Okunması gereken 10 kişisel gelişim kitabı

Okunması gereken 10 kişisel gelişim kitabı listesinden yararlanıp davranış ve alışkanlıklarınızı düzelterek başarılı insanlar kafilesine katılabilirsiniz. Kişisel gelişim ve kendini geliştirmeye yönelik diğer adımlar insanların aklında iki farklı yere sahiptir. Ağır basan düşünceye göre kişisel gelişim her insanın dikkate alması gereken bir konudur. Diğer düşünceye göre ise kişisel gelişim vakit öldürmekten başka bir şey değildir. Siz hangisini tercih ediyorsunuz? Hangisi sizin düşüncenize daha yakın? Birinci düşünceye daha yakın fikirlere sahipseniz okumaya devam edin ve okunması gereken 10 kişisel gelişim kitabı ile tanışın.

Kişisel gelişim çok geniş bir alandır. Bu alanda kesin yargılara varabilmek pek mümkün değildir. Bu nedenle yazarlar kendi fikirleri ve düşünceleri doğrultusunda bugüne kadar işe yaramış yöntemleri paylaşmaktadırlar. Birçoğu ise bizzat bilimsel çalışmaların içerisinde yer alarak verdikleri tavsiyelerin izini sürmüşlerdir. Mutlaka okunması gereken 10 kişisel gelişim kitabı listesi bu kitapların bir araya getirildiği bir listedir.

Mutlaka Okunması Gereken 10 Kişisel Gelişim Kitabı

Aşağıdaki kitaplar alfabetik sıraya göre dizilmiştir. Herhangi bir şekilde okuma sırası gibi durumlar belirtilmemiştir. Dilediğiniz kitabı alıp okumaya başlayabilirsiniz. Hangi niteliğe daha fazla ihtiyacınız olduğunuzu düşünüyorsanız o kitabı okumanız çok daha doğru olacaktır. Ayrıca, aynı anda tek bir kitap okumaya özen göstermenizi öneririm.

1. Alışkanlıkların Gücü – Charles Duhigg

Alışkanlıklarınızın farkında mısınız? Bunu tüm samimiyetimle söylüyorum, bu soruyu sorarken gülümsüyorum. Birisi bu soruyu sorana kadar aslında hepimiz alışkanlıklarımızın farkında olmuyoruz. Günlük uğraşlarımızın arasında kaybolup gidiyorlar. Her ne tür alışkanlıklara sahip olursanız olun hayatta sahip olunması gereken çok daha değerli alışkanlıklar bulunmaktadır.

aliskanliklarin gucu

Charles Duhigg tarafından yazılan Alışkanlıkların Gücü kitabı sözünü ettiğim bu alışkanlıklardan bahsediyor. Kitap okurken çayınızı yudumlamayı istemek bir alışkanlık olabilir ama genel anlamda hayatınıza bir katkısı var mıdır? Düşündürücü bir soru olabilir ama sağlık açısından katkıları vardır. Diğer taraftan kitap okuma alışkanlığına sahip olmak aynı şekilde hayatınıza katkı sağlayan alışkanlıklardan birisidir. Peki siz bunun farkında mısınız?

Alışkanlıkların Gücü kitabını okuduktan sonra çok daha sağlıklı ve hayatınızda işe yarar alışkanlıklar geliştirebilirsiniz. Ona bir şans tanıyın.

2. Asla Yalnız Yeme – Keith Ferrazzi

Bu kitabı okumalısınız çünkü… Devamını okuduktan sonra sizin getirmenizi istiyorum. Benim açımdan bu cümleyi tamamlamak oldukça basit. Bu kitabı okumalısınız çünkü insanlar arasındaki ilişkilerin anlamlandırılması açısından değerli bir kitaptır.

asla yalniz yeme

Keith Ferrazzi’nin Asla Yalnız Yeme isimli kitabından elde edebileceğiniz en anlamlı çıkarım insanlar ile ilişki kurarken çıkarlarınızı düşünmek yerine onlara değer katmalısınız. Hayatınızın çok daha iyi bir noktada olmasını istiyorsanız Asla Yalnız Yeme okumanız gereken önemli kitaplardan birisidir.

3. Bir Tek Şey – Gary Keller, Jay Papasan

Hayatınızı baştan aşağı değerlendirmeye çalışın. Hızlı davranmayın yavaş yavaş gidin. Sağlığınız, iş hayatınız, ilişkileriniz ve diğer tüm alanlarda tek bir şeyi düşünün. Düşündüğünüz bu şey elde etmek istediğiniz hedef olmalıdır. Sağlığınız ile ilgili hedefiniz daha fit bir vücuda sahip olmak olabilir. İş hayatınızda en tepeye tırmanmak istiyor olabilirsiniz. İnsanlarla ilişkileri belirli düzeye getirmek isteyebilirsiniz.

bir tek sey

Düşündüğünüz hedefler ne olursa olsun önünüze birçok engel çıkacaktır ve bu engellerin ilk diğerleriyle bağlantılı olacaktır. Buna domino etkisi de denebilir. Yazarlara göre Bir Tek Şey‘in en önemli yanı bu domino etkisini size en iyi şekilde anlatmalarıdır. Onlara göre devireceğiniz tek bir engel veya domino taşı ile önünüze çıkabilecek engellerden kurtulup hedefinize ulaşmanız mümkündür.

