Öğretmen Olmak: Bir Can’a Dokunmak (Doğan Cüceloğlu)

Öğretmen Olmak: Bir Can’a Dokunmak, öğretmenliğin ve öğretmenlerin sıkça tartışıldığı bu günlerde okunması gereken iyi bir kitaptır. Ben ise bu kitabın tüm öğretmen adaylarına okutulması gerektiğini düşünmekteyim. Doğan Cüceloğlu ve İrfan Erdoğan ikilisinin diyaloğu ile oluşan öğretmen olmak ile öğretmenlik yapmak arasındaki farkı ortaya koymaktadır.

Öğretmen Olmak: Bir Can’a DokunmakDoğan Cüceloğlu ve İrfan Erdoğan tarafından yazılmış olan bir eğitim kitabıdır. Kitapta öğretmenlik üzerine hoş bir sohbet yer almakta ve gerçek bir öğretmenin yapması gerekenlerden söz edilmektedir. Öğretmenlik için çaba göstermek isteyenler için önemli bir kılavuz olacak olan bu eser, ilk kez 2013 yılında Final Kültür Sanat Yayınları tarafından yayınlanmıştır.

Öğretmen Olmak: Bir Can’a Dokunmak – Kitabın Konusu

Öğretmen Olmak isimli bu kitap birbirinden farklı fikirleriyle hayatımızda yer alan duayen isim Doğan Cüleloğlu imzasını taşımaktadır. Kitabın en önemli özelliği öğretmenlere yönelik olmasıdır. Öğretmen olmayanlar ise bu kitabı okuyarak belki öğretmenler hakkındaki düşüncelerini geliştirebilirler. Öğretmen olmanın derse girip çıkmak olmadığını gösteren bu kitabın içeriği dopdoludur.

Kitap özellikle ilk üç bölümüyle dahi ilgi çekicidir. “Eğitim ve Öğretmen”, “Öğretmen Olmak” ve “Kim Öğretmen Olabilir?” bölümleriyle kitabın genel yapısı başlangıçta ortaya konmuştur. Bu üç bölümü saymazsak kitapta yaklaşık 15-16 farklı bölüm daha yer almaktadır. Kitabın her bölümü birbirinden dolu konuşmalara ve fikirlere sahiptir.

Final Kültür Sanat Yayınları: Öğretmen Olmak: Bir Can’a Dokunmak – Doğan Cüceloğlu & İrfan Erdoğan

Öğretici ve Yol Gösterici

Yoldan birisini çevirsek ve öğretmenlik mesleğinin ona ne anlattığını sorsak alacağımız cevap mesleğin kendisiyle ilgili değil sunduğu imkanlara yönelik olabilir. Bunun sorumlusu toplumun kendisi olsa bile öğretmenlik gün geçtikçe zorlaşan bir meslek haline dönüşmektedir. Yeni öğretmen adayları hazır olmadan öğretmenliğe adım atmakta, kendi geleceklerini ve aynı zamanda çocukların geleceklerini tehlikeye atmaktadırlar.

Bu eserin öğretmen adayları tarafından okunması ve hatta öğretmen olmak isteyenler tarafından okunması gerekir. Onlar için son derece öğretici ve yol gösterici bir kitaptır. Öğretmen olmak ile öğretmenlik yapmak arasındaki farkın anlaşılması için son derece kıymetli bir eser olduğunu yinelemeliyim.

Bir parantezi ise öğretmenlikle alakası olmayan kişiler için açmalıyım. Bu kitap, sağda solda öğretmenliği tartışırken, en azından “kolay meslek” ithafında bulunurken daha dikkatli olmak gerektiğini aşılamaktadır. Kitabın en önemli özelliği ise tereddütsüz düşünmeye sevk etmesi, keyifle okunabilecek bir dilde yazılmasıdır.

Öğretmen Olmak: Bir Can’a Dokunmak – Tavsiye Durumu

Öğretmen Olmak: Bir Can’a Dokunmak isimli eğitim kitabını okumanı tavsiye eder miyim? Eğitim kitapları seçerken fazlasıyla seçici olmaya özen gösteririm. Bu kitap öğretmenlik konusunda yazılmış en iyi kitaplardan birisidir. Dolayısıyla sorunun cevabı rahatlıkla evet şeklindedir. Bu kitabı öğretmenlik konusunda fikir sahibi olmak ve öğretmenlik yolunda ilerlemek isteyen herkese tavsiye ederim.

Doğan Cüceloğlu tarafından yazılmış sayısız kitabın olduğunu ifade edebilirim. İçlerinden hangisi öneri olabilir bilemiyorum ama sanırım “Başarıya Götüren Aile” ve “Gerçek Özgürlük” isimli kişisel gelişim kitaplarını okumanı tavsiye etmek doğru bir adım olacaktır. Bu kitapları ve Doğan Cüceloğlu’nun diğer kitaplarını okuyarak kişisel gelişimine katkıda bulunabilirsin.

Görsel Kaynağı: Öğretmen Yoldaşı

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...