Okuma alışkanlığının 9 önemli faydası

Kitap okumak zahmetli bir işmiş gibi görülebilir. Okuma alışkanlığının faydaları ise bunun zahmetten çok bir gereksinim olduğunu ortaya koymaktadır. En son ne zaman kitap okudun? En son ne zaman kitap olmasa bile buna benzer bir yayın okudun?

En son ne zaman kitap okudun sorusuna “dün” cevabını vermek, günün belirli vaktini Facebook veya Twitter gibi yerlerden uzak durup kitap okuyarak geçirmek aslında çok zor değil. Üstelik bunu alışkanlık haline getirdiğin zaman kazancın anlık ortamlarda elde edeceğin kazançlardan çok daha fazla olacaktır.

Zihinsel uyarım

Okuma alışkanlığının en büyük faydası zihinsel uyarım sağlamasıdır. Belirli bir kurgu içerisinde yer alan bir şeyler okuduğunuz zaman beynin sürekli uyarılmasını sağlarsınız. Beyin sürekli uyarıldığı sürece aktif kalır ve güç kazanır. Aksi taktirde güç kaybeder ve sonucunda istemeyeceğiniz türden hastalıklar açığa çıkar. Alzheimer hastalığı verilebilecek en güçlü örnektir. Bu hastalık ile boğuşmak istemiyorsanız beynin aktif kalmasını ve güç kalmasını sağlamalısınız.

Beynin sağlıklı kalmasını istiyorsanız ona egzersiz yaptırmalısınız. Kitap okuyarak bu egzersizi en güçlü biçimde gerçekleştirebilirsiniz. Satranç, bulmaca ve diğer zihinsel faaliyetler kitap okumayı destekleyici unsurlardır.

Hafızanın iyileştirilmesi

Bir şeyler okudukça hafızanızı güçlendirirsiniz. Bu herkesin bildiği bir şeydir ancak yapılan basit bir hata vardır. Okuduğunuz her şey değil tutarlı bir biçimde okuyacağınız her şey hafızanızı iyileştirir.

Tutarlı olarak okumak ile anlatılmak istenen durum kurgusal ve bütünsel olan parçaların okunmasıdır. Belirli bir hikayede yer alan karakterleri, yerleri, ifade edilen sözleri hikayeyi okuduktan kısa bir süre sonra hatırlayabilirsiniz. Ancak, Facebook veya Twitter gibi yerlerde gördüğünüz anlık mesajları hatırlamak konusunda zorluk çekersiniz. Bunun nedeni o mesajların anlık olması ve aynı anda birden fazla mesajın hafızaya atılmaya çalışılmasıdır. Bu nedenle bu tür mesajlar hafızayı güçlendirmek konusunda etkisizdir.

Bütünsel olarak okuyacağınız bir hikayeden aklınızda kalanları depoladığınız yer farklı bir hafıza kümesi olacaktır. Beyninizde oluşturacağınız yeni bir hafıza bölgesi ile beyin kendisine yeni yollar (sinaps) oluşturur. Oluşturulan yer yeni yol eski yolu güçlendirir. Sonuç olarak hafızanızı güçlendirmiş olursunuz ve bu size çok daha büyük katkılar sağlamaktadır.

Stresin azaltılması

İş yüzünden, aşk yüzünden veya farklı bir takım sorunlar yüzünden stres altında olabilirsiniz. Stres altında olduğunuz zaman verimliliğiniz önemli ölçüde zarar görür ve bu durumda yapmak istediklerinizi tam olarak yapamazsınız. Ara verseniz bile kendinizi toparlamanız çok zor olabilir.

Kitap okuyarak stresten kurtulabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan sağlam bir hikayeye sahip kitaplardır. Kitabı okudukça hikayenin içerisine kendinizi yerleştirirsiniz. O an hikaye dışında bir şey düşünmemeye başlarsınız ve stresli durumdan kurtulmuş olursunuz.

Huzur ve sakinleşme

Kitaplar stresi azalttığı gibi sizin huzurlu olmanızı ve sakinleşmenizi de sağlarlar. Bu konuda okuyacağınız kitap önemli bir role sahiptir. Bireysel gelişim sağlayan, özlü sözler, sakinleştirici hikayeler veya buna benzer içeriklerle oluşturulmuş kitaplar, kan basıncınızı düşürür ve size sakinlik hissi kazandırır.

Aşırı stresli olmanız durumunda kızgınlık hissine sahip olabilirsiniz. Keskin sirke küpüne zarar sözünü haklı çıkarmak istiyorsanız sakinleşmeniz gerekir ve okuma alışkanlığı bu konuda size yardımcı olacaktır.

Konsantrasyon ve odaklanma

Stres, sinir, huzursuzluk ve heyecan. Bu tip ruh halleri konsantrasyonunuzu düşürür ve bir işe odaklanma konusunda size olabildiğince zorluk çıkartır. Bu durumda istediklerinizi yapamazsınız. Önlem olarak çok daha farklı şeyler yapabilirsiniz ancak kısa süre içerisinde birkaç satır bile okumak sizi bu durumdan kurtarabilir.

