Okunması gereken en sürükleyici 30+ tarihi roman

Tarihi roman okumayı seviyorsun ama hangi kitapları okuman gerektiği konusunda kararsız mısın? Tarihi roman denildiğinde akla ilk gelen eserlerden birisi olan ve büyük beğeni toplamış kitaplarla bu listede buluşabilirsin. Burada yer alan her kitap anlattığı döneme ışık tutan cinsten kaliteye sahiptir. Listenin epey geniş olduğunu unutmamalısın yani seçim yapacak bolca farklı kitapla tanışacaksın.

Bu listede yer alan kitapların en önemli özellikleri belirli bir dönemde geçen hikayelere sahip olmasıdır. Üstelik her kitabın hikayesinin anlatıldığı tarihin üzerinden 50 yıl gibi bir süre geçmiştir. Tarihsel romanlarda bu niteliği her zaman aranmalıdır çünkü doğru değerlendirmeler yapabilmek için tarihsel olayların üzerinden belirli bir süre geçmesi gereklidir.

Okunması gereken en sürükleyici tarihi romanlar

Tarihi roman denildiği zaman aklına belki yüzlerce eser geliyor olabilir. Benim de aklıma yüzlerce eser geliyor ama bunların arasından en kaliteli olanları seçmem gerektiğinin bilincindeyim. Tarihi roman okumaya başlamak istiyorsan ilk adımı aşağıdaki kitaplarla atmalısın. Dilersen daha sonra keyif aldığın romanla benzerlik taşıyan diğer kitapları okumayı düşünebilirsin.

Bozkurtlar – Hüseyin Nihal Atsız

Bozkurtlar tarihi roman denildiğinde akıllara ilk gelen yerli eserlerden birisidir. Milliyetçi hatta aşırı milliyetçi yapısıyla bilinen bir yazarın elinden çıkmış olması seni şaşırtmamalıdır. Okuyacağın hikaye bundan yüzlerce yıl öncesine İkinci Göktürk Devleti’nin kuruluşunu anlatır.

Anlatılan hikaye oldukça akıcıdır. Bir bakıma hiçbir pürüz olmadan hikayeyi okuyarak yaşama fırsatını elde edersin. Yazarın ideolojik iddiası sebebiyle kendi milletini bol bol yüceltmesi ama o dönem düşman olan Çinlileri bolca yermesi rahatsız edici olabilmektedir. Buna rağmen bu kitabın tüm detaylarıyla İslamiyet öncesi Türklere özgü her şeyi öğreten önemli bir yapıt olduğu unutulmamalıdır.

Ötüken Neşriyat: Bozkurtlar – Hüseyin Nihal Atsız

Kökler – Alex Haley

Kökler tarihi roman denildiği zaman Amerikalıların ilk aklına gelen eserlerdendir. Hatta onlar için bir klasik niteliğini taşır çünkü bu yapıt bir Amerikan ailesinin efsaneye yakın hikayesini anlatır. Üstelik eser köleliğin tarihsel sürecini de yansıtan son derece kapsamlı bir yapıttır.

Bu kitabı önemli kılan bir diğer durum ise anlatılan hikayenin yazarın kendi geçmişine ait olmasıdır. Yazar yıllar boyunca çabalayarak kendi ailesinin ve jenerasyonunun geçmişini bulmuş, bulmakla yetinmemiş ve bunu bir kitap haline getirip okuyucularla paylaşmıştır. Bu eseri okuduktan sonra kendi ailenin geçmişine duyduğun merak katlanarak artış gösterecektir.

Altın Kitaplar: Kökler – Alex Haley

Şogun – James Clavell

Şogun Japon kültürünü okuyucusunun ayağına getiren mükemmel bir tarihi roman serisinin ilk kitabıdır. Cesur bir İngiliz maceracının, yenilmez bir savaş lordunun ve iki türlü bir aşkın arasında kalmış güzeller güzelli bir kadının yer aldığı bu hikaye çatışma, hırs ve tutku gibi birbirinden farklı duyguları bir araya getiren bir eserdir. Okurken kendini Asya kültürünün içerisinde bulabileceğin için kitabın sayfalarını çevirmeden önce kendini buna hazırlamaya çalışmalısın.

