Okurken büyük keyif alacağın 50+ bilim kurgu romanı

Bilim kurgu romanı okumak sana büyük keyif veriyorsa ve okuyacak yeni bilim kurgu romanları bulmak istiyorsan doğru yerdesin. Bugüne kadar yazılmış olan en kaliteli ve okuması en keyifli bilim kurgu romanlarını bir araya getirmeye çalıştım. Liste epey uzun olduğu için bugüne kadar tanışmadığın pek çok eserle karşılaşabilirsin.

Bu listede sadece bilim kurgu tarzında olan eserlere yer verilmiştir. Bilim kurgu niteliği taşımayan ve daha çok fantastik romanlar olan eserler burada yer almamaktadır. Listeyi oluştururken epey seçici davranmaya çalıştığımı belirtmek isterim. Listenin uzunluğuna pek aldırış etmemelisin çünkü sonuna geldiğinde okuyabileceğin iyi bir bilim kurgu eseri bulmuş olacaksın.

Okumaktan büyük keyif alacağın bilim kurgu romanları

Baştan söyleyeyim hemen hemen hiç yerli yazarla karşı karşıya gelme fırsatın olmayacak. Yerli yazarların bilim kurgu tarzında iyi eserler ortaya koyduğunu söyleyemem. Aşağıdaki listeyi baştan aşağı gözden geçirerek kendini ispat etmiş ve belirli bir kalite düzeyinde olan bilim kurgu romanları bulabilirsin.

Marslı – Andy Weir

Marslı macera temalı bir bilim kurgu romanıdır. Başarılı bir astronot Mars’a ayak basan ilk insan olmayı başarır. Ancak işler yolunda gitmez. Aya ilk ayak basan olmakla birlikte ayda ölen ilk insan olmaya da adaydır. Her şey olumsuz gibi görünse bile pes etmeye niyeti yoktur. Hayatta kalmak için mücadele etmeye çalışacaktır.

Dünya dışını konu alan bilim kurgu eserleri okuyucuların daha fazla ilgisini çeker. Bu bir sır olmasa bile doğru temayı, doğru atmosferi ve doğru aktarımı gerçekleştirmek önemlidir. Bu eser bunu başardığı için okunması gereken bilim kurgu romanları arasında her zaman ilk sırayı almaya adaydır.

İthaki Yayınları: Marslı – Andy Weir

Mahşer – Stephen King

Mahşer korku temalı fantastik bir eser olmasına rağmen aynı zamanda bilim kurgusal bir yapıttır. Büyük bir araştırmanın parçası olan biyolojik deneyin elden kaçırılması sonucu insanlığı büyük bir tehlike bekler. Denek üzerinde taşıdığı hastalığı önüne çıkan herkese bulaştırır. İnsanlara bir kahraman gereklidir ama bu kahramanı bulmak çok kolay olmayacaktır.

Korku, gerilim, fantastik ögeler ve bilim kurgu temasıyla bu kitap bir nevi her yola gelen cinstendir. Bu tür kitaplardan çok fazla hoşlanmasam bile hakkını teslim etmek gerekir. Bilim kurgu eseri okumak istiyorsan önceliğini bu kitaba verebilirsin.

Altın Kitaplar: Mahşer – Stephen King

Başlat – Ernest Cline

Başlat bilim kurgu temalı olan bir distopik romandır. Dünya yıkımın eşiğinde, yaşanılabilir bir yer olmaktan kilometrelerce uzaktadır. Salgın hastalıktan ölümcül kitlesel silahlara kadar pek çok farklı tehlikenin içerisinde insanlar nefes almak için sanal bir dünyada yaşamaya çalışırlar. Bu sanal dünyanın sahibi öldüğünde ise ortaya sahipsiz büyük bir miras çıkar ve bu mirası alabilmek için nice insan kıyasıya bir yarışın içerisine girer.

Distopik romanların birçoğu kıyıdan veya köşeden bir şekilde bilim kurguya bulaşır. Bu eser ise tam tersini gerçekleştirmiştir. Aslında bir bilim kurgu romanıdır ama distopik bir dünyada geçen hikayeye sahiptir. Bir kahramanın her türlü sorunla mücadele edebilecek güçte olmasını düşünenlerden biriysen bu kitabı okumanı öneririm.

DEX Kitap: Başlat – Ernest Cline

Açlık Oyunları – Suzanne Collins

Açlık Oyunları distopik aynı zamanda bilim kurgusal bir romandır. Bir ulusun topraklarında geleneksel hale gelmiş olan her yıl düzenlenen büyük bir yarışma vardır. Bu yarışmaya katılmak gönüllük esasıyla değildir. Yarışmaya katılan herkes ölüm ile hayatta kalma arasında bir seçim yapmak zorundadır.

Belki bir film olarak daha önce izlemiş olduğun bu eserin yapısı bir tür peynir kapmaca yarışı gibi bir şeydir. Kahramanların ilk olarak yapmaları gereken şeyin kendilerini kurtarmak olması bu tür eserlere değişik bir bakış açısı kazandırmıştır. Macera ve aksiyon dolu bir bilim kurgu eseri okumak istiyorsan başlamak için en doğru eserlerden birisi budur.