Bununla birlikte sinir, stres ve huzursuzluk gibi ruh halleri genellikle aynı anda birden fazla iş ile uğraşmak durumunda ortaya çıkarlar. İşi bitirmek ve işin yarım kalması arasında sürekli bir değişkenlik söz konusu olur. E-postaları kontrol etmek, önünüzdeki formları doldurmak, telefona bakmak, yanınızdaki kişiyi dinlemek gibi farklı işleri aynı anda yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu durumda dikkat dağınıklığı veya dikkat bozukluğu gibi sorunlarla karşılaşırsınız.

Kitap okurken ise okuduğunuz satırları ve ilerisini düşüneceğiniz için tek bir yere odaklanırsınız. Dikkatiniz farklı şeylerle dağılmaz ve konsantrasyon konusunda problem yaşamazsınız. İş yerine giderken veya bir işe ile uğraşmaya başlamadan önce kısa süreli bile olsa kitap okumaya çalışarak odaklanma probleminizi çözebilirsiniz.

Bilgi kazanımı

Okuma alışkanlığınız size büyük bir bilgi havuzu sunar. Okuduğunuz her şeyden yeni bir şeyler öğrenebilirsiniz. Yeni öğrendiğiniz her şey hafızanızı güçlendirmekte size yardımcı olur.

Nitekim bir şeyi unutmamak gerekiyor. Bilgi sizin için kalıcıdır. Maddi durumları göz önünde bulundurun. Kriz durumu olur arabanızı satarsınız ve o artık sizin olmaktan çıkar. Ancak bilgi böyle bir şey değildir. Bilgi onu hatırlayabildiğiniz sürece daima size aittir.

Kelime haznesinin genişletilmesi

Yeni bilgiler demek yeni ifadelerin kazanılması demektir. Ne kadar fazla okursanız o kadar fazla bilgi kazanacağınıza göre bir o kadar fazla kelime öğrenmiş olursunuz. Bu işinize yarar bir durum mudur? Yoksa gereksiz bir yük müdür?

Gereksiz bir yükmüş gibi gözükse bile aslında işinize yarar. Anlatmak istediğinizi akıcı bir şekilde aktarabilirsiniz. Konuşmanız daha rahat olur. İfadeleriniz daha güçlü olur. Bir şeyleri tartışırken tıkanmalar yaşamazsınız ve daha sağlam ifadelerin size eşlik etmesini sağlarsınız.

Analitik düşünme becerisi

Bir kitabı okurken hikayenin gidiş yönünü fark edip şu şekilde bitecek dediğiniz oldu mu? Hikayeyi okuduktan sonra hikaye gerçekten o şekilde bitmişse bu durumda analitik düşünme beceriniz kuvvetli demektir.

Analitik düşünme beceriniz ile kritik anlarda hızlı ve verimli çözümler üretebilirsiniz. Hikayelerde eksik kalan parçaları herkesten daha çabuk yerlerine yerleştirebilirsiniz. Arkadaşlarınız ile bir konuyu, bir filmi, bir kitabı veya bir diziyi tartışırken daima söyleyecek bir sözünüz olur.

Yazma becerisi

Hafızanız kuvvetliyse, yeteri kadar bilgi sahibiyseniz ve kelime hazneniz genişse diğer insanlara göre daha güçlü bir yazma becerisine sahip olursunuz. Yazmanız gerekenleri daha akıcı anlatabilirsiniz. Daha bütünsel aktarım sağlayabilirsiniz.

Bu size her alanda fayda sağlayabilir. Kitap yazabilirsiniz, blog yazarlığı yapabilirsiniz, sınavlarda kompozisyonları daha iyi bir biçimde yazabilirsiniz. Her biri ilerleyen dönemlerdeki kariyerinizde size daha farklı fırsatlar sunacaktır.

Yukarıda gördüğünüz faydaların tamamı okuma alışkanlığı ile kazanılır. Üstelik bunları elde etmek için çok büyük harcamalar yapmanıza gerek yoktur. Düşük maliyetli kitapları, gazeteleri veya dergileri okuyarak ufak harcamalar ile tüm bu faydalardan yararlanabilirsiniz. Hatta dilerseniz kütüphanelerden yararlanarak bunları ücretsiz olarak bile bu faydaları elde edebilirsiniz.

Kitap okumanın veya okuma alışkanlığının sunduğu faydalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Burada belirtilenler okuma alışkanlığının faydalarını anlatmak konusunda yeterli mi? Yazıya yorum yaparak düşüncelerinizi dile getirebilirsiniz.

Umarım bu yazı okuma alışkanlığının faydalarını anlama konusunda sana yardımcı olmuştur. Eklemek veya sormak istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilirsin. Ayrıca, yazımı beğendiysen onu arkadaşlarınla paylaşabilir misin?

Exit mobile version