Satış Bahçesi (Allan Vengel)

Satış Bahçesi, satış yapma konusunda düşüncelerinizi değiştirecek bir kişisel gelişim kitabıdır. Kitabın içerisinde uygulaması gayet kolay ve okunduğunda anlaşılır olan yönlendirici basit adımlar yer almaktadır. Bu basit adımlar, satış yapma konusunda becerilerinizi iyileştirecek ve size yardımcı olacaktır.

Satış Bahçesi, Allan Vengel ve Greg Wright ikilisi tarafından yazılmış bir kişisel gelişim kitabı ve kısmen pazarlama kitabıdır. Kişiye satış yapma ve finansal sıkıntılardan çıkma konusunda tavsiyeler sunan bu kitap, orijinal dilinde Sprout! adıyla ilk kez 2003 yılında yayınlanmıştır; 2016 yılında ise Beyaz Yayınları tarafından Türkçeye kazandırılmıştır.

Satış Bahçesi

Bahsettiğim diğer tüm kurgusal olmayan kitaplarda olduğu gibi bu kitabında içeriğine çok fazla değinmekten kaçındım. Ne kadar fazla şey anlatırsam kitabı okuma isteğiniz bir o kadar azalabilir. Bu nedenle kitabı, yazılış amacını ve içeriğindeki önemli hatları sizinle paylaşmayı uygun gördüm.

Satış yapmak her zaman yüksek kabiliyet ve çaba gerektirir. Satış yapan kişiler ise bugünlerde çok daha fazla çaba göstermektedir çünkü oluşturulan satış raporlarıyla başarıları ve becerileri rahatlıkla gözlemlenebilmektedir. Bu durum satış yapan kişiler için zorlayıcıdır çünkü çok daha fazla baskı altındadırlar. Bu baskının en büyük getirileri hiç kuşkusuz satış yapma işiyle uğraşan kişilerde daha fazla bıkkınlık ve yılgınlık oluşturmasıdır. Bıkkınlık ve yılgınlık satış işiyle uğraşan herkesin uzun süreli baş ağrısı olabilmektedir.

Satış Bahçesi isimli bu kitap ise uzun süredir satış işiyle uğraşan profesyoneller tarafından yazılarak satış yapan kişilere kendilerini yeniden keşfetme fırsatı sunmaktadır. Bu yeniden keşif aynı zamanda satış elemanlarına ihtiyaç duyan organizasyonların en becerikli olan kişileri tespit edebilmesi açısından fayda sağlayabilmektedir. Kitap bir hikayeye bağlı olarak ilerlemekte ve satış yapabilmek için yeni stratejilere değinmektedir.

Hikayede önceden başarılı olan ama artık bu hevesini kaybetmiş Marsha Money ile bir gün onun dükkanını ziyarete gelen Bob Rawlings‘in sohbetleri yer almaktadır. Marsha Money, Bob Rawlings’ten tavsiyeler ister ama kendisi de benzer durumdadır. Bıkkınlık ve yılgınlık her ikisini de etkilemiştir. Bob Rawlings ise ilginç bir fikir ortaya koymuş, işini bir bahçe olarak görmeye başlamıştır. İşi ne kadar büyürse ve mutlu olursa, daha rahat ve huzurlu bir satış elemanının ortaya çıktığını görmektedir.

Satışlar nasıl bir bahçe gibi olabilir? Bob Rawlings bunun sırrını Marsha Money’e anlatır ve okuyucu bu anlatıya kulak misafiri olur. Bir satış elemanı olarak kendinizi geliştirmek veya daha fazla satış yaparak işinizi büyütmek istiyorsanız, bu kitapta yer alan pratik ve anlaşılması kolay adımlardan faydalanmayı düşünebilirsiniz.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...