Okunması gereken kısa hikayeler

Kitap okumaya vakit ayıramayacak kadar yoğun biriyseniz dünya edebiyatında yer edinmiş okunması gereken kısa hikayeler sizin için iyi birer alternatiftir. Kitap okumaya vakit bulamayan insanlar bir kitabı bitirdikten sonra yenisine başlamak konusunda tereddüt içerisinde kalırlar. Roman okumayı seven kişilerde bu daha sık görülen bir durumdur. Bir romanı bitiren kişi bir diğerine başlamaya sıcak bakmaz. Kitaba vakit ayıramayacağını düşünür. Hikayenin kopuk kalacağını hisseder.

Bu tür tedirginlikleri olan insanların yanında bir de kitabı bir oturuşta bitirmek isteyen insanlar vardır. Bu insanlar için önemli olan vakit değil, kitabın bir çırpıda bitebiliyor olmasıdır. Anlatılanlardan tam anlamıyla etkilenmek isteyen kişilerin tercihi bu şekilde kitap okumaktır. Bu insanlar kitabın bitmesi için günlerce beklemeyi pek istemezler.

Okunması gereken kısa hikayeler

Siz kitap okurken hangi insan tipine daha yakınsınız? İşlerinizin veya hayatınızın yoğunluğundan kitap okumaya vakit ayıramayan kişilerden misiniz? Yoksa, elinize aldığınız kitabın içerisinde sürüklenip bir veya birkaç gün içerisinde o kitabı bitirmek isteyenlerden mi?

Hangi insan grubunda yer alıyorsanız alın, ihtiyacınızı giderebilecek çok iyi kitaplar vardır. Bu kitapların bir bölümü usta yazarların kalemiyle hazırlanmıştır ve kısa hikaye olarak tanımlanmışlardır. Bu kitaplara kısa hikaye denmesinin sebebi roman kadar uzun olmamalarıdır.

Aşağıda yer alan kitapların sıralanırken herhangi bir değer göz önünde bulundurulmamıştır. Kısa hikayelerin her birisi birbirinden değerlidir. Her birisi usta kalemlerin eserlerinden oluşmaktadır.

1. Vahşetin Çağrısı (Jack London)

Vahşetin Çağrısı (Jack London)

Amerikalı yazar Jack London tarafından yazılan bu eserde evcil bir kızak köpeğinin vahşi doğaya sokulması neticesinde gelişen olaylar anlatılmaktadır. Kısaca bir köpeğin özüne dönüşünü konu edinen bu kitap Jack London okumaya yeni başlayacak kişiler için ideal bir seçimdir.

Kitabın orijinal adı The Call of the Wild’tır. Türkiye’de birçok yayınevi yayınlamıştır ancak Can Yayınları tarafından yayınlanan 2014 baskısı bulunmaktadır.

2. Yaşlı Adam ve Deniz (Ernest Hemmingway)

Yaşlı Adam ve Deniz (Ernest Hemmingway)

Nobel Ödülü sahibi Amerikalı yazar Ernest Hemmingway tarafından yazılan bu eserde yaşlı bir Kübalı balıkçının dev bir kılıçbalığı ile olan mücadelesi anlatılmaktadır.

Kitabın orijinal adı The Old Man and the Sea’dir. Türkiye’de birçok yayınevi tarafından yayınlanmıştır.

3. Hayvan Çiftliği (George Orwell)

Hayvan Çiftliği (George Orwell)

İngiliz yazar George Orwell’ın meşhur olmasını sağlayan eseridir. George Orwell, bu eserinde tarihsel bir gerçekliği eleştirir. Hikaye hayvanların sahiplerine başkaldırmasıyla başlamaktadır.

Kitabın orijinal adı Animal Farm’dır. Türkiye’de birçok yayınevi tarafından yayınlanmıştır ancak Can Yayınları tarafından yayınlanan 2014 baskısı bulunmaktadır.

