Okuma listesi oluştururken unutulmayacak 40+ roman

Okuma listesi oluşturmak istiyorsun ama içerisinde yer alması gereken romanlara karar vermekte zorlanıyor musun? Sana çok iyi bir haberim var çünkü bu konuda sana yardımcı olabilecek bir listeye göz atmak üzeresin. Bu listede yer alan kitapların hepsi pek çok insanın “okuyacağım bir sonraki kitap” dediği eserlerdir.

Hemen giriş kısmında belirttiğim gibi bu listedeki kitapların her birisi “okuyacağın bir sonraki kitap” olmaya aday eserlerdir. Okuma listesi oluştururken genellikle ilgi alanına uygun kitaplar seçmeye çalışırsın ama hangi konuda olacağı fark etmez diyorsan kitap bulmakta biraz zorluk yaşayabilirsin. İşte bu zorluğu ortadan kaldırmak için hazırlamış olduğum bu listeden faydalanabilirsin.

Okuma listesi oluştururken unutulmaması gereken romanlar

Romantik, fantastik, bilim kurgusal, macera, aksiyon, gizem veya gerilim fark etmeksizin okumak için bir roman arıyorsan doğru yerdesin. Aşağıdaki listeyi baştan aşağı gözden geçirip dilediğin romanı hemen alıp okumaya başlayabilirsin. Bu listede yer alan kitapların hepsi kendini ispatlamış, ortalamanın üzerinde kaliteli romanlardır.

Yüzük Kardeşliği – J. R. R. Tolkien

Yüzük Kardeşliği kitap veya film olsun adından her zaman bahsedilebilecek epik fantastik bir eserdir. Her şey tılsımlı bir yüzüğün bulunmasıyla başlar. Kahramanların tek hedefi yüzüğü yok etmek için başladıkları yolculukları tamamlamaktır ama bunun için sayısız engeli aşmak zorundadırlar.

Fantastik kitap okumayı seven herkesin elbet bir gün tanışacağı bu eser sana keşfedilmesi uzun sürecek bir dünyanın kapılarını aralayacaktır. Bu dünyada kahraman olmak, doğaüstü varlıklara karşı savaşmak ve maceraya katılmak her okuyucunun hayalidir. Henüz bu kitabı okumamış biriysen okuma listenin başına bu kitabı eklemelisin.

Metis Yayınları: Yüzük Kardeşliği – J. R. R. Tolkien

Otostopçunun Galaksi Rehberi – Douglas Adams

Otostopçunun Galaksi Rehberi mizah dolu bilim kurgusal bir eserdir. Dünya yerle bir olmak üzereyken bir insan aniden bir uzaylı varlığa dönüşür ve ana kahramanımızı da uzaya götürmek suretiyle ortadan kaybolur. Bütün macera böyle başlar ama başlangıç sadece ufak ayak seslerinden ibarettir. Çünkü kahkahalara boğulacak olan okuyucu henüz hiçbir şeyin farkında değildir.

Mizah içerikli kitaplar bulmak gerçekten kolay değildir. Ciddi hikayeler, esrarengiz problemler, çözülmesi gereken sırlar derken kitap okumak bazen yorucu olabilir. Bu tür durumlarda eline seni güldürüp eğlendirebilecek bir kitap almak istersin. Seni hem güldürecek hem de bilgilendirecek bu kitabı okuma listene eklemeyi düşünürsen başarılı bir adım atmış olursun.

Alfa Yayınları: Otostopçunun Galaksi Rehberi – Douglas Adams

Vampir Akademisi – Richelle Mead

Vampir Akademisi genç yetişkinlere hitap eden vampir temalı bir kitaptır. En yakın arkadaşını güçlü vampirlerin avı olmaktan kurtarmayı kendine görev edinmiş birisi için hayat artık eskisinden çok daha çetin olmak zorundadır. Herkesin olmasa bile vampir dünyasının en azılı güçlerinin hedefinde iki isim vardır. Kurtulmak için kaçmalı ve kendilerini savunmalıdırlar veya av olup onların arasına katılmayı kabul etmelidirler.

Ben vampir hikayelerinden çok hoşlanan birisi değilim. En azından Dracula’yı saymazsak bu tür temaların bana pek hitap etmediğini söyleyebilirim. Fakat kaliteli olan ve vampirli hikayelerden hoşlanan kişilerin de okuyabileceği kitaplar bulmak gerekir. Bu tür hikayelerden hoşlanıyorsan okuma listenin ilk başına gönül rahatlığıyla bu eseri yerleştirebilirsin.

