Okunması gereken en iyi 30+ distopik roman

Distopya romanı denildiğinde elbette aklına gelen birkaç kitap vardır ama ya diğerleri? Distopik romanlar karamsarlığın tavan yaptığı eserlerdir. Yazarlar hayal güçlerini zorlayarak yaşanması çok zor olan dünyalar oluşturmuşlardır. Bu tür eserler arasından en iyisini bulmak çok kolay olmasa bile ben elimden geleni yapmaya çalıştım ve bu listeyi oluşturdum.

Bu listede yer alan kitapların en önemli özellikleri distopik olmaları ve biraz kıyamet sonrası dünyalara yer vermesidir. Kitapların içerisinde yer alan kahramanlar zor koşullarda ortaya çıkarak yaşadıkları toplumun umudu olmuşlardır. Bazılarında ise kahramanların büyük çabaları dahi toplumların veya dünyanın kurtulmasına yetmemiştir.

Okunması gereken en iyi distopik romanlar

Distopik roman denildiği zaman insanların aklına belli başlı eserler gelir. Ben de bu eserlere listede yer vermeye çalıştım çünkü bu eserler olmadan distopik roman listesini tamamlamak mümkün değildir. Özellikle ilk 10 roman için biraz seçici davrandığımı itiraf etmeliyim. Distopik roman okumaya başlamak istiyorsan ilk adımı aşağıdaki kitaplarla atmalısın. Dilersen daha sonra keyif aldığın romanla benzerlik taşıyan diğer kitapları okumayı düşünebilirsin.

Watchmen – Alan Moore

Watchmen fantastik türde yazılmış bir grafik romandır ama aynı zamanda distopik roman olma özelliğini taşır. Yazar tarafından oluşturulmuş bu dünyada süper kahramanlar bildiğimiz tarzda süper kahramanlar değillerdir. Her kahramanın felsefi bir yönü bulunmaktadır ve okuyucu olarak sayfaları çevirdikçe bu kahramanların hikayelerinde süzülerek yolunu bulabilirsin.

Belirttiğim gibi bu kitap bir fantastik bir süper kahraman kitabı olsa bile burada bulacağın kahramanlar sıradan kahramanlara benzememektedir. Psikolojik krizler, kaçınmalar ve travmalar neticesinde ortaya çıkmış olan kahramanların her birisi günün sonunda dünyayı kurtarma başarısını gösteremeyecektir. Süper kahraman temalı kitaplardan hoşlanıyorsan ve bu sefer farklı bir şey okumak istiyorsan bu kitaba mutlaka göz atmalısın.

İthaki Yayınları: Watchmen – Alan Moore

Açlık Oyunları – Suzanne Collins

Açlık Oyunları adını defalarca duymuş olabilecek fantastik dünyası olan bir distopik romandır. Her yıl düzenlenen yarışmalara katılıp hayatta kalmaya çaba gösteren birbirinden farklı insanların yaşadığı dünyada ölüm ile hayatta kalma arasında yapılacak seçim her şeyi daha fazla zorlaştırmaktadır. Kahraman ve kahramanlar bu zorluklara göğüs gererek ilerlerken yaşananları okumak sana büyük bir keyif verecektir.

Mükemmel bir serinin ilk kitabı olan bu kitabı okurken biraz rahatsızlık duyabileceğini söyleyebilirim. En nihayetinde insana sunulan şey yaşamak veya ölmek olsa bile ikisi arasında seçim yapmanın daha zor olduğu durumlarla karşılaşmak güçtür. Belki dünyayı değil ama kendilerini kurtaracak olan kahramanların hikayesini okumak istiyorsan bu kitap tam sana göre diyebilirim.

DEX Kitap: Açlık Oyunları – Suzanne Collins

Mahşer – Stephen King

Mahşer korku ve fantastik temalara sahip distopik bir romandır. Beklenmedik bir şekilde denek olarak kullanıldığı yerden kaçmayı başaran birisi karşılaştığı bütün insanların neredeyse hepsine hastalık bulaştırır. Hayatta kalmayı başaranların tek umutları kendilerini bu belalı durumdan kurtaracak bir kahraman bulabilmektir ama bu arayışın sonucu bambaşka noktalara çıkar.

Korku temalı kitaplarla benim arama çok iyi olmasa bile yiğidi öldür ama hakkını yeme demişler, bu kitap son derece kalitelidir. Anlattığı hikayenin ilgi çekiciliği ve sonunda okuyucuyu gerilim dolu adımlardan sonra getirdiği noktanın belirsizliği kitabın cazibesine cazibe katmaktadır. Korku temalı kitaplardan hoşlanıyorsan ve kıyamet sonrası yapıya sahip distopik bir roman olsun diyorsan bu kitabı okumalısın.

Altın Kitaplar: Mahşer – Stephen King

Başlat – Ernest Cline

Başlat bilim kurgu temalı distopik romanlardan birisi hatta en iyilerinden birisidir. Dünya berbat bir haldedir ve kurtarıcı falan beklenildiği yoktur. Salgın hastalıklar, birbirini kırıp geçiren insanlar, nükleer silahlar ve tüm bunların gölgesinde sanal bir dünyada yaşamaya alışmış birçok insan vardır. Günün birinde sanal dünyanın sahibi göçüp gittiğinde mirasını kazanmak için girişilecek sanal bir mücadele başlayacaktır.

