Özgüven eksikliğini giderecek 10 özgüven kitabı

Özgüven çok tartışılan bir konudur. Bu nedenle insanlar çeşitli özgüven kitaplarından destek almayı düşünürler. İnsanların bir kısmı saatlerini harcayarak başkalarına özgüven kazandırma konusunda deneyimlerini yazıya dökmüşlerdir. Bize düşen ise bunlardan faydalanmaktır.

Kişisel gelişim kitaplarının genelinde olduğu gibi özgüven eksikliği yaşayan bireylere yardımcı olabilecek bu kitapların hepsinde teorik bilgiler yer alır. Bu teorik bilgileri edinip yaşantında uygulamaya koymayı başardığın zaman kitaplardan daha fazla fayda sağlayabilirsin.

Özgüven Kazanma Yolları 1

Özgüven Kazanma Yolları 1 ve Özgüven Kazanma Yolları 2 şeklinde iki kitap olarak yayınlanan eserde sunulan bilgiler test edilmiştir. Kitabın içeriği sadece özgüven kazanmak ile ilgili değildir. Kişisel gelişimin için ihtiyaç duyacağın birçok iletişim becerisi hakkında size fikir verecektir.

Kitabın verdiği sözü layıkıyla yerine getirdiğini söyleyebilirim. Hafızanı güçlendirmen, hayatı daha anlamlı bulman ve insanlarla daha rahat iletişim kurabilmen için faydalı bilgiler barından bu iki kitabı okuyarak özgüven geliştirme macerana renk katabilirsin.

Özgüven

Matthew McKay ve Patrick Fanning ikilisinin hazırlamış olduğu bu kitapta özgüvenin göz ardı edilmemesi gereken bir nitelik olduğu belirtilmiştir. Kitapta özgüven hayatın merkezindedir. Diğer canlılara göre bilinçli olma vasfıyla ayrı bir yere sahip olan insanın özgüven olmadan herhangi bir başarıya ulaşamayacağı açıkla dile getirilmiştir.

Matthew McKay’ın bu eseri insanın kendi öz değerlerini tanımlayıp güçlendirmesini sağlamaya çalışır. İnsanların hedeflerinde başarıya ulaşması için gerekli olan bilgileri sunar. Bu sayede özgüvenini geliştirebilir ve hayatın tadını çıkarmaya kaldığın yerden devam edebilirsin.

30 Adımda Özgüven

Sam Horn‘un 30 Adımda Özgüven adını taşıyan bu kitabı diğer kitaplardan birazcık farklı bir yapıya sahiptir. Yazar sana neler yapman gerektiğini adım adım gösterir. Yazarın belirlediği yolda ilerleyerek kitapta yer alan bilgileri özümsemeye çalışırsan özgüven konusunda rahat edersin.

Kişisel gelişim kitaplarında genelde bilgiler belirli pratik teoriler üzerine kuruludur. Amacın her neyse onu yerine getirebilmek için adımları takip etmen yeterli olur. Kendini geliştirmek, daha güçlü bir birey ve erdemli bir insan olmak istiyorsan bu kitaba göz atmayı ihmal etmemelisin.

Özgüven Kazanmak

Özcan Göknar tarafından yazılmış olan Özgüven Kazanmak isimli eser özgüven konusundaki tüm soru işaretlerine cevap veren bir eserdir. Okuyucusuna doyurucu bilgiler sunmak adına örnek olaylar üzerinden bilgilerin aktarılması ise kitaba farklı bir anlam kazandırmıştır.

Özgüven konusunda yaşadığın sıkıntının ne tür bir sıkıntı olduğunu öğrenmek ve bunun yanında bu konuda sorun yaşayanların nasıl çözümler bulduğunu bilmek istiyorsan bu kitap fazlasıyla işine yarayacaktır. Yazarın ifadesiyle, kitapta anlatılan tüm olaylar gerçektir.

Özgüven ve Özsaygı Kazanmak: Potansiyelinizi Artırın

Joseph Murphy‘nin bu kitabı aslında oluşturmuş olduğu bir serinin üçüncü kitabıdır. Ünlü seri, insanın bilinçaltını kullanarak yaşamış olduğu problemlerden sıyrılabileceğini anlatır. Haliyle bu kitap, bilinçaltının kullanımıyla özgüven ve özsaygı kazanmakla ilgilidir.

