Olasılıksız (Adam Fawer)

Tesadüflere inanır mısınız? Yoksa inanmak mı istersiniz? Gerçekten yaşadığınız olaylar bir tesadüf değilde David Caine’nin sahip olduğu yetenek gibi bir şey ise? Soluksuz okuyabileceğiniz bir bilim kurgu romanıyla tanışmaya hazırlanabilirsiniz. Hayatını çalkantılı bir biçimde sürdüren David Caine, saniyeler içerisinde hesaplamalar yapabilen sıkı bir kumarcıdır ama bir gün hatalı hesaplama yapar ve hayatı kontrolden çıkmaya başlar.

Olasılıksız, Adam Fawer tarafından yazılmış bilim kurgu ve gerilim temalı bir kitaptır. Orijinal dilinde Improbable adıyla HarperTorch tarafından ilk olarak 2006 yılında yayınlanan kitap, 2015 yılında Şirin Yener‘in çevirisiyle April Yayıncılık tarafından dilimize kazandırılmıştır.

Olasılıksız: Kitabın Konusu

David Caine hızlı yükselişlerin ve düşüşlerin sık sık görüldüğü bir hayata sahiptir. Tutkulu bir kumarbaz olan Caine, saniyeler içerisinde bir elin tüm olasılıklarını hesaplayabilecek kabiliyete sahiptir. Bir gün işler yolunda gitmekten çıkar, yanlış bir hesaplama her şeyin kontrol dışında yaşanmasına neden olur. Bu yanlış hesaplama onu depresyona doğru sürükler ve sonunda henüz test edilmemiş bir ilacı test etmek için gönüllü olmaya karar verir.

İlacın yan etkileri David Caine’nin hayatının bir parçası olur. Geçmişten, şimdiki zamandan ve gelecekten bir takım açıklanamayan anlar görmeye başlar. Her ne kadar neler olup bittiğine anlam veremese bile Caine zamanla olasılıksız bir dünyaya dahil olur. Sahip olduğu yeni yetenek göz kamaştırıcıdır ama bu yeteneğin farkında olan tek kişi kendisi değildir. Artık akıl sağlığını korumak ve aynı zamanda hayatta kalmak için mücadele etmek zorundadır.

Olasılıksız: Kopukluktan Mükemmelliğe

Adam Fawer “bu olmuş” denilecek bir iş ortaya çıkartmış. Hikaye başlangıçta kopuk bir biçimde ilerlese bile sonradan mükemmel bir biçimde birleştirilmiş. Hikayenin karakterleri kitabın en önemli noktalarını oluşturuyor. David Caine akıllı bir kitap kahramanı olsa bile kitabın diğer karakterlerinin de ondan aşağı kalır yanları bulunmuyor.

Matematikten hoşlanıyorsanız seveceğiniz bir edebiyat kitabı olacağınızdan kuşkunuz olmasın. Artık olasılık problemleriyle uğraşırken daha fazla eğleneceğinizi düşünebilirsiniz. Hikayedeki dünyanın bir anda şaşırtıcı bir hal alması ve kahramanın bu dünyanın içerisinde sürüklenmesi karşısında okuyucunun büyük bir heyecana kapıldığını söyleyebilmek mümkün.

Olasılıksız romanına mükemmel bir eser diyemem ama mükemmele yakın bir eser olduğunu söyleyebilirim. Zeki karakterleri oluşturmak her zaman kolay değildir. Özellikle böylesi hikayenin sonunu gizli tutmayı başarabilen bir biçimde karakteri hikayeye iliştirmek çok sorunlu bir işmiş gibi gözükmektedir. Adam Fawer bunu başararak bize okunabilir bir roman sunmuş.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

1 Response

  1. Ahmet dedi ki:

    Olasılıksız defalarca elime almama rağmen 3-5 sayfanın ötesine gidemedim. Bu kitabı her gördüğümde Ben Affleck’in Paycheck “Hesaplaşma” filmi aklıma geliyor konu itibariyle örtüşüyor lakin birbirinden farklı senaryolar var. Güzel tanıtım için teşekkürler.

Yorum yapıp katkı sağla...