Sanrı (Leonardo Patrignani)

Sanrı, İtalyan yazar Leonardo Patrignani tarafından yazılmış bir romandır. Gizem ve aynı zamanda gerilim tarzı arasında bir kitap olan Sanrı, Veronica adındaki bir kadının başından geçenler anlatılır. Bilimsel araştırmalar ve felsefi yaklaşımlarla güçlendirilmiş kitap gerilimi okuyucusunun iliklerine kadar işleyebilmektedir.

Sanrı, İtalyan söz ve kitap yazarı Leonardo Patrignani tarafından yazılmış olan bir gerilim romanıdır. Annesi deliye dönmüş bir adamın elinde can verdikten sonra hayatın bittiğini düşünen ve monoton bir yaşamla yetinmek zorunda kalan Veronica’nın başından geçenler anlatılmaktadır. Roman, 2016 yılında Pegasus Yayınları tarafından dilimize kazandırılmıştır.

Sanrı

Akıl hastası bir adamın ellerinde can veren annesinin ölümünün ardından neredeyse bir yıl geçmiş olmasına rağmen Veronica o gece öldüğünü düşünmektedir. Her gece ardı ardına annesinin ona söylediği son derece anlaşılmaz birkaç kelime duymaktadır. Bir stüdyoda epey monoton ve sıradan bir hayat yaşayan Veronica bir gece kendisini yanan bir benzinlikte alevlerin arasında bulur.

Benzinlikte yaşananlara ait görüntüler ortaya çıkartıldığında Veronica hiçbir şekilde olay anında orada gözükmemektedir. Oysaki Veronica yaşananları en ince ayrıntısına kadar hatırlamaktadır. Ölümle yaşam arasında sıkışıp kaldığını öğrendiğinde ise yıllar önce kaybettiğini hayatını geri kazanmanın yolunu bulmak için herhangi bir tereddüt içerisine düşmeyecektir.

Pegasus Yayınları: Sanrı – Leonardo Patrignani

Gerilim Dolu, Ürpertici ve Sorgulatıcı

Sanrı sıradan bir gerilim romanı değildir. Bu kategoride olmasına rağmen çok daha fazlasını size sunmaktadır. Kitabın en zor yanı kahramanın yaşadıklarını hissedebilmektir. Bu fazlasıyla zor bir deneyim olduğundan bunu yapabilecek hayal gücüne sahip olamayabilirsiniz. İşte tam olarak bu nedenle Leonardo Patrignani‘nin kaleminden çıkan bu kitap okunmaya değerdir.

Romanın kahramanı son derece varoş veya diğer bir tabirle sefil bir hayat sürmektedir. Bu onu ilgi çekici kılmaktadır çünkü gerçekten inanılması güç bir temele dayandırılarak yazılmış olan kitapta fazlasıyla gerçekçi görülmektedir. Yazarın burada kalemini fazlasıyla kuvvetli kullandığını söylemek mümkün çünkü kitabı okurken onun istediği şekilde düşünme konusunda sizi zorlamadan o çemberin içerisine alabilmektedir.

Leonardo Patrignani için bir parantez açmak gerekebilir. Daha önceden şarkılar için söz yazarlığı yapmış olması romancılığına işlemiş midir sorusu aklınıza gelebilir. Aslında bunu değerlendirmek için yayınlamış olduğu diğer romanları da okumak gerekir. Soru cevapsız kalabilir ama tek söylenmesi gereken, farklı farklı insanların yorumlarına göre kendisini fazlasıyla geliştirmiş olduğudur.

Sanrı – Tavsiye Durumu

Leonardo Patrignani tarafından yazılmış olan Sanrı romanını okumanı tavsiye eder miyim? Bu soruya cevabım evet olacaktır çünkü kitap sana kolay kolay unutamayacağın bir gerilim serüveni sunmaktadır. Kitapta yazılanları fazlasıyla gerçek dışı bulsan bile sana sunduğu okuma deneyiminden memnun kalacağını düşünmekteyim.

Sanrı kitabını değerlendirirken aklıma takılanlar bunlardan ibaret oldu. Tekrar etmem gerekirse kitap fazlasıyla gerilim doludur ve okurken bundan keyif alabilirsin. Ancak kitap aynı zamanda okuyucusunu bazı şeyleri sorgulamaya doğru yönlendirmektedir. Aradığın çok farklı deneyimler yaşatacak bir roman ise bu kitaba bir şans vermeni öneririm.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...