Para mutluluk getirir mi?

P

Para mutluluk getirir mi? Paranın mutluluk getirip getirmeyeceğine yönelik aklında buna benzer çok daha farklı sorular olabilir. İşin esası bu tür sorulara en doğru cevapları bulabilmek için yaklaşım tarzın fazlasıyla önemlidir.

Para ile mutluluk satın alabilirsin. Paranın tamamen mutluluğu sana kazandırması bir kenara onunla dilediğin mutluluğu satın alabilirsin ama önemli olan istediğin mutluluğun bu tür bir mutluluk olmamasıdır. Elinde para varsa sahip olduğun borçlardan kurtulabilir, yeni bir şey satın alabilir veya hayalini kurduğun şeyleri gerçekleştirebilirsin.

Para ve Mutluluk: Paranın Mutluluğu Getirmesi

Belirttiğim gibi para ile mutluluk satın alabilirsin. Sosyal statünü değiştirebilirsin, sosyal yaşamını iyileştirmeyi başarabilirsin, görünümünü değiştirebilirsin, daha fazla şeye sahip olabilirsin. Paran olduğu sürece yapmak istemediğin işleri yapmama konusunda yeterli özgürlüğe sahip olabilirsin. Paranın mutluluk satın almayacağını söylemek tamamen yalan söylemektir.

Elinde para gibi bir güç kaynağı varsa belirli mutlulukları satın alabilirsin ancak satın alamayacağın mutluluk türleri de vardır. Sevgiden, aşktan, başarımdan ve memnuniyetten doğan mutluluklara sahip olamayabilirsin. Tüm bunlar satın alınması imkansız mutluluk kaynakları olarak bilinirler. Para ile mutluluk satın almaya çalışan kişilerin bir süre sonra kendilerini acınacak halde bulmalarının sebebi tam olarak budur.

Mutluluğun Tanımı

Mutluluğun net bir tanımı yoktur. Kişilerin bakış açılarına ve yaşam tarzlarına göre mutluluk farklı biçimlerde yer almaktadır. En nihayetinde mutluluk insanın temel ihtiyaçlarıyla bağlantılıdır. İnsan belirlemiş olduğu temel ihtiyaçları karşıladığı müddetçe mutlu olmayı başarabilir.

Mutluluğun iki farklı türünün olduğunu söylemek mümkün. İlk mutluluk türü kişinin yaşam statüsüne bağlı olarak kendini gösterir yani insan hayatından duyduğu memnuniyet derecesinde mutlu olabilir. Diğer mutluluk türü ise insanın anı yaşayarak bulduğu mutluluktur; bu mutluluğu elde edebilmek için zamandan kopmamak ve farkındalık geliştirerek anı yaşamak gereklidir.

Para mutluluk getirir mi? Bu soruyu sorarken yukarıdaki mutluluk türleri düşünülmelidir. İhtiyacın olan mutluluğun ne olduğuna karar verebilirsen bu soruya en doğru cevabı bulabilirsin. Eğer ihtiyacın olan mutluluk anı yaşayarak elde edilen mutluluk ise para ile bu mutluluğu satın alabilmen mümkün değildir.

Alışkanlıklar ile Para Arasındaki İlişki

Alışkanlıklar ile mutluluk arasında güçlü bir bağlantı vardır. Bu nedenle para ile ilişkili olan alışkanlıkların mutluluğun üzerinde çeşitli etkileri olabilir. Bir ögeyi satın aldığında mutluluk duyabilirsin ama satın aldıktan sonra aynı öge için benzer mutluluğu yaşaman söz konusu değildir.

Bir örnekle bunu açıklamaya çalışalım. Ayakkabıları çok seven birisini düşünün veya ayakkabıları çok seven birisi olun. Her ayakkabı alışında mutlu olursun ve kendini iyi hissedersin. Ayakkabıları çok seviyorsan gün aşırı ayakkabı alman durumunda bile bu mutluluğu yaşamayı sürdürürsün fakat bu gelip geçici mutluluğun sürekliliğini sağlamak çok kolay değildir.

  • Zamanla Çözülme: Para harcayarak elde edilen mutluluk ve memnuniyet uzun vadede ekonomik durumunuzu sıkıntıya sokabilir. Pek gerekli olmayan ayakkabıları durmadan satın almak zaman içerisinde sahip olduğun gücün çözülmesine neden olabilir.
  • Mutluluğun Yitirilmesi: Sürekli olarak yeni ayakkabı satın almak zaman içerisinde buna alışman anlamına geleceğinden mutluluğu yitirmiş olursun. Zaman içerisinde ayakkabı satın almaktan gelen mutluluğu ve memnuniyeti yitirirsin. Bir süre sonra ise hayat büyük bir monotonluk yığınına dönüşmüş olur.

