Olağan Psikopatlar (Kevin Dutton)

Olağan Psikopatlar, ürkütücü ama aynı zamanda ilgi çekici bir isme sahip olan bu kitap kafanda yer alan psikopat tanımını değiştirecek etkiye sahiptir. Bu kitabı okumak için belirli gerekçelerinin olması gerekir. Etrafında yer alan kötü insanları anlamak istiyorsan, psikoloji kitaplarına ilgi duyuyorsan ve farklı fikirlere açık biriysen bu kitabı okumaktan büyük bir keyif alabilirsin.

Olağan PsikopatlarKevin Dutton tarafından yazılmış olan bir psikolojik inceleme kitabıdır. Kitapta psikopat kavramının üzerinde durulmuş ve bu tanıma farklı bir bakış açısıyla yaklaşılmıştır. Psikopat olarak gördüğün insanları daha yakından tanımanı sağlayacak bu eser, dilimizde ilk kez 2013 yılında Domingo Yayınevi tarafından yayınlanmıştır.

Olağan Psikopatlar – Kitabın Konusu

Psikopat kavramını araştırmak istiyorsan ve her daim farklı bir bilginin peşinden gitmek istiyorsan bu kitabı karıştırmaya başlamak istiyor olabilirsin. Bu kitabın içerisinde psikopatlık kavramının farklı yönlerden ele alınmasıyla ortaya konan çıkarımlar yer almaktadır. Psikopat denildiğinde aklımıza doğrudan şiddet yanlısı insanlar gelebilir ama bu kitapta hepsinin şiddet yanlısı olmadığı gösterilmektedir.

“Akrep Yükseliyor” isimli birinci bölümle başlayan kitap “Gerçek psikopat ayağa kalkabilir mi lütfen?” sorusu ve “Geceyi Kucakla” ifadesiyle devam etmektedir. Dördüncü bölümde “Psikopatların Bilgeliği” ele alınmakta, ardından “Beni psikopat yapar mısın?” gibi ürkütücü bir önerme gelmektedir. Son bölümlerde ise “Yedi Ölümcül Günah” ve “Süper Uyanıklık” başlıkları bulunmaktadır.

Domingo Yayınevi: Olağan Psikopatlar – Kevin Dutton

Ürkütücü, Şaşırtıcı ve Sorgulatıcı

Psikolojiye ilgi duyuyorsan bu kitabı eline aldıktan sonra yavaş yavaş okuyacağını düşünüyorum. Her satırını anlamak isteyeceğinden, psikopatları daha iyi tanımak isteyeceğinden neredeyse emin olduğumu söyleyebilirim. Tabi büyük konuşmamak gerekir ama ürkütücü isimlere sahip bölümlerde ilerlerken her seferinde biraz daha fazlasını okumak isteyeceksin.

Aslında her insanın psikopat olabileceğini veya etrafında yer alan çoğu insanın gerçekte psikopat olduğunu gösteren bir kitapla tanışmak üzeresin. Bu nedenle kitaba şaşırtıcı demek istedim çünkü okuyucusunu psikopat olduğunu ikna etmeye yetecek kadar güçlü bilgilere sahiptir. Her insan psikopat olabilirmiş ve psikopat olan her insanın bilinenin aksine şiddet yanlısı olması gerekmezmiş. Kulağa ilgi çekici geliyor öyle değil mi?

Sorgulatıcı bir eserle karşı karşıyasın. Belki en yakın arkadaşını, belki kendini sorgulayacaksın ama kitabı bitirdiğinde çok daha fazlasını elde etmiş olacaksın. Etrafında yer alan kötü insanları daha iyi anlama fırsatın olacak ve onlara nasıl yaklaşman gerektiğinin farkında olacaksın. Bunlara ihtiyacın olduğunu düşünüyorsan ilk sayfadan son sayfaya kadar kitabı özenli bir biçimde okumalısın.

Olağan Psikopatlar – Tavsiye Durumu

Olağan Psikopatlar isimli psikolojik inceleme kitabını okumanı tavsiye eder miyim? Soruya evet cevabını vereceğim çünkü kitap farklı bir yaklaşımla bizi psikopatlık kavramıyla baş başa bırakmaktadır. Bu tür bir kitap sahip olduğu başlık ve bölümlerle seni biraz ürkütebilir ama korkmadan sayfaları çevirmeni öneririm. Kitabı bitirdikten sonra insanlara daha farklı gözlerle bakmaya başlayarak kendini gizlemeyi başaran psikopatları bulmayı başarabilirsin.

Olağan Psikopatlar kitabının yazarı olan Kevin Dutton‘un dilimize çevrilmiş olan başka kitabı bulunmamaktadır. Bu kitabın bir araştırma ve inceleme kitabı olduğunu unutmamalısın. Okurken çok şey öğrenebilirsin ve bu kitap sayesinde kitaplığını zenginleştirme fırsatını elde edebilirsin.

Görsel Kaynağı: Kitapyurdu TV

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...