Okunması gereken en iyi 10+ genç yetişkin kitabı

Genç yetişkin kitapları okumak istiyorsun ama nereden başlaman gerektiğine karar vermekte zorlanıyor musun? İzin verirsen sana bu konuda yardımcı olabilirim. Oluşturduğum bu deste sayesinde genç yetişkin kategorisinde yer alan en iyi kitaplarla tanışmayı başarabilirsin.

Bu listeyi baştan sona gözden geçirdikten sonra kendine uygun olan en iyi genç yetişkin kitapları ile buluşabilirsin. Tekrar söylemem gerekirse, bu listede yer alan kitaplar kalitesini ispatlamış eserlerdir. Seçim yaparken zorlandığımı itiraf etmeliyim ama sonunda herkesin işine yarayacak bir listenin ortaya çıktığını söylemeliyim.

Mutlaka okunması gereken genç yetişkin kitapları

Genç yetişkin kitapları 13-18 yaş aralığındaki genç okuyuculara hitap eden kitaplardır. Bu türde kitaplar genellikle bu yaş araladığında yer alan kişilerin duygu ve düşüncelerine daha fazla hitap ederek onları etkilerler. Özellikle okuma alışkanlığının sürekliliğe kavuşturulduğu bu yıllarda gençleri en iyi kitaplarla bir araya getirmek gerekir. Aşağıdaki kitaplar sana bu konuda fazlasıyla yardımcı olacaklardır.

Harry Potter ve Felsefe Taşı – J. K. Rowling

Harry Potter ve Felsefe Taşı gençlere hitap eden ve aynı zamanda fantastik temalara odaklanan her türlü listede kendisine yer bulabilir. Birçok kişinin kahramanı olan ve henüz çok küçük sayılabilecek bir yaşta bu görevi üstlenen Harry Potter’ın maceralarını okumak büyük keyiftir. Bu kitap ise serinin yani maceranın ilk kitabıdır.

Harry Potter’ın büyülü dünyasında yolculuk etmek için çocuk veya genç olmana gerek yoktur. Büyük bir keyifle bu maceraları okuyabilirsin ama kitabın hitap ettiği kesim bellidir. Soluksuz bir macera arıyorsan ve kahramanı genç bir isim olsun istiyorsan bu kitabı mutlaka kitaplığına eklemelisin.

Yapı Kredi Yayınları: Harry Potter ve Felsefe Taşı – J. K. Rowling

Açlık Oyunları – Suzanne Collins

Açlık Oyunları özellikle film serisiyle adını milyonlara ulaştırabilmiş aynı isimli serinin ilk kitabıdır. Panem adını taşıyan bir milletin etrafında şekillenen fantastik hikayelerden oluşur. Her yıl hayatta kalma ve ölüm arasındaki ince çizgide gerçekleştirilen bir yarışma vardır ve bu yarışmaya her bölgeyi temsil etmek için çeşitli insanlar seçilmektedir.

Her ne kadar filmlerin kitapların önüne geçtiğini düşünsem bile her türlü detayı öğrenmek ve söz konusu hikayeden daha fazla keyif almak için kitapların okunmasını öneririm. Bu kitap ve seri için de aynı şey geçerlidir. Bir kadın karakterin kahraman durumunda olması, maceradan maceraya koşması, hayatta kalma çabası, insanlık ve aşk gibi konularda seçimler yapması kitabı son derece ilgi çekici yapmaktadır.

DEX Yayınevi: Açlık Oyunları – Suzanne Collins

Aynı Yıldızın Altında – John Green

Aynı Yıldızın Altında henüz çok genç olmasına rağmen kansere yakalanmış ve hayata tutunmak için çaba gösteren iki kişinin aşkını anlatır. Her ne kadar kitabın içeriği biraz hüzünlendirici olsa bile okuyucuyu lezzetli bir okuma keyfinin beklediğini söyleyebilirim. Romantik genç yetişkin kitaplarından hoşlanan ve bu tür kitaplar okumak istiyorsan bu fırsatı asla kaçırmamalısın.

En başından kabul etmek gerekirse kitabı pek çok genç insana okutmak gerekir. Çünkü gizliden bile olsa bir okuyucuya bir mesaj iletmektedir. Hayatta her şeyin her zaman yolunda gitmeyeceğini kabul etmek ve mutlu olmak için kendi seçimlerine güvenmek bu mesajın bir kısmıdır. Eğer gerçekten romantik, duygulandırıcı ve eğitici bir kitap okumak istiyorsan çok fazla vakit kaybetmeden bu kitabı okumalısın.

