Okuma köşesi nasıl oluşturulur?

O

Bir şeyler okumak için kendinize özel bir alanınız olsun ister misiniz? Bu alanın sessiz ve her türlü dikkat dağıtıcı unsurdan uzak olmasına ne dersiniz? Kendi okuma köşenizi oluşturabilir ve bir şeyler okumak için hayalinizdeki alana kavuşabilirsiniz.

Kendi evinizde veya odanızda bir okuma köşesi oluşturmak istiyorsanız ilk olarak tahmin edebileceğiniz gibi bu dönüşümü gerçekleştirebileceğiniz bir alan bulmalısınız. Ardından bu alanı kişiselleştirmeye çalışmalısınız. Aydınlatmasının çok iyi olduğundan emin olduktan sonra etrafında yer alan dikkat dağıtıcı unsurlardan kurtulmalısınız. Son olarak ise okuyacağınız kitapları koyabileceğiniz portatif veya alana uygun bir kitaplık seçmelisiniz. Tüm bunları yaptıktan sonra hayalinizdeki okuma köşesine kavuşabilirsiniz!

Okuma Köşesi Oluşturma Adımları

Bir dekorasyoncu veya iç mimar değilim. Bu nedenle birçok detayı atlamak durumunda kalabilirim. Size yardımcı olmak istediğim konu ise iyi bir okuyucu olma yolunda kendinize bir iyilik yapmanıza destek olmak. Kitaplarınızı ne kadar sakin ortamlarda okursanız ondan elde edeceğiniz verim çok daha fazla olacaktır. Bu nedenle odanızda veya evinizin herhangi bir köşesinde bir okuma alanı oluşturmak önemli bir adım atmanız anlamına gelir.

1. Uygun Alan Bulma

Kitap okuma köşesi oluşturmak için kendinize bir alan belirlerken çok fazla geniş olmayan bir alan seçmeye özen gösterin. İhtiyacınız olacak alan oturabileceğiniz, kitaplarınızı ve ihtiyaç duyacağınız diğer aksesuarları koyabileceğiniz bir alandır. Kendi odanızda bir alan belirlemek istiyorsanız yatağınıza yakın bir tercih edebilirsiniz.

2. Alanı Kişiselleştirme

Belirlediğiniz alanı okuma köşesine dönüştürmek için minderler veya battaniyeler kullanabilirsiniz. Dilerseniz biraz aykırı davranarak puf tarzı minderler tercih edebilirsiniz. Bu alan size ait olacağı için dilediğiniz gibi kişiselleştirme yoluna gidebilirsiniz. Fakat tavsiyem alanı çok fazla renklendirmekten kaçınmaktır. Özellikle bir genç odasını andıracak biçimde posterler veya buna benzer envanterler kullanmaktan kaçınmalısınız.

3. Işıklandırmaya Dikkat Etme

Kitap okurken özellikle sağlığınız için gerekli olan en önemli unsur ışıklandırma konusudur. Işıklandırmayı az veya çok değil kararında yapmalısınız. Gözlerinizi yoracak yöntemlerden kaçınmalısınız. Gece kitap okunmasını tavsiye eden birisi olmasam bile gece lambaları veya bunun gibi normal lambalardan daha az ışık veren lambaları kullanmayı tercih edebilirsiniz.

4. Etrafı Düzenleme

Okuma köşesi yapacağınız alanı belirledikten sonra ilk işiniz etrafında yer alan ögeleri gözden geçirmek olmalıdır. Bulunduğunuz alanda televizyon veya bilgisayar gibi aklınızı çelecek elektronik aletler olmamalıdır. Gürültülü bir sokakta veya cadde üzerinde oturuyorsanız okuma köşesini pencerelere yakın bir yere kurmamalısınız.

5. Kitapları Yerleştirme

İşin en zor kısmına geldiğimizi söylemeliyim. Kitap okuyucularının kitap koleksiyonları birbirinden farklıdır. Dolayısıyla kimine birkaç raftan oluşan klasik kitaplıklar yeterli gelebilecekken kimisine sadece bir veya iki raftan oluşan daha portatif kitaplıklar yeterli gelebilir. E-kitap okuyucu kullanarak kitap okuyanlar için ise bir rafa ihtiyaç olmayacaktır. İhtiyacınız olan kitaplığı belirledikten sonra yerleştirmeyi kendi zevkinize göre yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek husus ise kitaplara zarar vermeyecek bir yerleştirme biçimini kullanmaktır.

Bir okuma köşesi oluştururken ihtiyaç duyacağınız en temel bilgilere artık sahipsiniz. Peki gerçekten bir okuma köşesini ne tür çeşitliliklerde oluşturabilirsiniz? Bu konuda tercihleriniz değişebilir ama en basitinden bir koltuk, ayak uzatma taburesi veya pufu, bir yastık veya minder ve bir lamba işinizi görecektir. Bu dört basit malzemeyle kendinize bir okuma köşesi oluşturabilirsiniz. Koltuğuna oturun, yastığı arkanıza koyun ve ayaklarınızı tabureye veya pufa doğru uzatın. Koltuğun arkasına koyacağınız bir lamba sayesinde ışıklandırmayı sağlayın.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...