Şato Macerası (Enid Blyton)

Şato Macerası, bir tepede yer alan şatodan neden korkulduğunu öğrenmek isteyen dört kafadar ve bir papağanın macerasını anlatır. Şatodan neden korkulmaktadır? Şato ne gibi sırları saklamaktadır? Kahramanlarımızı son derece gizemli bir macera beklemektedir. Keşfedecekleri gerçeklere eşlik etmeye ne dersiniz?

Şato Macerası, dünyanın en iyi çocuk kitabı yazarlarından birisi olarak bilinen Enid Blyton‘ın yazdığı“Macera Serisi” kitaplarının ikincisidir. Yazarın diğer kitapları en az bu kitabı kadar beğenilmiştir ve hemen hemen birçok yerde yeni nesillere okutulması gereken kitaplar arasında yer almaktadır. Orijinal dilinde The Castle of Adventure adını taşıyan ve ilk olarak 1946 yılında yayınlanan kitap, Fügen Yavuz‘un çevirisiyle İş Bankası Kültür Yayınları tarafından Türkçeye kazandırılmıştır.

Şato Macerası

Kasabadan doğru uzanan bir tepede yer alan şato halkı tedirgin etmektedir. Halk bu şatodan çekinmekte ve kimse oraya gitmeye cesaret edememektedir. Bu şatonun sırrı nedir? Bunu düşünmeye başlayan Philip, Dinah, Lucy-Ann ve Jack şatoyu yakından incelemeye kararlıdır. Bir gece şatonun ışıkları yanıp sönmeye başlar ve dört arkadaş meraklarının etkisiyle yola koyulurlar.

Şatoya vardıklarında gizli saklı bir şeyler yapıldığını fark ederler. Bu gerçekleri ortaya çıkartmak için çaba gösterecek kahramanlarımız gizli geçitler ve gizli odalarla dolu bu şatoda yollarını bulmalı ve yapılan korkutucu planı ortaya çıkartmalıdırlar.

Şato Macerası: Macera Dolu Etkileyici Hikaye

Enid Blyton’ın kaleme aldığı kitaplar için söylenen genel tanımlamaların başında hep aynı ifadeleri görebilirsiniz. Macera dolu, etkileyici ve heyecan verici olduklarını bu yazarın kitaplarını okuyan herkesten duyabilirsiniz. Bazı kitaplar maalesef uzun soluklu olmayı başaramazlar ve oluşturdukları etkiler kısa süre içerisinde ortadan kalkabilir. Enid Blyton’ın kitaplarında bu tür bir durumla karşı karşıya kalmanız pek olası değildir.

Çocuklar için yazılmış ve özellikle onların okuma alışkanlıklarını teşvik edici çok fazla gizem kitapları bulunmaktadır. Macera Serisi adı altında yayınlanan Enid Blyton kitaplarının birçoğu bu açığı kapatmayı başarmaktadır. Kitabın kahramanlarının her birinin farklı farklı hobileri vardır ve her birinin hayata bakış açısı farklıdır. Fakat hepsinin ortak bir noktası vardır; cesaret ve girişimcilik.

https://www.grisayfalar.com/kitap-okuma-aliskanligi-nasil-kazanilir/

Herkes tepede yer alan şatodan korkarken onlar maceraya atılırlar ve cesaretlerini ortaya koyarak yeni şeyler keşfederek zorlukların üstesinden gelmeye çalışırlar. Bu çocuklara verilecek iyi bir derstir çünkü cesaret, merak ve birlikte hareket etme gibi duygulara hayatları boyunca ihtiyaçları olacaktır.

Şato Macerası ve Enid Blyton’ın diğer kitapları çocuklarla tanıştırılması gereken kitaplardır. Vaktinizi ayırmalı ve çocuğunuza bu hikayeleri önermelisiniz. Eğer vaktiniz varsa hikayeleri onunla birlikte okumayı düşünebilirsiniz.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...