Bu hikaye bir yabancının yabancı topraklarda başından geçenleri anlatır. Bundan yıllar önce yayınlanmış olmasına rağmen hala tarihi roman denildiğinde akıllara gelen eserler arasında yer alır çünkü büyük bir serinin başlangıcını yapan eserdir. Asya kültürünü merak ediyorsan ve özellikle Asya kültüründe yabancı olmak ne demek öğrenmek istiyorsan bu roman sana yardımcı olabilir.

Altın Kitaplar: Şogun – James Clavell

Kitap Hırsızı – Markus Zusak

Kitap Hırsızı tarihi roman olarak bilinen bir eserdir ama biraz daha modern dönemi konu alır. İkinci Dünya Savaşı gibi tarihin en yıkıcı ve en acımasız savaşlarından birisinin yaşandığı dönemde geçen hikayesi yer yer yürekleri dağlayarak okuyucusunu şaşırtır. Henüz çok küçük yaşta olmasına rağmen büyük travmalara göğüs germek zorunda kalan bir kızın hikayesini en dramatik bir biçimde okurken aynı zamanda tarihe tanıklık edebilirsin.

Bu kitabı diğer kitaplardan ayıran ufak bir ayrıntı vardır. Bu kitap sayfaları hızlıca çevrilebilen eserlerden değildir çünkü çok fazla detay vardır ve bu detayların hepsi hikayede belirli öneme sahiptirler. Yavaş okuyabileceğin, okurken hafızanı zorlayabilecek bir tarihi roman arıyorsan bu kitabı okumalısın.

Martı Yayınları: Kitap Hırsızı – Markus Zusak

Exodus – Leon Uris

Exodus tarihi roman denildiğinde akla gelen ilk eserlerden birisi olmasa bile Orta Doğu denildiğinde akıllara gelen ilk romanlardan birisidir. Modern dönemin coğrafi anlamda en önemli olaylarından birisinin etrafında şekillenen hikayesini okurken yaşananların inandırıcı olup olmadığını düşünmeye başlayabilirsin. Bir hemşire ile İsrailli bir özgürlük savaşçısının hikayesini anlattığı ise her zaman aklında bulunmalıdır.

Modern sayılabilecek bir dönemin en önemli olaylarından birisi İsrail devletinin kurulmuş olmasıdır. Bu kuruluş döneminde yaşananlar, yaşananlara yönelik anlatılanlar, gerçekler ve uydurulanlar boldur. Bu kitap gerçekler ve uydurulanlar arasında sıkışıp kalmış bir yapıyla romantik bir biçimde o dönem olan biteni anlatmaya çalışır. Olayları farklı bakış açılarıyla okuyup öğrenmek hoşuna gidiyorsa bu kitaba bir şans vermelisin.

Peri Yayınları: Exodus – Leon Uris

Suskunlar – İhsan Oktay Anar

Suskunlar tarihi romanlar arasında en farklı olan yapıtlardan birisidir. Bu yapıtı özel kılan dilinin, tarihi altyapısının ve kurgusunun eşsiz güzellikte olmasıdır. Birbirinden farklı kahramanları olan kitabın içerisinde yolculuk etmek seni bugünden alıp eskilere ama çok eskilere götürecektir. Bundan şüphe duymadan okursan kitaptan çok daha büyük keyif alabilirsin.

Bu kitabı özel kılan anlatılanları tek tak sana yaşatmasıdır. Belki her şey yazılı olabilir ve sen gözlerinle onları okuyor olabilirsin ama zihninde her birini yaşayacağından şüphen olmamalıdır. Edebiyatımızın eşsiz isimlerinden birisine ait bir tarihi roman okumak istiyorsan ilk sıralarda mutlaka bu kitaba yer vermelisin.

