Pişmanlıkla nasıl başa çıkılır?

P

Pişmanlıkla nasıl çıkılır? Hayatında bir kez olsun aşırı agresif ve kızgın davranmış biriysen bu soru aklına takılmış olabilir. Genellikle insanlar sana zarar verdiğinde kızgın ve agresif davranırsın ama sonuçlar her zaman beklediğin gibi olmayabilir.

İnsanlar hayatında her şeyin yolunda gittiğini düşünebilir. Bu düşünce sana göre yanlış ama karşıdaki kişiye göre istendiği gibidir. Seni kısa sürede depresyona, endişeye ve korkuya doğru sürükleyebilir. Bu tür durumlarda aşırı tepki verdiğinde ise elbette sonuç pişmanlık olur.

Pişmanlıkla nasıl başa çıkabilirim?

Hayatı dört dörtlük olan insanlardan değilim. Zaten kimsenin hayatının dört dörtlük olacağına inanmam. Bu nedenle benim de hayatımda bir dizi pişmanlıklar olmuştur. Fakat beni diğer insanlar ayıran en önemli özellik pişmanlıkların fayda etmeyeceğini sistematik olarak kendime öğretmiş olmamdır.

Pişmanlıklarla yaşayamazsın. Günün birinde bir hata yapmış olabilirsin ama bunu sürekli aklında tutmak bugününü ve yararını riske atmak demektir. Geçmişteki hayal kırıklıklarından kurtulup hayatına yeni bir sayfa açmalısın. Pişmanlıklarını geride bırak nasıl ilerleyeceğini bilmiyor musun? Hiç endişe etme çünkü bugün buradan pişmanlığa karşı zihni dolu bir birey olarak ayrılacaksın.

Pişmanlıkları nasıl aşabilirim?

Pişmanlıkların olmadığı bir hayat söz konusu değildir. Pişmanlık genellikle yaşanmış bir olaya verilmiş olan karşılıktan hoşnut olmama durumunda ortaya çıkar. Pişmanlıkların en dikkat çekici özellikleri mevcut mutluluğu saniyeler içerisinde silebilmesi, üzüntüyü ve geleceğe yönelik kaygıları ön plana çıkarmasıdır.

Pişmanlıklar hayatına devam etmene engel olurlar. Onlardan kurtulmadığın sürece kendini hep huzursuz hissedersin. Pişmanlıklarını bir kenara bırakıp artık yoluna devam etmek istiyorsan ilk olarak aşağıdaki önerilerimi dikkate almayı düşünebilirsin.

 1. Vaktini ayırıp yaşamakta olduğun pişmanlıkları anlamalısın.
 2. Pişmanlığı kullanarak ondan kurtulmaya çalışmalısın.
 3. Kendini affedebilme gibi çeşitli adımlar atarak pişmanlığın ötesine geçmeyi başarmalısın.

1. Pişmanlıkları Anlamak

Pişmanlıkları anlama aşaması kolay bir aşama değildir. Kendini ne için suçluyorsan bunu öğrenmen gerekir. Bazı pişmanlıklar verimli olur ve gelecekte davranışlarının değişmesini sağlar. Bazıları ise verimsiz pişmanlık olarak nitelendirilirler ve bunlar sürekli strese ve sağlık problemlerine yol açabilirler.

Pişmanlık durumunda ortaya çıkan duygularını keşfetmelisin. Bu duygular genellikle kızgınlık, utanma ve endişe olarak var olurlar. Bu duygu hangisi ise onu bulmalı, onunla yüzleşmeli ve çaresiz kalmak yerine mevcut durumunu değiştirmeye çalışmalısın. Bunu yaparken elbette pişmanlığın nereden ve nasıl geldiğini tespit etmeyi ihmal etmemelisin.

Oku:  Kendini geliştirmek için 37 pratik yöntem

2. Pişmanlığı Kullanarak Kurtulmak

Pişmanlık söz konusuysa genellikle “neden böyle davrandım?” veya “neden böyle davranmadım?” şeklinde düşüncelere sahip olursun. İnsanlar en çok bu noktalarda takılı kalırlar. Buradan daha ileriye gitmek istiyorsan pişmanlıklarının bir listesi oluşturmalı, “neden” sorusunu sormak yerine “sırada ne var?” sorusunu kendine yöneltmeyi denemelisin.