4. Çizginin Dışındakiler – Malcolm Gladwell

Bu kitap başarı ile ilgilidir. Çizginin Dışındakiler ise başarıya ulaşan kişilere verilmiş isim olarak görülebilir. Çok çalışmak ile akıllıca çalışmak arasında önemli farklılıklar vardır. Bu önemli farklılıkları anlayabildiğiniz sürece başarılı insanların arasına adınızı yazdırabilirsiniz. Aksi taktirde kural dışı davranıp oyunun dışında kalmış olursunuz.

çizginin dısindakiler

Başarıya ulaşmak için neler yapabileceğinizi çok daha iyi anlamak için Malcolm Gladwell’in Çizginin Dışındakiler isimli kitabını okumayı düşünebilirsiniz. Gerçekten hedefiniz başarılı olmak mı? O zaman oyunu kuralına göre oynamalısınız.

5. Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı – Dale Carnegie

Tartışmasız bir biçimde listenin en değerli kitabı Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı adını taşıyan Dale Carnegie eseridir. Bu kitap, kişisel gelişim ile ilgilenen herkesin kütüphanesinde yer alan bir kitaptır. Eskimeyen eserler arasında yer almaktadır.

dost kazanma ve insanlari etkileme sanati

Kısaca belirtmem gerekirse bu kitap insanın sahip olduğu duygusal zekayı tanımlamakta ve bu zekayı nasıl kullanabileceğinizi size anlatmaktadır. Kullanım alanınız iş hayatınız olabileceği gibi kendi yaşantınız da olabilir. Önemli olan nitelik duygusal zekanın ne olduğunu anlamak ve onu kullanabilecek beceriye sahip olabilmektir.

6. Etkili İnsanların Yedi Alışkanlığı – Stephen R. Covey

Daha önce dile getirdiğim ifadeleri tekrar kullanmak hoşuma gitmiyor ancak bu kitaptan girişimcilerin okuması gereken kitaplar listesinde bahsetmiştim. Orada belirttiğim gibi Etkili İnsanların Yedi Alışkanlığı zamansız ve sınır tanımayan prensipleri içeren bir kitaptır.

etkili insanlarin yedi aliskanligi

Zamansız prensipler ve alışkanlıklar sayesinde raydan çıkmış olan fikirlerinizi tekrar rayına oturtabilir ve başarı yolculuğunuza devam edebilirsiniz. İlk yapmanız gereken bunu gerçekleştirmeyi istemek, ikincisi ise kitabı okumaya karar vermektir. Okuyun ve başarıya giden yolda sağlıklı alışkanlıklar edinmeye çalışın.

Girişimcilerin Okuması Gereken Kitaplar

7. İrade – Roy F. Baumeister, John Tierney

Başarıyla bağlantılı iki unsur bulunmaktadır. Birisi sahip olduğunuz zeka, diğeri ise kendinizi kontrol edebilmektir. Roy F. Baumeister ve John Tierney imzalı İrade isimli kitabın verdiği en anlamlı mesaj budur. Her ne kadar zeka ile ilgili net ve kesin çözümler söz konusu olmasa bile kendinizi kontrol edebilmek için belirgin yöntemlerden yararlanabilirsiniz.

irade

İrade, kişisel gelişim fikirlerinin ve yöntemlerinin çoğu zaman unuttuğu kendini kontrol edebime yani irade sahibi olabilme unsurunu derinlemesine ele almakta ve bu konuda size çözümler sunmaktadır. İradenize sahip çıkmaya hazır mısınız? Öyleyse bu kitaba vakit ayırmalısınız.

8. İş Bitirici – David Allen

Düşünün. Evet düşünün. Siz hep düşünün ama asla harekete geçmeyin. Sizce bir şey kazanabilir misiniz? Sadece para olarak algılamayın, başarı anlamında da bir şey kazanabilir misiniz? Bunu da bir düşünün. Ama artık düşünmeye son verin ve harekete geçin. Kafanızdaki fikirleri uygulamaya koymaya başlayın. Hayata geçiremediğiniz fikirleri tozlu raflardan kaldırıp tekrar masaya yatırın ve bunları gerçekleştirmeye çalışın. Zorlanıyor musunuz?

is bitirici

Eğer zorlanıyorsanız İş Bitirici tam size göre bir kitap. Fikirlerinizi zihninizde tutsak etmek yerine hayata geçirmeye başlamanın zamanı geldi! Artık önünüzdeki engelleri kaldırabilmek için çabalamalısınız. David Allen’ın İş Bitirici isimli kitabı size bu konuda yardımcı olabilecektir.

