Okunması gereken en muhteşem 25+ epik fantastik kitap

Epik fantastik kitaplar denildiğinde aklına ilk olarak ne gelir? Umarım aklına ilk gelen kitap Harry Potter değil, Yüzüklerin Efendisi gibi bu kategorinin hakkını verebilecek bir eserdir. Epik fantastik kitaplar tema olarak büyük zorluklarla uğraşılan yapıtlardır.

Bu listede yer alan kitapların en önemli özelliği doğaüstü varlıkların ve olayların bolca bulunmasıdır. Bu eserlerde maceradan maceraya koşan dünyayı kurtarmak zorunda olan kahramanların yolculuklarına eşlik etmek okuyucuları mutlu etmektedir. Eğer sen de bu mutluluğun peşinde koşmak istiyorsan bu kitaplardan hoşuna gidenleri hemen okumaya başlayabilirsin.

Okunması gereken en iyi epik fantastik kitaplar

Epik fantastik kitap denildiğinde aklına ilk gelmesi gereken Yüzüklerin Efendisi serisidir. Bu muhteşem esere benzer yapıda olan pek çok kitabı epik fantastik roman olarak düşünmek mümkündür. Bu listede yer alan özellikle ilk 10 roman için biraz seçici davrandığımı itiraf etmeliyim. Epik fantastik roman okumaya başlamak istiyorsan ilk adımı aşağıdaki kitaplarla atmalısın. Dilersen daha sonra keyif aldığın romanla benzerlik taşıyan diğer kitapları okumayı düşünebilirsin.

Kralların Yolu – Brandon Sanderson

Kralların Yolu epik fantastik denildiğinde akıllara ilk gelen eserlerden birisi olmasa bile en kaliteli eserlerden birisidir. Savaşı bol olan bir evrenin içerisinde düzinelerce savaş gerçekleşmiş olsa bile hayatta hiçbir şey değişmez. Çünkü her zaman hayata tutunmak zorunda olanlar vardır.

Epik fantastik türü kitaplar ilgili çektiyse bu kitap sana arzuladığın okuma keyfini verecektir. Büyük ve yıkıcı bir savaşın ardından hayatta kalanlar tekrar dirilmek için çaba göstermelidirler. Dünyayı değiştirmek bir seçimdir ama bunu gerçekleştirmek kolay olmayacaktır. Epik fantastik türü kitaplar ilgili çekiyorsa ilk okuman gereken kitap kesinlikle budur.

Akılçelen Kitaplar: Kralların Yolu – Brandon Sanderson

Yüzük Kardeşliği – J. R. R. Tolkien

Yüzük Kardeşliği efsanevi Yüzüklerin Efendisi serisinin ilk kitabıdır. Orta Dünya’ya aralık kalmış olan kapıdan biraz bakarak dahi onun olağanüstü güzel bir yer olduğunu görebilirsin. Ortaya çıkan mühürlü yüzüğün etrafında toplanan maceraperest ahalinin izini takip ederek koca dünyayı keşfe çıkmayı başarabilirsin.

Epik fantastik olmasa bile fantastik bir kitap okumak isteyen herkesin ilgisini çekebilecek olan bu serinin içerisinde maceraya ait hemen hemen her şey bulabilirsin. Belki bir kahraman olmayı hayal edersin ve şeytani güçlere karşı koymak için için içini yiyebilir. Tek yapman gereken epik fantastik romanlar hayranı olarak bu kitabın sayfalarını çevirmeye başlamaktır.

Metis Yayınları: Yüzük Kardeşliği – J.R.R. Tolkien

Rüzgarın Adı – Patrick Rothfuss

Rüzgarın Adı fantastik kitaplar arasında en ilgi çekici hikayelerden birisine sahip olan bir eserdir. Özünde pek sevilmeyen bir büyücünün efsane olmak için giriştiği yolun ilk dönemlerini anlatır. Bu büyücü beklenmedik bir başarı elde edip büyü okuluna girmeyi başarınca kaderiyle birlikte pek çok şey değişmeye başlayacaktır.

Bol aksiyonlu bir epik fantastik roman olan bu eserde maceraya doyacağından şüphen olmamalıdır. Beklenmedik anda yaşanan gelişmeler herkesin hayatını olmasa bile bir efsane olmak isteyen büyücünün hayatını değiştirmeyi başaracaktır. Epik fantastik eserler arasında her zaman kendine yer bulabilen bu kitabı okuyarak bu dünyaya sıkı bir giriş yapabilirsin.