Artemis Yayınları: Vampir Akademisi – Richelle Mead

Mahşer – Stephen King

Mahşer korku temalı fantastik bir eserdir. Biyolojik bir deneyin firar etmesi sonucunda insanlığı artık büyük bir tehlike bekler hale gelmiştir. Firar eden denek önüne gelen herkese ölümcül hastalık bulaştırmaktadır. Herkesin düşündüğü tek şey bir kurtuluş yolu bulmak olsa bile bu arayışın sonu hiç beklenmedik bir noktaya çıkacaktır.

Korku, gerilim ve fantastik bir eser okumak isteyen herkesin yolu bir şekilde Stephen King ile kesişir. Yazarın elinden çıkan pek çok kaliteli kitap okuyucunun beklentileri karşıladığından bir okuyan bir daha okumak ister. Oluşturduğun okuma listesi korku temalı kitaplar açısından zayıfsa ilk katkıyı bu kitapla yapabilirsin.

x: Mahşer – Stephen King

Puslu Kıtalar Atlası – İhsan Oktay Anar

Puslu Kıtalar Atlası fantastik türde yazılmış ve kaliteli olan ender yerli romanlardan birisidir. Eser için bir hayal dünyasının kalemle resmedilmiş hali demek daha doğru olacaktır. Tarihi dokuları en iyi şekilde muhafaza edip okuyucusunun önüne çıkartan bu eserin en keyifli yanı karakterlerinde gizlidir.

Yerli yazarlara biraz daha nasıl desem, romantik yaklaşırız. Anlattıkları hikayeler genelde bize ait olduğundan seçim yapmaya çalışırken hemen tav olduğumuz doğrudur. Bu eser bahsettiğim döngüyü yıkmayı başaran ve herkes tarafından sevilebilecek kaliteli bir yapıttır. Okuma listende yerli yazarların eserlerine yer vermek istiyorsan ilk sıraya bu kitabı eklemelisin.

İletişim Yayınları: Puslu Kıtalar Atlası – İhsan Oktay Anar

Ender’in Oyunu – Orson Scott Card

Ender’in Oyunu distopik ve aynı zamanda fantastik bir eserdir. Dünyayı kurtaracak olan kahramanın yetiştiriliş hikayesini anlatır. Bu dünyada güçlü olabilmek için en zor anlarda en doğru kararları almak gerekir. Bunu başarabilmek için herkesin aday olduğu ama pek çoğunun hayatta kalamadığı bir eğitim serüveni vardır.

Bu kitabı okurken sanki bir bilim kurgu eseri değil de gerçek bir hayat hikayesi okuyormuş gibi hissedebilirsin. Sürükleyici, yaratıcı ve içine çeken bir roman olması ise eserin en kıymetli yanlarıdır. Okuma listesi oluştururken içerisine iyi bir distopik roman eklemek istiyorsan bu kitap sana yardımcı olacaktır.

Altıkırkbeş Yayınları: Ender’in Oyunu – Orson Scott Card

Bir Katedralin Öyküsü – Ken Follett

Bir Katedralin Öyküsü okuyucusunu tarihsel bir yolculuğa çıkarabilecek kalitede bir tarihi romandır. Bir katedral etrafında şekillenen hikayesinde asıl rolü karakterler üstlenir. Karakterlerin hikayenin içerisindeki etkinliği çok fazla olduğundan detaylarla hikayenin sırları tek tek gün yüzüne çıkar.

Bu eser kolay okunabilir bir yapıt değildir. Çok zor okunur ama okundukça alınan keyif bambaşkadır. Seni alıp tarihsel yolculuğa çıkartacak bir eser olduğundan ilk fırsatta okumanı öneririm. Okuma listene eklemek istiyorsan tarihi roman kontenjanında bu romana yer açmalısın.

İnkilap Kitabevi: Bir Katedralin Öyküsü – Ken Follett

Rüzgar Gibi Geçti – Margaret Mitchell

Rüzgar Gibi Geçti tarihi romanlar arasında en romantik eserlerden birisidir. Amerikanın iç savaş döneminde geçen hikayesiyle farklı bir atmosfere sahiptir. Eser genellikle akıcı anlatımı ve benzersiz aşk hikayesiyle okuyucusunu içine çekmeyi başarır.

Bu eser film olmuştur ve hatta pek çok diziye, filme ve kitaba bir esin kaynağı olarak katkı sağlamıştır. Karakterler üzerinden ilerleyen hikayesinde herhangi bir detayı atlamak istemeyeceğini düşünüyorum. Oluşturduğun okuma listesi içerisinde yeteri kadar romantik eser yer almadığını düşünüyorsan bu kitabı listene dahil edebilirsin.

Artemis Yayınları: Rüzgar Gibi Geçti – Margaret Mitchell

Hobbit – J. R. R. Tolkien

Hobbit fantastik romanlar arasında en ilgi çekici eserlerden birisidir. Orta Dünya’nın içerisinde alternatif bir hikayeyi konu alır. Hobbit ırkına odaklanan, Bilbo Baggins’i kahraman yapan ve onun hikayesini okuyucusuna aktaran kaliteli bir eserdir. Bilbo Baggins’e çıktığı yolculukta eşlik etmek fantastik hikayelerden hoşlanan herkesin isteyebileceği bir şeydir.

Bu eseri okuyup okumama konusunda kararsız kaldıysan henüz fantastik edebiyata çok fazla alışmış değilsin demektir. Var olan bir dünyaya daha farklı bakmanı sağlayacak bu eseri okurken Orta Dünya’nın gizli saklı kalmış pek çok noktasına yolculuk edebileceksin. Kitaplarla doldurduğun okuma listende hala yeteri kadar yer varsa bu kitabı fantastik romanlar kategorisinde listene dahil etmelisin.

İthaki Yayınları: The Hobbit – J. R. R. Tolkien

Prenses Gelin – William Goldman

Prenses Gelin aşk ve tutku dolu bir genç yetişkin kitabıdır. Eserin hikayesi gerçek aşkın peşinden koşan karakterlerin başından geçenlerdir. Maceradan maceraya koşmanın, engelleri aşıp çaba göstermenin ve engellerle boğuştuktan sonra aşkın kıymetini bilmenin değerini bu hikayeyle yeniden keşfedebilirsin.

Maceranın hiç eksik olmadığı bir aşk hikayesi arıyorsan doğru yerdesin. Bu kitabın aşık karakterleri hiç yerinde durmazlar. Aradıkları aşkı bulmak için sürekli hareket halindedirler ve yılmadan, usanmadan bu hedeflerinin peşinden gitmeye yeminlidirler. Birbirinden farklı duyguyu sana yaşatabilecek bir eser arıyorsan okuma listende bu kitabın yer alıp yer almadığını hemen kontrol etmelisin.

Epsilon Yayınevi: Prenses Gelin – William Goldman

Okuma listesi oluştururken atlanmaması gereken diğer kitaplar

Yazının çok uzun olmaması ve seni çok fazla rahatsız etmemesi için bu kitaplara detaylıca değinmek istemedim. Aşağıdaki kitapların her birisi okunması gereken epik fantastik romanlar arasında yer alır. Sadece, bu kitapların genel olarak yukarıdakiler kadar kaliteli olmamasından ötürü onlara burada yer vermek istedim.

No Kitap Yazar
11 Suskunlar İhsan Oktay Anar
12 Bir Genç Kız Yetişiyor Betty Smith
13 Şimşek Hırsızı Rick Riordan
14 Huzursuzluk Zülfü Livaneli
15 Ejderha Dövmeli Kız Stieg Larsson
16 Melek Deneyi James Patterson
17 1984 George Orwell
18 Kürk Mantolu Madonna Sabahattin Ali
19 Kemikler Şehri Cassandre Clare
20 Mezarlık Kitabı Neil Gaiman
21 Edebiyat ve Patates Turtası Derneği Mary Ann Shaffer
22 Tutunamayanlar Oğuz Atay
23 Amerikan Tanrıları Neil Gaiman
24 Çizgili Pijamalı Çocuk John Boyne
25 Alaska’nın Peşinde John Green
26 Saatleri Ayarlama Enstitüsü Ahmed Hamdi Tanpınar
27 Yol Arkadaşım Sarah Dessen
28 Algernon’a Çiçekler Daniel Keyes
29 Mezbaha 5 Kurt Vonnegut Jr.
30 Kuşlar Yasına Gider Hasan Ali Toptaş
31 Damızlık Kızın Öyküsü Margaret Atwood
32 Akıl ve Tutku Jane Austen
33 Watership Tepesi Richard Adams
34 Nar Ağacı Nazan Bekiroğlu
35 Boleyn Kızı Philippa Gregory
36 Zamanda Kıvrılma Madeleine L’engle
37 Küçük Kadınlar Louisa May Alcott
38 Çalıkuşu Reşat Nuri Güntekin
39 Eragon Christopher Paoloni
40 Karolin ve Gizli Dünya Neil Gaiman
41 Kitabın Kuralları Geraldine Brooks
42 Konuş Benimle Laura Halse Anderson
43 Tehlikeli Oyunlar Oğuz Atay

Okuma listene değer katacak en kaliteli romanları seninle tanıştırmaya çalıştım. Bu listeye daha fazla kitap ekleyebilirdim ama şimdilik bunların yeterli olduğunu düşünüyorum. Bu tür okuyacağım bir sonraki kitap olacak dediğin eserler varsa varsa yorum yapıp kitap isimlerini bana ulaştırabilirsin.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...