9. Mutluluk Bir Alışkanlıktır – Maxwell Maltz

Maxwell Maltz aslında bir estetik cerrahıdır. İnsanlar ona estetik yaptırmak için başvurmaktadır ama günün birinde karar verir ve hastalarına içlerindeki güzelliğin çok daha önemli olduğunu bu kitapla anlatmaya çalışın. Mutluluk Bir Alışkanlıktır fazla zamanınızı almayacak bir kişisel gelişim kitabıdır.

mutluluk bir aliskanliktir

Korkularınızı yenmek, görüntünüzün iyi olmamasından yakınmak ve kendinize olan güveninizi yükseltmek için başvurabileceğiniz kitaplardan birisi olan Mutluluk Bir Alışkanlıktır ile kişisel gelişiminize önemli katkılar sağlayabilirsiniz.

10. Vermek ve Almak – Adam Grant

Başarı peşinde koşanların akıllarına gelen ilk şey başarılı olmak için bir şeyleri yenmeye yöneliktir. Bu düşünce sağlıksızdır çünkü aşacağınız engellerin miktarını düşünmeden hareket etmiş olursunuz. Bir hedef uğruna irili ufaklı binlerce engeli aşmanız demek çok uğraşmanız ve akıllıca davranmadığınız anlamına gelebilir. Diğer taraftan bu yaklaşım ne olursa olsun zirveye çıkmalıyım demenin başka bir yoludur. Bu ise yanlış yolda olduğunuzun göstergesidir.

vermek ve almak

Adam Grant Vermek ve Almak isimli kitabında bunu size çok daha açıklayıcı bir biçimde size anlatmaktadır. Ona bir şans tanıyın ve gerçekten başarıya ulaşmak isteyenlerin başkalarından bir şeyler alarak değil, başkalarına bir şeyler vererek bunu gerçekleştirebileceklerini kendi gözlerinizle görün.

Kişisel gelişim konusunda okuyabileceğiniz yeteri kadar kitaba artık sahipsiniz. Daha fazla bilgi edinmek ve hazırlayacağım diğer listelerden faydalanmak istiyorsanız beni takip etmeye devam edebilirsiniz. Kişisel gelişim sıradan bir alan değildir ve başkasına uyup bir işe yaramadığını düşünmemelisiniz. Gelişiminizi sürdürmeye çalışmalı ve bu alanda size destek olacak kitaplardan bilgiler edinmeye çalışmalısınız.

Kişisel gelişim konusunda tavsiye edebileceğiniz kitaplar var mı? Bu listede yer alan kitaplar hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorum yaparak hemen paylaşabilirsiniz!Kaan Karadeniz

26 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini “Bilgi ve Belge Yönetimi” bölümünde sürdürmekteyim. İki farklı oyun sitesinde içerik yöneticiliği, bir sitede içerik danışmanlığı yapmaktayım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanırım.

2 Cevaplar

 1. Bihter dedi ki:

  Merhaba iyi çalışmalar,İyi yayinlar;
  İnternetten kişisel gelişim siteleri gezinirken sizin site dikkatimi
  çekti ve iyi ki girmisim çok güzel site.
  Ben lise mezunuyum photoshop kulanabilen, 2 Defa 3DS MAX eğitimi alıp ama halada ileri seviyede olamayan biriyim. 3DS MAX ‘da kendimi nasıl ileri seviyede kolay bir şekilde gelistirebilirim bana öneriniz varmı?
  Youtubede izleyerek yapıyorum ama bazı yerleri aynı istediğim gibi olmuyor.
  İleride bi ise girip kendi ayaklarının üzerinde durmak istiyorum. Bana bir önerimiz varmı?
  Teşekürler kolay gelsin.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   3DS MAX gibi programlar konusunda pek bilgi sahibi değilim. Ancak bu konuda kendinizi geliştirmek istiyorsanız elbette belirli projelerin içerisinde yer almalısınız. İster gönüllü olarak isterseniz “freelance” olarak yani serbest çalışarak bazı ciddi işler yapmaya çalışmalısınız. Önünüze gelen projelerde istenilenleri yapabilmek için yeni şeyler öğrenmek ve denemek durumunda kalırsınız. Bu sizi gelişime teşvik eder. En önemlisi kendinize ait bir portföy sitesi oluşturmanızdır. Çalışmalarınızı ve referanslarınızı burada yayınlayarak itibarınızı yükseltebilirsiniz. Tüm bunlar gelecekte iş başvurularında size fazlasıyla yardımcı olacaktır. Bunun dışında neler önerebilirim bilmiyorum çünkü konuya çok yakın sayılmam.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir