Sekizinci Gün (Glenn Meade)

Sekizinci Gün, Amerika’nın terör tehdidi ile karşı karşıya olduğu bir süreci anlatır. Kitap, Amerikanın gördüğü en büyük saldırılardan birisi olan 11 Eylül saldırısının olabilirliğini (ilk yayın yılına dikkat edin) ortaya koyan kurgusal kitaplardan birisidir. Amerikanın üst kadrolarından çeşitli tehditlerle imtiyazlar isteyen bir grup ile Amerikan devlet yöneticilerinin arasındaki gerilim anlatılır.

Sekizinci Gün, Glenn Meade tarafından yazılan bir tür gerilim romanıdır. Yayınlandığı dönem Amerikanın olası bir terör saldırısına karşı çaresiz kalabileceğini dile getirmiştir. Orijinal dilinde 2002 yılında Ressurection Day adıyla yayınlanan kitap, 2016 yılında Ali Cevat Akkoyunlu‘nun çevrisiyle Kırmızı Kedi tarafından Türkçeye kazandırılmıştır.

Sekizinci Gün: Kitabın Konusu

Dünyanın her bir yanında aranan teröristi Amerikan başkanına ürpertici bir mesaj iletir. Taleplerinin karşılanmaması durumunda, Amerikan başkentinde aktif durumda olan bir terör hücresi tarafından kimyasal silahlarla büyük bir yıkım gerçekleştirileceğini ifade eder. Talep edilenler yedi gün içerisinde yerine getirilmezse saldırılar gerçekleştirilecektir. Washington ve Moskova bir araya gelerek bu saldırıyı engelleme planı yaparlar.

Anti-terörist timi harekete geçmeye hazırdır. Ekipte deneyimli uzman Jack Collins ve Rusya’nın en etkili dedektiflerinden Alexei Kursk vardır. Fakat onlar için bu operasyon kişisel anlamlar taşımaktadır…

Serinin Beklenmedik Sonu

Glenn Meade, Washington’u harabeye çevirebilecek bir terörist saldırısını anlatır. Bunu yaparken; devletin üst yetkililerin bu tehdidi ortadan kaldırma planlarına ve çabalarına, terör hücresinin içerisinde yaşananlara ve aynı zamanda anti-terörist timi olarak görev alacak FBI ekiplerinin hummalı ama aynı zamanda çılgınca araştırmalarını anlatır. Ekibin tek hedefi, yıkıma neden olacak cihazı bulup onu etkisiz hale getirmektedir. Glenn Meade tüm bunları gerçekçi bir biçimde anlatmayı başarır ve özellikle inandırıcı karakterler ortaya koyarak kitabını çok daha etkileyici hale dönüştürür.

Karakterlere ayrı bir biçimde değinmek gerekebilir. Her ne kadar inandırıcı olsa bile karakterler hakkında çok fazla detaya yer verilmemiştir. Bunu kitabın olumsuzlukları arasına dahil edebilirsiniz. Bununla birlikte son kısmının biraz hızlı ilerlediğini söylemek mümkün. Gerçi kitabın geri kalan kısmının da hızlı ilerlediğini düşünürsek bunun çok büyük bir problem olacağını düşünmek doğru olmayacaktır. Kitabın okunmasının kolay olması ise en büyük artılarından birisidir.

Diğer taraftan, kitaba konu olan hikayede aşırı dinci veya aşırı İslamcı bir grup yer alır. Tahmin edebileceğiniz üzere bu grup terör eylemini gerçekleştirmek isteyen gruptur. Kitaptan beklentiniz bu grup üzerinden İslamı kötüleme gibi şeyler ise beklentinizde haksız çıkacağınıza emin olabilirsiniz. Eğer gerilim romanlarından hoşlanan biriyseniz, biraz polisiye işin içine girsin derdiniz varsa Sekizinci Gün kitabını okumanızı tavsiye ederim.

2 Comments

  1. meri

Yorum yapıp katkı sağla...

Reklamlar engelli...

Bu blog yayın hayatını rahatsız edici konumlarda olmayan reklamlar sayesinde sürdürmektedir. Lütfen destek olmak adına bu blog için reklamlara izin vermeyi düşünün.

Refresh