Pişmanlıklar iyi bir biçimde kullanıldıkları zaman gelecek için yol gösterici olurlar. Pişmanlıklarından ders çıkartırsan gelecekte çok daha akıllıca davranabilme şansına sahip olabilirsin. Ancak, pişmanlıkların yaşandığı anı değiştirmen pek mümkün değildir. Tek yapabileceğin geçmişin bugünü ve yarını nasıl etkileyebileceğini öğrenmektir.

Öğrendiklerini öğrendiğin gibi bırakmamalısın. Pişmanlıklar insana gerçekten çok önemli şeyler öğretirler ve bu öğretilenleri başarılı bir biçimde kullanırsan benzer hataları veya davranışları gelecekte yapmamış olursun. Bu nedenle bazı pişmanlıklara verimli pişmanlık adı verilir.

3. Pişmanlığın Ötesine Geçmek

Pişmanlığın ötesine geçmek istiyorsan başkalarını düşünmelisin. Bir şeyle ilgili tek pişmanlık duyan kişi sen değilsin. Karşındaki kişi veya benzer durumu yaşayan bir başkası pişmanlık duyabilecektir. Tek fark, senin hissettiklerin ile diğerlerinin hissettikleri arasında fark olmasıdır. Onları dinlemeden onların hisleri hakkında fikir sahibi olamazsın.

Pişmanlığı memnuniyete dönüştürebileceğini biliyor muydun? Bir şeyleri yapmadığın için pişmanlık duymak yerine bundan memnuniyet duymalısın. Geçmişte olan bitene karşı farklı düşünmeye başladığın zaman pişmanlık duygusunun etkisini kırmayı başarabilirsin. Öyleyse pişmanlık duymak yerine memnuniyet duymaya çalışarak en önemli adımı atabilirsin.

Pişmanlık yükünü üzerinden atmak istiyorsan kendini affetmeye çalışmalısın. Bu konuda gerçekten zorluk yaşayabilirsin ancak kendine olan güvenini korumayı başarabilirsen günü geldiğinde kendini affetmeyi başarabilirsin. Hayatının her alanında kendine saygı duymalı ve yeri geldiğinde pişmanlıkların karşısında kendini affetmeyi denemelisin.

Aldığın kararlardan pişmanlık duymayı nasıl bırakabilirsin?

Pişmanlık zaman zaman karşılaştığımız bir durumdur. Pişmanlığı tamamen zararlı bir şey olarak değerlendirmek pek mümkün değildir. Çünkü pişmanlık kişisel gelişim ve büyüme için gerekli olan bir şeydir. Geçmişte yaşadığın olumsuz olaylardan ders çıkartabilmek için bir miktar pişmanlığa ihtiyacın vardır.

Pişmanlık özünde iyi bir duygu olsa bile aynı zamanda insanın tadını kaçıran bir duygudur. Geçmişe çok fazla saplantılı kalırsan aldığın her karardan pişmanlık duyarsın. Bunun ne kadar rahatsız edici olduğunu biliyorum ama dilersen aldığın kararlardan pişmanlık duymayı bırakabileceğini bilmelisin.

 1. Düşünce yapını değiştirerek pişmanlığı derinlemesine anlamaya çalışmalısın.
 2. Önleyici davranarak hayal kırıklıklarının pişmanlığa dönüşmesine engel olmalısın.
 3. Yaşam biçiminde çeşitli değişiklikler yaparak pişmanlıkları değerlendirme yaklaşımında farklılığa gitmelisin.

1. Düşünce Yapısını Değiştirmek

Tıpkı pişmanlıkları geride bırakıp devam edebilmek konusunda işe yaradığı gibi düşünce yapısını değiştirmek alınan kararlardan pişmanlık duymama konusunda da sana yardımcı olabilir. Pişmanlık duygusunun psikolojik olarak etkisini anlarsan onunla daha kolay bir biçimde başa çıkabilirsin.

Pişmanlık yaşadığın durumlarda genellikle kendine çok fazla sorumluluk yüklemiş olabilirsin. Her ne kadar sorumluluk almak pişmanlığı üzerinden atmak için iyi bir seçenek olsa bile bazı durumlarda aşırıya kaçmak sakıncalı olabilmektedir. Kişisel beklentilerini öğrenip hayatta değiştiremeyeceğin bazı şeylerin olduğunu kabullenmek pişmanlık duygusuna karşı en iyi savunma mekanizmalarından birisidir.

2. Önleyici Olmak

Önleyici olmak veya önleyici davranmak pişmanlık karşısında işe yarayan davranış biçimlerinden birisidir. Hatalarından ders çıkartman gerektiğini hayatın her alanında kabul etmen gerekmektedir. Bu sadece pişmanlık için geçerli bir durum değildir. Hatalarından ders çıkartmak önleyici olmanın en etkin adamlarından birisidir.

Hayal kırıklığı yaşadığın zaman genelde aklına ilk gelen bu hayal kırıklığını reddetmektir. İşte aklına ilk geleni yaptığın zaman sonucu pişmanlık ve üzüntü olacaktır. Hayal kırıklığıyla hayatın pek çok alanında karşılaşacak olduğunu unutmamalısın. Dolayısıyla hayal kırıklığı söz konusu olduğu zaman kendine zaman tanıyıp onu yaşamaya çalışmalısın.

Ne zaman harekete geçmen gerektiğine karar vermelisin. Pişmanlığı büyümek ve gelişmek için bir fırsat olarak tanımlarsan hatalara yatkın olma konusunda pek fazla tolerans göstermeyeceğinden emin olabilirsin. Böylesi gerçekçi bir durum varken, pişmanlığın ötesine geçebilmek için ne zaman harekete geçmen gerektiğini bilmelisin.

Oku:  Kendini değiştirmek için 8 kullanışlı yöntem

3. Yaşam Biçiminizi Değiştirmek

Aldığın kararlardan daha az pişmanlık duymak istiyorsan kesinlikle biraz daha bilinçli olmaya çalışmalısın. Bilinçli olmak yaşadığın anın ve yaşadıklarının farkında olmaktır. Sürekli pişmanlık duyan ve kendisini bir nevi duygusal çaresizliğe hapseden kişileri bu durumdan kurtaracak en en önemli yaklaşım bilinçli olmaya çalışmaktır.

Hedefleri değiştirmelisin. Pek çok zaman hayal kırıklıkları ve pişmanlıklar belirli bir hedef yerine getirilmediği zaman ortaya çıkmaktadır. Hedefleri değiştirirsen veya hedeflerle ilgili bakış açını değiştirirsen pişmanlıklar daha kolay bir biçimde başa çıkabilirsin. Bununla birlikte aldığın kararlardan çok daha az pişmanlık duyarsın.

Pişmanlığa dönüşen hayal kırıklıklarıyla başa çıkmanın en kolay yolu onun hakkında konuşmaktır. Duyduğun pişmanlıklar hakkında konuşursan onları yeniden değerlendirme konusunda yeni fırsatlar elde edebilirsin. Üstelik farklı bakış açılarıyla yaklaşarak onları daha iyi anlamayı başarabilirsin.

Pişmanlıkları geride bırakıp ilerlemek ister misin?

Her zaman olduğu gibi detaylara inmeden özeti geçeyim. Pişmanlıkları geride bırakıp ilerlemek istiyorsan sana bu konuda yardımcı olabilecek birkaç yöntem sunacağım. Bunları hayatındaki pişmanlıklara göre uyarlamalı ve öyle uygulamaya çalışmalısın.

 1. Kendini tanımalısın; zayıf yanlarını tanımlayarak kendini nasıl daha güçlü hale getireceğini bulmalısın.
 2. Hatalarını canını yakan bir ateş olarak görmek yerine bir yemeği pişiren ateş olarak görmelisin.
 3. Pişmanlıkları başarısız bir sonuç olarak görmek yerine onu koşullara uyum sağlamak adına adaptasyon fırsatı olarak görmelisin.
 4. Kontrol edebildiğin noktalara odaklanma becerilerini güçlendirmeye çalışmalısın.
 5. Pişmanlıkların geçici olduğunu kabul etmelisin.
 6. İnsanlarla ilişkini çok daha ileriye taşımak için fırsatları değerlendirmelisin.
 7. Sorumluluk alabilmek adına daha gönüllü olmalısın.
 8. Düşünce yapını değiştirip pişmanlıkları hayat karartan bir hata olarak görmeye son vermelisin.

1. Zayıf yanları tanımlamak

Kendini tanıdığın zaman genellikle zayıf yanlarını tanımış olursun ama bunları kolayca bir kenara atarsın. Hiçbir insan zayıf özellikleri hakkında pek fazla konuşmak istemez. Bu tür durumlarda özellikle yargılama çok ağır basan bir histir.

Nitekim, herkesin hata yapabileceğini kabul eden bir düşünceye sahip olursan çok rahat edersin. Bunun sebebi ileriye bakabilme konusunda odaklanma sorununu çözebilecek olmandır. Bir diğer ifadeyle, zayıf yanlarını ortaya çıkarırsan kendini daha iyi bireye dönüştürmek adına hangi problemleri çözmen gerektiğini tespit edebilirsin.

Oku:  Kendini tanımak için 12 kusursuz yöntem

2. Hataları pişmek için kullanmak

Hatalarınla ilgili değerlendirmede bulunurken yanlış yorumlamalar yapmamalısın. Hata yaptığın zaman ders çıkarılabilecek bir şeyler bulmuş olursun. Sürekli ailesini izleyen ve takip eden, onların yaptıklarını yapmaya çalışan bir birey olursan bu hayatta başarıya ulaşamayacağın gayet açıktır. Çünkü ailenden gördüklerini ileride kendi çocuklarına yansıtmayı düşünürsün.

Bu bir hatadır. Hatayı kabul edip değiştirmeyi düşündüğün sürece pişmanlıkların konusunda biraz daha rahat edebilirsin. Ancak, hataları sürekli tekrar edip onlardan ders çıkartmayı aklına getirmediğin müddetçe pişmanlıkların yakanı bırakmayacağını bilmelisin. Pişmanlıklarla başa çıkmak istiyorsan ilk işin bu konuda kendini geliştirmek olmalıdır.

3. Adaptasyon fırsatını değerlendirmek

Hataların büyük bir kısmı anlık sonuçlar ortaya çıkarır. Bugünden örnek vermek gerekirse “piramit şeması” adı verilen sistemlerden söz etmek gerekir. Bu sistemler insanlara kısa sürede çok büyük kazanç vaadinde bulunurlar. Ancak kazanan her zaman kasa olur.

Hayatımda iki kez bir piramit şemasına dahil oldum. Bunlardan ilkinde 200-250 TL gibi bir kaybım oldu. İkincisinde ise herhangi bir kayıp yaşamadım çünkü yatırım yapmamıştır. Benim için ilk piramit şemasına giriş hataydı. İkincisi ise daha temkinli davrandığım bir deneyimdi.

Geçmişte yaptıklarımı değiştirebilmem mümkün değil. Çünkü geçmişte kalana müdahale edebilme şansına sahip değilim. Tek yapabileceğim yaptığım ilk hatadan ders çıkartıp geleceğe adapte olma konusunda işimi kolaylaştırmaktı. Pişmanlıklarına çok fazla kafayı takmak istemiyorsan onları kullanarak geleceğe adapte olmaya çalışmalısın.

4. Kontrol edilebilen noktalara odaklanmak

Varsayalım bir yalan söyledin. Ne yapman gerekir? Dürüst olmak gerekirse bu yalanı gidip itiraf etmek en doğru seçimdir. Ancak, hayat doğru seçimlere değil mantıklı seçimlere bakar. Senin yapacağın şey bu yalana takılı kalmadan yoluna devam etmek olmalıdır.

Burada yalan söyle ve unut demiyorum. Yalan söylemek çok kötü bir şeydir. Bir yalanın altına isteyerek ve bilerek imza atmışsan bu durumda bazı şeylerin kontrolünden çıkacağını kabul etmek zorundasın. Kontrolünde olmayan noktalara odaklanırsan her şeyi daha berbat edebilirsin. Burada kontrol edebildiğin nokta pişmanlık döngüsünde yitip gitmeden yoluna devam etme seçeneğidir.

Oku:  Endişe ve kaygılardan nasıl kurtulabilirim?

5. Geçiciliği kabul etmek

Hayatla ilgili güzel bir sır vardır. Hayatta her şey geçicidir. İlişkilerinden bugün yaşadıklarına kadar her şey ama her şey günün birinde geçip gidecektir. Bu nedenle anı kabul etmek ve o an yaşandığı gibi her şeyi hissetmeye çalışmalısın.

Hayatta garanti olan tek şey yaşadığın andır. Ne geçmiş geri döndürülebilir ne gelecek tahmin edebilir. Senin için önemli olan geçmiş ve gelecekle ilgili pişmanlıklara kabul gitmemektir. Hayatta her şeyin geçici olduğunu kabul ederek yoluna devam etmelisin. Daha iyi bir gelecek için buna ihtiyacın olacaktır.

6. İlişkileri değerlendirmek

Hayatta kimi zaman çok fazla zorlukla karşılaşırsın. Ben özellikle bir şeyler ters gitmeye başladığı zaman her şeyin üst üste gelmesi durumuna epey alışkınım. Eminim sen de alışkınsındır çünkü genelde hep böyle olur.

