Oğuz Kağan Destanı (Tufan Gündüz)

Oğuz Kağan Destanı, aslında herkesin okuması gereken bir destandır. Türk tarihinde veya Türk mitolojisinde önemli bir yere sahip olan bu eserin her evde bulunması gerekir. Türklerin daha doğrusu Oğuzların atası olarak kabul edilen Mete’nin yaşantısını ve o günlerde Türklere motivasyon olan tüm ilkeleri açıkça içeren bu destanı herkese tavsiye ederim.

Oğuz Kağan Destanı, Tufan Gündüz tarafından yazılmış bir tarih kitabıdır. Kitapta Türklerin atası olarak kabul edilen Mete’nin kağan oluşu ve bir milleti özüne uygun şekilde yönlendirip yaşatması konu edinilmiştir. Her Türk gencinin hayatında mutlaka en az bir kez okuması gereken bu kitap Yeditepe Yayınevi tarafından yayınlanmıştır.

Oğuz Kağan Destanı – Kitabın Konusu

Bu kitabın bir destan olduğunu üzerine basa basa dile getirmek gerekir. Birçok farklı yayıncıdan yayınlanmış olması, zamanla değiştirilmesi, içerisine belki özüne ait olmayan bir takım bilgilerin eklenmiş olması söz konusudur. Gerçeğe bakılacak olursa Oğuz Kağan destanı bir hareketi simgelemektedir.

Türklerde hakim olan her türlü alışkanlığın ve yaşantı biçiminin aktarıldığı bir eser olması açısından bile değerlidir. Özünde ne olduğunu merak edenler ve bugün gelinen noktayla farklılıkları anlamak isteyenlere yol gösterecek bilgilere sahip bir eserdir. Yayınlanan tüm kitaplar arasında Tufan Gündüz tarafından hazırlanmış olanı tercih ettim çünkü en basit anlatımlardan birisi ona aitti.

Yeditepe Yayınevi: Oğuz Kağan Destanı – Tufan Gündüz

Türklerin Özünü Görme Zamanı

Tekrar ifade etmem gerekirse bu kitabı aynı konuyu ele alan diğer kitaplardan ayıran en önemli özellik sadeliği ve hemen hemen tüm seviyedeki okuyuculara hitap edebilecek biçimde yazılmış olmasıdır. Kitabın konusu Türklerin atası olarak kabul edilen Mete’nin hayatıdır. Mete büyük zorlukların içerisinde Türklere hükümdarlık etme başarısını göstermiş ve her şey bu destanda anlatılmıştır.

Geçmişten günümüze destanlar konusunda söylenebilecek çok fazla şey vardır. Türk mitolojisi olarak değerlendirilebilecek bu tür eserlerin çoğu Türklerin yazıyla epey geç tanışmasından ötürü farklı milletler tarafından yazılmıştır. Örneğin bu kitabın oluşturulmasında İran kaynaklarından faydalanılmış ve daha sonra sadeleştirme yoluna gidilmiştir.

Türk tarihindeki destanları özüne uygun bir biçimde okumak belki epey zor bir çabadır çünkü birçoğu etkileşimler sonucu değiştirilerek günümüze kadar ulaşabilmektedir. Bir örnekle ifade etmek gerekirse pek çok Oğuz Kağan destanı kopyasında din işin içerisine katılmıştır ama öz halinde destanda din adına herhangi bir ibare bulunmamaktadır. Bu tür destanları okurken özellikle bu tür sonradan eklemelere dikkat etmeli ve yoğun olarak çabanızı destanın özünü anlamaya vermelisiniz. Bu kitap söz konusu gayeyi gerçekleştirebilme konusunda size yardımcı olabilecektir.

Oğuz Kağan Destanı – Tavsiye Durumu

Oğuz Kağan Destanı isimli bu kitabı okumanı tavsiye eder miyim? Kesinlikle evet hatta ilk fırsatta bu kitabı okumalısın. Daha önce bu destanı okumuş olabilirsin ama tekrar okuyarak bir şey kaybetmezsin. Türklerin yaşamına ve dünya hakimiyeti hedefine ışık tutan bu eser sayesinde özünde Türk olmanın ne demek olduğunu daha iyi kavrayabilirsin.

Tufan Gündüz tarafından yazılmış olan bu kitabı okuduktan sonra yazarın diğer kitaplarına göz atmayı düşünebilirsin. Yazarın kaleme almış olduğu Büyük Olayların Kısa Tarihi ve Son Kızılbaş Şah İsmail isimli eserleri okumanı öneririm. Türk tarihi ile ilgileniyorsan yazarın diğer pek çok eserine de göz atmayı düşünebilirsin.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...