4. Yeraltından Notlar (Fyodor Mihailoviç Dostoyevski)

Yer Altından Notlar (Fyodor Mihaloviç )

Rus edebiyatının güçlü kalemi Dostoyevski’nin başyapıtları arasında yer alan eserdir. Eserde, dürüst ve ahlakçı bir adamın yaşadığı aşağılanma olayı anlatılmaktadır.

Bu kitap Türkiye’de birçok yayınevi tarafından yayınlanmıştır. Can Yayınları, İletişim Yayınları ve Tilki Kitap gibi yayınevleri 2014 yılı baskılarını yayınlamıştır.

5. Genç Werther’in Acıları (Johann Wolfgang Goethe)

Genç Werther’in Acıları (Johann Wolfgang Goethe)

Alman yazar Goethe tarafından yazılan bu eserde, Werther isimli bir gencin bir aşk yüzünden çektiği acılar anlatılmaktadır.

Bu kitap Türkiye’de birçok yayınevi tarafından yayınlamıştır. Can Yayınları ve Tilki Kitap, 2014 yılı baskılarını yayınlayan yayınevleridir.

6. Duvar (Jean-Paul Sartre)

Duvar (Jean-Paul Sartre)

Jean-Paul Sartre’nin bu eserinde 5 farklı öykü yer almaktadır. Duvar, Oda, Erostrates, Gizlilik ve Bir Yöneticinin Çocukluğu kitapta yer alan öykülerdir. Her öykünün farklı bir hikayesi vardır ve her biri okumaya değerdir.

Bu kitap Türkiye’de Can Yayınları tarafından yayınlanmış baskısını bulabilirsiniz. Baskı 2014 yılına aittir.

7. Candide (Voltaire)

Candide (Voltaire)

Voltaire bu eserinde Candide isimli birisini dünya çapında seyahate çıkarır. Candide’in ayak bastığı her toprak parçasında alay edebilecek bir şey bulan Voltaire’in hikayesi iğnelemelerle doludur.

Bu kitap Türkiye’de birçok yayınevi tarafından yayınlanmıştır. Oda Yayınları ve Arya Yayıncılık tarafından yayınlanan baskıları genel olarak bulunan baskılardır.

8. Yabancı (Albert Camus)

Yabancı (Albert Camus)

Albert Camus’un en tanınmış eserlerinden birisidir. Anlatılan hikayede birçok şey çok kısa zamanda olup biter ve eserde hikayenin kahramanı bilinmemektedir.

Bu kitap Türkiye’de Can Yayınları tarafından yayınlanmıştır ve 2014 baskısı bulunmaktadır.

9. Fareler ve İnsanlar (John Steinbeck)

Fareler ve İnsanlar (John Steinbeck)

Nobel Ödülü sahibi John Steinbeck’in kaleminden çıkmış bu eserde, iki gezgin çiftlik işçisinin 1929 Dünya Büyük Bunalımı sırasında yaşadıkları trajik olaylar anlatılmaktadır.

Bu kitap Türkiye’de birçok yayınevi tarafından yayınlanmıştır ancak 2014 baskısı bulunmamaktadır.

10. Venedik’te Ölüm (Thomas Mann)

Venedik’te Ölüm (Thomas Mann)

Nobel Ödülü sahibi Thomas Mann tarafından yazılan eserde, ünlü bir yazarın dinlenmek amacıyla gittiği Venedik’te bir aşka kapılması ve şehri saran salgın hastalık sonrasında ölüme teslim olması anlatılmaktadır.

Bu kitabın en son baskısı 2014 yılında Can Yayınları tarafından yapılmıştır ve bu baskıda çeviri Behçet Necatigil’e aittir.

Bu kitaplardan herhangi birisini okudunuz mu? Bunlar dışında mutlaka okunması gereken kısa hikayeler olduğunuzu düşünüyorsanız yorum yaparak bunları paylaşabilirsiniz.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...