Örümcek Ağı (E. B. White)

Örümcek Ağı, arkadaşlığı, sadakati ve fedakarlığı konu alan eşsiz hikayesi ve anlatımıyla hayat boyunca mutlaka okunması gereken bir kitaptır. Elywn Brooks White veya bilinen adıyla E. B. White, Amerikalı bir yazardır. Çocuklar için kaleme aldığı eserlerle bilinmektedir. 1899-1985 yılları arasında yaşamış olan yazarın Stuart Little, Charlotte’s Web (Örümcek Ağı) ve The Trumpet of the Swan isimli kitapları en çok bilinen eserleridir. E. B. White, kaleme almış olduğu bu üç önemli eser ile çocuk edebiyatı ve çocuk kitapları kapsamında oldukça olumlu eleştiriler almayı başarmıştır.

Charlotte’s Web, Wilbur adını taşıyan bir domuz ve Charlotte adını taşıyan bir örümceğin arkadaşlığını konu almaktadır. Wilbur, çiftlik sahibi tarafından kesilmek istendiğinde Charlotte, Wilbur’u överek hayatta kalması için çiftlik sahibini ikna etmeye çalışır. Kitap dilimizde Örümcek Ağı adıyla, Mehmet Küçük‘ün çevirisiyle Yapı Kredi Yayınları tarafından yayınlanmıştır.

Örümcek Ağı (E. B. White)

John Arable, bir yavru domuzun canını bağışladıktan sonra kızı Fern Arable, bu yavru domuzu alıp sevgiyle büyütmeye başlar. Fern bu yavru domuza Wilbur adını verir. Wilbur günün birinde Fern’in amcası Homer Zuckerman‘e satılır. Zuckerman, bir çiftlik hayaliyle yanıp tutuşan biridir. Çiftliği farklı hayvanlar tarafından istemediği bir biçimde kullanılır.

Günün birinde Wilbur kesileceğini öğrenir. Çiftlik hayvanlarından olan örümcek Charlotte ise buna engel olmak için bir plan yapmaya karar verir. Her gün kendi ördüğü ağlara Wilbur ile alakalı onu öven ve yücelten bir şeyler yazar. Zaman içerisinde bu yazdıkları çiftliğin komşuları tarafından fark edilir. Wilbur’un hayatı kurtulur çünkü herkes Wilbur’un ilahi bir duruma sahip olduğunu düşünür.

Charlotte kendi ağlarında yeni şeyler yazdıkça Wilbur’un şöhreti yükselir. Wilbur bu şöhreti nedeniyle ilçe fuarına katılır. Charlotte ve fare Templeton ona eşlik ederler. Charlotte burada doğmamış yavrularını taşıyan yumurtalar bırakmaya başlar. Wilbur herhangi bir ödül kazanamaz ama hayatta kalmasını sağlayacak kadar ilgi görmeyi başarır.

Fuarda yumurtlamayı sürdüren Charlotte bir süre sonra bitkin düşer ve hayata veda eder. Çiftliğe geri dönen Wilbur, burada Charlotte’ın bıraktığı yumurtaları korumaya devam eder. Yumurtalardan çıkan yavru örümceklerin bir kısmı kısa süre içerisinde hayata veda eder. Yavrulardan sadece üç tanesi hayatta kalmayı başarır. Wilbur bu yavrulara Joy, Nellie ve Aranea adlarını verir.

Kitap, örümceklerin Wilbur’a arkadaşlık edeceğini ve yıllar boyunca onun hayatta kalmasını sağlayacağını belirterek son bulur.

“Sonuç olarak, her halükarda hayat nedir? Doğarız, biraz yaşarız ve sonunda ölürüz.”

Örümcek Ağı: Arkadaşlığın ve Fedakarlığın Hikayesi

Biraz geriye doğru bakıp düşündüm. Bir şekilde bahsetmiş olduğum çocuk kitaplarından sadece birkaçı için benzer ifadeler kullanmıştım. Örümcek Ağı kitabı sıradan bir çocuk kitabı değildir. Herkes tarafından okunabilecek değerli bir kitaptır. Mükemmele yakın hikayesi ve kusursuza yakın anlatımıyla edebiyat klasikleri arasında yerini kolayca alabilecek bir eserdir.

Bu kitap çocuklara erken yaşlarda okutulması gereken bir kitaptır. Arkadaşlığın ve dostluğun anlamını onlara öğretebilmek için eşsiz bir hikayeye sahiptir. Küçüklüğümde bu kitabın çizgi filmini birkaç kez izlediğimi hatırlıyorum. Kitap ise elbette televizyon veya sinema uyarlamasından çok daha etkileyici bir role sahiptir.

Wilbur: “Bunları benim için neden yapıyorsun? Bunları hak etmiyorum. Senin için hiçbir şey yapmadım.”

Charlotte: “Sen benim arkadaşım oldun. Bu tek başına yeteri kadar büyük bir şey.”

Örümcek Ağı hikayesi bütünüyle arkadaşlık, dostluk ve fedakarlık gibi düşünceleri ele almaktadır. Bir insanın hayatı boyunca sahip olması gereken önemli düşüncelerden birisi olan fedakarlık, bu hikayede beklenmedik bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Hikayemizin ana kahramanlarından biri olan doymak bilmeyen domuzumuz Wilbur, bu fedakarlığı sadakat ile karşılayarak önemli bir adım atmış ve yıllar boyu sürecek arkadaşlıklarının temelini oluşturmuştur.

Çocukların erken yaşlarında kitap okumaya başlamasını ve kitap okuma alışkanlığına sahip olması gerektiğini ilk defa söylemiyorum. Onların kitap okumayı sevmeleri isteniyorsa tıpkı Örümcek Ağı gibi kitaplardan faydalanılmalı ve ahlaki açıdan iyi davranışlar bu şekilde aşılanmalıdır.

https://www.grisayfalar.com/cocuklar-acisindan-kitaplar-neden-onemlidir/

Örümcek Ağı’nı çocuk, genç ve yetişkin fark etmeksizin herkesin okumasını tavsiye ediyorum. Hikayesi ve anlatımıyla eşsiz bir eser olan bu kitap hayatınız boyunca okumanız gereken kitaplar listenizde mutlaka yer almalıdır.

Hepinize keyifli okumalar.

2 Comments

  1. Defne

Yorum yapıp katkı sağla...

Reklamlar engelli...

Bu blog yayın hayatını rahatsız edici konumlarda olmayan reklamlar sayesinde sürdürmektedir. Lütfen destek olmak adına bu blog için reklamlara izin vermeyi düşünün.

Refresh