Okunması gereken en iyi 30+ gerçekçi genç yetişkin romanı

Gerçekçi genç yetişkin romanları doğaüstü varlıklardan, bilim kurgudan ve fantastik ögelerden uzak romanlardır. Bu romanları okurken her zaman gerçek hayattan kesitler bulursun. Elbette bu tarz yazılmış çok fazla roman vardır ve aralarından en iyilerini bulmak isteyebilirsin. Bu tarz bir isteğe sahipsen doğru yerde olduğundan emin olabilirsin.

Bu listede sadece gerçekçi genç yetişkin romanlarına yer verilmiştir. Bu tür romanlar arasından özellikle en kaliteli olanların seçilmesine özen göstermeye çalıştım. Listeye kitap eklerken aşırı seçici davrandığımı özellikle belirtmeliyim çünkü amacım seni en kaliteli kitaplarla buluşturarak okuma deneyimine keyif katmaktır.

En iyi gerçekçi genç yetişkin romanları

Gerçekçi romanlar okumak bazen fantastik romanlar okumaktan çok daha keyif verici olabilmektedir. Anlatılanların gerçek yerlerde geçmesi okuyucunun çok uzaklara dahi seyahat edebilmesini sağlamaktadırlar. Bu kitap listesinde oldukça kaliteli olan en iyi gerçekçi gençlik romanlarına yer vermek istedim. Listede seri halinde yayınlanmış romanların sadece ilk kitaplarına yer verilmiştir. Hangisini okumak istediğine kendin karar verebilir veya listenin sırasına sadık kalarak kitapları okumayı deneyebilirsin.

Mucize – R. J. Palacio

Mucize etkileyici bir gerçekçi genç yetişkin romanıdır. Doğuştan gelen bir rahatsızlık sebebiyle yüzü hiç kimseye benzemeyen bir çocuğun kendini etrafındaki insanlara kabul ettirebilme mücadelesini anlatır. Sıradan bir yüze sahip olmadığı doğrudur ama iç dünyası diğer insanlarınkine benzemektedir. Tek yapması gereken ise bunu diğer insanlara gösterebilmektir.

Gerçekçi bir roman okumak istiyorsan bu kitap okuyup okuyabileceğin en iyi romanlardan birisidir. Sadece alıp sayfaları çevirmeli ve August’un mücadelesine ortak olmalısın. Gerçekçi genç yetişkin romanları içerisinde en kaliteli olanı arıyorsan doğru kitap hakkında bilgi aldığını söyleyebilirim.

Pegasus Yayınları: Mucize – R. J. Palacio

Kitap Hırsızı – Markus Zusak

Kitap Hırsızı her türlü kitap listesinde yer alabilecek gerçekçi bir genç yetişkin romanıdır. Çocuk yaşlarında hayatın en büyük zorluklarına karşı mücadele etmek zorunda kalan bir kızın hikayesini anlatır. Başından geçen onca kötü olay olmasına rağmen yılmayıp hayata tutunması ve umudunu koruması hikayeyi çok daha içten bir hale getirir.

Dramatik hikayeye sahip olan bu kitabın en önemli yanı kolay okunabilir bir roman olmamasıdır. Uzun olmasa bile çok fazla detaya yer verip her şeyi gerçekçi bir biçimde insanın önüne getirdiği için fazlasıyla farklı bir kitaptır. Dramatik hikayeleri okumak hoşuna gidiyorsa bu kitabı mutlaka okumalısın.

Martı Yayınları: Kitap Hırsızı – Markus Zusak

Umutsuz – Colleen Hoover

Umutsuz romantik bir hikayeye sahip gerçekçi genç yetişkin romanlarından birisidir. Bu hayatta tek hedefi bir erkeğin peşinden sürüklenmemek olan genç bir kızın kaderine yenik düşmesini konu alır. Bu genç kız dirençli bir karakter gibi görünse bile teslim bayrağını çoktan göndere çekmiş olduğundan başarısızlığın bedelini ödemek zorundadır.

Bir hikayenin içerisine ufacık bir damla kadar romantiklik katılmışsa orada sırların olduğunu söylemek mümkündür. Bu romanın yapısı bunu haklı çıkaracak ve okuyucusunu bu gerçekle baş başa bırakacak kadar yalındır. Okumak için çok yorucu olmayan bir gerçekçi roman arıyorsan bu kitabı okumayı deneyebilirsin.