Belirtilen monotonluğu ortadan kaldırmak için ulaşılması çok daha zor olan ürünleri satın almaya yönelmek istersin. Bu ürünleri satın almak için ortaya koyacağın gayret hem elindeki paranın tükenmesine hem mutluluk barajının her seferinde biraz daha yükselmesine neden olacaktır. Bunun bir sonu yoktur; para mutluluk getirse bile gelen mutluluğun kalıcı olma olasılığı oldukça düşüktür.

Para ile mutlu olacağını düşünmek veya bu yolu tercih etmek yukarıdaki nedenlerden ötürü insan için sakıncalıdır. Mutluluk belirli eşyalarla sınırlandırılırsa yaşayacağın durum şimdiden bellidir. Bir süre sonra mutlaka mutluluğu yitirmiş olursun. Ancak mutluluğu ögeler yerine deneyimlerle ilişkili hale getirirsen mutluluğun çok daha kalıcı olmasını sağlayabilirsin.

Deneyimlere odaklanmak, diğer bir ifadeyle deneyim satın almak her zaman mutluluk kazandırmaz. Her insan bu tür bir yaklaşımla mutlu olmayı başaramaz. Materyalist olmaya alışmış bir insana deneyim satın almasını tavsiye ederek onun mutlu olmasını sağlamak sanıldığı kadar kolay bir durum değildir.

Para ile Mutluluk: Güvensiz Yolculuk

Bu yazıyı yazarken yararlandığım kaynaklardan birisi olan Cash Cow Couple adresinde belirtilen araştırma bunu desteklemektedir. Araştırmaya göre her 3 insandan sadece 1 tanesi deneyim satın alarak mutlu olabilmektedir. Gerekçesi ise insanların materyalist olmaya çok daha alışkın olmasıdır. Peki mutlu olmak için parayı bir kenara bırakarak neler yapmak gerekir?

Söz konusu soruyu bir başka yazıda cevaplamayı uygun görmekteyim. Bu yazının konusunu fazla dağıtmamak için sanırım artık kapanışı yapmam gerekmektedir. Özetin özeti olarak belirtecek olursam parayla mutluluk satın alabilirsin, bu gerçektir ve bunu inkar eden kimseye inanmamalısın. Fakat parayla satın alınan mutluluklar değerini zaman içerisinde yitirme niteliğine sahiptir. Bu nedenle para ideal bir mutluluk aracı veya mutluluk kaynağı değildir.

Görsel Kaynağı: thebarrowboy

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

4 Yorum

Yorum yapıp katkı sağla...

  • Merhaba paramı mutluluk mu derseniz paran olur her şeyi satın alırsın ama iç huzuru satın alamayız bence mutluluk kocaman paralarla değil küçük şeylerle de mutlu olabiliriz tabi ki paranın yeri ayrı maddi konularda maneviyatında önemli olduğunu düşünüyorum bu bağlamda sağlığımız yerinde olursa çalışır kazanırız mutlu olmak her insana göre farklıdır parayla mutluluğun satın alınacağını düşünmüyorum şöyle ki parayı bulur istediğini alırsın doyumsuzluk varsa mutlu olamazsın önemli olan kendi iç dünyanla barışık olursan mutluluğun kapılarını daha çok aralamış oluruz parasız saadet olmaz oda vaktinde bulunmaz mutluluğa açılan kapılar her daim küçük şeylerdir diye düşünüyorum

  • Yazınızı zevkle okudum. Bana soracak olursanız parayla mutluluk olur. Ancak sağlık satın alınamaz. Zamanla mutluluğu yakalayınca sağlığında düzeleceğini ve zamanla bir çok şeyin yavaş yavaş hayatımızda değişiklik yaratacağını düşünüyorum

    • Merhaba Ali,

      Benzer düşünceye sahibim. Buna ek olarak parayla satın alınan mutluluğun zaman içerisinde etkisini kaybedeceğini düşünmekteyim. İnsanları bu konuda farklı fikirlere sahip olabilir ve ben bunları duymaktan memnuniyet duyuyorum. Yorumun için teşekkürler.