Renklerin psikolojik etkileri nelerdir?

R

Renklerin psikolojik etkileri herkesin doğrudan ilgisini çeken bir konu değildir. Esasında her rengin insanın bilinçaltında bir karşılığı vardır. Renklerin psikolojik etkileri konusunda bilgi sahibi olup yansıttıkları duyguları öğrenmek ister misin?

Genel olarak renklerin psikolojik etkileriyle ilk başta belirttiğim meslek grupları ilgilenirler. Özellikle reklamcılık ve pazarlamacılık gibi bir alanda renkler son derece kritik rollere sahiptirler. Markaların logolarından tutun dağıttıkları tanıtım kataloglarına kadar aslında her rengin hedef kitleye anlatmak veya aktarmak istediği bir şey vardır.

Renklerin psikolojik etkileri

Bu konu uzun zamandır aklımda vardı ama bir türlü tam olarak araştırma fırsatı bulamamıştım. Kısmet bugüneymiş diyerek kolları sıvadım ve birazdan seninle paylaşacağım bilgileri edindim. Özellikle belirtmeliyim, burada ara renklere yer verilmemiştir.

Bunu örnekle kolayca açıklayabilirim. Örneğin kalkıp “kiremit rengi”, “nar çiçeği”, “patlıcan moru” gibi renklerin psikolojik etkilerini arıyorsan doğru yerde değilsin demektir. Çünkü bunlar ara renklerdir. Geldikleri ana renk kaynağının karakteristik özelliklerini taşırlar.

Beyaz renginin psikolojik etkisi

Beyaz rengini nasıl bilirdin? Bu rengi pek kişi masumiyet ile bağdaştırabilir ve bu doğru bir bağdaştırma biçimidir. Beyaz saflığın, masumiyetin, temizliğin ve tarafsızlığın simgesidir. Beyaz insana tam olarak bu duyguları hissettirir. Günlük hayatta bunların örnekleri oldukça boldur.

 • Beyaz saflık ile ilişkilendirilen bir renktir. Antik çağlarda dahil olmak üzere pek çok dini ibadette giyilen kıyafetler beyaz renklidir. Bu günümüze gelinliklerde dahi kullanılan renk halini almıştır. İletilmek istenen mesaj saflık ve temizliktir.
 • Beyaz mükemmeliyetçilik ile ilişkili bir renktir. En tamamlayıcı renkler arasında yer alan bu renk aynı zamanda her koşulda yeni bir sayfa açmak anlamını taşır. Beyaz zihnin açıklığını ve özgürlüğünü ifade etmektedir.
 • Beyaz aslında her renkle ilişkisi olan bir renk olarak dikkat çeker. Birçok rengin olumlu ve olumsuz özelliklerini taşır. Esasında ise beyaz hemen hemen her şeye karşı tarafsızlığı ve bağımsızlığı simgelemektedir.
 • Beyaz insanın dünyaya gelişinin bir sembolüdür. Her insan bir beyaz sayfa gibi dünyaya gelir, hayatında elde ettiği deneyimlerle renk kazanır. Bu nedenle beyaz yenilikçilik ve uyanış gibi anlamlara sahiptir. Beyaz rengini belirli bir alanda sınırlamak mümkün değildir çünkü bu renk sınırları olmadan yaşamaktadır.
 • Beyaz sakinliğin ve rahatlığın rengidir. İnsanın ruhunu dinlendirmeyi başaran bir doğal ilaç gibidir çünkü pek çok olumsuz duruma karşı beyaz her zaman bir umudun olduğunu gösterir. Saf enerjinin kaynağı olan bu renk insanın duygu ve düşüncelerini değiştirme etkisine sahiptir.

Bunlar dışında beyazın bir takım olumsuz etkileri vardır. Grinin verimsizliği, soğukluğu ve elitliği yansıttığı düşünülür.

Siyah renginin psikolojik etkisi

Siyah rengini nasıl bilirdin? Dur cevap verme ben senin yerine söyleyeyim… Siyah aslında insanda kötülüğü çağrıştırır ama siyahın psikolojik etkisi bununla sınırlı değildir. Siyah otoritenin, gücün, kuvvetin, zekanın simgesidir. Bunun yanında siyahın kasvetli olmasını sağlayan bir başka neden vardır; siyah rengi aynı zamanda matemi ve ölümü simgelemektedir.