Kitaba göre bunalımda ve her zaman endişeli olan insanların özgüvenleri çok daha zayıftır. Bu tür insanlar başkalarından onay almadan hareket etmeyi çok istemezler. Kitap bu fikri değiştirmeye çalışır. Kitap, insanın kendini kontrol edebilecek güce sahip olduğunu ortaya koyar.

Cesaret: Korkunun Üstesinden Gelmek ve Özgüven Geliştirmek

Debbie Ford‘a göre cesaret hayatımızı değiştirebilecek en güçlü duygudur. Cesaret & Korkunun Üstesinden Gelmek ve Özgüven Geliştirmek gibi epey uzun bir isme sahip olan bu kitap, ilk cümlede belirttiğim düşünceden yola çıkarak insanın özgüvenini geri kazanabileceğini belirtir.

Kitapta yazarın sunmuş olduğu yedi ilke vardır. Bu ilkeleri takip eden okuyucuları korku, endişe ve güvensizlikten uzaklaştırmayı hedefleyen yazar, sonunda ortaya koyduğu cesaret olgusuyla özgüvenin geliştirilmesini sağlamayı amaçlar.

Yaratıcı Özgüven

Tom Kelley ve David Kelley ikilisi tarafından yazılan Yaratıcı Özgüven kitabı, insanların sahip oldukları yaratıcılık ile sorunlarının üstesinden gelmesi fikrine dayalıdır. Onlara göre her insanın belirli yaratıcılık seviyesi vardır. İnsanlar sadece bunun farkında değildirler.

Özgüven konusuna farklı bir yaklaşım getiren bu kitap, sahip olduğun yaratıcılığı açığa çıkararak sorunlarını çözmek için yepyeni bir yöntem sunar. Yaratıcılık ve verimlilik sahibi olan insanların kariyerlerinde başarılı olması tesadüf değildir. Kitap bunu öne çıkararak çözümler sunar.

Özsaygı: Özgüven, Cesaret ve Başarıya Giden Yol

Nathaniel Branden özgüven üzerine pek çok kitap yazmış olan bir yazardır. Dilimize çevrilen bu kitap bunlardan sadece bir tanesidir. Olumsuz düşünceleri kırmakla işe başlayan kitap, özsaygının liderliğinde özgüven problemini aşmana yardımcı olur.

Hayatındaki ilişkilerin pozitif yönde ilerlemesini ve insanlarla iletişiminin daha güçlenmesini istiyorsan bu kitap sana yardımcı olacaktır. Bölüm sonlarında yer alan pratik alıştırmalar ise kitaptan öğrendiklerini pekiştirmek ve uygulamaya koymak için sana önemli bir fırsat sunar.

Var Olmak Senin Elinde

Jen Sincero imzasını taşıyan bu kitap aslında özgüven konusunda çok yönlü bir yaklaşım sunar. Öncelikle kendini sevmen gerektiğini anlatır ve bunu çeşitli gerekçelere dayandırır. Ardından ise önündeki engeller konusunda sana çeşitli tüyolar vererek harekete geçmeni sağlar.

Özetlemek gerekirse kitap anlaşılabilir bir dille kendini algılama, maneviyat, paraya yönelik sağlıklı görüş ve hayatın amacı gibi konularda “nasıl” sorusuna cevap vererek bilgiler sunar. Tek yapman gereken bu bilgileri özümsemek ve önerilere kulak vererek kendini geliştirmektir.

Özgüvenin Şifresi

Katty Kay ve Claire Shipman ikilisi tarafından yazılmış bu kitap özellikle kadınlar için çok önemli özgüven ipuçlarını içerir. Büyük medya şirketlerinde çalışan bu iki isim kendi hayat deneyimlerini bilimsel araştırmalarla bir araya getirmişlerdir.

Kitapta birçok farklı şeyden söz edildiğini görebilirsin. Özgüvenin şifresinin en önemli kısmı seçimlerdir. Her birimiz titiz bir çaba ile kendimize olan güvenimizi genişletebiliriz. Fakat buraya mükemmel olmayı bırakıp hata yapmayı göze alabildiğimizde ulaşmış oluruz.

Exit mobile version