İthaki Yayınları: Rüzgarın Adı – Patrick Rothfuss

Kan Şarkısı – Anthony Ryan

Kan Şarkısı bol bol sihir ve büyü içeren dünyasıyla dikkat çeken bir fantastik kitaptır. Kendisini önemli bir tarikatın kapısının önünde bulduğunda hayatta hiçbir şeyin farkında olmayan bir kahramanın hikayesini anlatır. Tarikat bu çocuğu kendi doğrularıyla yetiştirip acımasız bir savaşçıya dönüştürdüğünde her şey ama her şey dünya için çok daha farklı olacaktır.

Bir kahramanın dünyayı kurtarmaya çalışmasından ziyade dünyanın geleceğine yön vermesiyle ilgilenen bir okuyucu yapısına sahipsen bu epik fantastik kitap ilgini çekecektir. Hayatı belki istediği gibi başlamamış olsa bile bir ölüm makinesinin büyümesine tanıklık etmek keyif vericidir. Epik fantastik kitaplar arasında bol sihir içeren hikayeler okumak istiyorsan bu kitapla başlayabilirsin.

İthaki Yayınları: Kan Şarkısı – Anthony Ryan

Taht Oyunları – George R. R. Martin

Taht Oyunları fantastik bir dünyanın içerisine her türlü entrikayı ve aksiyonu sığdırabilmiş bir eserdir. Demirden bir tahta sahip olmak isteyen güç odaklarının birbiriyle çekişmeleriyle başlayan hikayesi karla kaplı bölgelerden gelen büyük bir tehlikenin merhaba demesiyle fazlasıyla değişir. Değişmeyen tek şey ise güç oyunlarının her zamankinden daha sert bir biçimde devam etmesidir.

Bu eser hakkında pek fazla şey söylemeye gerek olduğunu aslında düşünmüyorum. Popüler bir yapıt olduğu ve dizisi sayesinde fazlasıyla dikkat çektiği için onunla daha önce tanışmış olabilirsin. Ancak sana bir sır vereyim, kitaptaki her şey dizide yer almamaktadır. Epik fantastik türüne bol entrikalı bir giriş için bu seriye mutlaka başlamanı tavsiye ederim.

Epsilon Yayınevi: Taht Oyunları – George R. R. Martin

Sissoylu: Son İmparatorluk – Brandon Sanderson

Sissoylu: Son İmparatorluk büyük bir intikam planının anlatılıp hayata geçirildiği fantastik bir romandır. Dünyanın hasretini çektiği kahraman beklenmedik bir zamanda ortaya çıkar. Artık dünyanın ölümsüz bir hükümdardan kurtulması gereklidir ama her şey büyük bir hırsızlık planının başarıya ulaşmasına bağlıdır.

Bazı kitaplar sundukları sürükleyicilik ile dikkat çekerler. Bu eser de onlardan birisidir çünkü macerası, aksiyonu ve adrenalini asla eşlik olmaz. Okuyucusunu ürkütücü bir evrende yaşatmaya ant içmiş sayfalarıyla büyük bir okuma keyfi sunmaktadır. Epik fantastik eserler dünyasına adrenalin dolu bir adım atmak istersen bu kitaba bir şans vermelisin.

Akılçelen Kitaplar: Sisyolu – Brandon Sanderson

Gölgelerin Yolu – Brent Weeks

Gölgelerin Yolu ölümün kıyısında geçen hikayesiyle dikkat çeken bir epik fantastik kitaptır. Eser kendisini yıllarca güçlü ve zeki bir suikastçının yardımcısı olarak bulan bir adamın kendini kabul ettirmek için giriştiği tehlikeli macerayı konu almaktadır. Çıktığı bu yolda engellerden ziyade alışması gereken bol büyülü ve bol ölümlü yaşantıdır.

Bazı kitaplar sahip oldukları atmosferle okuyucusunun kalbini kazanmayı başarır. Kahramanının kendini bulma ve kendini etrafındakilere kabul ettirme çabası aslında son derece tehlikeli bir macera anlamını taşımaktadır. Maceraya doymak ve aynı zamanda ölümün kıyısında bir hayata tanıklık etmek istiyorsan bu epik fantastik romanı okumalısın.

Artemis Yayınları: Gölgelerin Yolu – Brent Weeks

Amber Yıllıkları – Robert Zelazny

Amber Yıllıkları fantastik romanlar arasında görüp görebileceğin en renkli dünyaya sahip eserlerden birisidir. Bu eserin içerisinde hemen hemen her şey yer alır ama en önemlisi yaşayan bir dünya bulunur. Birbirinin devamı olan hikayeler bütünü içerisinde en çok ilgi görenlerden birisidir. Bu kitap serinin ilk parçası olsa bile devamını getiren birçok kitap vardır.

Bu eser için fantastik dünyanın öncüsü demek doğru olacaktır. Pek çok fantastik eser yazarını etkileyen kitaplardan birisi olması ne kadar etkin olduğunu göstermektedir. Epik fantastik hikayeler dünyasına sessiz sakin girişin anahtarı bu kitaptır ve seni fazlasıyla mutlu edebilecektir.

İthaki Yayınları: Amber Yıllıkları – Robert Zelazny

Locke Lamora’nın Yalanları – Scott Lynch

Locke Lamora’nın Yalanları adının hakkını tam anlamıyla veren fantastik bir hikayedir. Bir çetenin, bir hırsızlar çetesinin lideri konumunda olan sözde kahraman türlü türlü oyunlarıyla zenginleri soymaya devam ederken birden bire her şey değişir. Kendisi ve çetesi bir ölüm oyununun içerisine sıkışıp kaldığında her zamanki yalanlar hayatta kalması için yeterli değildir.

Atmosferiyle farklı olabilen eserlerden birisinden söz ettiğimizi hatırlatmalıyım. Kendi halinde bir şehir ama zenginleri sürekli birileri tarafından saldırıya uğrayan sakinlere sahiptir. Günün birinde şehrin üzerine çöken kara bulut yer altının karanlık dünyasında yaşanmaya başlayan savaşın ilk habercisi olur. Sürükleyici olan bir epik fantastik hikaye okumak istiyorsan bu kitaptan başlayabilirsin.

İthaki Yayınları: Locke Lamora’nın Yalanları – Scott Lynch

Anayurt – R. A. Salvatore

Anayurt kendi yurdunda aradığını bulamayan bir adamın hikayesini anlatan fantastik bir kitaptır. Onun tek istediği kendi ırkında bulamamış olduğu duyguları bulmaktır ve bunun için bilmediği bir yolculuğa çıkmayı göze alır. Bu yolculuk aynı zamanda başına geleceklerden habersiz bir maceracının atacağı en tedirgin adım olma özelliğini taşır.

Alternatif bir dünya ve alternatif bir hikaye. Bu kitabın hikayesinin anlatmanın tek yolu budur çünkü Drizzt efsanesinin ilk kitabıdır. Onun tek amacı kendi dünyasında ve kendi ırkında bulamadığını bulmaktır. Bilinmeyen bir yolculuğa çıkmaktan korkmayanların keyifle okuyabileceği bu kitap epik fantastik romanlar arasında en beğenilenlerden birisidir.

İthaki Yayınları: Anayurt – R. A. Salvatore

Okunması gereken diğer en iyi epik fantastik romanlar

Yazının çok uzun olmaması ve seni çok fazla rahatsız etmemesi için bu kitaplara detaylıca değinmek istemedim. Aşağıdaki kitapların her birisi okunması gereken epik fantastik romanlar arasında yer alır. Sadece, bu kitapların genel olarak yukarıdakiler kadar kaliteli olmamasından ötürü onlara burada yer vermek istedim.

No Kitap Yazar
11 Dövmeli Adam Peter V. Brett
12 Alanna: İlk Serüven Tamora Pierce
13 Kıyamet Gösterisi Terry Pratchett
14 Prenses Gelin William Goldman
15 Hobbit J. R. R. Tolkien
16 Güz Alacakaranlığının Ejderhaları Margaret Weiss
17 Aslan, Cadı ve Dolap C. S. Lewis
18 Dune Frank Herbert
19 Dünyanın Gözü Robert Jordan
20 Sabriel Garth Nix
21 Bitmeyecek Öykü Michael Ende
22 Büyücü: Çırak Raymond E. Feist
23 Kehanetin Oyuncağı David Eddings
24 Suikastçının Çırağı Robin Hobb
25 Şiddetin Tohumu Joe Abercrombie
26 Büyücünün İlk Kuralı Terry Goodkind
27 Avalon’un Sisleri Marion Zimmer Bradley
28 Yetenek Khristin Cashore

En iyi, en sürükleyici ve en keyifli epik fantastik romanları seninle tanıştırmaya çalıştım. Bu listeye daha fazla kitap ekleyebilirdim ama şimdilik bunların yeterli olduğunu düşünüyorum. Bu tür epik fantastik romanlar konusunda fikir verip listeye eklenmesini istediğin kitaplar varsa yorum yapıp kitap isimlerini bana ulaştırabilirsin.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

2 Responses

  1. Kitap Yorumu dedi ki:

    Amber Yıllıkları harika bi seridir. Kesinlikle herkesin okumasını tavsiye ederim.

Yorum yapıp katkı sağla...