 • Siyah gizem, belirsizlik ve gizlenme ile ilişkili bir renktir. Siyah renginin doğrudan ilişkilendirildiği diğer konular ise belirsizlik ve gizlenme gibi olgulardır. Duyguları gizlemek ve kendini dünyadan soyutlamak istiyorsan kullanacağın en uygun renklerden birisidir.
 • Siyah gücü ifade eder. Siyah rengini kendisine çok yakın bir renk olan gören insanlar daha çok kendisini diğer insanlardan çok farklı görme eğilimindedirler. Siyah dirayetin ve disiplinin rengi olduğundan bu renk insan için üstünlük anlamına gelir.
 • Siyah şıklıkla ilgili bir renktir. Siyah kullanımı basit olduğu kadar giyim konusunda fazlasıyla keyifli bir renktir. Bu nedenle pek çok özel davette veya etkinlikte siyah renginin ön plana çıktığını görebilirsin. Kim ne derse desin siyah zarifliğin simgesi sayılan renkler arasındadır.
 • Siyah kötülükle ilişkilendirilen renklerden birisidir. Bu renk genellikle filmde, animasyonda veya bunlar gibi görsel ögelerde kötülükle ilişkilidir. Siyah aynı zamanda yalnızlığın ve sosyallikten uzaklaşmanın rengi olarak bilinmektedir.
 • Siyahın matemlerle ilişkili bir renk olduğu genel kanılardan birisidir. Batı kültüründe siyah yas ve ölümü simgeler. Siyah daha çok kaybın ve kayıptan dolayı acı çeken insanların rengidir. Siyahın ciddi bir renk olması iletmek istediği bu mesajların kolayca iletilebilmesini sağlar.

Bunlar dışında siyahın bir takım olumsuz etkileri vardır. Grinin sıkıntıyı, soğukluğu, belayı ve kasveti yansıttığı düşünülür.

Gri renginin psikolojik etkisi

Gri rengini nasıl bilirdin? Gri benim favori renklerim arasında yer alır çünkü gri tarafsızlığı simgelemektedir. Bununla birlikte gri pratik bir renktir yani herhangi bir alanda bu rengi kullanabilme fırsatına sahip olursun. Son olarak gri renginin zamana yenik düşmeme gibi bir huyu vardır, yani gri rengi asla eskimez ve popülerliğe yenik düşmez.

 • Gri gelenekçiliğin rengi olmakla beraber tek başına bir anlama sahip olmayan ender renklerdendir. Gri her yere uyum sağlayabilecek bir renk gibi düşünülse bile aslında hiç esnek bir renk değildir. Gri doğallığın, tarafsızlığın ve aynı zamanda kararsızlığın sembolü olarak bilinir.
 • Gri renginin tonu koyuysa fevkalade farklı ve gizemli bir anlama sahip olmaktadır. Gri renginin tonu açıksa bu durumda öne çıkarıcı ve dinamik yapıya sahip olmayı başarabilir. Gri tek başına etkin değildir, onun anlamını tonları ve diğer renklerle olan ilişkisi belirler.
 • Gri durağanlığın ve duygusuzluğun birer sembolüdür. Gri güçlü bir renk olduğundan dünyanın şaşalı tarafını dizginler ve insanın kendini kısıtlamasına neden olur. Psikolojik açıdan gri yorucu ve heves kırıcı bir olarak bilinir ama aynı zamanda son derece lezzetli ve nefis bir renk olmayı başarabilir.
 • Gri olgunlaşmanın ve sorumluluğun rengidir. İnsanın saçları beyaz renge bürünmeden önce gri olduğundan bu anlam ona yüklenmiştir. Buna ek olarak doğal görünümden ötürü daha çok moda ve tasarım gibi alanlarda gölgelendirme yöntemlerinde kullanılır.
 • Gri renginin psikolojik etkilerinden birisi monotonluktur. Gri insan vücudunun fiziksel anlamda tükenmesine sebebiyet verebilir. Eğer gri rengini seven biriysen akıl, ileri görüşlülük ve gösterişsizlik aradığın nitelikler arasında yer alır.
 • Gri rengini seven insan kendisini çevresinden korumaya çalışan insandır. Gri rengini seven insanlar güvende olmak isterler ve dengeyi önemserler. Duygularının zarar görmemesini isteyen insanlar gri rengine fazlasıyla yakındırlar.