Pegasus Yayınları: Aynı Yıldızın Altında – John Green

Bülbülü Öldürmek – Harper Lee

Bülbülü Öldürmek öğretici ve bilinçlendirici bir başka genç yetişkin kitabıdır. Kitabın hikayesi ırkçılık merkezlidir yani bu düşüncenin yanlışlığından söz etmektedir. Bunu yaparken ise kahramanlık koltuğunda genç bir isim bulunmaktadır. Bu denli hassas bir yapıya sahip olsa bile anlatımının gücü sayesinde başarılı olabilmiş bir eserdir.

Haksız yere suçlanan bir insanın daha doğrusu Amerikanvari bir ifadeyle zenci bir insanın hakkını savunan avukatın hikayesini anlatır. Gerek sahip olduğu konu gerek ise seçtiği karakterler sebebiyle hemen hemen her başarılı listeye kendisini yerleştirebilen bu kitap okuyucusunu da memnun etmeyi başarmaktadır. Irkçılık üzerine yazılmış olan en iyi romanlardan birisini okumak istiyorsan bu roman ile başlayabilirsin.

Sel Yayınları: Bülbülü Öldürmek – Harper Lee

Kitap Hırsızı – Markus Zusak

Kitap Hırsızı kahramanı bir genç olan etkileyici kitaplardan birisidir. Zor şartlar altında büyüyen ve yetişmeye çalışan bir kızın hayatını konu alır. Bu çocuk başından geçen onca kötü şeye rağmen hayata tutunmak için her fırsatı değerlendirme çabası içerisindedir. Gördüğü en sağlam dal ise çocukluğundan başka bir şey değildir.

Bu kitabı okumak sanılanın aksine çok kolay değildir. Yavaş ve özümseyerek okunması gereken bir kitaptır. Hikayesi insanı biraz boğar çünkü kitabın doğası bu şekildedir. Üstüne üstlük hikaye ölümün dilinden anlatıldığı için birazcık da kasvetlidir. Her ne olursa olsun sürükleyiciliği ve öğreticiliği ile her gencin okuması gereken kitapların başında gelmektedir.

Martı Yayınları: Kitap Hırsızı- Markus Zusak

Hobbit – J. R. R. Tolkien

Hobbit fantastik edebiyatın duayen ismi tarafından yazılmış olan bir genç yetişkin ve çocuk kitabıdır. Bu kitap kocaman bir dünya olan Yüzüklerin Efendisi serisinin bir yan parçası olarak düşünülebilir. Doğrudan Hobbit ırkına odaklanan ve bu ırkın karakteristiğine ters hareket etmeyi tercih eden Bilbo Baggins’in hikayesini anlatır.

Fantastik edebiyat içerisinde doğru kitaplarla tanışmak gerçekten kolay değildir. Genelde usta yazarlara yönelmek ilk başta yapılacak en doğru seçimlerden birisidir. Hobbit de bu tür seçimlerden birisi olsa bile seni yepyeni bir dünya ile tanıştırmayı başaran bir eserdir. Orta Dünya’nın bir parçası olmak kolay olmasa bile bu kitap seni onun bir parçası haline dönüştürebilir.

İthaki Yayınları: Hobbit – J. R. R. Tolkien

Mekanik Melek – Cassandre Claire

Mekanik Melek bir dönem sanayi imparatorluğu haline dönüşmüş olan İngiltere’de geçen bir hikayeyi konu alır. Victoria Dönemi olarak adlandırılan bu eşsiz dönemin içerisinde pek çok şey mekanikten üretilmiş olsa bile Londra’yı doğaüstü varlıklar da istila etmiştir. Ağabeyini bulmak için yola çıkan Tessa Gray ne olup bittiğini anlamadan kendisini bir tutsak olarak bulur.

Victoria Dönemi olarak adlandırılan bu dönemi tema edinmiş olan kitaplar genelde diğer hikayelerden çok daha farklı olurlar. Doğal bir karamsarlık ve doğal bir hızlılık hakimdir. Önemli bir serinin ilk kitabı olan bu kitap da benzer özellikleri taşır. Okuması keyifli, fantastik ve kahramanı genç olan bir kitap arıyorsan bu kitaba mutlaka şans vermelisin.

Artemis Yayınları: Mekanik Melek – Cassandre Claire

Küçük Prens – Antonie de Saint Exupery

Küçük Prens çocuk, genç veya yetişkin fark etmeksizin herkese hitap etmeyi başaran ilginç bir kitaptır. Kitabı ilgi çekici kılan ise sahip olduğu o muazzam anlatımdan başka bir şey değildir. Kendi çiçeğine küsmüş olan küçük bir prensin başından geçenleri anlatan hikayesiyle sakinleştirici bir lezzete sahiptir.

