuklu’nun Şifreleri – Tavsiye Durumu

Selçuklu’nun Şifreleri kitabını okumanı tavsiye eder miyim? Selçuklu tarihine meraklı biriysen bu kitabı okuyabilirsin. Sahip olduğu görsel arşivle sunduğu bilgileri destekleyen ve akıcı anlatımıyla kendini tamamlayan bir eser olduğunu tekrar hatırlatmalıyım.

Talha Uğurluel tarafından yazılmış olan bu kitabı okuduktan sonra yazarın diğer kitaplarına göz atmayı düşünebilirsin. Cansu Canan Özgen ile birlikte hazırladıkları Osmanlı’nın Şifreleri isimli kitabı okumayı düşünebilirsin. Bu kitabı okumaktan büyük keyif aldıysan belki yazarın ilgini çekebilecek diğer kitaplarını araştırabilirsin.

Görsel Kaynağı: Kitap Tanıtımı Videoları

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...