Bunlar dışında grinin bir takım olumsuz etkileri vardır. Grinin güven eksikliğini, cesaretsizliği ve enerji eksikliğini yansıttığı düşünülür.

Kırmızı renginin psikolojik etkisi

Kırmızı rengini sevmemi sağlayacak tek neden bayrağımızın rengi olmasıdır. Bunun dışında kırmızıya pek yaklaşmak istemem çünkü kırmızı rengi duygusal bir renktir. Kırmızı aşkın, romantizmin, nezaketin, rahatlığın, samimiyetin, enerjinin ve heyecanın simgesidir. Tüm bunlar sana bir şeyler çağrıştırmış olmalıdır.

 • Kırmızı enerjinin ve agresifliğin en önemli simgelerinden birisidir. Kırmızı yeri geldiğinde kalp atışını hızlandırır ve aynı zamanda daha hızlı nefes almamıza yardımcı olur. Kırmızı fazlasıyla dikkat çekici bir renk olduğundan çok fazla kullanıldığında veya göz önünde bulundurulduğunda agresifleştiren bir renktir.
 • Kırmızı hakimiyetin simgesidir. Kırmızı her nerede olursa olsun üstünlüğün sembolü olarak dikkat çeker çünkü kırmızı insanı daha agresif ve güçlü olmaya doğru iter. Kırmızının en önemli özelliği ruh halinde fırtınalar uyandıracak bir renk olabilmesidir.
 • Kırmızı tutkuyla ilişkilendirilen renklerden birisidir. Kırmızı renkli bir kıyafet giyen kişi diğer insanlara göre çok daha dikkat çekicidir. Bu nedenle insanlara uyarıcı mesajların gönderilmek istendiği noktalarda genellikle kırmızı renk kullanılır.
 • Kırmızı kesinlikle tehlike ile ilişkili bir renktir. Kırmızıyı görmek diğer renkleri fark etmekten çok daha kolaydır. Bu sebepten ötürü uyarı levhaları gibi pek çok noktada kırmızıya yer verilir. Kırmızı bir insanın her daim tetikte olmasını sağlaya önemli renklerden birisidir.
 • Kırmızı hayat ile ilişkili bir renktir. Tutkunun bir sembolü olduğundan aynı zamanda romantikliğin ve aşkın simgesidir. Kırmızıyı duygusal anlamda kullanmak fazlasıyla kolaydır çünkü herhangi bir tonlama yapmadan dahi sevgiyi ve aşkı yansıtabilmek mümkündür.

Bunlar dışında kırmızının bir takım olumsuz etkileri vardır. Kırmızının muhalefeti, saldırganlığı ve gerginliği yansıttığı düşünülür.

Turuncu renginin psikolojik etkisi

Turuncu ringi sarı veya kırmızının bir tonu olarak görülür ama psikolojik etkileri biraz daha farklıdır. Turuncu mutluluğun, heyecanın, hevesin, sıcaklığın, değişimin ve teşvikin rengidir. Turuncu rengi insanın duygularını değiştirebilen ilginç bir renktir. İnsanlar bu renge olan ilgilerini gizlemek istemezler.

 • Turuncu canlı tarafta olmayı seçmek isteyenlerin rengidir. Gerçekte olduğu gibi turuncunun parlaklığı bunu gerektirir. Teşvik edici ve aynı zamanda motivasyon yükseltici olan bu renk sorunları çözme ve var olan bir şeyi geliştirme konusunda son derece etkileyicidir.
 • Turuncu her zaman aktif olmayı öneren bir renktir. Cesaretli insanlar genellikle turuncu renkle aralarını iyi tutarlar çünkü turuncuyu seven insanlar aynı zamanda risk almayı sevmektedirler. Turuncu ile kendini çok daha iyi hissedebilir ve harekete geçme konusunda kendini teşvik edebilirsin.
 • Turuncu iletişimi güçlendiren ve tavsiye eden bir renktir. Davet edici bir duygusal yanı olan bu renk genel olarak etkinliklerde dekorlarda kullanılır. Turuncuyu kullanarak insanların iştahını kabartmayı başarabilecek olduğundan genelde uygun tasarımlarda turuncu sık sık kullanılır.
 • Turuncu yeni şeyler öğrenmeyi teşvik eder. Eğer yeni bir şeyler öğrenmek istiyorsan turuncu ile aranı iyi tutmak gerekir. Kişinin sahip olduğu limitleri yükseltmek ve gelişimine katkı sağlamak için en uygun renk turuncudur. Turuncu aynı zamanda diğer insanlara saygı göstermeyi öğütleyen bir renktir.
 • Turuncu aynı zamanda çok yönlü bir renktir. İyimserlik, coşkulu olma, kendine güvenme, gösterişli olma, macera sevme ve anlayış gösterme gibi duygu ile düşüncelerin tamamı turuncu ile ilişkilidir. Memnuniyet duyulmayan bir şeyden uzaklaşmanın en kolay yollarından birisi turuncu ile arayı iyi tutmaktır.