DEX Kitap: Açlık Oyunları – Suzanne Collins

Sonsuzluğun Sonu – Isaac Asimov

Sonsuzluğun Sonu zaman yolculuğu kavramını içeren bilim kurgusal bir eserdir. Her şeyin bir odak gücün elinde olduğu bir dünyada yaşamanın bedeli çok farklıdır. Zaman kavramı tamamen ortadan kalkmasa bile tamamen kontrol altındadır. Özel yetenek ve özel niteliklere sahip birisi ortaya çıktığında her şeyin değişeceği umut edilse bile o affı olmayan en büyük günahı işleyecektir.

Zaman yolculuğu kavramı bilim dünyasında gizemini her zaman koruyan bir kavramdır. Bu eserde ise merkezde bu kavram, etrafında ise yaşamaya çalışanlar vardır. Geçmişin değiştirilebilir olduğu bir dünyanın nasıl bir yer olacağını merak edenlerden biriysen bu eseri okumak seni mutlu edebilir. Bu kitap, bilim kurgu klasikleri arasından seçilebilecek en iyi eserlerden birisidir.

MonoKL: Sonsuzluğun Sonu – Isaac Asimov

Silo – Hugh Howey

Silo kıyamet sonrası bir dünyada geçen bilim kurgusal distopik bir romandır. Tehlikelerle dolu olan bir dünyada hayatta kalmak için yapılması gereken yer altında saklı kalmaktır. Sadece güçlüler ve buna hakkı olanlar yer yüzüne çıkabilmektedirler. Bu dünyada özgürlük diye bir şey vardır ama sadece hakimiyet kuranlara aittir. Diğerleri ise itaat etmek, söylenenleri yapmak ve yer altında kapalı kalmakla yükümlüdür.

Hikayesiyle dikkat çekici olan eserin en kötü yanı okunmasının zor olmasıdır. Her yanıyla özgün bir tarzı olduğundan çok sevilen eserlerin başında gelmektedir. Kıyamet sonrası hikayelerden hoşlanıyorsan bu bilim kurgu kitabı seni fazlasıyla mutlu edebilecektir.

MonoKL: Silo – Hugh Howey

Elmas Çağı – Neal Stephenson

Elmas Çağı bilim kurgu romanları denildiğinde akıllara gelen ilk eserler arasında yer alır. Nanoteknolojinin hakim olduğu bir dünyada geçen hikayesi bir genç kızın kahramanlarına merhaba demesini konu almaktadır. Teknoloji alıp başını gitmiş olmasına rağmen eğitim, sosyal sınıflar ve yapay zeka gibi yaşanılan dünyada sorun olmaya devam eden pek çok durum vardır.

Bu kitabı neyin özel kıldığını bilmek istiyor olabilirsin. Bu kitabı özel kılan yazarın ta kendisidir. Sanki ortada hiç zaman kavramı yokmuş gibi gelecek veya geçmiş demeden her noktadan okuyucusuna iyi bir hikaye tadı sunabilmektedir. Bilim kurgu dünyasının en önemli kalemlerinden birinin elinden çıkan bu eseri okuyarak bu dünyaya sıkı bir giriş yapabilirsin.

Altıkırkbeş Yayınları: Elmas Çağı – Neal Stephenson

Kedi Beşiği – Kurt Vonnegut Jr.

Kedi Beşiği mizah içeren bilim kurgu romanlarından en başarılı olanlardan birisidir. Dünyaya büyük bir miras bırakmış olan bilim adamının bundan övünç duymayacağını düşünmek pek akıllıca değildir. Her ne kadar bu miras ölümcül olsa bile o da herkes gibi yaptığı icatla gurur duymaktadır. Artık silahın kullanılma vakti gelmiştir. Dünyayı tehlikeli bir son beklemektedir.

Bilim kurgu eserlerinin içerisinde mizah olmaz diye düşünmeyin. Bu kitap mizahı bilimin içerisine başarılı bir biçimde yerleştirmiştir. Üstelik bunu yaparken herhangi bir absürtlük de yapmamıştır. Okuyacağım eser mizah olsun, distopik olsun ve aynı zamanda bilim kurgusal olsun diyorsan aradığın kitabın bu olduğunu söyleyebilirim.

Dost Kitabevi Yayınları: Kedi Beşiği – Kurt Vonnegut Jr.

Mülksüzler – Ursula K. Le Guin

Mülksüzler ilgi çekici bir değişim hikayesine sahip bilim kurgu romanıdır. Günün birinde bir fizikçinin kafasına dank eden şey kalkıp her şeyi sorgulamasına neden olur. Büyük bir yolculuğa çıkacaktır ama bilinmeyen çok fazla şey vardır. Tek yapmak istediği kendisini gezegenin diğer dünyalarından ayrı tutmaya çalışan bu topraklarda değişimin fitilini ateşlemektir.