Her ne kadar bu kitabı okumamak için sık sık dirensem bile bu direncin aslında bana bir şey kazandırmadığını fark etmek çok uzun sürmedi. Eğlenceli, düşündürücü ve keyifli bir kitaptan uzak kalmanın doğru olmayacağını herkes kabul etmelidir. Belki kitaba ilk bakışta çok çocukça olmuş diyebilirsin ama sayfalarını karıştırdıkça gezegenden gezegene gezerken kendini bambaşka bir ruh halinde bulacağından emin olabilirsin.

Can Çocuk Yayınları: Küçük Prens – Antonie de Saint Exupery

Kayıp Kahraman – Rick Riordan

Kayıp Kahraman biraz fantastik ve biraz mitolojik evreniyle ön plana çıkan ilgi çekici bir kitaptır. Henüz genç yaşında olsa bile maceraya atılmaya hazır gibi görünen Jason’ın en büyük problemi bir gün uyandığında hiçbir şeyi hatırlamamasıdır. Buna sırlarla dolu hayatına rağmen ona kız arkadaşlık eden Piper ve en iyi arkadaşı Leo dahildir. Bol aksiyonun içerisine giriş yapmadan önce bildiği tek şey bir şeylerin yolunda gitmediğidir.

Mitolojik hikayelerden genelde epey hoşlanırım ve bu kitap onlardan birisine sahiptir. Percy Jackson gibi kaliteli bir serinin yazarından çıkan bir başka serinin ilk kitabı olduğunu hatırlatmalıyım. Aksiyon, macera, mitolojik varlıklar ve daha fazlasının yer aldığı kitapları okumak hoşuna gidiyorsa bu kitap senin için doğru seçim olacaktır.

Doğan Egmont Yayıncılık: Kayıp Kahraman – Rick Riordan

Ender’in Oyunu – Orson Scott Card

Ender’in Oyunu askeri ve bilim kurgusal temaya sahip bir eserdir. Genç bir isim olan Ender Wiggins’in dünyayı kurtarma mücadelesini anlatır. Her çocuğun özel olarak eğitimden geçtiği bir dünyada her şey bir sonraki saldırıya hazırlıklı olmak içindir. Bir çocuğun zor şartlarda eğitilerek dünyayı kurtaracak isim haline gelmesi ise herkesin beklediği bir şey değildir.

Belki bir çocuk veya genç kahraman için bu denli çetin şartlarda eğitim görmek çok doğru olmayan bir durummuş gibi görünebilir. Hikayenin akışında her şeyin çok zor olduğunu görürken bu kadar da olmaz diyebileceksin ama Ender Wiggins’in son teste ulaşmasıyla karşılaşacakları seni çok ama çok şaşırtacaktır. Aksiyon dolu, stratejik kararların havada uçuştuğu ve okuması keyifli bir roman arıyorsan bu kitapla başlamanı öneririm.

Altıkırkbeş Yayınları: Ender’in Oyunu – Orson Scott Card

Prenses Gelin – William Goldman

Prenses Gelin aşkın, tutkunun, intikamın, zenginliğin ve gücün en iyi şekilde harmanlandığı bir hikayeyi anlatır. Gerçek aşkın peşinden koşan kişilerin hikayesini okumak hoşuna gidiyorsa bu kitap senin epey hoşuna gidecektir. Hiç bitmeyen macera dolu sayfalarıyla seni son derece mutlu edeceğinden şüphen olmamalıdır.

Kitapta neler olup bittiğini yazmaya çalışsam sanırım uzattıkça uzatabilirim. Maceranın hiç eksik olmadığını bilmen ve kahramanların aşkın peşinden gittiklerini bilmen başlangıç için yeterli olacaktır. Birçok farklı duyguyu aksiyon dolu bir hikayenin içerisinde bulmak istiyorsan bu kitabı okumalısın.

Epsilon Yayınevi: Prenses Gelin – William Goldman

Hayat boyunca en az bir defa okunması gereken kitaplarla seni tanıştırmaya çalıştım. Bu listeyi daha fazla kitapla doldurabilirim ama başlangıç için bu kadarının yeterli olduğunu düşünüyorum. Bu tür hayat boyunca en az bir defa okunması gerektiğini düşündüğün kitaplar varsa yorum yaparak bunları bana ulaştırabilirsin.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...