Bunlar dışında turuncunun bir takım olumsuz etkileri vardır. Turuncunun yoksunluğu, düş kırıklığını, ciddiyetsizliği ve toyluğu yansıttığı belirtilir.

Sarı renginin psikolojik etkisi

Sarı kolay kolay tercih edilen bir renk değildir. Şahsen sarı rengi çok haşır neşir olacağım renkler arasında yer almaz. Sarı rengi mutluluğun, gülümsemenin, sıcaklığın, iyimserliğin, açlığın, sinirin ve öfkenin rengidir. Sarının bir diğer özelliği ise fazlasıyla dikkat çekici olmasıdır.

 • Sarı kesinlikle çalışkanlığın rengidir. Çözmen gereken çok zor bir problem varsa kesinlikle sarı renginden faydalanmaya çalışmalısın. Sarı düşünme sürecinin çok daha verimli olmasını sağlayarak insanı daha yaratıcı olmaya teşvik eden bir özelliğe sahiptir.
 • Sarı enerjisi çok yüksek bir renktir. Bu nedenle genellikle keyifle, umutla ve eğlenceye ilişkilendirilir. Bu rengi sadece kıskançlıkla ilişkili hale getirmek bu nedenle doğru değildir. Sarı rengini kullanmak kesinlikle eğlenceli vakit geçirdiğini anlatmanın en doğal yollarından birisidir.
 • Sarı rengini seven bir insan iletişime son derece açıktır ve mücadeleden büyük keyif alır. Sarı rengini seven insanlar genellikle dinamik yapıdadırlar ama hesaplamadan adım atmayı pek sevmezler. Eğlenmeyi seven ve aynı zamanda gülmekten çekinmeyen birçok insanın sarıyla arası fazlasıyla iyidir.
 • Sarı renginin en büyük özelliklerinden birisi ise hareketli bir renk olmasıdır. Dolayısıyla sarı yoğun bir biçimde endişeyi tetikleyen bir renktir. Analitik düşünmeyi sürekli olarak teşvik ettiği için bir insanın sürekli ama sürekli eleştiri yapmasına neden olabilir.
 • Sarı aynı zamanda bencillikle ilişkili bir renktir. Sarı ile duygusal anlamda pek bir bağlantı kurabilmek mümkün değildir. Mantıksal hareket etmeyi alışkanlık haline getirmiş bir bireyin duygusal seviyede düşünebilmesi neredeyse imkansız gibidir.

Bunlar dışında sarının bir takım olumsuz etkileri vardır. Sarının oransızlığı, korkuyu, kırılganlığı, depresyonu ve endişeyi yansıttığı düşünülür.

Yeşil renginin psikolojik etkisi

Yeşil rengi bana her zaman ferah bir renk olarak gelmiştir. Bu renk ile aramın çok iyi olduğunu söyleyemem ama doğayı hatırlatması başlı başına onu önemli kılan unsurlardan birisidir. Yeşil rengi doğallığın, klasın, sağlığın, kıskançlığın, huzurun, ahengin ve sakinliğin rengidir.