Bir bilim kurgu kitabının hayatını değiştirebileceğine inanmıyorsan bu kitabı okuduktan sonra buna karar vermeni öneririm. Bu kitap gerçekten sıradan bir bilim kurgu eseri değildir. Her nasıl ana karakteri her şeyi sorgulamayı kafaya taktıysa okuyucu olarak sen de birçok şeyi sorgulamayı düşünecek noktaya gelirsin. Sana bir şeyler öğretecek ve hayatını değiştirmene yardımcı olabilecek bir bilim kurgu kitabı arıyorsan bu kitaba bir şans vermelisin.

Metis Yayınları: Mülksüzlüker – Ursula K. Le Guin

Anathem – Neal Stephenson

Anathem alternatif dünyaya sahip bir bilim kurgu romanıdır. Her şeyin bilime yakın olarak yaşandığı bir dünyada hızlı tüketimin aksine yavaş tüketimin olduğu bir yaşam tarzı düşünün. Kahramanımız yola çıktığında bunu düşünmekle uğraşmamış tek istediği sevdiği kişiyle yeniden bir araya gelmektir. Onun yolculuğu tehlikeli ve zordur ama bunun üstesinden gelebilmesi için öncelikle benliğiyle barışması gerekir.

Bu kitabı herkese önermek gibi bir hataya düşmeyeceğim. Bu kitabı sadece bilim kurgu eserlerinden hoşlanan ve alternatif dünyalarla tanışmak isteyen okuyuculara önerebilirim. Kitap gerçekten ama gerçekten yorucu olduğundan herkesin kolayca okuyabileceğini düşünmüyorum. Yeni bir dünya ile tanışmak isteyen okuyuculardan biriysen bu bilim kurgu romanı tam sana göre diyebilirim.

Ayrıntılı Yayınları: Anathem – Neal Stephenson

Okumaktan büyük keyif alabileceğin diğer bilim kurgu romanları

Yazının çok uzun olmaması ve seni çok fazla rahatsız etmemesi için bu kitaplara detaylıca değinmek istemedim. Aşağıdaki kitapların her birisi okunması gereken bilim kurgu romanları arasında yer alır. Sadece, bu kitapların genel olarak yukarıdakiler kadar kaliteli olmamasından ötürü onlara burada yer vermek istedim.

No Kitap Yazar
11 Ay Zalim Bir Sevgilidir Robert A. Heinlein
12 Ben Robot Isaac Asimov
13 1984 George Orwell
14 Çelik Mağaralar Isaac Asimov
15 Resimli Adam Ray Bradbury
16 Kaplan! Kaplan! Alfred Bester
17 Vakıf Isaac Asimov
18 Mars Yıllıkları Ray Bradbury
19 Mesaj Carl Sagan
20 Serçe Maria Doria Russell
21 Ubik Philip K. Dick
22 Işık Tanrısı Roger Zelazny
23 Rüyanın Öte Yakası Ursula K. Le Guin
24 Son Nesil Arthur C. Clarke
25 Şehir ve Yıldızlar Arthur C. Clarke
26 İşte Tanrılar Isaac Asimov
27 Algernon’a Çiçekler Daniel Keyes
28 Ben, Efsane! Richard Matheson
29 Mezbaha 5 Kurt Vonnegut Jr.
30 Damızlık Kızın Öyküsü Margaret Atwood
31 Karanlığın Sol Eli Ursula K. Le Guin
32 Göçebe Stephen Meyer
33 Otostopçunun Galaksi Rehberi Douglas Adams
34 Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi? Philip K. Dick
35 Yaşlı Adamın Savaşı John Scalzi
36 Zamanda Kıvrılma Madeleine L’engle
37 Parazit Neal Stephenson
38 Karanlığı Taramak Philip K. Dick
39 Zombi Savaşı Max Brooks
40 Kıyamet Kitabı Connie Willis
41 Triffidlerin Günü John Wyndham
42 Esrarlı Ada Jules Verne
43 Ender’in Gölgesi Orson Scott Card
44 Ender’in Oyunu Orson Scott Card
45 Seçilmiş Kişi Lois Lowry
46 Neuromancer William Gibson
47 Çıkış Kapısı Frederik Pohl
48 Dune Frank Herbert
49 Rama’yla Buluşma Arthur C. Clarke
50 Balonla Beş Hafta Jules Verne
51 2001 Arthur C. Clarke
52 Bitmeyen Savaş Joe Haldeman

Okurken büyük keyif alacağın ve bir daha okumak isteyeceğin bilim kurgu romanları ile seninle tanıştırmaya çalıştım. Bu listeye daha fazla kitap ekleyebilirdim ama şimdilik bunların yeterli olduğunu düşünüyorum. Kaliteli olduğunu düşündüğün ama bu listede olmayan bilim kurgu romanları varsa yorum yapıp kitap isimlerini bana ulaştırabilirsin.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...