Epsilon Yayınevi: Umutsuz – Colleen Hoover

Aynı Yıldızın Altında – John Green

Aynı Yıldızın Altında modern, romantik ve gerçekçi genç yetişkin romanlarından birisidir. Sonu her satırından belli olan bir hikayede iki gencin sürüklenip gitmesini anlatır. Birbirine sımsıkı bağlanmış olan bu gençler yolun sonunda ölümle tanışacaklarını bilseler bile her şartta biraz daha yaşamayı umut edip karşılarına çıkan her türlü fırsatı değerlendirmeye çalışırlar.

Onların hayatları yarım gibi gözükse bile bir araya geldiklerinde bir bütün olabilen iki genç vardır. Hayata tutunmak için ne yapmaları gerekiyorsa onu yaparlar çünkü tek istedikleri bu hayatta biraz daha kalıp yaşantılarının tadını çıkartmaktır. Son derece gerçekçi bir yaşam öyküsünün içerisinde süzülüp gitmek istiyorsan bu romanı kesinlikle okumalısın.

Pegasus Yayınları: Aynı Yıldızın Altında – John Green

Bülbülü Öldürmek – Harper Lee

Bülbülü Öldürmek gençlere hitap eden gerçekçi romanlardan birisidir. Haksızlığa ve türlü iftiralara uğramış olan bir insanın aklanması için mücadele veren bir avukatın hikayesini anlatır. Hassas konusu ve buna uygun anlatımıyla okuyucusunu içerisine çekmeyi başaran etkileyiciliği son sayfasına kadar devam eder.

Irkçılık, haksızlık ve iftiralar kitabın genel hikayesini oluştururlar. Bu romanın pek çok farklı kitap listesinde yer almasının temel sebebi dünya genelinde oldukça önemli olan bir konuyu ele almasındadır. Gerçekçi ve sarsıcı bir roman okumak istiyorsan bu kitabı mutlaka okumalısın.

Sel Yayıncılık: Bülbülü Öldürmek – Harper Lee

Tut Elimi – Rebecca Donovan

Tut Elimi genç yetişkinlere hitap eden romantik ve gerçekçi bir romandır. Kendisini bulunduğu kasabada görünmez yapmaya uğraşan bir genç kadının hikayesini anlatır. Tek isteği sahip olduğu yaraların diğer insanlar tarafından fark edilmemesidir ama aşk kapıyı çaldığında hayatında her şeyin değişeceğinin farkında değildir.

Bir aşk hikayesi her şeyi değiştirebilir deseler buna çok fazla inanmak istemeyebilirsin. Ancak bu romanın hikayesinde olan tam olarak budur ve aşk kapıyı çaldığında rüzgarın estiği yön bile değişiklik gösterir. Sakin ilerleyen ama son derece gerçekçi bir roman okumak istiyorsan bu romana bir şans verebilirsin.

Parodi Yayınları: Tut Elimi – Rebecca Donovan

Saksı Olmanın Faydaları – Stephen Chbosky

Saksı Olmanın Faydaları epey ilgi çekici bir gençlik romanıdır. Genç bir ismin büyümeye çalışırken başından geçenleri anlatan bir hikayeye sahiptir. Utangaç, her şeyi uzaktan takip eden ve bazı şeyleri gerçekleştirebilme cesaretine sahip olmayan birisi olarak geçirdiği hayatından kurtulmak isteyen bir genç adam bunu yapmak için harekete geçmek ister ama her şey o kadar kolay olmayacaktır.

Gençlere hitap eden bu gerçekçi roman bir genç insanın başından geçebilecek pek çok olayı senin önüne getirebilir. Bir bakıma farklı kültürden bir şeyler okuyacak olduğundan bazı şeyleri kabul etmen pek mümkün olmayabilir. Bu durumu okurken göz önünde bulundurursan kitaptan daha fazla keyif alabilirsin. Gençlik yıllarına ait gerçekçi romanlar okumak istiyorsan bu romanı kitaplığına katmalısın.

Feniks Kitap: Saksı Olmanın Faydaları – Stephen Chbosky

Tatlı Bela – Jamie McGuire

Tatlı Bela genç yetişkinlere hitap eden romantik ve modern bir romandır. Geçmişini bir kenara fırlatıp atan ve özünde iyi bir kız olmak için çabalayan bir kadının hikayesini anlatır. Her ne kadar ondan çok uzak durmaya çalışsa bile sonunda kendisini sıkı bir dövüşçüyü takip ederken bulması ise hayatının tekrardan değişmeye başlamasına neden olacaktır.

