Okunması gereken zihin açan 7 kitap

Düşünme becerinizi geliştiren kitaplarla tanışmak ister misiniz? Okunması gereken zihin açan 7 kitap başlangıç aşamasında ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayacaktır. Büyümeye başladıkça kitapların önemini bir kez daha anlıyorum. Gerçekten kitapsız geçirdiğim yıllara acıyorum diyebilirim. Kitap okumak benim için nefes almak, öğrenmek, gelişmek ve rahatlamak gibi birçok farklı duruma karşılık gelmektedir. Bunun yanında kitapların zihin açıcı etkilerinin olduğunu düşünmekteyim. Hatta bazıları bu konuda çok daha etkin diyebilirim. Bu yazıda bunlardan 7 tanesini bir araya getirmek istedim.

Bu yazıda yer alan zihin açan 7 kitap mutlaka okumanız gereken kitaplardandır. Kişisel gelişim için, hayatınızın daha iyi olması için ve başarılara daha kolay uzanabilmek için bu kitaplardan faydalanmayı düşünmelisiniz. Bununla birlikte buradaki kitapların dışında hiçbir kitaba göz atmayın demiyorum. Elinize fırsat geçtikçe diğer tüm kitapları da inceleyebilirsiniz. Aşağıda belirttiğim zihin açan 7 kitaba sadece okuma önceliğini tanıyın.

Zihin Açan 7 Etkileyici Kitap

Aşağıdaki kitaplar alfabetik sıraya göre dizilmiştir. Herhangi bir şekilde okuma sırası gibi durumlar belirtilmemiştir. Dilediğiniz kitabı alıp okumaya başlayabilirsiniz. Hangi niteliğe daha fazla ihtiyacınız olduğunuzu düşünüyorsanız o kitabı okumanız çok daha doğru olacaktır. Ayrıca, aynı anda tek bir kitap okumaya özen göstermenizi öneririm.

1. Alışkanlıkların Gücü – Charles Duhigg

Sıradan başlangıçlardan hoşlanırım. Bu bir alışkanlık öyle değil mi? Ben alışkanlığımın farkında olan bir bireyim ama her zaman bu kadar şanslı olamayabilirim. Günlük uğraşlarımın arasında bazı alışkanlıklarım kaybolup gitmektedir. Hangi alışkanlıklara sahip olduğumun bir listesini yapamam ama nelerin değerli alışkanlık olduğunu öğrenebilirim. Nasıl mı?

aliskanliklarin gucu

Bu soruya Charles Duhigg cevap verecek. Alışkanlıkların Gücü bir insanın sahip olabileceği alışkanlığı kapsamlı bir biçimde ele alıyor. Kitap okuma alışkanlığı nasıl bir alışkanlık ise sabah kahvaltıda belirli besinleri tüketmek de alışkanlık olabilir. Gün içerisinde yürüyüşe çıkmak bir alışkanlık olduğu gibi akşam yemeğini yedikten sonra devrilip yatmak da bir alışkanlıktır. Peki hangileri sizin için değerlidir? Hangi alışkanlıklar hayatınıza değer katabilir?

Kafanızdaki bu sorulara tek tek cevap bulabilecek ve zihninizin açılmasını sağlayarak çok daha farklı şeyleri düşünmeye başlayacaksınız.

https://www.grisayfalar.com/okuma-aliskanligi-nasil-kazanilir/

2. Asla Yalnız Yeme – Keith Ferrazzi

İnsanlar arasında gerçekleşen ilişkileri anlamlandırmanız demek hayatta çok daha başarılı olabilmek ve zihninizin çok daha farklı biçimde çalışabilmesini sağlama anlamına gelmektedir. Çünkü, insanlar arasındaki ilişkileri anlamlandırmaya çalışmak karşınızdaki kişilere değer katmak demektir.

asla yalniz yeme

Asla Yalnız Yeme insanlar ile ilişki kurarken çıkarlarınızı düşünmek yerine onlara değer katmanız gerektiğini size öğretmektedir. Hayatınızın çok daha farklı noktada olmasını istiyorsanız ve zihin açıcı bir kitap ile kişisel gelişim yolculuğunuzu sürdürmek istiyorsanız bu kitap tam size göre.

3. Çizginin Dışındakiler – Malcolm Gladwell

Başarıyı konu alan Çizginin Dışındakiler, başarıya ulaşmış kişileri ele almaktadır. Akıllıca çalışmanın ne demek olduğunu size öğretmektedir. Çok çalışma ile akıllıca çalışma arasında bir tercih yapmanızı sağlayacak olan bu kitap ile başarılı insanların arasına dahil olabileceksiniz.