 • Yeşil insanı sakinleştiren ve aynı zamanda insanın enerjisini yineleyen bir renktir. Olumlu enerjinin kaynağı olan bu renk insanın iç dünyasıyla barışık olmasını sağlar. Psikolojik olarak en yoğun renklerden birisi yeşildir.
 • Yeşil doğal terapinin kaynaklarından birisidir. Ruhunu beslediği gibi vücudunun gevşemesine yardımcı olur ama aynı zamanda zihinsel olarak dinlenmeni sağlar. Bu nedenle endişe ve gerginlikten kurtulmak isteyenlere genellikle yeşili bol olan yerler önerilir.
 • Yeşil insanın duygusal yapısının merkezinde yer alan renklerden birisidir. Doğu felsefesinde değerli görülen tüm ögeler neredeyse yeşil renklidir. Sinirlendiğinde, üzgün olduğunda veya endişeyle dolduğunda yeşilin seni rahatlatabilecek etkiye sahip olabilir.
 • Yeşil doğanın simgesi rengidir. Bunun için pek çok kişi kendi evinde rahatlamak istediğinde rahatlayacağı yerde yeşil renkli eşyaların olmasını ister. Hatta bazıları bunu abartır ve duvarları yeşilin tonunda boyamaya kadar işi götürür. Bu faydalı olabilecek olsa bile asıl rahatlatıcı etkiye sahip yeşil ton doğada bulunan tondan başkası değildir.
 • Yeşil rengini seven bir insan sevgi doludur. Yeşil renginin oluşturmuş olduğu olumlu hare sebebiyle bu tür insanlarda koruyucu olma eğilimi vardır. Bu insanlar iyi dinleyici, iyi gözlemci ve aynı zamanda fikirlerine danışılan kişiler olurlar.

Bunlar dışında yeşilin bir takım olumsuz etkileri vardır. Yeşilin bıkkınlığı, durgunluğu, mülayimliği ve gevşekliği yansıttığı düşünülür.

Mavi renginin psikolojik etkisi

Mavi rengine ben renklerin prensi demeyi tercih ediyorum. Sebebini birazdan açıklayacağım ama gri ile birlikte favori rengim mavidir. Mavi sakinliğin, huzurun, soğuğun, bilgeliğin, ilgisizliğin, sadakatin ve güvenin rengidir. Bu rengin kullanıldığı yerleri biraz düşünürsen aslında güven hissiyatının kritik olduğunu hemen anlayabilirsin.

 • Mavi huzurun rengidir çünkü sakinliği teşvik eder. Denizin ve açık yani bulutsuz gökyüzünün rengi mavidir. Bu sayede mavi huzurun, sakinliğin ve berraklığın rengi olmayı başarabilmiştir.
 • Mavi zeka ile ilişkilendirilen bir renktir. Mavinin çeşitli tonları odaklanmayı, düşünmeyi ve zihinsel açıklığı teşvik etmektedir. Mavi aynı zamanda verimliliği yükselten güçlü renklerin başında gelir.
 • Mavi tartışmasız bir biçimde güvenin rengidir. Kırmızının agresif üstünlüğü çağrıştırmasının aksine mavi sakin otoriterliği çağrıştırır. Mavi güvenirliği temsil ettiği kadar aynı zamanda devamlılığı yani sürekliliği temsil eder.
 • Mavi mesafeyi temsil eden bir karakteristiğe sahiptir. Oldukça duygusal bir renk olan mavi soğukluğun ve mesafeli davranışların birer yansımasıdır. Mavinin niteliklerinde her zaman akılcılık yer alır.
 • Mavi rengi turuncunun aksine iştah kaçırıcı bir renktir. Sebebi ise doğal gıdaların çok azında mavi renginin bulunmasıdır. Bu nedenden ötürü bazı beslenme uzmanları birilerine diyet yapmayı tavsiye ederken mavi tabaklarda yemek yemeği öğütler.

Bunlar dışında mavinin bir takım olumsuz etkileri vardır. Mavinin soğukluğu, mesafeli davranışı ve duygu eksikliğini yansıttığı düşünülür.

Mor renginin psikolojik etkileri

Mor aslında anında aklımıza gelen bir renk değildir. Bu renk kadınların favori rengidir ama erkeklerin en uzak durmak istedikleri renklerin başında gelmektedir. Mor asaletin, bilgeliğin, maneviyatın, zenginliğin, saygınlığın ve gizemin rengidir.