İletişim Yayınları: Suskunlar – İhsan Oktay Anar

Bir Katedralin Öyküsü – Ken Follett

Bir Katedralin Öyküsü okuyucusunu alıp feodal İngiltere dönemine götüren başarılı bir tarihi romandır. Güçlü betimlemeleri ile o dönemi yansıtmayı başaran ve hatta okuyucusuna o dönemi yaşatan bu eser, karakterler üzerinden her pek çok şeyin yaşanmasına vesile olur. Bir tarihi romanı en güçlü kılan özelliklerden ikisi olan betimleme ve detaylar bu kitapta bir araya gelmiştir.

Bu eseri okumak uzun sürer yani bir çırpıda bitirilebilecek bir eser değildir. Genel olarak okuyucunun kalın kitaplara yaklaşımı diğer kitaplara olan yaklaşımından farklı olsa bile bu kitap için bir istisna söz konusu olabilir. Bir dönemin İngiltere’sine yolculuk etmek, bir katedralin etrafında dönen türlü türlü olaylara tanıklık etmek istiyorsan bu kitabı okuyabilirsin.

İnkilap Kitabevi: Bir Katedralin Öyküsü – Ken Follett

Rüzgar Gibi Geçti – Margaret Mitchell

Rüzgar Gibi Geçti tarihi roman olmasına rağmen asla unutulmayan aşk romanları arasında da kendisine yer bulabilmektedir. Bu eser, Amerikan İç Savaşı döneminde geçen bir aşk hikayesini konu alır. Kitabın ilk birkaç sayfasını okuduktan sonra tamamen bittiğini görürsün çünkü eser son derece akıcı bir anlatıma sahiptir.

Bu kitabın filme aktarıldığını belirtmeliyim yani belki defalarca izlemiş bile olabilirsin. Ancak kitabın dokusu çok daha farklıdır. Hikaye karakterler üzerinden ilerlediği için genel olarak her karakterin duygu ve düşüncelerini anlamlandırıp hissetmek için sunulan boşluklardan yararlanmak çok daha kolaydır. Eğer güzel bir aşk romanı okumak istiyorsan ve biraz da tarihi havası olsun diyorsan bu kitabı okumalısın.

Artemis Yayınları: Rüzgar Gibi Geçti – Margaret Mitchell

Ben, Claudius – Robert Graves

Ben, Claudius tarihi roman alanının en önemli kitaplarından birisidir. Bundan yüzyıllar önce yaşamış olan Roma İmparatoru Claudius’un otobiyografisi üzerinden kurgulanarak yazılmıştır. Eser, ilk bakışta güçsüz olduğu her halinden anlaşılan bir insanın imparatorluğa uzanan hikayesini konu alır.

Zayıf bir adamın etrafındakiler tarafından hor görülmesiyle başlayan bir serüveni okursun. Bu serüvende bolca entrika, bolca ölüm ve bolca iktidar mücadelesi vardır. Akademide iyi derece yapan, bilim adamı ve tarihçi olan bir isim etrafındaki her şeyi en ince ayrıntısına kadar görebildiği için hayatta kalmayı başarır ve Roma İmparatoru olmayı başarır. Son derece etkileyici ve gerçekçi bir tarihi roman okumak istiyorsan bu kitap tam sana göre diyebilirim.

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları: Ben, Claudius – Robert Graves

Devlerin Düşüşü – Ken Follett

Devlerin Düşüşü bir tarihi roman olarak ön plana çıkan ve birbirinden bağımsız gibi görünse bile üç önemli dönemi kapsayan bir yapıttır. Benzer şekilde, birbiriyle bağımsız gibi görünen birkaç ailenin, yaşadıkları bölge farklı olsa bile sonunda yollarının kesişeceği bir hikayesi vardır. İktidar mücadelelerinden tutun hayatta kalma mücadelelerine kadar hemen hemen her şeyi barındıran bu kitap aynı zamanda konu edindiği dönemde olan bitenlere ışık tutmaktadır.