Romantik hikayesiyle pek çok kişiyi memnun edebilen bu kitap sırlarla ve entrikalarla doludur. Aşkla dolu olması özellikle gençlik dönemlerinde yaşanan aşklara meraklı kişilerin ilgisini çekmektedir. Okurken romantiklik dozuna doyup büyük bir keyif alabileceğin bir kitap arıyorsan bu kitaba mutlaka bir göz atmalısın.

Yabancı Yayınları: Tatlı Bela – Jamie McGuire

Komik Bir Hikaye – Ned Vizzini

Komik Bir Hikaye gençlere hitap eden ve hikayesiyle dikkat çekici olan gerçekçi bir romandır. Yaşadığı yerin en başarılı isimlerinden birisi olma hedefine sahip olan genç bir insanın başından geçenler anlatılır. Hayallerinin peşinden giderken yanlış yöne sapması ve bir anda hayatını çok daha sıkıntılı bir noktada bulması ise pek çok şeyi değiştirir.

Hayatın en gerçekçi mesajını okuyucuya ulaştırmasının yanında daha fazlasını da başarabilen bir romandır. Hayal kurmak, onun peşinden gitmek ve bazen başarısız olmak hepimizin başına gelebilen bir durumdur. Hayatın en gerçekçi yanlarını bir araya getirmiş olan bu romanı okuma listene dahil ederek onu daha renkli bir hale dönüştürebilirsin.

GO!: Komik Bir Hikaye – Ned Vizzini

Fangirl – Rainbow Rowell

Fangirl modern ve romantik bir genç yetişkin romanıdır. Hayranlık duyduğu bir yazarın peşinden giden, onu sıkı sıkı takip eden ve onun gibi kurgular oluşturmaya başlayan bir genç kızın hikayesi anlatır. İkiz kardeşiyle birlikte yaşadığında hayat çok normalken iki kız kardeşin yollarının ayrılmasıyla işler biraz değişir. Artık kız kardeşler için hayatın gerçekleriyle yüzleşme vakti gelmiştir.

Bu roman sanki bir hayal dünyasında yaşıyormuş gibi gelen karakterleriyle aslında gerçekçi bir öyküyü size sunar. Okurken hayretler içerisinde kalabileceğin ve zaman zaman hüzünlenip zaman zaman gülebileceğin ayrıntılarıyla bu kadar seni mutlu edecektir. Eğer okuması son derece keyifli modern ve gerçekçi bir roman arıyorsan bu esere mutlaka göz atmalısın.

Pegasus Yayınları: Fangirl – Rainbow Rowell

Okunması gereken diğer gerçekçi genç yetişkin romanları

Yazının çok uzun olmaması ve seni çok fazla rahatsız etmemesi için bu kitaplara detaylıca değinmek istemedim. Aşağıdaki kitapların her birisi en iyi gerçekçi genç yetişkin romanları arasında yer alır. Sadece, bu kitapların genel olarak yukarıdakiler kadar kaliteli olmamasından ötürü onlara burada yer vermek istedim.

No Kitap Yazar
11 Eleanor & Park Rainbow Rowell
12 Kolay Tammara Webber
13 Duruma Göre Biraz Kızılderiliyim Sherman Alexie
14 Hiç Kimse Sıradan Değildir Markus Zusak
15 Alaska’nın Peşinde John Green
16 Yeşil Kiraz Gülten Dayıoğlu
17 Yol Arkadaşım Sarah Dessen
18 Sınırları Zorlamak Katie McGarry
19 Anna ve Fransız Öpücüğü Stephene Hawkins
20 Kusursuz Kimya Simone Elkeles
21 Konuş Benimle Laurie Halse Anderson
22 Sadece Dinle Sarah Dessen
23 Yoksa Hayat Gençken Daha Mı Zor? İpek Ongun
24 Dışarıdakiler S. E. Hinton
25 Amy ve Roger’ın Efsanevi Yolculuğu Morgan Matson
26 KMG-8 Aysel Gürmen
27 Küçük Kadınlar Louisa May Alcott
28 Her Yer Gökyüzü Jandy Nelson
29 Çat Kapı Aşk Hauntley Fitzpatrick
30 Ölmek İçin On Üç Sebep Jay Asher
31 Yolum Düştü Amerika’ya Canan Tan

Gerçekçi gençlik romanlarından en iyilerini bir araya getirip seninle tanıştırmaya çalıştım. Bu listeye daha fazla kitap ekleyebilirdim ama şimdilik bunların yeterli olduğunu düşünüyorum. Senin de bildiğin gerçekçi ama kaliteli olan gençlik romanları varsa yorum yapıp kitap isimlerini bana ulaştırabilirsin.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...