çizginin dısindakiler

Başarıya ulaşmak için hayatınız boyunca pek çok fırsata sahip olabilirsiniz ama neler yapmanız gerektiğini her zaman anlamayabilirsiniz. Bu kitabı okuyarak zihin açıcı bilgilere sahip olabilir ve hedefinize doğru ilerlerken doğru adımları atmayı başarabilirsiniz.

4. Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı – Dale Carnegie

Listenin en değerli kitabı Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı adını taşımaktadır. Kişisel gelişim konusuyla ilgilenen herkesin kütüphanesinde yer alan bu kitap zihin açıcı bilgileri içerisinde barındıran eskimeyen bir eserdir.

dost kazanma ve insanlari etkileme sanati

Bu kitap, insanın sahip olduğu duygusal zekayı nasıl kullanabileceğini anlatmaktadır. İster iş hayatınız isterseniz sosyal hayatınız çerçevesinde duygusal zekanızı dilediğiniz her noktada kullanabilirsiniz. Önemli olan durum ise duygusal zekayı nasıl kullanabileceğinizi bilmenizdir.

Bu kitabı okuyarak duygusal zeka hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilir ve gerekli gelişimi göstererek onu kullanabilecek beceriye sahip olabilirsiniz.

5. Etkili İnsanların Yedi Alışkanlığı – Stephen R. Covey

Girişimcilerin okuması gereken kitaplar isimli yazımda bu kitaptan bahsettim. Nasip olursa ilerleyen zamanlarda daha detaylı ele almayı düşünüyorum. Bu kitap zamansız ve sınır tanımayan prensiplere yer veren bir kitaptır. Bu prensipler insanların sahip olabileceği alışkanlıklardır. Etkili İnsanların Yedi Alışkanlığı bunu açık bir biçimde ortaya koymaktadır.

etkili insanlarin yedi aliskanligi

Başarıya giden yolda en büyük destekçiniz olacak kitaplardan yararlanırken bu tür zihin açıcı eserleri göz önünde bulundurmalısınız. Başarmak istediğiniz hedefi dalda duran elma olarak düşünürseniz tek sıçrayışta onu yakalayıp dalından düşürebilecek kadar istekli olmanız gerektiğini unutmayın. Bu isteğe sahip olmak istiyorsanız sağlıklı alışkanlıklarla kendinizi donatmalı ve sıçramaları o şekilde gerçekleştirmelisiniz. Yoksa daldan elmayı almak isterken kendinizi sakatlama olasılığınız çok yüksektir.

6. Kozmos – Carl Sagan

Esrarengiz, gizemli ve zihin açıcı… Kozmos. Evreni tanımaya hazır mısınız? Hazırsanız bu kitabı okumaya başlamak atabileceğiniz en anlamlı adımlardan birisidir. Evrenin ne kadar geniş olduğunu biliyor musunuz? Evrende yer alan diğer unsurlar hakkında bir bilginiz var mı? Peki evrenle alakalı daha önce kafanızda oluşan herhangi bir soru oldu mu?

kozmos kitabi

Kozmos aslında Kozmos: Evrenin ve Yaşamın Sırrı adını taşıyan bir eserdir. Adından da anlaşılabileceği üzere evren hakkında yeni bilgiler edindikçe aslında yaşamın sırlarını da bir bir ortaya çıkarmış olacaksınız. Evrenin büyük olduğunu söylememe gerek ama onu tanımak için ayıracağınız vaktin büyüklüğüne diyecek sözüm yok doğrusu. Şimdiden keyifli okumalar diliyorum.

7. Simyacı – Paulo Coelho

Hatırlamaya çalışayım. Bu kitabı kaç kez tavsiye ettim? Rakamları aklımda tutamıyorum ama çok olmuş olabilir. En net hatırladığım yer lider olmak isteyenlere tavsiye ettiğim kitaplar arasında bulunduğudur. Öyleyse onu doğru yerde paylaşmışım. Şimdi ise aynı eseri zihin açıcı olarak sizlere sunuyorum. Sizi kandırmıyorum merak etmeyin. Simyacı‘nın özel bir kitap olması birçok farklı konuda tavsiye edilir bir eser olmasını sağlıyor hepsi bu.

simyaci kitabi

Zihin açıcı kitaplar arıyorsanız vaktinizi daha fazla tüketmeye gerek yok. İlk olarak burada yer alan zihin açan 7 kitap ile okumaya başlayabilirsiniz. Bu kitapların her birinin kişisel gelişiminize katkı sağlayacağını unutmayın. Herhangi bir okuma sırasına bağlı kalmadan dilediğiniz eserden okumaya başlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek husus kitaplardan olabildiğince bilgi edinmeye çalışmaktır.

Zihin açan kitaplar konusunda daha farklı tavsiyeleriniz var mı? Bu listede yer alan kitaplar hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Çok kısa bir sürenizi ayırıp yorum yaparak düşüncelerinizi dile getirebilirsiniz.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...