Kitabın hikayesi son derece eğlencelidir. Eğlenceli dediğim, okuması keyiflidir ve okuyucusunun iyi vakit geçirmesine yardımcı olur. Karakterlerin yaşantılarının içerisinde kendinden birer parça bulabilmen mümkündür. Bu sayede kitaba ısınmak çok uzun sürmez ve eser başladığı gibi biter. Eğer tarihi roman okurken aynı zamanda geçmişi ve bugünü sorgulamak gibi bir amacın varsa bu kitaba şans vermeyi düşünebilirsin.

Olasılık Yayınları: Devlerin Düşüş – Ken Follett

Ciğerdelen – Safiye Erol

Ciğerdelen tarihi roman denildiği zaman pek çokları tarafından örnek gösterilen bir yerli kitaptır. Eser, muhafazakar bir bakış açısıyla Osmanlı Devleti döneminin bir kısmına ışık tutan ve bu dönemde geçen hüzünlü bir hikayeyi konu alır. Kitabı okumaya başlamadan önce dikkat etmen gereken en önemli husus bazı tabuları kenara bırakmak olmalıdır.

Kitaba yöneltilen olumsuz eleştiriler yoğunlukla Türk milletini övmeye dayalı bir eser olduğu yönündedir. Gerçekte olan ise böyle bir şey değildir. Kafanda oluşan modern dönem muhafazakar bakış açısını bir kenara bırakarak okumayı başarırsan bu romandan büyük keyif alabilirsin. Osmanlı Devleti dönemini anlatan tarihi roman okumak isteyenlere bu kitabı mutlaka öneririm.

Kubbealtı Neşriyatı: Ciğerdelen – Safiye Erol

Okunması gereken diğer en iyi tarihi romanlar

Yazının çok uzun olmaması ve seni çok fazla rahatsız etmemesi için bu kitaplara detaylıca değinmek istemedim. Aşağıdaki kitapların her birisi okunması gereken tarihi romanlar arasında yer alır. Sadece, bu kitapların genel olarak yukarıdakiler kadar kaliteli olmamasından ötürü onlara burada yer vermek istedim.

 1. Rüzgarın GölgesiCarlos Ruiz Zafon
 2. Gazap KuşlarıColleen McCullough
 3. YabancıDiana Gabaldon
 4. KatherineAnya Seton
 5. Devlet AnaKemal Tahir
 6. Renklerden MoruAlice Walker
 7. Kırmızı ÇadırAnita Diamant
 8. Sarah’nın AnahtarıTatiana de Rosnay
 9. Edebiyat ve Patates Turtası DerneğiMary An Shaffer
 10. Gülün AdıUmberto Eco
 11. Bir Geyşanın AnılarıArthur Golden
 12. Şu Çılgın TürklerTurgut Özakman
 13. Üç SilahşorlerAlexandre Dumas
 14. Kar Çiçeği ve Sırlar YelpazesiLisa See
 15. Boleyn KızıPhilippa Gregory
 16. Yüzyıllık YalnızlıkGabriel Garcia Marquez
 17. Mağara Ayısı KlanıJean M. Auel
 18. Mucizeler YılıGeraldine Books
 19. KokuPatrick Süskind
 20. Şah & Sultanİskender Pala

En iyi ve en sürükleyici tarihi romanları seninle tanıştırmaya çalıştım. Bu listeye daha fazla kitap ekleyebilirdim ama şimdilik bunların yeterli olduğunu düşünüyorum. Bu tür tarihi romanlar konusunda fikir verip listeye eklenmesini istediğin kitaplar varsa yorum yapıp kitap isimlerini bana ulaştırabilirsin.

Kaan Karadeniz

26 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. İki farklı oyun sitesinde içerik yöneticiliği, bir sitede içerik danışmanlığı yapmaktayım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanırım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir