Okunması gereken en iyi 30+ kentsel fantezi romanı

Kentsel fantezi veya şehir fantezisi adından anlaşılabileceği üzere olayların şehirsel mekanlarda geçtiği fantastik romanlardır. Fantastik roman türünün alt türü olan bu türü diğerlerinden ayıran en büyük özellikle hiç kuşkusuz kent dokusudur. Yerli eserler açısından birazcık uzak olduğumuz bu tür genelde ana kategorinin altında kaybolup gitmektedir.

Bu listede sadece kentsel fantezi romanlarına yer verdim. Bu tür romanlar arasından özellikle en kaliteli olanların seçilmesine özen göstermeye çalıştım. Listeye kitap eklerken aşırı seçici davrandığımı özellikle belirtmeliyim çünkü amacım seni en kaliteli kitaplarla buluşturarak okuma deneyimine keyif katmaktır.

En iyi kentsel fantezi romanları

Kentsel fantezi romanları özellikle şehir hayatına ilgi duyan biriysen hoşuna gidecek kitaplardır. Anlatılanların irili ufaklı şehirlerin sokaklarında geçmesi hoşuna gidiyorsa bu türde en iyi kitapları okumak isteyebilirsin. Bu kitap listesinde oldukça kaliteli olan en iyi kentsel fantezi romanlarına yer vermek istedim. Listede seri halinde yayınlanmış romanların sadece ilk kitaplarını bulabilirsin. Hangisini okumak istediğine kendin karar verebilir veya listenin sırasına sadık kalarak kitapları okumayı deneyebilirsin.

Harry Potter ve Felsefe Taşı – J. K. Rowling

Harry Potter ve Felsefe Taşı fantastik hikayesiyle en popüler kentsel fantezi romanlarından birisidir. Harry Potter adında genç bir çocuğun büyüleyici bir dünyada başından geçenleri anlatır. Harry Potter aklın kolay kolay kabul edemeyeceği maceralarda yol alırken herkesin aklına bir sonraki sayfada neler olacağı gelir.

Adını sıkça duymuş olabileceğin veya defalarca filmini izlemiş olabileceğin bu kitap kentsel fantezi romanları arasında en iyi roman olarak kabul edilebilir. Genç, yetişkin ve yaşlı fark etmeksizin herkesin beğenisini toplayan bir serinin ilk kitabı olduğu unutulmamalıdır. Kentsel fantezi dünyasına büyüleyici bir giriş yapmak istiyorsan ilk okuman gerek kitap budur.

Yapı Kredi Yayınları: Harry Potter ve Felsefe Taşı – J. K. Rowling

Watchmen – Alan Moore

Watchmen fantastik ve distopik bir grafik roman olmakla birlikte aynı zamanda kentsel fantezi romanları arasında yer alır. Kendine has bir dünyaya sahip olan bu romanın içerisindeki kahramanlar bildiğimiz süper kahramanlardan çok daha farklıdır. Her kahramanın taşıdığı bir mesaj ve her birisinin kendi içerisinde gizlediği sırları vardır.

Süper kahramanların olmadığı bir süper kahraman dünyası kulağa çok garip gelebilir ama bu eser söz konusu garipliği büyük bir hikayeye dönüştürmüştür. Travmalar, kaçınmalar, korkular ve pek çok tetikleyici unsurla birlikte var olma çabası içerisine giren kahramanlar aynı zamanda dünyayı kurtarmak için mücadele verirler. Alışılmadık bir süper kahraman romanı okumak ve bunun kentsel fantezi türünde olmasını istiyorsan bu roman tam sana göre diyebilirim.

İthaki Yayınları: Watchmen – Alan Moore

Mekanik Melek – Cassandre Clare

Mekanik Melek doğaüstü pek çok varlığın yaşadığı bir dünyada geçen kentsel fantezi romanlarından birisidir. Bu romanın en önemli özelliği tüm karakterlerin en iyi şekilde detaylandırılmış olması ve üstüne üstlük her birisinin hikayeye yön verebilmesidir. Sırlarla dolu şehrin sokaklarında birbirinden farklı sırları beraberinde getiren karakterler aynı zamanda kendilerinden çok daha güçlü varlıklara karşı bir savaş vermelidirler.

Melez bir ana kahramanı bulunan kitabın hikayesi İngiltere’nin Londra şehrinde geçmektedir. Hayaletlerden perilere kadar pek çok doğaüstü varlığa ev sahipliği yapan şehrin sokaklarında ölüm, korku ve esareti kendisinden büyük sırlar dolaşmaktadır. Kentsel fantezi kitabı okurken Londra sokaklarına uzanıp karanlık sokaklarda kaybolmak istersen bu kitabı okumanı öneririm.

Artemis Yayınları: Mekanik Melek – Cassandre Clare

Kıyamet Gösterisi – Terry Pratchett

Kıyamet Gösterisi mizah dolu bir kentsel fantezi romanıdır. Bu roman, dünyanın sonunun geleceği kehaneti gerçekleştirmek üzereyken o büyük günün geleceğini bilse bile hiç oralı bile olmayan bir meleğin ve bir iblisin hikayesini anlatır. Sahi bu ikisinin büyük günün gelişiyle hiç ilgilenmemesinin sebebi ne olabilir?

Mizah dolu bir kentsel fantezi romanı okumak herkese nasip olmaz. İki başarılı yazarın bir araya gelerek yazmış olduğu bu eser sana bol bol kahkaha attırabilecek bir romandır. Kehanetlerle dolu bir dünyada yaşamanın ne demek olduğunu öğrenmek istiyorsan bu romanı mutlaka okumalısın.

İthaki Yayınları: Kıyamet Gösterisi – Terry Pratchett, Neil Gaiman

Şimşek Hırsızı – Rick Riordan

Şimşek Hırsızı mitolojik bir kentsel fantezi romanıdır. Yarı tanrı ve yarı insan olan bir melezin başından geçenler anlatılır. Zeus’un şimşeği çalındığında ölümlüler için dünyanın artık eskisi gibi bir yer olmayacağı besbellidir ama dünyanın kurtulma şansının henüz güçleriyle yeni tanışmış olan, Poseidon’un melez oğlunun elinde olacağı belli değildir.

Sinemaya uyarlanmış olan bu roman her ne kadar vizyonda beklenen başarıyı elde edememiş olsa bile bir kitap olarak son derece başarılıdır. New York’ta başlayan maceranın tanrıların dünyasına kadar uzanması seni hayretler içerisinde bırakabilir. Mitolojik tabanlı okuması keyifli bir roman arıyorsan ve bu kentsel fantezi türünde olsun diyorsan bu esere mutlaka göz atmalısın.

Doğan Egmont: Şimşek Hırsızı – Rick Riordan

Kanbağı – Richelle Mead

Kanbağı vampirlerle dolu kentsel fantezi romanlarından birisidir. Bu romanın dünyasında insanların canını korumaya yeminli ve aynı zamanda vampirlerin sırdaşı olan bir grup vardır. Günün birinde yasaklı olan bir iş gerçekleştirilince şehrin karanlık sokakları dahil pek çok şey hızla değişmeye başlar.

Vampirlerin olduğu hikayelerden hoşlanıyorsan bu kentsel fantezi romanının hoşuna gideceğinden emin olabilirsin. Duygusal detaylarla okuyucu alıp bambaşka bir hayal dünyasına götürmesi bu romanın en başarılı yanıdır. Kentsel fantezi romanının içerisinde romantik bir şeyler olsun diyorsan bu kitap tam sana göre diyebilirim.

Artemis Yayınları: Kanbağı – Richelle Mead

Aşk Kölesi – Sherrilyn Kenyon

Aşk Kölesi romantik bir kentsel fantezi romanıdır. Bu roman mitolojik tabanlı olan Julian ile Grace’in aşkını konu alır. Döneminin en güçlü askerlerinden birisi olan Julian günün birinde girdiği çıkmazdan son derece gerçekçi olmaya kendini adamış bir kadının Grace’in sayesinde kurtulduğunda yaşadığı hayat yavaş yavaş değişmeye başlar.

Mitolojik tabanlı romanların en iyi yanı karakterler kadar onu çevreleyen unsurların da dikkat çekici olmasıdır. Bu romanda iki kişinin aşkı anlatılırken aslında yüzyıllık bir efsane anlatılıyormuş gibi bir hava vardır. Mitoloji olsun, aşk olsun ve kentsel fantezi olsun diyorsan bu romanı mutlaka okumalısın.

Pegasus Yayınları: Aşk Kölesi – Sherrilyn Kenyon

Karanlık Sevgili – J. R. Ward

Karanlık Sevgili doğaüstü romantik yapıdaki kentsel fantezi romanlarından birisidir. Bu romanda gece olduğu zaman şehrin sokakları tam bir savaş alanına dönüşür. Birbirlerini yok etmeye ant içmiş olan güç odaklarının şiddetli çarpışmaları arasında galip olmak için değil hayatta kalmak için mücadele eden bir grup herkesten farklı olarak kendini savunmak için çaba gösterir.

Şehrin sokaklarında kötülükler hiç bitmez çünkü karanlık çöktüğünde savaş naraları atılmaya başlanır. Aksiyon ve maceranın hiç eksik olmadığı, bununla birlikte işin içine aşk girdiğinde daha da farklılaşan hikayesiyle bu roman kendini okutmayı başarır. Eğer kentsel fantezi romanın içerisinde aksiyon hiç eksik olmasın diyorsan ilk olarak bu kitabı okumanı tavsiye ederim.

DEX Kitap: Karanlık Sevgili – J. R. Ward

Ayın Çağırdıkları – Patricia Briggs

Ayın Çağırdıkları kentsel fantezi romanları arasında doğaüstü varlıklara ev sahipliği yapan romanlarından birisidir. Bu roman, ne pahasına olursa olsun kendi varlığını gizlemiş olan çakala dönüşebilir bir kadının başından geçenleri anlatır. Bu kadın, hayatta her şey yolunda giderken ardı ardına yaptığı hatalarla kimliğinin açığa çıkması tehdidiyle karşı karşıya kaldığında işleri eline yüzüne bulaştırmaya başlar.

Kurt adamlar, büyücüler, vampirler ve diğer doğaüstü varlıklar yavaş yavaş yaşanılan şehri ele geçirmeye başlarlar. Bir çakala dönüştüğünde gücü zirve yapan bir kadının hayata tutunma serüvenini okumak okuyucu için büyük bir keyif olabilir. Güçlü kadın karakterlere sahip romanları okumak istiyorsan bu kentsel fantezi romanını okumayı ihmal etmemelisin.

Epsilon Yayınevi: Ayın Çağırdıkları – Patricia Briggs

Yokyer – Neil Gaiman

Yokyer bilim kurgusal yapıya sahip kentsel fantezi romanlarından birisidir. Genç bir adam günün birinde yaptığı iyiliğin karşılığında hayatının değişeceğini bilmemektedir. Yolun kenarında kalmış küçük bir çocuğa yardım ettiğinde artık yer altındaki dünyaya hapsedilen biri haline dönüşür ve kurtuluşun için önce burada yaşamaya, ardından burada yer alan varlıklarla mücadele etmeye alışmak zorundadır.

İlginç kitapların yazarından ilginç bir hikaye dersem yanlış bir şey söylemiş olmam. Hikayesiyle, hikayenin geçtiği şehir ve onun alt dünyası ile tamamen farklı bir etkileşim sunan bu roman fantastik eserler okumaktan hoşlananların beğenebileceği bir eserdir. Okurken seni fazla yormayacak bir kentsel fantezi romanı arıyorsan bu kitabı okumanı öneririm.

İthaki Yayınları: Yokyer – Neil Gaiman

Okunması gereken diğer kentsel fantezi romanları

Yazının çok uzun olmaması ve seni çok fazla rahatsız etmemesi için bu kitaplara detaylıca değinmek istemedim. Aşağıdaki kitapların her birisi en iyi kentsel fantezi romanları arasında yer alır. Sadece, bu kitapların genel olarak yukarıdakiler kadar kaliteli olmamasından ötürü onlara burada yer vermek istedim.

No Kitap Yazar
11 Vampir Akademisi Richelle Mead
12 Kızıl Damla Jeaniene Frost
13 Ankara’da Puslu Sabah Korkut Aldemir
14 Karanlık Ateş Karen Marie Morning
15 Demir Kız Julie Kagawa
16 Kemik Şehirler Cassandre Clare
17 Ankara’da Soğuk Gece Korkut Aldemir
18 Mezarlık Kitabı Neil Gaiman
19 Meleklerin Kanı Nalini Singh
20 Amerikan Tanrıları Neil Gaiman
21 En Karanlık Gece Gena Showalter
22 Mezarla Randevu Jeaniene Frost
23 Sağdan Birinci Mezar Darynda Jones
24 Fırtına Büyücüsü Jim Butcher
25 Suçlu Zevkler Laurell K. Hamilton
26 Bazı Kızlar Isırır Chloe Neill
27 Gölgelerin Öpücüğü Laurell K. Hamilton
28 Saydam Cumhur Orancı
29 Fısıltı Becca Fitzpatrick
30 Anansi Çocukları Neil Gaiman

Kentsel fantezi romanlarından en iyilerini bir araya getirip seninle tanıştırmaya çalıştım. Bu listeye daha fazla kitap ekleyebilirdim ama şimdilik bunların yeterli olduğunu düşünüyorum. Senin de bildiğin kaliteli olan kentsel fantezi romanları varsa yorum yapıp kitap isimlerini bana ulaştırabilirsin.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...