 • Yapılan araştırmalar kadınların favori renginin mavi ardından ise mor olduğunu gösterir ama benzer araştırmalar erkeklerin mor renginden hoşlanmadıkları gerçeğini ortaya koymaktadır. Mor genellikle yaratıcılık ve hayalcilikle özdeşleşmiş olduğundan kadınların ilgisini daha fazla çekebilmektedir.
 • Mor rengi aslında iki rengi temsil eden bir karışımdır. Kırmızı ve mavi renklerinin bir araya getirilmişi olma hissini uyandıran bu renk, aslında bahsettiğim iki renk arasında kalan dengedir.
 • Mor psikolojik olarak zihni ve sinirleri sakinleştiren ama aynı zamanda yaratıcılığı teşvik eden bir renktir. Mor tam anlamıyla hayalciliğin ve maneviyatın rengidir. Çalışma masanda veya dinlendiğin odanda bu rengin az dahi olması ruh halinin dengede kalmasına yardımcı olabilir.
 • Mor doğada sıkça karşılaşılan bir renk olmadığından genelde insana yapaylığı çağrıştırır. Fakat mor rengi tutkunun ve diriliğin rengidir. Mor ile gerçek hayatta daha çok çiçeklerde karşılaştığımızı aklımıza getirirsek dirilik ve tutku kavramlarının nereden geldiğini daha iyi anlayabiliriz.
 • Mor diğer birkaç renk gibi dengesiz bir renktir. Açık tonları daha farklı anlamlar taşırken koyu tonları daha farklı anlamlarla bezenmiştir. Açık mor romantizmi çağrıştırırken, koyu mor mutsuzluğu ve üzüntüyü çağrıştıran duygusal niteliklere sahiptir.

Bunlar dışında morun bir takım olumsuz etkileri vardır. Morun içe kapanıklığı, çöküşü, baskıyı ve bayağılığı yansıttığı düşünülür.

Pembe renginin psikolojik etkileri

Pembe daha çok kadınlar tarafından tercih edilen bir renktir. Pembe psikolojik anlamda oldukça güçlü bir renktir. Pembe fiziksel huzurun, terbiyenin, samimiyetin, aşkın, seksiliğin ve hayatta kalıcılığın rengidir.

 • Pembe kırmızının daha hafif tonu olarak genelikle aşk ve romantiklik ile ilişkilendirilen bir renktir.
 • Pembenin rahatlatıcı bir etkisine olduğuna inanılır. İnsanın çok daha pasif davranmasını sağlayan bu renk hayatın pek çok alanında kullanılır.
 • Pembe aşırı rahatlatıcı bir etkiye sahip olsa bile bu durum renkle ilk karşılaşıldığında geçerli bir durumdur. Bu renge epey fazla maruz kalan insanların pembenin rahatlatıcı hissine sahip olmaması bu şekilde açıklanır.
 • Pembe kadınsı bir renktir. Bunun sebebi ise insanların çocukluk yıllarında bu renkle karşılaşma durumlarıdır. Kız çocuklarının oyuncaklarının genellikle mor ve pembe renkte olması bununla ilgilidir.

Bunlar dışında pembenin bir takım olumsuz etkileri vardır. Pembenin çekingenliği, duygusal korkuyu, zayıflığı ve fiziksel güçsüzlüğü yansıttığı düşünülür.

Kahverengi renginin psikolojik etkileri

Kahverengi daha çok ciddiyeti belirlemek için kullanılan bir renktir. Siyah kadar ciddiyeti yansıtamaz çünkü ondan biraz daha yumuşaktır. Kahverengi ciddiyetin, sıcaklığın, doğanın, sağlamlığın, güvenirliğin ve desteğin rengidir.

 • Kahverengi güç ve güvenilirlik uyandıran doğal bir renktir. Tıpkı dünya gibi sağlam görülür. Bu nedenle söz konusu renk genellikle esneklik ve güven ile ilişkilendirilir.
 • Kahverengi yalnızlık, mutsuzluk ve soyutlama hissi uyandırır. Yoğun miktarda kahverenginin olduğu bir noktada ise bu renk tıpkı bir çöl gibi muazzam bir etki yaratabilme niteliğine sahiptir.
 • Kahverengi sıcaklık, konfor ve güven aşılayan bir renktir. Doğal bir renk olarak görüldüğü için doğanın yansıttığı tüm duyguları bir araya getirebilme kapasitesi olan bir renktir.

Bunlar dışında kahverenginin bir takım olumsuz etkileri vardır. Kahverenginin mizah eksikliğini, kasveti ve bilgisizliği yansıttığı düşünülür.

Favori rengin büyük olasılıkla karakteristik özelliklerin ile örtüşen bir renk olacaktır. Soğukkanlı ve sakin biriysen sarı veya turuncu gibi bir renkten çok etkilenmen pek mümkün olmayabilir. Artık sahne senin, hangi rengin seni daha iyi yansıttığını düşünüyorsun?

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...