Okunması gereken en iyi 40+ gizem ve polisiye romanı

Gizem ve polisiye temalarının bir arada olduğu en iyi kitaplarla tanışmak ister misin? Gerilimi iliklerine kadar hissettirecek olan bu polisiye romanlarının her birisi güçlü hikayeleriyle ön plana çıkmaktadır. Gizem ve polisiye romanlarından hoşlanıyorsan burada yer alan kitapların her birisinden hoşlanabileceğini düşünüyorum.

Bu listede sadece gizem ve polisiye temalarını içeren kitaplara yer verilmiştir. Birbirinden farklı gibi görünen bu temaların bütünleştirilmesiyle oluşturulmuş olan bu romanlar her iki türün de tadını almana yardımcı olacaktır. Polisiye ve gizem alanlarında okunması gereken en iyi eserlerin neler olduğunu merak ediyorsan bu liste sana yardımcı olacaktır.

En iyi gizem ve polisiye romanları

Polisiye roman denildiğinde akıllara birbirinden farklı romanlar gelebilmektedir. Ancak işin içine gizem girdiği zaman durum biraz değişiklik gösterebilmektedir. Gerçi gizemsiz polisiye roman olup olmayacağını ayrı bir biçimde tartışmak gerektiğini düşünenlerden birisiyim. Her neyse gizem ve polisiye bir arada olsun diyerek bir kitap okumak istiyorsan aşağıdaki listeye göz atabilirsin.. Hangisini okumak istediğine kendin karar verebilir veya listenin sırasına sadık kalarak kitapları okumayı deneyebilirsin.

Baba – Mario Puzo

Baba gelmiş geçmiş en iyi gizem ve polisiye romanlarından birisidir. Bu roman büyük bir mafya oluşumunu en çıplak vaziyette okuyucusunun önüne getirir. Söz konusu mafya oluşumunun geleneklerini irdeleyerek aynı zamanda onun onur kavramına bakış açısını irdeleyen roman unutulmaz eserlerin arasında yer alır.

Baba filmini izlemiş biriysen roman sana tanıdık gelecektir çünkü filmin romanıdır. Bir suç oluşumunun hikayesini anlatması okuyucusunun ilgisini fazlasıyla çekebilir. Vito Corleone veya diğer bilinen adıyla Don Corleone hakkında en detaylı bilgileri edinmek istiyorsan gizem dolu bu romanı okumalısın.

E Yayınları: Baba – Mario Puzo

Çakal – Frederick Forsyth

Çakal sadece gizem ve polisiye temalı değil aynı zamanda gerilim temalı bir romandır. Bu roman, dünyanın en iyi korunan adamını öldürmeye meyilli bir suikastçının hikayesini konu edinir. Tarihin akışı herkesin beklediğinin aksine bir yöne doğru akmaya hazırlanırken her şeyin sorumlusu suikastçı kılığındaki çakal olacaktır.

Hızlı akıp giden bir hikayeye sahip olmasına rağmen okuyucuya sunduğu gerilim hiç azalmayan bu roman en iyi polisiye eserler arasında gösterilen yapıtlardandır. Bir adamın gerçekleştirilmesi güç bir hedefin peşinden ilerlerken yaşayacakları ve yaşatacakları okuyucuyu kısa süreliğine kitabın sayfalarına hapseder. Gizem ve polisiye odaklı romanlar okumak istiyorsan ilk olarak bu esere göz atabilirsin.

E Yayınları: Çakal – Frederick Forsyth

Rüzgarın Gölgesi – Carlos Ruis Zafon

Rüzgarın Gölgesi esasen bir fantastik bir tarihsel romandır. Babası kitapçı olan genç bir çocuk günün birinde gözü gibi bakması gereken bir kitaba sahip olur. Bu kitabı oldukça beğendiği için bir anda onu daha detaylı araştırmaya koyulur ve kitabın yazarının hayatından başlangıç yapar ama bu başlangıç sırlarla dolu bir maceranın ilk adımı olur.

Roman içerisinde roman olan bu eser gizem ve polisiye romanları arasında dikkat çeken bir yapıttır. Bir çocuğun merakının peşinden giderken gizlenmiş olan pek çok şeyi açığa çıkarmasının hikayesini okuyucu büyük bir keyifle takip edebilmektedir. Tarihsel dokular, gizem ve polisiye aynı yapıtta olsun diyorsan bu romanı mutlaka okumalısın.

Altın Kitaplar: Rüzgarın Gölgesi – Carlos Ruis Zafon

On Küçük Zenci – Agatha Christie

On Küçük Zenci gerilim temalı polisiye ve gizem romanlarından birisidir. Her birisi sırlarla dolu olan on insan bir malikaneye davet edildiklerinde olacaklardan tamamen habersizdirler. Malikaneye geldiklerinde bu adada ıssız kaldıklarını anlarlar ama felaketler bunlarla sınırlı kalmayacaktır. Her birisi sırrını paylaştıktan sonra ölümle burun buruna kalmaya başlamıştır.

Polisiye roman denildiği zaman bu yazardan söz etmemek doğru olmazdı. Polisiye temasını aynı zamanda gizem ve gerilimle bir araya getirmiş olan usta kalem soluksuz bir macera okumasına yardımcı olur. Gerçekten bir çırpıda okuyup bitirmeyi başaracağın bir gizem ve polisiye romanı arıyorsan ilk olarak okuman gereken eserlerden birisi budur.

Altın Kitaplar: Rüzgarın Gölgesi – Agatha Christie

Şair – Michael Connelly

Şair gerilim dolu bir gizem ve polisiye romanıdır. Hayatının büyük bir kısmını ölen insanlar hakkında yazdığı yazılanlarla kazanmış olan bir gazeteci bu sefer umulmadık bir olayla karşı karşıyadır. Ortaya çıkmış olan bir seri katil cinayetleri çözmek için görevlendirilmiş olan dedektifleri tek tek ortadan kaldırmaktadır. Gazetecinin önünde bu sefer çözmesi gereken çetrefilli bir bulmaca bulunmaktadır.

Gerilim seven biriysen bu roman seni fazlasıyla mutlu edecektir. Bir hedef konumunda olan ama bunu kardeşi ölene kadar öğrenemeyecek olan bir gazetecinin hikayesini anlatan roman polisiye ve gizem eseri denildiğinde kalitesiyle ön plana çıkmaktadır. Okudukça daha fazla sevebileceğin bir roman arıyorsan bu romana şans vermeyi düşünebilirsin.

Epsilon Yayınevi: Şair – Michael Connelly

Kemik Koleksiyoncusu – Jeffery Deaver

Kemik Koleksiyoncusu gerilim, gizem ve polisiye temalarını bir potada eritmeyi başarmış bir romandır. İşinde başarılı olan bir dedektifin başına gelen bir kaza neredeyse tüm hayatını felç etmiştir. Artık eskisi kadar iyi olmasa bile günün birinde ortaya çıkan bir katili yakalamak için onun gibi bir dehaya muhakkak ihtiyaç vardır. Zamana karşı bir yarışın başlayacağı olaylar serisinde her şey hayatını yarım yaşadığını zanneden dedektifin çabasına bağlıdır.

Hızlı akış gösteren hikayeye sahip olan bu romanın içerisinde beklenmedik bir biçimde ekstra detaylar yer alır. Her karakter fazlasıyla detaylandırılmış ve okuyucunun hepsini yakından tanıması sağlanmıştır. Gerçekçi karakterlere sahip bir gizem ve polisiye roman okumak istiyorsan bu romanı tercih edebilirsin.

Epsilon Yayınevi: Kemik Koleksiyoncusu – Jeffery Deaver

Suç ve Ceza – Fyodor Dostoyevsky

Suç ve Ceza edebiyat klasikleri arasında yer alan gizem dolu bir romandır. Bir adamın girişeceği suçların etrafında kurulu hikayesi aslında insanın kendisini sorgulatan satırlardan ibarettir. Ana karakteriyle daima sınırları zorlayan bu yapıt dibe vurma konusunda insanın ulaşabileceği son noktayı resmetmektedir.

Bu eser bir klasiktir ve klasikler hakkında yazarken genelde çok fazla şey söyleyemem. Bunun sebebi klasikleri anlatmanın güç olması, içerisinde yoğun felsefe bulundurmasıdır. Polisiyeye ucundan dokunan ama gizem dolu bir roman okumak istiyorsan ilk sıraya bu kitabı yazabilirsin.

Türkiye İş Bankası Yayınları: Suç ve Ceza – Fyodor Dostoyevsky

Mistik Irmak – Dennis Lehane

Mistik Irmak polisiye ve gizemi bir araya getirmiş en iyi romanlardan birisidir. Küçük yaştayken kaçırılıp geri getirilen bir çocuğun polis olduktan sonraki hikayesini anlatır. Polis olduktan sonra çocukluk arkadaşlarıyla yolları ayrı düşse bile gizemli bir biçimde işlenen bir cinayet her şeyin seyrini değiştirir ve onları bir kez daha geçmişle yüzleşmek zorunda bırakır.

İnsanların birbiriyle olan ilişkilerine odaklanan romanda sunulan gerilimi başka bir eserde bulabilmek kolay olmayabilir. Okurken kendini hikayenin akışına bırakman durumunda bu romandan çok daha büyük bir keyif alabilirsin. Gizem, psikolojik gerilim ve polisiye bir arada olsun istiyorsan bu romana mutlaka bir şans vermelisin.

Bilge Kültür Sanat: Mistik Irmak – Dennis Lehane

İğnenin Gözü – Ken Follett

İğnenin Gözü gizem dolu bir tarihsel romandır. Roman, Nazilerin Almanya’ya hakim olduğu dönemde Adolf Hitler’in en kalifiyeli casuslarından birisinin hikayesini anlatır. Birçok operasyonu önceden öğrenebilmiş bir isim olsa bile son operasyonun bilgilerine ulaştığı halde onları Almanya’ya iletmeyi başaramamıştır.

Aslında gizem odaklı bir roman olsa bile hafiften de olsa polisiye havası sezdiren bu roman ajanın başarısızlığının ardındaki sırrı gerilim dolu halde okuyucuya aktarmaya çalışır. Sayfaları çevirirken kısa süreli bir tarihsel serüvene katılmış olursun ve dikkatin dağılmadığı sürece eserden büyük bir keyif alabilirsin. Gizem dolu hikayelere meraklıysan biraz macera, biraz gizem, biraz gerilim ve biraz tarih içeren bu romanı mutlaka okumalısın.

Altın Kitaplar: İğnenin Gözü – Ken Follett

Kuşku Mevsimi ve Esaretin Bedeli – Stephen King

Kuşku Mevsimi ve Esaretin Bedeli aslında dört farklı hikayenin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş bir romandır. Hikayelerin her birisi kendine özgü karakteristiklere sahip olduğundan her birini ayrı ayrı değerlendirmek gerekir. En önemlisi bu romanın/kısa romanın içerisinde yer alanların gizem ve polisiye ile eşleşiyor olmasıdır.

Gerilim ve korku temalarıyla ün kazanmış olan ve neredeyse her yapımı sinemaya uyarlanmış olan bir ismin gizem ve polisiye temalı romanını okumak biraz farklı olabilir. Bu eserdeki hikayelerin her birisini farklı birer roman olarak düşünerek okumak belki okuma deneyimini iyileştirir. Eğer okuma listene tamamen farklı bir eser kazandırmak istiyorsan bu kitabı listene dahil edebilirsin.

Altın Kitaplar: Kuşku Mevsimi ve Esaretin Bedeli – Stephen King

En iyi diğer gizem ve polisiye romanları

Yazının çok uzun olmaması ve seni çok fazla rahatsız etmemesi için bu kitaplara detaylıca değinmek istemedim. Aşağıdaki kitapların her birisi en iyi gizem ve polisiye romanları arasında yer alır. Sadece, bu kitapların genel olarak yukarıdakiler kadar kaliteli olmamasından ötürü onlara burada yer vermek istedim.

No Kitap Yazar
11 Güneşin Karanlığında Michael Connelly
12 Çıplak Ölüm J. D. Robb
13 Av Kuralları John Sandford
14 İhtiyarlara Yer Yok Cormac McCharthy
15 Çift Tazminat James M. Cain
16 Kimseye Söyleme Harlan Coben
17 Ejderha Dövmeli Kız Stieg Larrson
18 Kızıl Dosya Arthur Conan Doyle
19 Cerrah Tess Gerritsen
20 Savcı Scott Turow
21 Baskerville’lerin Köpeği Arthur Conan Doyle
22 Zindan Adası Dennis Lehane
23 Arıcının Çırağı Laurie R. King
24 Örümcek Ağı James Patterson
25 Tünel Fareleri Michael Connelly
26 Kızıl Nehirler Jean Christophe Grange
27 Gizli Tarih Donna Tartt
28 İlk Ölüm James Patterson
29 Soğukkanlılıkla Truman Capote
30 Ruh Avcısı Caleb Carr
31 Öldüren Kumpas Lee Child
32 Köstebek John Le Carre
33 Orman Harlan Coben
34 Büyük Uyku Raymond Chandler
35 Kayıp Kız Gillian Flynn
36 İlk İşim Para İçin Janet Evanovich
37 Fırtına Büyücüsü Jim Butcher
38 Otopsi Patricia Cornwell
39 Kongo’ya Ağıt Jean Christophe Grange
40 İhanetin 5 Yüzü Harlan Coben
41 Koku: Bir Katilin Öyküsü Patrick Süskind
42 Leyleklerin Uçuşu Jean Christope Grange
43 44. Çocuk Tom Rob Smith
44 Kızıl Ejder Thomas Harris

En iyi gizem ve polisiye romanlarından bazılarını seninle tanıştırmaya çalıştım. Bu listeye daha fazla kitap ekleyebilirdim ama şimdilik bunların yeterli olduğunu düşünüyorum. Senin de bildiğin iyi gizem ve polisiye romanlar varsa yorum yapıp kitap isimlerini bana ulaştırabilirsin.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

4 Responses

 1. Ayna dedi ki:

  👍👍👍

 2. Can Irmak dedi ki:

  Jean Christophe Grange görememek beni üzdü azizim.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Değerli yorumun için teşekkür ederim. Ayrıca güzel öneri olmuş. Jean Christophe Grange’ın kitaplarını inceledikten sonra listeye dahil etmiş olurum.

Yorum yapıp katkı sağla...