Bu tip anlarda ihtiyaç duyacağın en önemli şey ise hiç kuşkusuz sağlam arkadaşlıklar ve destek alabileceğin yakınlıklardır. Hayatının her zaman güllük gülistanlık olmasını beklememelisin. Dost kara günde belli olur derler ya işte o kara günde yanında olacak kişilerle ilişkilerine değer vermeli ve geriye kalanları ise önemsemek, onlar için pişmanlık duymak gibi davranışlarda bulunmaktan kaçınmalısın.

7. Sorumluluk almak

Pişmanlıklar peşini bırakmıyorsa sorumluluk almaktan olabildiğince kaçınan birisin demektir. Sorumluluk alıp mutlaka pişmanlıklara karşı bir adım atman gerekir. Bazı pişmanlıkların ardında basit şeyler varken bazılarının ardından çok karmaşık olaylar olabilir.

Pişmanlıklarının ardında basit şeyler varsa atlatılması daha kolay bir problemle karşı karşıyasın demektir. “Başaramadım, sonuçlarına katlanmalıyım.” demeyi başardığın zaman pek çok sorunu çözmüş olursun. Karmaşık durumlar ise daha fazla sorumluluk gerektirir. Sorumluluk almaktan uzak durduğun sürece üzerinden yıllar geçse dahi pişmanlıklarının bitmeyeceğini bilmelisin.

8. Düşünce yapısını değiştirmek

Geçtiğimiz günlerde karşıma çıkan bir sözü epey sevmiştim. “Başarı genellikle doğru yolda atılan yanlış adımlardır.” şeklinde bir sözdü. Yaptığın hata gelecekte çok daha iyi bir yere sahip olabilme adına sana kolaylık sağlıyorsa o zaman onu bir fırsat olarak görmeye alışman gerekir.

Hayatında yaşanan bir şeylere karşı büyük bir bağlılık hissedebilirsin. Fakat bu bağlılık senin için bir zorunluluk haline dönüşmemelidir. Her zaman yaşanmışı bırakıp yeni şeylere odaklanman gerektiğini kabul edecek bir düşünce yapısına sahip olmalısın. Böylece hayatı pişmanlıklardan uzak bir biçimde yaşamayı başarabilirsin.

Hayat pişmanlıklarla doludur. Onların seni ne kadar ve nasıl etkileyeceği tamamen pişmanlığa karşı yaklaşımlarına bağlıdır. Doğru adımları atarak, hayal kırıklıklarını tedavi ederek pişmanlığın yolunu kesebilirsin. Artık sahne senin, pişmanlıklarla başa çıkmaya hazır mısın?

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

4 Yorum

Yorum yapıp katkı sağla...

 • Ben de sürekli acele karar verip pisman oluyorum Yani hep hep pişman olacağım kararlar alıyorum ….Bunu önlemek istiyorum ama ne yazık ki aynı hataları tekrar ediyorum..Yazınız için teşekkürler

 • Merhabalar gerçekten yazılarınız muhteşem insanı bu kadar iyi anlatan bir cümle yada böyle sözler olamaz ama benimde bir sorum olucak ben böyle çok açık sözlüyüm hani ağzıma ne geliyorsa söylüyorum tabi arkadaşlarımın yanında oda onlar artık benim hayatımda oldukları için onların yanında rahat olabiliyorum ama her seferinde milletin içinde tanıdık olmayanların yanında bana sen konuşma sen yorumda bulunma gibi şeyler söylüyorlar bunun sorumlusu benim farkındayım ama napıcağımı gerçekten bilmiyorum ben böyleyim onları da mutsuz etmek istemiyorum ama bu sefer de ben çok üzülüyorum sizce napmam gerekiyor yardım eder misiniz

  • Merhaba,

   Değerli düşünceleriniz için teşekkür ederim. Burada bir ayrım yapmanız gerekmekte. Konuştuğunuz zaman insanları kıran bir yapınız varsa bu açık sözlülük olmaz patavatsızlık olur. Elbette doğru bildiğinizi söylemelisiniz, elbette her zaman içi dışı bir insan olmalısınız ancak söyleyeceklerinizi her zaman kulağınızın duyması gerekmektedir. Bir başkasının size söylediğinde kesinlikle kabul etmeyeceğiniz bir şeyi başkasına söylememelisiniz.

   Bu konuda bir araştırma listesi hazırlayayım. Belki daha faydalı bir şeyler bulabilirim ama şimdilik elimden gelen yorum bu maalesef. Takipte kalın lütfen. Umarım yakın zamanda işinize yarar bir şeyler yazmış olabilirim.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.