Bu kitabı diğerlerinden biraz ayırmak gerekmektedir. Distopik yapası hikayenin geçtiği evrenin durumundan kaynaklanmaktadır. Bugüne kadar sahip olduğu tüm enerji kaynaklarını tek tek sömürmüş insanın bir avuç enerji kaynağı için verdiği savaşın ışığında kendi yolunu bulmak isteyen bir kahramanımız vardır. Tüm sorunlarla mücadele etmenin en kolay yolunu kaçmak olarak nitelendiriyorsan bu kitabı okumaya başlamalısın.

DEX Kitap: Başlat – Ernest Cline

Ender’in Oyunu – Orson Scott Card

Ender’in Oyunu fantastik ve bilim kurgusal bir dünyada geçen ve genç yetişkinlere hitap eden bir distopik romandır. Dünyanın kurtuluşunu bir çocuğun eline bırakmak için onun dünya üzerinde yaşayan en güçlü savaşçı olması gerektiğini düşünen bir eğitim sisteminde kendini kahraman olarak bulan bir çocuk vardır. Bu çocuğun en zorlu şartlarda, en çetin koşullarda ve bazen imkansız denilebilecek anlarda aldığı kararlarla mükemmel bir savaşçı olmaktan başka çaresi yoktur.

Bir bilim kurgu kitabından gerçekçi olmasını beklemek doğru olmasa bile sana iyi bir haberim var, bu kitap fazlasıyla gerçekçidir. Kitabın en önemli yanı ise sana sürekli yaratıcı fikirler sunması ve hikayenin içerisinde eğlenmenizi sağlamasıdır. Bilim kurgusal bir distopik roman okumak istiyorsan ilk sıraya bu romanı eklemeyi düşünmelisin.

Altıkırkbeş Yayınları: Ender’in Oyunu – Orson Scott Card

Kızıl Yükseliş – Pierce Brown

Kızıl Yükseliş genç yetişkinlere hitap eden bilim kurgusal bir distopik romandır. Yaşama umuduyla dolu olan bir kahramanın kandırıldıklarını öğrenmesiyle her şeyini bir hırsına dönüştürdüğü bir hikayesi vardır. Kahramanımızın kararı kesindir artık hayatını bir kenara bırakıp sadece halkı ve onların geleceği için zorlu mücadelelere katılıp başarılı olmaya çalışacaktır.

Birçok kişi bu eseri birbirinden farklı eserlere benzetmektedir. Hikayenin tamamı için aynı şeyi söylemek mümkün değildir ama farklı eserlerle olan benzerliklerini görmezden gelmek doğru değildir. Her ne kadar durum böyle olsa bile kendi hayatını bir kenara bırakıp halkı için ölümcül bir maceraya atılacak kahramanın hikayesini okumak keyif vericidir. Bir distopya varsa kahraman da olmalıdır fikrine sadıksan bu romanı okumanı öneririm.

Pegasus Yayınları: Kızıl Yükseliş – Pierce Brown

Karanlık Zihinler – Alexandra Bracken

Karanlık Zihinler genç yetişkinlere hitap eden fantastik ve distopik bir romandır. Kendisini rehabilitasyon merkezine hapsedilmiş gibi hisseden bir kız sonunda firar etmeyi başarır. Firar eder etmez kendisi gibi bu rehabilitasyon merkezinden kaçmış olanların yanına sığınır. Artık hayatta kalmak için tek başına değildir ama kendisine yakınlaşmaya çalışan herkesin tehlike olduğunu düşünerek yaşamaya devam edeceği de bir gerçektir.

Güzel bir serinin ilk kitabı olan bu eser biraz ölümlüdür. Ölüm hikayenin normal bir parçası gibi anlatıldığından genelde okuyucusunu biraz strese sokar. Yavaş ilerleyen anlatım biçimi bu durumu biraz gerilime dönüştürse bile kitabı eline alan herkesi keyifli bir okuma serüveni bekliyor diyebilirim. Ölüm senin için fazla rahatsız edici değilse, fantastik ve distopik romanlardan hoşlanıyorsan bu kitabı gönül rahatlığıyla okuyabilirsin.

Parodi Yayınları: Karanlık Zihinler – Alexandra Bracken

Silo – Hugh Howey

Silo kıyamet sonrası hikayesiyle dikkat çeken fantastik ve distopik bir romandır. Eser insanlığın hayatta kalma çabası ve her zaman sınırlarda yaşamasını konu alan bir hikayeye sahiptir. Dünya tehlikeli insanlarla doludur ve bu tehlikeli insanlar diğerlerinin üzerinde hakimiyet kurmak için çaba gösterir. Hakimiyet kuranlar için dışarıya çıkış özgürdür ama diğerleri içeride kalmaya mahkumdur.

Bu eser kıyamet sonrası hikayesiyle son derece dikkat çekicidir. Okuması kolay olmasa bile keyif verici bir yapısı vardır. Hikayesi kendine özgü karakteristiklere sahip olan, anlatışı hikayeyle tamamen uyumlu olan bu kitabı okumaktan kaçınmayı düşünmemelisin. Özellikle kıyamet sonrası hikayelerden hoşlananlar için biçilmiş kaftan olduğunu söyleyebilirim.

MonoKL: Silo – Hugh Howey

Uyumsuz – Veronica Roth

Uyumsuz genç yetişkinlere hitap eden bilim kurgusal bir distopik romandır. Eser kendi ayakları üzerinde durup yaşam mücadelesi veren genç bir kızın başından geçenleri anlatır. Tek başına hareket etmeyi seven ve gerektiğinde tüm kararları kendi başına almaya alışmış olan bu kız için hayatın değişme vakti gelmiştir ama bu çok kolay olmayacaktır.

Karizmatik kahramanlara sahip olan bu kitabın hikayesi gayet açıktır. Hayatta kalmak durumunda olan ve aynı zamanda yaşadıkları dünyanın zorluklarıyla mücadele etmek zorunda olanları büyük tehlikeler beklemektedir. Hikayenin gidişatını değiştirecek olan ise genç kıza yardımcı olmak için hayatını dahi ortaya koyacak olan genç bir erkek olacaktır. Okuduğum kitap hem bilim kurgusal olsun hem de distopik olsun diyorsan bu kitabı okumanı öneririm.

Artemis Yayınları: Uyumsuz – Veronica Roth

Ölüm Oyunu – Koushun Takami

Ölüm Oyunu biraz korku temalı biraz ise fantastik temalı olan bir distopik romandır. Yaşanılan ülkede baskıcı yönetimin her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği en önemli şey büyük bir askeri programı lise öğrencileri üzerinde denemesidir. Eşit sayıdaki öğrenciler bir adaya hapsedilir ve hepsine rastgele silahlar verilir. Bu adadan tek bir kişi sağ çıkabilecektir ve bunun için diğer hepsinin ölmesi veya öldürülmesi gerekmektedir.

Korku dolu olan, bol bol gerilim yer aldığı fantastik bir hikayenin içerisine girdiğinde dışarı çıkması çok kolay olmayabilir. Bu hikayede hepsinden yeteri kadar vardır ve sana sunduğu gerilimden ötürü kalbinin heyecanla atması kaçınılmaz bir durumdur. Korku temalı distopik romanlardan hoşlanıyorsan bu kitabı mutlaka okumalısın.

Pegasus Yayınları: Ölüm Oyunu – Koushun Takami

Okunması gereken diğer en iyi distopik romanlar

Yazının çok uzun olmaması ve seni çok fazla rahatsız etmemesi için bu kitaplara detaylıca değinmek istemedim. Aşağıdaki kitapların her birisi okunması gereken distopik romanlar arasında yer alır. Sadece, bu kitapların genel olarak yukarıdakiler kadar kaliteli olmamasından ötürü onlara burada yer vermek istedim.

Kitap Yazar
Efsane Marie Lu
Iskarta Neil Shusterman
Kedi Beşiği Kurt Vonnegut Jr.
Meleğin Düşüşü Susan Ee
Elmas Çağı Neil Stephenson
Mülksüzler Ursula K. Le Guin
Beni Seç Kiera Cass
Cinder Marisse Meyer
Bitmeyen Savaş Joe Haldeman
1984 George Orwell
Seçilmiş Kişi Lois Lowry
Mars Yıllıkları Ray Bradbury
5. Dalga Rick Yancey
Akrebin Evi Nancy Farmer
Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi? Philip K. Dick
Körlük Jose Saramago
Ben Efsaneyim Richard Matheson
Körlük Jose Saramago
Damızlık Kızın Öyküsü Margaret Atwood
Mezbaha 5 Kurt Vonnegut Jr.
Hiçlikten Gelen Kız Justin Cronin
Karanlığı Taramak Philip K. Dick
Labirent: Ölümden Kaçış James Dashner
Parazit Neil Stephenson
Zombi Savaşı Max Brooks
Bana Dokunma Tahereh Mafi
Sonsuz Gökyüzünün Altında Veronica Rossi
Triffidlerin Günü John Wyndham

En iyi, en sürükleyici ve en keyifli distopik romanları seninle tanıştırmaya çalıştım. Bu listeye daha fazla kitap ekleyebilirdim ama şimdilik bunların yeterli olduğunu düşünüyorum. Bu tür distopik romanlar konusunda fikir verip listeye eklenmesini istediğin kitaplar varsa yorum yapıp kitap isimlerini bana ulaştırabilirsin.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

2 Responses

 1. Nehir dedi ki:

  Kaliteli görmeyip ötelediğin romanların kalitesi ve senin kalitesizliğin

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Değerli eleştirin için çok teşekkür ederim. Neden bu yorumu yaptığını bilseydim çok daha iyi olurdu. Böylece listeyi geliştirme fırsatı bulabilirdim.

Yorum yapıp katkı sağla...